Odbiorę ci wszystko

Okładka książki Odbiorę ci wszystko Ruth Lillegraven
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Odbiorę ci wszystko
Ruth Lillegraven Wydawnictwo: Wielka Litera Cykl: Deep fjord (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Deep fjord (tom 1)
Alt er mitt
Wielka Litera
2019-04-24
2019-04-24
Karolina Drozdowska
literatura norweska literatura skandynawska niebezpieczeństwo obsesja poszukiwanie prawdy przemoc wobec dziecka przemoc w rodzinie szantaż thriller zabójstwo zemsta

Rodzinne sekrety

Lubię skandynawskie klimaty. Fragmenty z ministerium mnie nudziły. Ogólnie pozostał niedosyt, żal że tak się akcja potoczyła.... Zastanawia mnie jak ludzie mogą być ze sobą jednocześnie tak blisko i tak daleko.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Clara jest ambitną i utalentowaną urzędniczką w Ministerstwie Sprawiedliwości, specjalizującą się w ochronie dzieci – ofiar przemocy domowej. Pracuje nad kontrowersyjną ustawą, która budzi ostre dyskusje. Kiedy do szpitalu, w którym pracuje jej mąż, trafia pobity czteroletni chłopiec i wkrótce umiera, a na drugi dzień jego ojciec zostaje zamordowany, pojawiają się jednoznaczne podejrzenia, kto za tym stoi. Jej życie zaczyna wymykać się spod kontroli, a z mroków przeszłości powracają demony.
Mam wrażenie, że Autor sam do końca nie wiedział o czym ma być ten thriller psychologiczny, więc zagarnął do wora garść tematów, potrząsnął i wyszło to, co wyszło. Mamy tu polityczne bagno, mnóstwo biurokracji, imigrantów, przemoc w rodzinie, układy w szpitalu, romanse, ciut tajemnicy sprzed lat... owszem, to są trudne rzeczy, w zamierzeniu naładowane emocjami (z naciskiem na "w zamierzeniu"). Ale zostały ledwie "liźnięte" po wierzchu. Akcja rozkręca się powoli; baaaardzo powoli. Od czasu do czasu dostajemy sugestię, że Clara ma mroczną przeszłość, a gdy się potem temu przyjrzeć, to wcale nie było tak straszne, jak miało być. Wątek, który mnie mocno zainteresował, związany z matką Clary - zaczęty i urwany w połowie. Narracja z punktu widzenia kilku przeczących sobie bohaterów i każdy na każdego dybie...co za totalny misz masz. A zakończenie... katastrofa. Zupełnie niewiarygodne w odniesieniu do dwójki ludzi rzekomo wyczulonych na krzywdę dzieci. O ile przez całą książkę moja ocena utrzymywała się w okolicach 6,5/10 z nadzieją, że końcówka jeszcze coś tu zmieni - ta właśnie końcówka pozbawiła mnie złudzeń do reszty i daję w najlepszym wypadku 5/10. Szybko przeczytałam i szybko zapomnę.

Nie dałem rady. Słuchało się w miarę lekko, ale w treści pojawiło się zbyt dużo wątków, nie tyle miłosnych, ile dosyć nienaturalnych (? a może to ze mną jest coś nie tak) odczuć wobec osób płci przeciwnej. W niektórych momentach miałem wrażenie, że czytam jakiś wątpliwej jakości romans. Autor, zamiast skupiać się na kluczowych aspektach, wchodził w zakątki, które nic nie wnosiły do treści, były irytujące i chyba wręcz stereotypowe. Książka wdaje się w oczywisty podział polityczny, jasno pokazując nam, po której stronie stoi autor i która strona jego (czy raczej jej) zdaniem jest właściwa. Ja podziękowałem.

Szokująca i dość zaskakująca pozycja.

Mix kilku gatunków nie zawsze się sprawdza a tutaj wyszło całkiem nieźle.

Giną osoby krzywdzące dzieci.
Czy sprawcę należy potępić ?
Czy cała sprawa ma w sobie jakieś drugie dno ?

Prowadzona z różnych punktów widzenia narracja momentami ociera się o groteskę.
Bohaterowie powieści chcą się nawzajem pozabijać.
Książka momentami zdumiewa, ale powoduje również ściskanie w gardle.
Czy jednak wolno samemu wymierzać sprawiedliwość ?
To kryminał czy psychodrama ?
Sięgnę po drugi tom, aby przekonać się do czego to wszystko doprowadzi.

Wartka akcja, dobry język, świetna charakterystyka postaci.

8/10

Szokująca i dość zaskakująca pozycja.

Mix kilku gatunków nie zawsze się sprawdza a tutaj wyszło całkiem nieźle.

Giną osoby krzywdzące dzieci.
Czy sprawcę należy potępić ?
Czy cała sprawa ma w sobie jakieś drugie dno ?

Prowadzona z różnych punktów widzenia narracja momentami ociera się o groteskę.
Bohaterowie powieści chcą się nawzajem pozabijać.
Książka momentami...

Niestety, odnoszę wrażenie, że ta opowieść nie wie czym jest. Zdaje się, że jest o wszystkim i o niczym. Dotyka poważnych problemów, ale pobieżnie, każdy z nich trywializuje, wplata w najpowszedniejsze i najmniej przekonujące klisze. Książka jest zbiorem kontrowersji, eksploatuje naprawde trudne i ważne zagadnienia - pokazuje je nieumiejętnie, bez wyczucia, w tabloidowym stylu. Dotrwałam do końca, by znaleźć chociaż jeden pozytyw, cóż: szybko się czyta.

Badass jakiego potrzebowałam i długo oczekiwałam. Już dawno podczas czytania nie odczuwałam takiej satysfakcji.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Niewątpliwie bardzo dobry ( skandynawski ) thriller psychologiczny.
Ciekawa fabuła, cały czas towarzyszyło mi oczekiwanie, kiedy wydarzy się coś złego. Nie wiem, czy Autorka nie przeciągnęła trochę struny, jeśli chodzi o wątek dotyczący pracy głównej bohaterki, można było odnieść chwilami wrażenie, że w tych rozdziałach robi się trochę za długo, a przez to nudnawo, chociaż do przeżycia. Mało wiarygodne było dla mnie pragnienie uśmiercenia siebie nawzajem przez głównych bohaterów kochających swoje dzieci i wrażliwych na krzywdę dzieci w ogóle. Zbyt ubogi wydał mi się wątek dot. matki Clary w czasie jej pobytu w szpitalu.
Ogólnie książka bardzo dobra, wciągająca, no i oczywiście poruszająca bardzo trudny temat dzieci-ofiar przemocy.

Niewątpliwie bardzo dobry ( skandynawski ) thriller psychologiczny.

Nie pamiętam już kiedy ostatnio sięgnęłam po skandynawską powieść. Robiąc książkowe porządki, mój wybór padł na Obiorę ci wszystko za sprawą ciekawego opisu.
Clara to ambitna kobieta, która na co dzień pracuje w Ministerstwie Sprawiedliwości, specjalizując się w ochronie dzieci - ofiar przemocy domowej. Aktualnie pracuje nad ustawą, która broni spore kontrowersje. Kiedy do szpitala, w którym pracuje jej mąż, trafia pobity czteroletni chłopiec, który wkrótce umiera, a na drugi dzień zostaje zamordowany jego ojciec, zaczynają się pojawiać podejrzenia, kto może za tym stać.
Tak, jak jeszcze do niedawna trudno mi się czytało thrillery, tak teraz trafiam na drugą pozycję z tego gatunku, która bardzo mi się podoba. Odbiorę ci wszystko to kawał dobrego psychologicznego thrillera, który długo nie wyjdzie mi z głowy, choćby ze względu na wątek znęcania się nad dziećmi. Nie ma obawy, autorka oszczędziła szczegółowych opisów w tej kwestii, a mimo to za każdym razem dostawałam gęsiej skórki, kiedy wyobrażałam sobie, czego nas pozbawiła.
Książka nie od razu mi się spodobała. Początek zwiastował, że będzie to powieść, która niepotrzebnie będzie rozwleczona. Na szczęście tak się nie stało, to ja niepotrzebnie spanikowałam.
Jeśli odbierasz życie komuś, kto krzywdzi innych, to czy można to usprawiedliwić? Kim wolałbyś być, gdybyś musiał wybrać: ofiarą czy mordercą? Po przeczytaniu tej książki ciągle mam w głowie te dwa pytania, na które nie potrafię odpowiedzieć. Ruth napisała kawał dobrej powieści. Ode mnie 10/10. Polecam.

Zaskakujący....napisana w fajnym stylu, db się czyta

Zaskakujący....napisana w fajnym stylu, db się czyta

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Zdecydowanie jeden z lepszych thrilerów jakie czytałam.
Fabuła mocno mnie nie zaskoczyła, ale warstwa psychologiczna była bardzo interesująca. Poznanie przyczyn postępowania i poznanie ich źródła bylo niezywykle cielawym przeżyciem.
Bohaterowie interesujący i wręcz chciałoby się bardziej ich poznać.
Książka swietna na wakacyjną lekturę. Zapewnia dobrą rozrywkę i szybko sie czyta. Do tego zawiera bardzo ciekawe psychologiczne zagadnienia.

Zdecydowanie jeden z lepszych thrilerów jakie czytałam.
Bohaterowie interesujący i wręcz chciałoby się bardziej ich poznać.
Książka swietna na wakacyjną lekturę. Zapewnia dobrą rozrywkę i szybko sie...

• Przeczytane 2019