Fast Languages. Szybka nauka języków obcych

poradniki
Onepress
2019-05-15
2019-05-15

Słowniczek angielskich słówek z zupełnymi podstawami. Absolutnie nie warta swojej ceny.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

To jest książka bardzo przydatna, z której nauczyć się można bardzo wiele i bardzo ułatwia opanowywanie kolejnych języków, ale pod kilkoma warunkami.
1. poświęciło się już wcześniej całkiem sporo czasu na WŁASNĄ naukę języków i zaczyna się widzieć schematy i podobieństwa,
2. rozumie się, że język służy DO KOMUNIKACJI i z myślą o takim wykorzystaniu się go uczy,
3. przeczyta się ją DO KOŃCA i wykona wszystkie lub większość zaproponowanych zadań.
Poświęcona jest w zasadzie językowi angielskiemu jako przykładowemu języku i jeśli ktoś z myślą o nim sięgnął po tę książkę, powinien bardziej poczuć jej przydatność. W innych językach trzeba włożyć trochę więcej własnej pracy, ale dokładnie o to chodzi, żeby załapać "metodę".

3....

Cóż rzec... Połowa książki to słowniczek angielsko polski, kilka stron słowniczka, dotyczącego kognatów językowych. Trochę gadek motywacyjnych oraz osobista relacja, dotycząca życia autora. No i na koniec jakieś tam podstawy gramatyki na kilku ostatnich stronach.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Publikacja ta jest bardzo wartościowa - zakupiłem ją bodajże w 2021 roku ( na początku),przeczytałem na szybko raz - i o niej zapomniałem. Następnie odkurzyłem ją dzisiaj - w trakcie bardzo aktywnego dnia. Dziś na zewnątrz blisko prawie dwie godziny, udało się ponownie szybko ją przeczytać. Zacznę od następującej rzeczy : w szkole podstawowej w drugiej klasie uczęszczałem na prywatne lekcje angielskiego - przyjeżdżał do nas nauczyciel tego języka. Opanowałem wtedy dźwięczny alfabet i kilka innych rzeczy. W szkole podstawowej - od piątej do ósmej klasy - uczyłem się rosyjskiego. W liceum - angielski przez cztery lata, a także intensywnie dość rosyjski - maturę ustną zdawałem właśnie z rosyjskiego, - i - co ważne - przez dwa tygodnie nie mogłem się przestawić na polski, wciąż także walczę z rusycyzmami - przeciągam samogłoski. Potem studia - intensywny roczny lektorat angielskiego, oraz dwa lata nauki łaciny. Mateusz Grzesiak - autor powyższej książki - jest magistrem prawa oraz psychologii, a także doktorem nauk ekonomicznych. Książka ta była "przysłowiowym trupem" - może nie z szafy - a z regału. Co ważne - bardzo szybko się ją czyta. Fast - to słówko oznacza "szybko". Autor daje do zrozumienia, że języków można uczyć się w każdym wieku, najlepiej poza szkolną ławą. W końcu język polski pochodzi z rodziny języków indoeuropejskich. Początkowo wspólnota ta była jednorodna, ale gdy rozchodziły się poszczególne plemiona - języki , dialekty zaczęły się różnicować i oddalać od siebie. Polski - dodam od siebie - ma więcej wspólnego z sanskrytem , niż z angielskim - czy łaciną. Każdy z nas ma inny bagaż doświadczeń związanych z nauką języków obcych. Ja teraz uczę się podstaw hebrajskiego, odświeżam rosyjski - do angielskiego wracam - wkrótce recenzja książki "Blondynka na językach". Ale co do powyższej - Autor prowadzi nas bardzo dobrą drogą - idealną narracją w tekście - poprzez porównania z innymi językami, podobieństwami i różnicami. Publikacja ta jest klarowna, przejrzysta. Da się przeczytać w jeden dzień, nawet przy założeniu, że ołówkiem będziemy uzupełniać tabelki. Autor wymagający , ale - zachęcający do nauki. Jest poliglotą. I - co ważne - nikogo nie obchodzą za granicą (poza Niemcami) - poprawne użycie czasu, ale płynność i swoboda używania słownictwa. Polecam, przeczytałem dwa razy, powróciłem do lektury blisko po roku :)

Jeśli ktokolwiek liczy na to, że znajdzie w tej książce innowacyjne metody nauki języków obcych to się mocno rozczaruje. Ćwierć zawartego materiału to motywacyjne frazesy wymieszane z masą truizmów, które mogą być przydatne jedynie dla dzieci. Pozostała zawartość książki to słowniczek Polsko-Angielski z najpopularniejszymi zwrotami.

Całość można byłoby bez problemu zmieścić w kilkuminutowym vlogu... i zapewne wiele takich materiałów jest dostępnych za darmo w internecie. Nie zdziwiłoby mnie specjalnie, gdyby to sam Grzesiak taki materiał gdzieś już udostępnił ;)

Całość można byłoby bez problemu...

ksiazka fajna jak do uczenia sie podstaw konkretnego jezyka:D
dla amatorow polecam

ksiazka fajna jak do uczenia sie podstaw konkretnego jezyka:D
dla amatorow polecam

2052

Nie jest to dobra książka i szkoda na nią pieniędzy (ostrzegam, jeśli ktoś zastanawiał się czy ją kupić). Z częścią tez autora się zgadzam, z innymi nie, ale jest też w tej książce masa niepotrzebnych rzeczy, o których większość osób i tak wie, więc nie trzeba o tym pisać (np. aby ucząc się języka obcego oglądać filmy, seriale czy filmiki na Youtube w oryginale). Zgadzam się z autorem, że jeżeli Polak ma coś powiedzieć po angielsku to najpierw będzie się usilnie zastanawiał jakiego czasu ma użyć i w konsekwencji nic nie powie, bo boi się, że popełni błąd. Jest to wina systemu nauczania, gdzie kładzie się główny nacisk na gramatykę.
Nie zgadzam się natomiast, że nie ma ludzi bez zdolności językowych. Znam takie osoby. Były u mnie w klasie i na studiach. Ze wszystkich przedmiotów zbierały dobre oceny poza językami obcymi, chociaż usilnie nad tym pracowały.
Drugą połowę książki stanowi zbiór najważniejszych wyrażeń i zwrotów w języku angielskim. Bez problemu można coś takiego znaleźć w google bądź na Youtube i nie trzeba za to płacić.
Daję 4 gwiazdki zamiast 1, bo dobrze się bawiłam czytając jak autor uczył się hiszpańskiego przez 2 tygodnie, a potem pojechał do jakiegoś kraju hiszpańskojęzycznego, aby wygłosić wykłady w języku hiszpańskim i został zrozumiany. Podobnie było z portugalskim. Mnie to rozbawiło i wzbudziło nawet dyskusję z moimi znajomymi. Ja takich rzeczy nie kupuję, więc odradzam lekturę tej książki.

Książka przedstawia świetnie nastawienie do nauki języków obcych. Takie metody i nacisk na komunikację, nie na poprawność gramatyczną, powinno być stosowane w szkolnictwie i na kursach językowych.
Mam wrażenie, że część z przeczytanych rzeczy już gdzieś czytałam, nie jest to coś innowacyjnego, ale dobrze jest to przeczytać jeszcze raz, czarno na białym.
Tak krytykowana angielska część jest według mnie świetnym pomysłem i solidnym punktem wyjścia do nauki innych języków. Mogłaby być tylko dodatkiem, a część psychologiczna mogłaby być bardziej rozwinięta, ale nie ma co gdybac, oceniam to co jest.
A jest to naprawdę niezła książka i zdecydowanie przy nauce kolejnego języka postaram się skorzystać ze wskazówek tam zawartych.

Tak krytykowana...

To budujące spotkać kogoś, kto wreszcie w nauce języka stawia na to, aby po prostu się porozumieć. I nie trzeba do tego znać perfekcyjnie gramatyki, wyjątków, czy też mieć bogatego słownictwa lub rozmawiać ze świetnym akcentem.

Poradnik #fastlanguages jest podzielony na dwie główne części. W pierwszej znajdziemy psychologię języka obcego, ciekawostki z życia samego autora, w którym opowiada o własnej nauce, przytacza kilka smaczków kulturowych, mówi o tym jak ma się nauczanie w szkołach względem naszych oczekiwań oraz przedstawia metody i pomysły na szybsze przyswojenie nowego języka.

Co istotne, autor wskazuje nam podobieństwa pomiędzy różnymi językami, co może również wspomóc naszą naukę. Mnie ta część motywuje do podjęcia kroków do uczenia się języka w swoim towarzystwie, bo w procesie szkolnym lub też na kursach, zauważam, że nauka wygląda tak samo i nie czuję progresu.

Autor dodaje nam skrzydeł tłumacząc, że nie trzeba być poliglotą czy mieć specjalnego talentu, bo każdy z nas może poznać język w stopniu pozwalającym na porozumienie się. Poza tym uważam, że to aktywne uczestnictwo może coś nam pomóc, a nie bierne wykłady i robienie wciąż tego samego. Dlatego tak istotne jest też otaczanie się językiem, aby każdymi zmysłami go poznawać i na to autor kładzie nacisk.

Do tego, aby od razu zacząć się uczyć, jest przygotowana druga część lektury, czyli spis angielskich zagadnień podstawowych wraz z podziałem na kategorie. To pokazuje nam, że wystarczy wykształcić w sobie pewien zasób słownictwa, aby zacząć nim operować i zacząć rozwijać się językowo. Dlaczego też spis angielskich słówek i tematów? Dlatego, że według autora stanowi on bazę do poznawania innych języków.

I wiecie co jeszcze? Należy nie bać się popełniać błędów! Bo to nasz największy hamulec. Boimy się porażki, więc nie odzywamy się, nie robimy nic. A przecież często najlepsza nauka to ta na własnych błędach, czyż nie? 😉

Książka przedstawia pewną, pozytywną filozofię nauki języków, która może być bardzo skuteczna. Autor przedstawił ogólny jej zarys. Niestety jej zawartość można streścić na 10 stronach. Książka to zbyt duży kaliber jak na treść w niej zawartą.

• Rozwój

Dodaj cytat z książki Fast Languages. Szybka nauka języków obcych