Czynnik diabła

2019-10-02
2019-10-02
Alina Siewior-Kuś
Alina Siewior-Kuś

Okładka książki RELAX nr 42 Anchel, Julian Bohdanowicz, Pascal Croci, Roman Gajewski, Marcin Lechna, Andreas Martens, Bartosz Minkiewicz, Tomasz Niewiadomski, Yanick Paquette, Francois Riviere, Craig Russell, Mark Russell, P. Craig Russell, Przemysław Soroka, Wojciech Stefaniec, Bernie Wrightson
RELAX nr 42 Anchel, Julian Bohd...
Okładka książki Star Wars: Karmazynowe Imperium #2 Paul Gulacy, Craig Russell, Randy Stradley
Star Wars: Kar... Paul Gulacy, Craig ...

Zło drzemie pod maską z ludzkiego oblicza

Książka mroczna raz czyta się lepiej raz gorzej. Akcja dzieje się w szpitalu psychiatrycznym w latach 30, mamy lekarza psychiatrę który opiekuje się tak zwana szóstką diabła i przeprowadza na pacjentach narkotyczne sesje. Jeśli szukacie czegoś podobnego do człowieka o 24 twarzach to ten tytuł może sie wam spodobać

Zło, jakże proste w swoim założeniu. Jakże piękne w swojej naturze. Jednak, czy jeśli człowiek go dotyka to paradoksalnie nie psuje go? To tutaj Craig Russell pokaże nam nasze wewnętrzne zło oczami i czynami innych - trzeba tylko słuchać.
Książka jest połączeniem klimatu mrocznego, złego z nutą polityki przedwojennej i zdecydowanym przytłoczeniem czytelnika za pomocą miejsc - szczególnie szpitalu psychiatrycznego umieszczonego w zamku. Fabuła ciekawa, wielowątkowa, ciężka, brutalna. Mamy tutaj pokazany obłęd na wiele różnych sposobów. Czy nazwałbym to horrorem - nie, bardziej dramatem psychologicznym. Wręcz freudowskim. Jeśli ktoś lubi zagłębiać się w meandry ludzkiej psychiki rozchylając kolejne płaty mózgu - tutaj znajdzie swoje miejsce.
Okładka od początku obiecuje coś mrocznego, oko widocznie wystraszone, patrzące na śmierć zasiewa poczucie lęku, ale też ekscytacji. Chcemy wejść przez źrenicę do samego sedna książki. Wydanie bardzo pozytywne, ładnie oraz schludnie wydane. Do niczego nie można się przyczepić.
Ósemka, może i osiem i pół. Warto sięgnąć po tą książkę. Osoby które ją wybiorą po prostu wiedzą co biorą do ręki - mrok, szaleństwo, Freud - tak opisałbym tą książkę. Zachęcam do przeczytania. Obok świeczki, z lampką wina i burzą za oknem. Jak przystało na lata 30'ste

Książka łączy elementy psychozy, napięcia politycznego lat 30 -tych, wierzeń pogańskich. Pojawił się nawet wątek miłosny plus klimat zamku.
Dobra mieszanka trzymająca w specyficznej atmosferze.
Prawdą jest że traumy z dzieciństwa zostają z nami na zawsze. Sześcioro zamkniętych w zamku pełniący rolę ośrodka potępionych ma wspólna rzecz. Przemawia przez nich diabeł oraz mają trudną przeszłość.
Viktor chce to wyjaśnić bo sądzi że CZYNNIK DIABŁA jest w każdym z nich. Wykorzystuje narkohipnozę. Na końcu okazuje się że to on jest hibbsem.

Dobra mieszanka trzymająca w specyficznej atmosferze.

Dobrnęłam do połowy i uważam, że należy mi się medal za wytrwałość ;) Nie wiem co za diabeł mnie podkusił, żeby po to sięgnąć. Może to, że rzecz dzieje się w szpitalu psychiatrycznym, a ja takie książki lubię. W tym przypadku nie lubię. Dłużyło mi się, nudziłam się (a to zdarza mi się nieczęsto),chwilami obrzydzało, chwilami dziwił banał. Mało ciekawa to lektura, płaska i nijaka, z momentami wzbudzania sensacji obrzydliwościami. Nieee, to nie dla mnie. I nawet fakt, że ta powieść jest nieźle napisana, nie uratował lektury. Oceniam ją jako słabą.

Świetna i mocna książka z niesamowitym zakończeniem. Przy tej książce nie można się nudzić. Atmosfera grozy niemalże na każdej stronie. Polecam osobom o mocnych nerwach.

Nie jest źle, choć spodziewałem się czegoś innego - bardziej gotyckiego. Czyta się różnie, raz dobrze, raz gorzej. Książka jest bardzo nierówna, momentami naiwna i przewidywalna, choć sam pomysł bardzo ciekawy. De facto "Czynnika diabła" to lektura na jeden długi weekend.

Po opisie książki spodziewałam się czegoś lepszego . Czytając strasznie się wynudziłam , końcówka świetna .

Nic dodać nic ująć... klimatyczny "Czynnik Diabła" Craig'a Russell'a wpisuje się bez wątpienia doskonale w obecnie panujący - pełen melancholii sezon jesienny. Bezsprzecznie wciągająca, a przy tym nieoczywista lektura. Serdecznie polecam - jak znalazł na mroczną połowę roku!

Szkocki pisarz zgłębia świat przedwojennych Czech. I czyni to w epickim stylu. Średniowieczny zamek który powstał by uwięzić zło, jest domem dla "szóstki diabła". Czy najgorsi mordercy Czechosłowacji mają ze sobą aż tyle wspólnego? Czy zostali opętani przez tego samego diabła? Młody psychiatra chce spróbować nowej metody aby uleczyć chorych, ale czy zdoła on pokonać najczarniejszy mrok w ludzkiej psychice?
Bardzo nastrojowa książka i nie będę ukrywać że dało się odczuć dreszczyk czytając ją w nocy. Świetne tło historyczne, ciekawie przedstawiony świat. Polecam nie tylko dla miłośników horroru ale psychiatrii i historii również.

Bardzo ciekawa i pełna napięcia książka. Ma w sobie wszystko czego po niej oczekiwałem - odczucie grozy i napięcia. Zawiłe poszukiwania seryjnego mordercy i niespodziewane zakończenie poszukiwań. Polecam z całego serducha!