Wielka samotność

2018-05-23
2018-02-06
9788380319189
Anna Zielińska
Alaska depresja literatura amerykańska niebezpieczeństwo poszukiwanie szczęścia powieść obyczajowa relacje rodzinne samotność trauma uczucie wspomnienia
Inne

Książka z gatunku tych, których się nie zapomina. Wspaniale napisana historia rodziny, która w poszukiwaniu szczęścia ucieka na dziką i niedostępną Alaskę. Jest to powieść, która zachwyci czytelnika pięknem opisanych krajobrazów, ale też wzburzy krew historią toksycznej relacji.

Rzecz się dzieje w latach 70tych. Trzyosobowa rodzina nie może znaleźć swojego miejsca na świecie, gdy głowa rodziny cierpi na zespół stresu pourazowego po wojnie w Wietnamie. Postanawiają osiedlić się na dzikiej Alasce, gdzie zaczynają nowe życie podyktowane prawami natury. Rzeczywistość w tym niegościnnym miejscu to ciągła walka o przetrwanie. Śmierć czeka na każdego, kto zbagatelizuje siłę matki natury, jednak okazuje się, że to nie przyroda potrafi wyrządzić największą krzywdę.

Główna bohaterka Leni – trzynastoletnia dziewczynka, która dorasta w tym dziewiczym, odludnym miejscu zaczyna zdawać sobie sprawę, że prawdziwym zagrożeniem nie musi być mroźna alaskańska zima, lecz toksyczna relacja jej rodziców.

„Wielka samotność” to książka opisująca przede wszystkim piękno surowej Alaski – autorka przelewa na papier całą miłość do tego dzikiego zakątka. To też historia o trudnej toksycznej relacji, która potrafi zniszczyć wszystko wokół.

Jeśli zachwyciła was „Gdzie śpiewają raki”, to „Wielka samotność” z pewnością również przypadnie wam do gustu. Serdecznie polecam, bo to wspaniała lektura.

Jeśli czytałeś / czytałaś "Słowika" czeka Cię rozczarowanie. Tamta powieść była wyjątkowa i naprawdę porwała mnie swoją autentycznością, tutaj miałem wrażenie sztuczności i nudy. Nie mogłem się oprzeć wrażeniu, że autorka rozrzuciła na stoliku woreczek z "dramatycznymi elementami" i próbowała złożyć z nich swoje własne puzzle. I ten sposób mamy przemoc w rodzinie, dramatyczny wypadek, ciąże 18 latki, a wszystko na Alasce. Problem jednak w tym, że nie tworzy to spójnej całości. Kristin Hannah potrafi dobrze pisać i tego nie można jej zabrać, ale ta książka niestety jest przeciętna...

Pierwsza połowa książki nie porwała mnie i okazała się dosyć przytłaczająca. Zrobiłam sobie przerwę I wróciłam do niej po kilku tygodniach i bardzo się cieszę, bo druga połowa trafiła do mnie niesamowicie. Trudne wybory, walka o przetrwanie, dzikość natury i dylemat jak pogodzić miłość do mamy i chęć życia własnym życiem. Czytałam z wielkim zainteresowaniem.

Historia ta wywołała u mnie ogrom emocji, smutna a zarazem piękna. Była niesamowita, bardzo mnie pochłonęła nie mogłam się oderwać od czytania. Uwielbiam opowieści przeplatane opisami przyrody. Czułam się jakbym tam była , na Alasce. Trafia na listę moich ulubionych <3

Wciągająca, ciekawa.
Chętni wracałam.

Wciągająca, ciekawa.
Chętni wracałam.

Dzika przyroda może człowieka wciągnąć swoją magią, grozą, pięknem. Podobnie bohaterów książki zafascynowała Alaska jako kraina z nieskażoną przyrodą, dzikością zwierząt i nieprzewidywalnością aury. Z obecnością ludzi, którzy uciekli z innych stanów, by tu po swojemu żyć, ludzi często dziwacznych, ale za to cechujących się nieprawdopodobną odwagą, determinacją, pracowitością czy solidarnością. Mimo braku podstawowych wygód XX wieku takich jak wodociąg, kanalizacja, prąd ludzi zadowolonych ze swojego życia - trudnego, wymagającego pokory. Analogicznie czytelnik jest wciągnięty w lekturę. Uruchamia się jemu w mózgu część odpowiedzialna za funkcję "jeszcze tylko jeden rozdział". I tak, jak mieszkańcy Alaski czasami myślą nad tym, czy powinni ją opuścić, ale nie są w stanie na to się zdobyć, tak czytanie losów bohaterów utrudnia oderwanie się od lektury. Przepiękne opisy przyrody, które absolutnie nie nużą, tylko pobudzają wyobraźnię. A pogmatwane losy bohaterów nie pozwalają zwolnić tempa czytania. Polecam! Miłość i przyjaźń to filary kontaktów międzyludzkich, na które zdecydowanie należy stawiać.

Książka dobra, wciągająca, momentami poruszająca oraz wzruszająca natomiast nie porwała mnie tak jak między innymi "Słowik", który niezaprzeczalnie zrobił na mnie ogromne wrażenie czy też "Zimowy ogród". Niemniej nie można powiedzieć, że powieść należy do słabych. Ukazuje zawiłość relacji, które stają w obliczu ogromnej ilości prób przetrwania oraz bezgraniczne, bezinteresowne, pełne ufności i poczucia bezpieczeństwa przyjaźnie, które zawarte raz - pozostają takowe do końca życia.

Książkę czytało się bardzo szybko, ciekawiło mnie zarówno to, jak potoczą sie losy bohaterów, jak i samo życie alaskańczykow. Obawiałam się jak z opowieścią tak ciężkiej emocjonalnie historii poradzi sobie nastoletnia narratorka, ale dojrzała nad wiek Leni udźwignęła ten ciężar. Niestety zakończenie tej historii było naiwne i zbyt naciągane do kierunku "żyli długo i szczęśliwie", gdyby nie to, oceniłabym powieść na 8-9/10.

Można być samotnym pośród ludzi.....
Książka urzekła mnie dzikością przyrody i krajobrazu, takie lekkie zazdro iż ludzie mają możliwość mieszkać w takich okolicznościach ;)
Książka o trudach, walce, samotności ale i miłości. Co prawda nie rozumiem postepowania Cory bo ileż można dawać kolejnych szans? ile można być workiem treningowym?

Można być samotnym pośród ludzi.....

To naprawdę świetna, klimatyczna opowieść, ale w pewnym momencie na bohaterów spada zbyt dużo nieszczęść. To aż staje się mało realne.