Uwolnij się! Dobre życie według siedmiu filozofów-terapeutów

Okładka książki Uwolnij się! Dobre życie według siedmiu filozofów-terapeutów Marcin Fabjański
Okładka książki Uwolnij się! Dobre życie według siedmiu filozofów-terapeutów
Marcin Fabjański Wydawnictwo: Znak Literanova poradniki
poradniki
Znak Literanova
2020-01-01
2020-01-01

Trudno ocenić tę książkę, ponieważ są to 3 różne książki w jednej. Na początku mamy coś, co sugeruje okładka i wydawca, czyli w schemacie jeden filozof na jeden rozdział (ten schemat się nie zmieni przez całą książkę) krótki rys biograficzny, najważniejsze nauki i co możemy z nich wprowadzić do swojego życia. Wszystko to napisane dość prostym językiem. W połowie ten prosty język zamienia się w język akademicki. A potem to już chyba czytamy pamiętnik autora.

Więc chyba pomysł był inny, ale przecież musi się sprzedać, więc zredagujemy i będzie dobrze.

Treść tak, forma niekoniecznie

No może książka ta nie "uwolniła mnie", natomiast bardzo przyjemnie się ją czytało. Lektura skłania do refleksji.

Przedstawia różne filozofie i sposoby myślenia 7 filozofów - terapeutów. Każdy z nich nieco inny, jednak mają wspólną myśl przewodnią - i tak wszyscy umrzemy. Mieli również odmienne zdanie na temat tego co dzieje się po śmierci (naszego ciała).

Najbliżej mi chyba do filozofii Buddy oraz Nietzsche. Jednym słowem, nie daj posiąść się przedmiotom, doświadczaj, obserwuj, nie myśl za dużo, spędzaj czas w naturze. To porady jakie wyciągnęłam z tej lektury.

Przemyślenia autora również były ciekawe. Natomiast da się zaobserwować, że w momencie pisania książki nie był tatą, ponieważ to diametralnie zmienia myślenie. Słowa o śmierci, że nie ma ona konsekwencji i nic się nie stanie nie są prawdziwe, gdy jest się rodzicem. Chociaż jest to jedno z filozoficznych przemyśleń, do których lektura zachęca. Jednym słowem, dużo tez i sposobów myślenia, fajna baza do dyskusji oraz rozmyślań. Bardzo szybko się czyta, chętnie do niej wrócę.

Najbliżej mi...

Książka o ogromnym potencjale ale mocno "przegadana" i w większości napisana bardzo nieprzystępnym językiem utrudniającym szybkie przyswajanie zawartej w niej wiedzy. Poza przeglądem głównych szkół filozoficznych autor przybliża możliwości zastosowania w codziennym życiu kluczowych pojęć każdego z opisywanych wielkich filozofów. Pierwsze kilka rozdziałów bardzo wciągające i wręcz oświecające. Później jednak z niewiadomych powodów książka zaczyna przypominać podręcznik akademicki a nie typowy poradnik.
Na uwagę zasługują bardzo ciekawe wątki biograficzne i podsumowanie zawarte po każdym z rozdziałów - bardzo duży plus. Niestety jest też sporo tekstów źródłowych napisanych raczej mało przystępnym archaicznym językiem, długo trzeba się zastanawiać nad ich znaczeniem.
Podsumowując - gdyby książka była nieco krótsza i napisana łatwiejszym językiem, byłoby idealnie - a tak może się momentami nudzić i ciężko przebrnąć przez całość za jednym podejściem...

Książki pana Fabjańskiego serdecznie polecam. Przybliża filozofię w przystępny sposób, uczy czerpania z dorobku filozofów , zwłaszcza stoików, z praktycznym wykorzystaniem ich myśli w codziennym życiu. Przywraca tym samym odpowiednią miarę rzeczy w naszym ślepym pędzie. Książka do częstego sięgania, przemyśleń i , co byłoby sukcesem, korekty naszych postaw, żeby myśleć nie więcej ale lepiej i dogłębniej. Czytajmy i analizujmy filozofów! Wszystkim nam to wyjdzie na zdrowie!

Bardzo polecam. Dla milośnikow stoicyzmu pozycja obowiązkowa. Poza tym jak zwykle u p.Fabjańskiego bardzo przyjemnie się czyta. Audiobook także ok.

Fenomenalna książka traktująca o filozofii. Trudny temat przedstawiony w bardzo przyjazny, lekko zabawny sposób. pouczająca książka, z której każdy może się czegoś nauczyć. Choć wymienionych jest tu "tylko" siedmiu filozofów, jest to na pewno ciekawy i warty uwagi wstęp do filozofii ogólnie. Polecam!

Krótki opis wybranych filozofów i ich podejścia. Kilka ciekawych anegdot, mogących zachęcić filozoficznego laika do dalszego zgłębiania tematu. Nie nazwałabym tej książki poradnikiem, nie zmieniła też jakoś szczególnie mojego życia, ale momentami skłania do refleksji.
Nie do końca pasuje mi sam styl pisania, trochę toporny, czasami trzeba było się zatrzymać, żeby zrozumieć, o co chodzi (nie przez złożoność treści, a raczej samą stylistykę). Momentami wydawało mi się, że to książka-reklama szkoły założonej przez autora.
Ogólnie jest poprawnie, można przeczytać, bez efektu wow.

Dla mnie, jako filozoficznego laika, to była ciekawa książka skupiająca krótkie anegdotki, ciekawostki o życiu konkretnych filozofów i podsumowująca w kilku punktach na czym polegały poglądy, którymi się kierowali w życiu. Były też ćwiczenia, ale (może to zabrzmi ignorancko) nie skłoniły mnie by zacząć je praktykować. Oceniłam książkę na 6, ponieważ faktycznie po każdym rozdziale starałam się przemyśleć co właśnie przeczytałam, zaznaczyłam też kilka fragmentów wartych odwiedzenia ponownie, ale to nie jest książka w typie "game-changer" dla mnie. Nie nazwałabym jej również poradnikiem. Poprawna, ciekawa i całkiem niewielka w swojej (dosłownej) wielkości.

Zbiór i krotki opis filozofii z których każda na swój sposób podchodziła do tematu życia, jego sensu i tego jak żyć.

Ciekawy przegląd, może zachęcić do dalszych poszukiwań.

Ciekawy przegląd, może zachęcić do dalszych poszukiwań.

Nie jestem fanką żadnych poradników, jak żyć, jak jeść, jak... ta książka jest kompletnie z innego wymiaru - udowadnia, że filozofia jest ważną częścią codzienności. Polecam!

• Filozofia
  • Poradniki

Marcin Fabjański Uwolnij się! Dobre życie według siedmiu filozofów-terapeutów Zobacz więcej