Przygotuj się na Start. ebook

Okładka książki Przygotuj się na Start. ebook Patryk Tarachoń
Okładka książki Przygotuj się na Start. ebook
Patryk Tarachoń Wydawnictwo: Selfpublishing Cykl: Przygotuj się na Start! (tom 1) poradniki
poradniki
Przygotuj się na Start! (tom 1)
Przygotuj się na Start
Selfpublishing
2019-08-31
2019-08-31
rozwój osobisty motywacja kompleksy poniżanie empatia

Zacznijmy od tytułu-treść tej pozycji faktycznie zawiera przesłanie głównie do młodych ludzi wchodzących w życie, którzy muszą się zmierzyć z tak zwaną przygodą zwaną dorosłość. ⠀
Autor zaprezentował tu po kolei każdy z ważnych aspektów tego startu. To jaki wpływ ma na nas rodzina, przyjaciele i całe otoczenie zostało pokazane na konkretnych przykładach z życia pana Patryka. Problemy w szkole, rodzinie, pierwsze miłości, imprezy, brak akceptacji ze strony innych, ale też samego siebie-każdy z nas ma doświadczenie w tych kwestiach.

Ta książka uczy, że wszystkie przeciwności, które dały nam w kość, kiedyś zaowocują, bo staną się naszym doświadczeniem i to dzięki nim staniemy się silniejsi. ⠀
Dowiadujemy się jak przejść przez chwile, w których wszyscy są naszym wrogiem i sami zaczynamy wątpić w swoją wartość.

Według mnie główne przesłanie książki to...WALCZ, NIE KRZYWDŹ I NABIERZ WIARY W SIEBIE, a wtedy marzenia i sukces znajdą dla siebie miejsce w naszym życiu.

Jedyne co mnie lekko zawiodło to fakt, że duża część książki to głównie historie i wspomnienia autora-ale, w końcu najlepiej oddaje się przekaz dzięki prawdziwym przykładom. Były momenty, które przypominały biografię, ale wiele z opisanych sytuacji mogło i pewnie przydarzyło się każdemu z nas. Dzięki biograficznej stronie tej pozycji możemy poczuć się bliżej omawianych problemów.

Książka bardzo uświadamia, że lepiej pomyśleć 2 razy zanim kogoś ocenimy, że życie często podkłada nam kłody pod nogi, ale także, że jeśli zamienimy narzekanie w działanie i zmienimmy swoje nastawienie to życie może się okazać lepsze niż myślimy.

Uważam także, że to przesłanie jest szczególnie ważne dla młodych osób, będących w szkole - to oni mogą z tej książki wyciągnąć najwięcej.

„Przygotuj się na start” to tytuł, który najprościej mówiąc -POKAZUJE ŻYCIE W JEGO PRAWDZIWYCH BARWACH

Jak sam autor pisze na swojej stronie jest to książka, a właściwie poradnik o tym jak radzić sobie, rozumieć i tłumaczyć trudności, na które trafiamy od najmłodszych lat. Poruszone są tutaj tematy kompleksów, poniżania czy myśli samobójczych, czyli kolorowo nie jest i tak samo będzie w przypadku tej recenzji. Wszystko będzie albo białe, albo czarne.
Zacznę od tego, że nigdy nie czytałam książki w tym stylu, więc było to dla mnie nie lada wyzwanie, ale zachęcona opisem postanowiłam zaryzykować. W końcu kto nie ryzykuje ten nie pije szampana. No i szampan to raczej nie był. Bardziej Piccolo. Już na wstępie mamy zaznaczone to, że za przykłady będą służyły anegdoty z życia autora, ale pod żadnym pozorem nie jest to biografia. I co? Momentami czułam się, jakbym właśnie czytała biografię. Dobrze chociaż, że nie Mickiewicza. Czasami równowaga pomiędzy historiami a poradnikowymi tekstami była naprawdę dobrze rozłożona, ale czasami było za dużo jednego lub drogiego. "Czarną stroną" tego e-booka jest również to, że kompletnie nie mogłam się za niego zabrać, w ogóle mnie do niego nie ciągnęło i robiłam wszystko, żeby tylko być jak najdalej. Ale jednocześnie z "białej strony", jak już siadłam na pupie i zaczęłam czytać to czytało się naprawdę dobrze i szybko. Ciekawa była dla mnie również forma tej książki. Rozdziały, podrozdziały, a dalej historie fanów i wywiady, więc do wyboru do koloru. Jednak.... Poruszane w książce treści nie były dla mnie w żaden sposób odkrywcze, nie zmieniły w moim życiu nic, ale... (żeby nie było, że jestem taka okrutna) mogę śmiało powiedzieć, że za dość duży plus uznaję to, że treść skłaniała mnie do powrotu do moich własnych wspomnień z dzieciństwa.

Podsumowując... Momentami naprawdę szczerze się nudziłam i myślałam "gościu, przestań tyle gadać", momentami wkurzałam się, czytając, a z dwa razy zdarzyło mi się zaśmiać. Także emocje jak najbardziej są, nawet większe niż na rybach. Myślę, że ten e-book będzie spoko opcją dla mam, których dzieci idą do przedszkola, podstawówki czy liceum, ale dla mnie, ponieważ już większość z tego mam za sobą i to wszystko już przeżyłam, więc ten poradnik nie był niczym odkrywczym. Co jest w sumie dziwne, bo to właśnie do takich młodych osób jak ja było to skierowane.

Zacznę od tego, że nigdy...

„Przygotuj się na start!” to bardzo osobista książka młodego człowieka Patryka Tarachoń, który przeżył w swoim życiu dosyć dużo. Autor opisuje w niej swoje spostrzeżenia na temat relacji międzyludzkich posługując się przykładami z własnego życia. W przeważającej większości nie są to radosne wspomnienia, a raczej przykre przeżycia, których doświadczył na własnej skórze Patryk. Mam wrażenie, że właśnie te negatywne doświadczenia były motorem do tego, by uzewnętrznić myśli i przelać je w formie książki elektronicznej. Patryk odważył się tego dokonać, ale czy to wszystko przypadło mi do gustu?

„Przygotuj się na start!” to zbiór przeżyć i autorefleksji na temat otaczającego świata. Nie uznaję jednak tego za poradnik typu „Co należy robić, aby dobrze żyć”, ponieważ autor nie jest psychologiem/psychiatrą/trenerem motywacyjnym. Z całym szacunkiem, ale autor tej książki nie posiada szerokiej wiedzy żeby udzielać porad innym ludziom „jak żyć”. Z resztą nikt nie ma takiego prawa, a wszelkie książki z dziedziny psychologii można uznać jedynie za wskazówki, które ewentualnie możemy wypróbować w swoim życiu, żeby coś w nim zmienić na lepsze. Autor – bardzo młody człowiek nie bał się poruszyć w swojej książce dosyć osobistych tematów. I tak w e-booku „Przygotuj się na start!” pojawiają się tematy dotyczące doświadczeń z wczesnych lat dzieciństwa autora, prób radzenia sobie w trudnych sytuacjach, przemocy słownej i czynnej, której sam autor doznał, ale i którą stosował sam osobiście wobec innych.

Głównym tematem książki są osobiste refleksje na temat świata, ludzi, ich podejścia do życia, reakcji na różne sytuacje. Czy tego się właśnie spodziewałam przed lekturą? Przyznam szczerze, że zupełnie nie. Po lekturze pierwszych stron byłam lekko zaskoczona i nieco zaszokowana, o czym pisze autor. Osobiście dosyć trudno było mi przeczytać tę książkę, dlatego, że raziły mnie w oczy niektóre sformułowania, wyłapałam kilka błędów, a styl pisania również pozostawia wiele do życzenia. Myślę, że książka ma potencjał, ale nie jest do końca dobrze przemyślana i dopracowana. „Przygotuj się na start!” to w moim odczuciu próba autora rozliczenia się ze swoją przeszłością. Mnie osobiście ta książka nie „kupiła”. Nie znalazłam w niej zbyt dużo dla siebie, oczekiwałam zupełnie czegoś innego. Plusem tego wszystkiego jest odwaga autora do wyrażania swoich myśli i realizacja celu w postaci stworzenia tego e-booka. Do odważnych świat należy. ;)

Szczera, prawdziwa i wciągająca. Czytając czułam się jak na spotkaniu przy herbacie gdzie ktoś opowiada o tym czego nauczyło go życie. Po jej przeczytaniu spełniłam swój cel i zaczęłam czytać e-booki i pisać swój. Dobry tytuł dla nastolatków którzy z różnych przyczyn nie wierzą w siebie lub czują się odtrącone.

Nigdy nie zastanawiałam się nad tym, jak człowiek, który był szufladkowany będzie podchodził do życia, gdy stanie się dorosły. Bardzo podoba mi się przedstawienie swojego światopoglądu, bazując na kolejnych etapach życia (od narodzin po dorosłość). Bardzo podobnie myślę do autora, że jeśli chcemy coś osiągnąć w życiu, musimy być po prostu zdeterminowani. Autor przekonuje, że jeśli bardzo chcemy do czegoś dojść, nie obejdzie się bez poświęceń. Cieszę się że wreszcie ktoś powiedział głośno o tym że ludzie którzy byli kiedykolwiek obrażani, poniżani lub dyskryminowani również mogą mieć marzenia i wbrew temu co słyszeli na swój temat, mają prawo je spełniać. Dzięki w drugiej połowie książki, uczymy się, jak tego dokonać.

E-book „Przygotuj się na start” autorstwa Patryka Tarachonia teoretycznie należy do poradników, ale praktycznie nim nie jest.

Kim jest a kim NIE JEST Patryk Tarachoń (moim zdaniem to ważne aby zaznaczyć nawet takie szczegóły w akurat tym e-book'u): 23 letni blogger, z wykształcenia technik, prowadzi sklep internetowy, wydał już wcześniej inny e-book. Patryk NIE JEST psychologiem, psychiatrom, terapeutą, psychoterapeutą, coach 'em ani pedagogiem.

Moja opinia o „Przygotuj się na start” :)

E-book jest przede wszystkim rozliczeniem Patryka ze swoją przeszłością, co sam wielokrotnie podkreślał; Jest głównie o nim i o jego życiu. Mimo to znajdują się w nim także opowieści kilku osób, które podobnie jak Patryk, nie miały lekko. Wielkie brawa za taki ukłon w stronę potencjalnych czytelników oraz czytelników bloga. Ze spraw czysto technicznych dodam tylko to, co zwróciło moją uwagę kilka...naście razy – błędy językowe i stylistyczne. Nie było ich nie wiadomo jak wiele, ale na tyle dużo i często aby nie dać o sobie zapomnieć. Ja również je popełniam, jednak tu nie chodzi o mnie. To jest opinia o wydanym e-booku :)

Nie ukrywam, że po pierwszych 50 stronach musiałam trochę od niego odpocząć, okazał się mniej interesujący niż myślałam. ( Przepraszam Patryk, to nic osobistego)

Autor często chce pokazać swoje emocje używając wulgaryzmów – nie potępiam i jak najbardziej rozumiem. Przyznam, że ma to swój urok. Patryk porusza bardzo ważny temat przemocy w szkole, w domu, na podwórku. Można zauważyć jego fascynację piosenkarką Agnieszką Chylińską i zespołem O.N.A ;) Czytając to co stworzył dowiedziałam się o nim mnóstwa faktów, których wcześniej nie znałam. Przyznaję, że niezbyt regularnie odwiedzam jego blog więc takie ciekawostki przyjemnie się czytało.

Jak już wspomniałam wyżej jest mnóstwo tekstu o tym z czym się zmagamy jako ludzie, dzieci, koleżanki, koledzy, przyjaciele, rodzeństwo, młodzi dorośli. Brakuje jednak wskazówek jak sobie radzić z tym wszystkim. Brakuje wskazówek jak przygotować się na start, co można zrobić, czego nie robić a czego unikać i gdzie szukać pomocy, gdy jej potrzebujemy. Gdy pisze się o tym co może spotkać człowieka na etapach jego życia, warto jeszcze wspomnieć jak to ogarnąć.

Dużym minusem jest szufladkowanie kobiet! Za to ogromny minus. Nie będę tutaj wchodzić w szczegóły, ale zrobiło mi się zwyczajnie przykro... wręcz troszkę się zawiodłam. Dodatkowym i niewybaczalnym według mnie zachowaniem jest bardzo powszechna generalizacja oraz teoretyzowanie a co najgorsze wsadzanie wszystkich do jednego worka, np. psychologów czy coachów oraz obrażanie ich pracy jako „pseudo motywacyjne bzdury”. W sieci można znaleźć mnóstwo różnych informacji. Wszystko zależy jak szukamy i czy sprawdzamy źródła. Nie wszyscy są źli i nie wszyscy piszą bzdury. Tak samo w realnym życiu. Nie wykupimy szkolenia dla firmy od ludzi bez papierów i doświadczenia. Moim zdaniem Patryk trochę się zagalopował. Mam nadzieję, że moja ( i nie tylko pewnie moja ) konstruktywna informacja zwrotna lekko nakłoni autora do przemyślenia pewnych słów. Oprócz tego jest jeszcze kilka rzeczy, co do których się nie zgadzamy, ale to dobrze – różnorodność jest potrzebna, tylko ta różnorodność nie powinna nikomu uwłaczać.

Bardzo pozytywnie odebrałam wywiady Patryka z Jego Gośćmi. Nie znałam tych osób wcześnie, a są to osoby warte uwagi. Wywiady szybko i przyjemnie się czytało.

Czy polecam? Tak, polecam osobą dorosłym aby zobaczyły jak to jest żyć w obecnym świecie jako młoda osoba i może aby w końcu zaczęli nie tylko patrzeć ale i widzieć, profesjonalnie pomagać oraz wspierać i zapobiegać. Polecam młodzieży, aby zobaczyła każdą ze stronę medalu. Nic nie jest albo czarne albo białe.

Co wyniosłam z tego e-booka? Przede wszystkim jako ofiara przemocy poczucie, że nie jestem w tym wszystkim sama oraz deczko motywacji do walki o swoje marzenia.

Ogólnie oceniła bym ten e-book 4/10 z tym, że warto wziąć małą poprawkę na niektóre zdania i przesłania jak np. do celu po trupach.

Zawsze jest mi niezmiernie miło jak pisze wprost do mnie indywidualny autor z zapytaniem czy miałabym ochotę poznać jego dzieło. Mam wtedy wrażenie, że to co robię – czytam, piszę, opowiadam o książkach (i nie tylko!) na stories (storys – nigdy nie wiem jak to poprawnie odmienić =P) Instagramowym to coś co robię w jakimś stopniu dobrze i ja czuję się dobrze z tym, że to robię.

Książkę Patryka uznałam za kolejną próbę przekonania się, że książki z kategorii poradników to nie tylko wyzwanie dla mnie, ale również lektura, która może wprowadzić do mojego życia jakąś istotną informację, jaka by mała i nieznaczna ona nie była.

Zatem co mogłam odkryć w owym ebooku? To dość trudne pytanie. Faktycznie autor porusza wiele ważnych i niesamowicie znaczących spraw i tematów. Za to ogromny plus! W dobie dzisiejszej gonitwy za pracą i pieniądzem, najbardziej chyba mnie jednak ujął dział, odnośnie wczesnego dzieciństwa, gdzie faktycznie zaczynamy kreować swoje prawdziwe „ja”. Coś, co również uważam za dobry zabieg, jest styl, w którym autor pisze tak jakbyście rozmawiali przy filiżance kawy – o wiele przyjaźniej czyta się taką formę wypowiedzi 🙂

Wiadomo jednak, że nigdy nie jest wszystko na plus. Oczywiście, zaznaczam, każdy ma prawo do swojego zdania i nawet jeśli ono jest inne niżeli moje – szanuje je podwójnie. Mimo to po przeczytaniu całych zmagań autora, mogę napisać, że jest ogromnie dużo przytoczeń, anegdot i historii z życia wziętych – to jest okej, ale tak jak sam autor zaznaczył w pewnym momencie, że to „trochę rozliczenie z przeszłością”co niestety daje nam historię życia tak trochę randomowego faceta, a wiadomo, że nie o to chodzi. Niestety za mało jest informacji, co dokładnie można zrobić w kierunku tego młodego człowieka, który wychodzi spod naszych skrzydeł. Autor wypunktował konkretnie jakie niebezpieczeństwa spotkać mogą naszą pociechę (i tu plus za naprawdę nie przyjemną prawdę),niestety nie napisał co można na to zaradzić – czy to rozmawiać, czy to reagować – to jednak też jedynie moja opinia, bo póki co nie dane było mi zostać matką.

Kolejny punkt, który nie ukrywam zakuł mnie ogromnie to poniekąd zaszufladkowanie kobiet pod względem (jakby nie było) ich wartości. Rozumiem podejście, że kobieta nie musi być nie wiadomo jak piękna (chwała!),ważne by miała mózg na właściwym miejscu i to też myślę, że jest mądre. Są gusta i guściki – a jednak, zastanawia mnie czy znaleźlibyśmy wspólny język, jeśli ja jestem z rozbitej rodziny, spotkałam się z przemocą, prześladowaniem i alkoholizmem. Nie jestem z dobrego domu, ale jestem normalną kobietą i żoną. Jestem w stanie zrozumieć wszelakie uprzedzenia i frustracje Patryka po jego przejściach, ale odniosłam wrażenie, że jednak pojawia się tu szufladkowanie.

Reasumując, uważam, że nie straciłam czasu na czytanie owego dzieła. Jest ono napisane od serca i wyraźnie można to wyczuć. To historia na faktach, a to się liczy, bo wielu jest takich coś twierdzą „e co Ty tam wiesz!”. Tak, Patryk ma porządne fundamenty wiedzy, a to ważne. Czy warto sięgnąć? To już musicie sami oceniać, ja na pewno za kilka lat wrócę do tej lektury, bo przecież lata lecą, a światopogląd się zmienia 🙂

Przyznaję się, nie mogłam zabrać się za tego ebooka. Zaczynałam go parę razy i nie szło nam. Ale teraz już wiem dlaczego, bo jestem już na niego za dojrzała. Wiem, jak to brzmi, dopiero po 30, a tu „za stara”.

Ta książka jest skierowana do osób z młodego pokolenia.

Patryk Tarachoń jest autorem bloga dotyczącego rozwoju osobistego, radzenia sobie w trudnych sytuacjach, również podejmuje temat nękania w szkole.

Zastanawia się „dlaczego oceniamy innych? Wytykamy im błędy, pouczamy lub narzucamy swoje idee?”.

Na podstawie swoich doświadczeń stara się ukierunkować młodych ludzi na właściwy tor. Uczy ich radzenia sobie z dręczycielami, prześladowcami, wyzwiskami, groźbami, a nawet fizycznymi aktami przemocy.

„Nie poddawaj się nawet jeśli upadniesz 1000 razy”.

Pokazuje, że z ofiary można stać się dumnym i pewnym siebie człowiekiem.

„Pozytywne nastawienie jest jedyną deską ratunku w dzisiejszych czasach”.

Autor „Przygotuj się na start” chce uświadomić swoich czytelników, że nie powinniśmy nikogo zmieniać na siłę. Ani darzyć podłością czy brakiem zrozumienia osoby, które mają inne poglądy niż nasze.
„Wykorzystajmy swoje wady, aby spełnić swoje marzenia”.

Jak dla mnie, nie do końca dobrze wyważona została kwestia osobistych doświadczeń, za dużo było biografii w poradniku, ale to moje zdanie.
Ale dużym plusem jest to, że czyta się szybko i jest dość ciekawa forma książki. Szczególnie zawarte w niej wywiady i opowieści fanów.

Jak już wspominałam, różnię się wiekowo od grupy docelowej i po przeczytaniu książki nie zaszła we mnie żadna przemiana, ale to dlatego, że temat już mnie nie dotyczy.

Ta książka jest skierowana do osób z młodego pokolenia.
Nastolatków oraz młodych ludzi wkraczających w dorosłość, a przede wszystkim osób wątpiących w siebie....

• Egzemplarz recenzecki
  • EBook