Advertisement

Sarah J. Maas
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2021
Wydawnictwo: Uroboros Cykl: Dwór cierni i róż (tom 4.1) romantasy
romantasy
Dwór cierni i róż (tom 4.1)
A Court of Silver Flames
Inne

Wyróżniona opinia i

Dwór srebrnych płomieni. Część 1

przeczytanych książek 694 napisanych opinii 631

Może nie było to coś na tyle odkrywczego i innego od pozostałych książek Maas, ale uczyniła ona główną bohaterką Nestę, najstarszą i najbardziej lubianą przeze mnie siostrę Archeron, tak więc i ocena wysoka.

Głównym wątkiem fabularnym jest 'zesłanie' Nesty pod nadzorem (bardzo dokładnym) Kasjana do miejsca, w którym początkowo jest ona zmuszana do treningów za sprawą całego Dworu Nocy. Ani o to nie prosiła, ani tego nie chciała - a miało to jej pomóc w odnalezieniu siebie i pogodzeniu się z przeszłością. Pojawia się tu również widmo stworzonych przed wiekami przedmiotów o potężnej mocy, które będą miały ogromny wpływ na konflikt, który nieubłaganie się zbliża i już zaczyna zbierać swoje żniwo.

Podczas treningów, co było do przewidzenia, przemarznięte serce Nesty zaczyna się topić. Zaczyna przychylniej patrzeć na Kasjana i pozostałych członków Dworu Nocy, a także znajduje osoby, które może uznać za przyjaciół. Całość więc skupia się na jej przemianie i w pewnym stopniu przywróceniu jej ładu - co Maas zrobiła bardzo dobrze, wprowadzając do fabuły dużo ciekawych i wzruszających elementów.

A jak już jest książka Maas, to jest w niej równie dużo pikanterii. Początkowo zamyka się ona na utarczkach słownych i przekomarzaniach bohaterów, ale szybko przeradza się to w coraz to bardziej śmielsze czyny.

Książkę jak najbardziej polecam i zabieram się za kolejną część!

Słyszałam, że "Dwór Srebrnych Płomieni" budzi najwięcej kontrowersji wśród fanów tej serii, jednak ja zaliczam go jako udaną i intrygującą lekturę.

Mamy okazję obserwować znany nam już świat fae oczami Nesty, bohaterki niejednoznacznej, skomplikowanej i pełnej wewnętrznych konfliktów, a jednak bardzo intrygującej. Nie jestem w stanie powiedzieć, że to moja ulubiona postać albo że można ją rozgrzeszyć za przeszłe przewinienia, ale na pewno dzięki tej części mogłam ją zrozumieć.
Poza tym czuć było, że autorce po prostu dobrze się pisało z jej perspektywy, potrafiła bardzo trafnie oddać psychikę najstarszej siostry Archeon. Zaletą tej części jest również przybliżenie postaci Kasjana oraz ukazanie nowych mocy. Jes to także kolejny tom, w którym pisarka ciekawie opisuje walkę z traumą.
Jest więcej scen erotycznych niż w poprzednich częściach, a jednak opisane są jeszcze w sposób zjadliwy. Nie zgadzam się, że przez to książka zasługuje na miano porno. Jest więcej opisów zbliżeń bohaterów, owszem, język jest nieco wulgarniejszy, a jednak nie jest to nic, czego się nie robi z partnerem ;)

Podsumowując, mocna część. W mojej opinii dorównuje mojemu ulubionemu "Dworowi Mgieł i Furii".

Chcę przeczytać kolejną część i nie do końca rozumiem tych oznaczeń tutaj na stronie. Tom 4 zatytułowany jest 'Dwór srebrnych płomieni' i potem mamy ten sam tytuł i część 4.1 i 4.2. Patrzyłam na opisy i są w sumie takie same, czy mam rozumieć, że tom 4 to to samo co 4.1 i 4.2 tylko rozbity na dwie książki w nowym wydaniu? Czy mógłby mnie ktoś pokierować? :)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ciekawie czyta się książkę z perspektywy Nesty, jest to bohaterka z trudną osobowością i interesujące było zagłębienie się w jej traumy I psychologię.
Jedyna czego mi zabrakło w tej książce to fabuła - była gdzieś bardzo bardzo w tle w porównaniu do oryginalnej trylogii dworów, ale romans i spiciness level nadrabia.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Uwielbiam dwory, ale ten tom to najzwyklejsze w świecie porno na papierze. Było hot, potwierdzam, ale jednak fajnie kiedy książka ma jakąś fabułę, nie tylko sceny grzmocenia wszędzie i przez cały czas.
Na duży minus zmiana języka jaki używa autorka, we wcześniejszych tomach wszelkie sceny erotyczne były opisane ze smakiem, tutaj wypadają po prostu wulgarnie.

Są jednak plusy! Uwielbiam bohaterów tej sagi, szczególnie Azriela. Myślę, że było go tutaj więcej niż w poprzednich tomach. Cassian nie stracił swojego uroku, a Nesta stała się minimalnie mniej irytująca. Nie polubiłam się z Gwen.

Generalnie polecam tę książkę, z pominięciem 3/4 scen łóżkowych.

Są jednak...

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo tovideo - opinia

Będę udawać, że ta część nigdy nie powstała. Poświęcenie 2 książek postaci, która nigdy nawet nie przeprosiła za swoje żałosne zachowanie to zwykle marnotrawstwo papieru. Dwory powinny się zakończyć na 3 pierwszych książkach.

niesamowicie nudna

niesamowicie nudna

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Żałuję, że siostry Feyry w ogóle zostały wciągnięte w tą piękną krainę, a ta książka to już całkowita tragedia. Z przepięknego świata fae i pięknych opisów dworów przechodzimy do historii depresji i opisu zmagania się z traumą najstarszej siostry głównej bohaterki (Nesty). Nuda, trauma, nuda, trauma i sex. Jakbym chciała poczytać o traumie, to kupiłabym książkę psychologiczną. Nie kupuję też żadnych usprawiedliwień poprzednich zachowań Nesty - jestem w szoku, że na najmniej wartościowa postać z książki zmarnowane zostało tyle stron i papieru, zamiast rozszerzyć nam historię innych ciekawych bohaterów i świata dworów. Wielka szkoda.
Generalnie strata czasu, papieru i pieniędzy. Przeczytałam tylko po to, żeby zacząć Szklany Tron i Księżycowe Miasto, które podobno łączą się ze sobą.

Po wcześniejszej części sceptycznie zaczęłam czytać kolejny tom. Jednak im głębiej w nią wczytywałam tym bardziej mi się podobała. Dzięki pokazaniu historii i wnętrza Nesty oraz Kasjana cała opowieść stała się pełniejsza.