rozwińzwiń

Światy równoległe. Czego uczą nas płaskoziemcy, homeopaci i różdżkarze

Okładka książki Światy równoległe. Czego uczą nas płaskoziemcy, homeopaci i różdżkarze Łukasz Lamża
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2020
Okładka książki Światy równoległe. Czego uczą nas płaskoziemcy, homeopaci i różdżkarze
Łukasz Lamża
6,7 / 10
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2020
Wydawnictwo: Czarne reportaż
224 str. 3 godz. 44 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2020-01-29
Data 1. wyd. pol.:
2020-01-29
Liczba stron:
224
Czas czytania
3 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380499638
Tagi:
literatura polska pseudonauka szarlataneria teoria medycyna zdrowie wiedza
Inne
Średnia ocen

6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 4 (40) / kwiecień 2021 Edyta Bystroń, Anna Fiałkowska, Zuzanna Kowalczyk, Łukasz Lamża, Małgorzata Lebda, Karolina Lewestam, Marta Mitek, Ania Morawiec, Mateusz Roesler, Rhian Sassen, Filip Springer, Douglas Stuart, Władysław Szlengel, Paul Vallely, Aleksandra Warecka, Jarosław Westermark, Marcin Wicha, Dominik Wilczewski, Mirosław Wlekły, Piotr Wójcik
Ocena 7,4
Pismo. Magazyn... Edyta Bystroń, Anna...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 4 (28) / kwiecień 2020 Patrick Barkham, Juliusz Ćwieluch, Krystyna Dąbrowska, Tadeusz Dąbrowski, Magdalena Działoszyńska - Kossow, Rukhl Fishman, Karol Grygoruk, Małgorzata Halber, Magda Hueckel, Zuzanna Kowalczyk, Łukasz Lamża, Aoko Matsuda, Jan Mazurek, Agata Romaniuk, Marta Rybicka, Marianna Sztyma, Marek Szymaniak, Mike Urbaniak, Aleksandra Warecka, Jarosław Westmark, Marcin Wicha, Marta Zabłocka
Ocena 6,9
Pismo. Magazyn... Patrick Barkham, Ju...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Niebezpieczna moda na antyintelektualizm



1541 19 23

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
2077 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
804
800

Na półkach:

Autor w sposób rzeczowy i za pomocą nauki próbuje nam wytłumaczyć dlaczego poszczególne teorie spiskowe są bez sensu. I o ile tematy takie jak płaska ziemia, chemtrails i ruchy antyszczepionkowe są totalnie oklepane, tak są również takie, które były mi nieznane, jak powiększanie biustu za pomocą hipnozy :D
Ogólnie rzecz biorąc raczej nie warto tego czytać, no chyba, że ktoś dopiero zaczyna swoją "przygodę" z teoriami spiskowymi.

Autor w sposób rzeczowy i za pomocą nauki próbuje nam wytłumaczyć dlaczego poszczególne teorie spiskowe są bez sensu. I o ile tematy takie jak płaska ziemia, chemtrails i ruchy antyszczepionkowe są totalnie oklepane, tak są również takie, które były mi nieznane, jak powiększanie biustu za pomocą hipnozy :D
Ogólnie rzecz biorąc raczej nie warto tego czytać, no chyba, że ktoś...

więcej Pokaż mimo to

avatar
136
30

Na półkach: , ,

Autor wręcz zachęca do czytania rozdziałów w dowolnej kolejności i pomijania niektórych z nich. Nie ma w tym nic złego, ale mnie osobiście irytowała liczba odwołań do rozdziału 11 (z 13) - skoro omówiona tam klasyfikacja poziomów dowodu naukowego jest tak ważna, że odwołanie do niej znajduje się niemal w każdym rozdziale, to może warto było ją umieścić w jednym z pierwszych rozdziałów, albo nawet we wstępie?

Poza tym denerwowały mnie wstawki erudycyjne, których jedynym celem jest udowodnienie wszystkim wokół, że autor jest mądry.

Książka była pisana w 2019 roku i wydana na początku 2020. To niefortunny termin - pandemia COVID-19 spowodowała, że niektóre z omawianych antynaukowych poglądów weszły do głównego nurtu debaty publicznej. Oczywiście nikt nie mógł tego przewidzieć, ale ciekawe, jak książka by wyglądała gdyby powstała rok albo dwa później.

Autor wręcz zachęca do czytania rozdziałów w dowolnej kolejności i pomijania niektórych z nich. Nie ma w tym nic złego, ale mnie osobiście irytowała liczba odwołań do rozdziału 11 (z 13) - skoro omówiona tam klasyfikacja poziomów dowodu naukowego jest tak ważna, że odwołanie do niej znajduje się niemal w każdym rozdziale, to może warto było ją umieścić w jednym z pierwszych...

więcej Pokaż mimo to

avatar
621
426

Na półkach:

Świetnie się czyta!

Świetnie się czyta!

Pokaż mimo to

avatar
16
4

Na półkach:

Mam problem z tą książką. Bardzo fajny temat, ciekawe podsumowanie i zestawienie, ale... wielki niedosyt.
Z każdym kolejnym rozdziałem miałem wrażenie, że... autor idzie na skróty, pisze coraz bardziej ogólnie i na odczepnego. Początek to dużo źródeł, odwołań, konkretnych doświadczeń/dowodów. Druga połowa książki to coraz bardziej ogólne stwierdzenia i - mam wrażenie - przekaz poglądów autora, a nie odwołanie do źródeł.

Tak, były rozdziały trudne językowo dla mnie (Strukturyzacja i pamięć wody),ale większość uznaję za przystępną*. Natomiast zakończenie... Zakończenie książki mnie rozczarowało. Ostatni rozdział pisany chyba po przekroczeniu deadline'u. Największy minus za brak podsumowania. Podtytuł książki to "Czego uczą nas...". Zdecydowanie brakuje mi konkluzji lub wniosków. Duży niedosyt.

*Książkę kupiłem mamie, by "bronić" ją przed koleżankami prezentującymi coraz mocniejszy, antynaukowy dyskurs... Mama niestety poddała się w połowie, bo "język był dla niej za trudny". Oczywiście to o niczym nie świadczy i nie jest zarzutem. Natomiast moim zdaniem ta książka nie jest ani dla naukowców, ani nie jest "pop", czyli dla przeciętnego zjadacza chleba. A szkoda.

Mam problem z tą książką. Bardzo fajny temat, ciekawe podsumowanie i zestawienie, ale... wielki niedosyt.
Z każdym kolejnym rozdziałem miałem wrażenie, że... autor idzie na skróty, pisze coraz bardziej ogólnie i na odczepnego. Początek to dużo źródeł, odwołań, konkretnych doświadczeń/dowodów. Druga połowa książki to coraz bardziej ogólne stwierdzenia i - mam wrażenie -...

więcej Pokaż mimo to

avatar
439
374

Na półkach:

Świetna pozycja, szczególnie dla tych, którzy szukają argumentów w dyskusji z osobami zaprzeczającymi globalnym zmianom klimatycznym.

Świetna pozycja, szczególnie dla tych, którzy szukają argumentów w dyskusji z osobami zaprzeczającymi globalnym zmianom klimatycznym.

Pokaż mimo to

avatar
99
36

Na półkach:

Fatalna książka

Autor, przedstawiał swoje tezy dotyczące różnych teorii spiskowych. Co prawda przyznał że w historii wiele hipotez na granicy spisku i fake newsów z czasem okazały się prawdą lecz nie znajdziemy potwierdzenia tego stanowiska w jego dziele. Cała książka jest jednym wielkim zaprzeczeniem teorii spoza mainstreamu. Publikacja jest skupiona w większej części na argumentach przeciwko danym stwierdzeniom. I choć niektóre z opisywanych teorii są naprawdę odjechane, pod koniec książki przypomniała mi się wypowiedz mojego wykładowcy filozofii ze studiów. Stwierdził on, że tezy wyśmiewane nie są wiarygodne i należy zastanowić się dlaczego tak jest. Książka dla osób którzy szukają potwierdzenia negacji teorii spiskowych.

Fatalna książka

Autor, przedstawiał swoje tezy dotyczące różnych teorii spiskowych. Co prawda przyznał że w historii wiele hipotez na granicy spisku i fake newsów z czasem okazały się prawdą lecz nie znajdziemy potwierdzenia tego stanowiska w jego dziele. Cała książka jest jednym wielkim zaprzeczeniem teorii spoza mainstreamu. Publikacja jest skupiona w większej części na...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2312
2134

Na półkach: , , , ,

O wiele ciekawsza od "Spisku" Phillipsa i Elledge'a, a poruszająca te same tematy. Lepszy dobór zagadnień, napisane z finezją, widać, że Autor lubi te tematy - w takim znaczeniu, że go fascynują, i ja to rozumiem, bo odkąd miałem tę paręnaście lat lubiłem czytać o UFOkach, paranormalne.pl, Teorie Chaosu, Tajne akta CIA, tego rodzaju bzdury, to po prostu interesujące, jeśli ma się do tego dystans i traktuje jak fantastykę, choć pobudzającą wyobraźnię (a taki jest przecież cel fantastyki!). Autor przedstawia kilka spośród znanych teorii - choć bardziej mainstreamowych (gdzie działo orgonitowe, gdzie deparchator?!) i widać, że wie o czym pisze, do tego dość swobodnie je demaskując, ale nie popadając w cherrypicking fact-checking, tylko podchodząc rzetelnie do tematu. Fajne.

O wiele ciekawsza od "Spisku" Phillipsa i Elledge'a, a poruszająca te same tematy. Lepszy dobór zagadnień, napisane z finezją, widać, że Autor lubi te tematy - w takim znaczeniu, że go fascynują, i ja to rozumiem, bo odkąd miałem tę paręnaście lat lubiłem czytać o UFOkach, paranormalne.pl, Teorie Chaosu, Tajne akta CIA, tego rodzaju bzdury, to po prostu interesujące, jeśli...

więcej Pokaż mimo to

avatar
236
217

Na półkach:

Pozycja bardzo potrzebna. Zaganienia biezace i wazne, a wytlumaczone w bardzo dostepny sposob.
Z foliarstwem nalezy walczyc, a latwo drastycznie obnizyc poziom lub dac sie zakrzyczec.
Ksiazka moze nie dodala mi duzo wiedzy, ale na pewno uporzadkowala pewne rzeczy. Szczepionki, zdrowa woda, a najlepsi sa radiesteci. Polecam :)

Pozycja bardzo potrzebna. Zaganienia biezace i wazne, a wytlumaczone w bardzo dostepny sposob.
Z foliarstwem nalezy walczyc, a latwo drastycznie obnizyc poziom lub dac sie zakrzyczec.
Ksiazka moze nie dodala mi duzo wiedzy, ale na pewno uporzadkowala pewne rzeczy. Szczepionki, zdrowa woda, a najlepsi sa radiesteci. Polecam :)

Pokaż mimo to

avatar
152
10

Na półkach: ,

Daje możliwość poznania światu szeroko pojętego foliarstwa. Jednocześnie ukazuje pułapki logiczne, na które łapią się ludzie świadomiej podchodzący do teorii spiskowych.

Książka wyposaża w argumenty pozwalające bronić się przed „głupotą” oraz zwiększa zrozumienie metody naukowej. Szczególnie zainteresował mnie formalny sposób ocen badań naukowych, pozwalający w uproszczeniu przybliżyć prawdopodobieństwo prawdziwości stawianej tezy naukowej.

Daje możliwość poznania światu szeroko pojętego foliarstwa. Jednocześnie ukazuje pułapki logiczne, na które łapią się ludzie świadomiej podchodzący do teorii spiskowych.

Książka wyposaża w argumenty pozwalające bronić się przed „głupotą” oraz zwiększa zrozumienie metody naukowej. Szczególnie zainteresował mnie formalny sposób ocen badań naukowych, pozwalający w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1619
660

Na półkach: , ,

#rodzinnewyzwanie2024 "Światy równoległe" Łukasz Lamża
Nie mogę powiedzieć, że to była zła książka, bo nie była. Najprawdopodobniej trafiła w nie ten czas i nie ten stan umysłu.
Łukasz Lamża wykonał z pewnością tytaniczną pracę przebijając się przez materiały źródłowe, badania, robiąc testy, wyliczenia, spotykając się z różnymi osobami (różdżkarze). Autor podważa, ba! zbija logiką i powołując się na konkretne badania, różne pseudonaukowe czy pseudomedyczne twierdzenia, tezy i działania.
I wszystko ok, ale tego było za dużo, za mocno, za bardzo, za naukowo. A i tak osoby zafascynowane pseudonauką albo nie przeczytają tej książki, albo wytłumaczą ją sobie na opak...

#rodzinnewyzwanie2024 "Światy równoległe" Łukasz Lamża
Nie mogę powiedzieć, że to była zła książka, bo nie była. Najprawdopodobniej trafiła w nie ten czas i nie ten stan umysłu.
Łukasz Lamża wykonał z pewnością tytaniczną pracę przebijając się przez materiały źródłowe, badania, robiąc testy, wyliczenia, spotykając się z różnymi osobami (różdżkarze). Autor podważa, ba!...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    2 500
  • Chcę przeczytać
    1 667
  • Posiadam
    327
  • 2021
    121
  • 2020
    92
  • 2020
    81
  • Teraz czytam
    67
  • 2022
    63
  • Legimi
    59
  • Audiobook
    41

Cytaty

Więcej
Łukasz Lamża Światy równoległe. Czego uczą nas płaskoziemcy, homeopaci i różdżkarze Zobacz więcej
Łukasz Lamża Światy równoległe. Czego uczą nas płaskoziemcy, homeopaci i różdżkarze Zobacz więcej
Łukasz Lamża Światy równoległe. Czego uczą nas płaskoziemcy, homeopaci i różdżkarze Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także