Advertisement

Wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma

Okładka książki Wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma Agnieszka Błażyńska
Okładka książki Wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma
Agnieszka Błażyńska Wydawnictwo: Wielka Litera literatura obyczajowa, romans
Wielka Litera
2020-06-17
2020-06-17
literatura polska

Trzy kobiety, trzy przyjaciółki znające się jeszcze z czasów studiów, obecnie dobiegające czterdziestki. Wszystkie prowadzą swoje życia, pracują, mają swoje pasje, a mimo to ich więź przetrwała i ma się świetnie. Aśka, Sylwia i Magda, z perspektywy każdej z nich pisana będzie ta historia. Historia o przyjaźni, miłości, wzajemnych relacjach, i oddaniu.

Aśka jest nauczycielką i mieszka w Katowicach. Ma dwoje dzieci oraz męża. Po wszystkich tych latach stała się zaniedbaną kobietą, dzielącą swój czas pomiędzy rodzinę i pracę. Cała historia zaczyna się od dziwnego i niepokojącego snu, który ma Aśka. Sen na tyle ją zaintrygował, że kobieta niemogąca się na niczym innym skupić prócz przyjaciółki nieodbierającej telefonów, co do niej kompletnie niepodobne, rozpętuje z tego tytułu niemałe zamieszanie organizując naprędce prywatne śledztwo, angażując Sylwię. Obie dziewczyny wyruszają w podróż, na jaką nie zdobyły by się, gdyby nie nagły ważny powód. Wspólny cel jaki powzięły, czyli odnalezienie Magdy przypomni im na czym zbudowały swą przyjaźń.

Sylwia jest totalnym przeciwieństwem statecznej Aśki. Mieszka w Warszawie, jest samotną dziennikarką piszącą dla jakiegoś brukowca mało znaczące artykuliki o gwiazdkach i tym co mają na sobie. Życie uczuciowe dziewczyny to jeden wielki chaos. Głównie polega na tym, że przyprowadza kogoś na jedną noc, a nad ranem wykopuje delikwenta za drzwi. Codziennie leczy kaca, ale za to bywa na znaczących imprezach zbierając tematy do opisania. Przeraźliwie chuda z obgryzionymi paznokciami i cieniami pod oczyma, żyjąca tylko po to by pracować. Pewnego dnia dostaje telefon i niezadowolona zmuszona jest wyruszyć na poszukiwania zaginionej w tajemniczych okolicznościach Magdy.

Magda. O tajemniczej Magdzie niewiele wiadomo. Opisy zdarzeń z jej perspektywy są mgliste przez co, niejednoznaczne. Dziewczyna jest zagorzałą obrończynią przyrody angażującą się w różne demonstracje i akcje mające na celu uświadamianie ludzi, jak ważne jest nasze środowisko i planeta, na której żyjemy. Ona również odbywa podróż, tyle tylko, że nie wiadomo gdzie konkretnie się znajduje ani czego dotyczy. W każdym razie zdarzenia z rozdziału na rozdział ładnie się zazębiają i odsłaniają wszystkie karty. W pewnym momencie wszystkie trzy się spotykają. Nie będą mogły uwierzyć, że znające się przez tyle lat, tak mało o sobie wiedzą, a szczególnie o jednej z nich.

Lekka obyczajóweczka na jeden dzień. Niedługa, szybko się czytająca powieść. Choć lato się już skończyło, okładka świetnie je przypomina. Wciągnęłam się mając mieszane uczucia czy mi podejdzie. Zaskoczył mnie pozytywnie styl pisania autorki, który mnie ujął i przekonał. Ponadto historia z jajem, niewymagająca skupienia, ale też zaskakująca. Totalny odmóżdżacz pozwalający się zrelaksować.

Aśka jest...

Moje pierwsze spotkanie z twórczością Agnieszki Błażyńskiej. Jest to książka o przyjaźni trzech czterdziestoletnich kobiet, które poznały się w czasie studiów. Asia - żona Krzyśka, matka dwójki dzieci, nauczycielka mieszkająca w Katowicach. Sylwia - samotna redaktorka pracująca w Warszawie oraz tajemnicza Magda.

Gdy Asia orientuje się, że od kilku dni nie ma żadnych wiadomości od Magdy, postanawia ją szukać. Zostawiając dzieci pod opieką męża, jadzie do Białowieży, do Obozu dla Puszczy. Zabiera w podróż Sylwię, która zmuszona jest zostawić swoje służbowe obowiązki. W jakiej sytuacji odnajdą Magdę? W czasie tej podróży poznają pewną tajemnicę przyjaciółki.

Książka jest napisana z perspektywy trzech bohaterek. Wydarzenia przedstawione są w formie pierwszoplanowej.

Zachęcam do przeczytania - to zabawna historia przyjaciółek! Dobra lektura na letnie wieczory!

Gdy Asia orientuje się, że od kilku dni nie ma żadnych...

[ Trzy kobiety: Aśka- żona, matka, nauczycielka polskiego, zbyt zajęta, aby zadbać o siebie. Sylwia- zakręcona rudowłosa imprezowiczka mieszkająca w Warszawie, pracująca w redakcji żerując na plotkach i ploteczkach internetowych. Magda- pani profesor, obrończyni ekologii. Pewnego razu Magda znika, brak kontaktu z nią wzbudza w Aśce niepokój, postanawia zostawić wszystkie obowiązki domowe, męża i dzieci, aby odnaleźć przyjaciółkę z którą zna się od 20 lat. Wraz z Sylwią wyruszają w podróż, która niesie za sobą wiele przygód.]

Książka jest bardzo lekką, przyjemną i zabawną historią, która zabierze Was nie tylko w podróż pełną przygód, ale również zabierze w głąb Was w poszukiwaniu Waszych skrytych, zapomnianych potrzeb oraz pragnień. Jest to historia opowiadająca o sile przyjaźni, o poszukiwaniu prawdziwej miłości, o lęku przed bliskością w relacjach z mężczyzną. Trzy kobiety, każda z nich nosi ze sobą tajemnice. Sama okładka wzbudza ciepło, uśmiech i kojarzy się z blaskiem słońca muskającego nasze ciało. Serdecznie polecam na letnie czytanie (najlepiej na piaszczystej plaży) :)

Każda zmiana w naszym życiu to zmiana nas samych. Już wkrótce trzy przyjaciółki przypomną sobie jakie były kiedyś, gdy się poznały na studiach. Porównają sobie to do tego jakie są teraz. Jak bardzo się zmieniły i o czym zapomniały. Joanna jest żoną i mamą. Zabieganą, zapracowaną z masą obowiązków na głowie. Sylwia to singielka i redaktorka. Dzielą ich kilometry a jednak gdy pewnego dnia trzecia z paczki nagle znika, nie zostawiając żadnej wiadomości ani nie odbierając telefonów, rzucają wszystko i natychmiast wyruszają w podróż. Podróż do Obozu dla Puszczy zostawiając za sobą wszelkie zobowiązania. Czy odnajdą Magdę? Dlaczego tak nagle wyjechała? Co odkryją po drodze? Jakie przygody je spotkają? Jak zakończy się ta wycieczka?

Okładka w iście w wakacyjnym klimacie. Idealna na taką porę. Bardzo przypadł mi do gustu pomysł na fabułę. To do czego zdolne są osoby, gdy im na kimś zależy. Nie boją się i wyruszają na pomoc. A to czego doświadczyły po drodze było spójne. Dawało krok po kroku cały obraz tego, kim są bohaterki i w jakim stopniu się zmieniły. Aśka jako mama i żona przyzwyczaiła swoją rodzinę do pewnych zachowań i zasad - to na jej barki spada utrzymanie porządku w domu. I gdy nagle wyjeżdża Krzysiek i dzieci nie umieją się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Przyzwyczajeni zostali do całkiem czego innego. Aśka wykazała się w tym momencie nie tyle determinacją co troską o przyjaciółkę. Przy okazji to taka szkoła dla jej rodziny. Za to Aśka to typowa singielka, która daje sobie narzucać na głowę dodatkowe tematy do reportaży. Nie umie się przeciwstawić i postawić się szefowej. Pokazać własnego ja. Najbardziej tajemnicza jest trzecia z nich - Magda. O niej odrobinkami informacji jest ubarwiany tekst książki po to, by w finale wybuchło wszystko niczym bomba. Czeka je przygoda życia, która została fajnie opisana. Do samego końca ciekawiła i bawiła. Humor i ironia w tej książce są wszędobylskie. Tylko nie do końca pasowały mi te przekleństwa i dosadność słownictwa. Bardziej pasuje mi to dla dwudziestokilkulatek niż do kobiet zbliżających się ku czterdziestce. Jakoś tak mi się to troszkę gryzło. Ale może i faktycznie tak niektóre kobiety się odnoszą. Ale ogółem to fajna historia z refleksją na koniec.

Historia o trzech kobietach, które lata temu połączyła przyjaźń. Autorka zwraca uwagę na jej siłę. Na moc i oddanie. To także nauka dla nas, by zastanowić się nad własnym życiem. Czy to co robimy jest w stu procentach zgodne z naszymi oczekiwaniami i marzeniami. Czasami warto na chwilę przystanąć, przemyśleć to i owo oraz zrobić cos tylko dla siebie. Znajdziemy tu także temat zaufania i tajemnic. Ta książka jest życiowa i mocno osadzona z rzeczywistości. Jeśli lubicie takie zwariowane historie z przemyśleniami i refleksjami to jest to książka dla Was.

Dwa razy podchodziłam, prawie, że zrezygnowałam, ale... dotarłam do Magdy i wtedy dopiero książka wciągnęła.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Miła, lekka, w sam raz na raz.

Miła, lekka, w sam raz na raz.

1998

Taka książka na leniwe popołudnie. Historia trzech przyjaciółek, które odkrywają wzajemne sekrety i siłę łączącej ich więzi. Nic odkrywczego, ale krzywdy nie robi.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Świetna powieść, która pokazuje, że czasem trzeba spojrzeć z dystansem na swoje życie. Przekonują się tym trzy przyjaciółki. Warto przeczytać.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ocena mówi sama za siebie. Po prostu bardzo słaba książka.

Ocena mówi sama za siebie. Po prostu bardzo słaba książka.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Szczerze mówiąc spodziewałam się nieco innej lektury, bardziej optymistycznej, z humorem.

• Obyczajowe

Agnieszka Błażyńska Wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma Zobacz więcej