Francisco de Goya y Lucientes. Malarstwo światowe

Okładka książki Francisco de Goya y Lucientes. Malarstwo światowe Agnieszka Bisaga-Widacka
Okładka książki Francisco de Goya y Lucientes. Malarstwo światowe
Agnieszka Bisaga-Widacka Wydawnictwo: Bosz sztuka
sztuka
Bosz
2021-01-01
2021-01-01
malarstwo sztuka Hiszpania artysta

Okładka książki Ballada o dziewczynie Ewa Frysztak, Janusz Górski
Ballada o dzie... Ewa Frysztak, Janus...
Okładka książki Rick and Morty. Porąbana sztuka Justin Roiland, James Siciliano
Rick and Morty... Justin Roiland, Jam...
Okładka książki Historia mody Marnie Fogg, praca zbiorowa
Historia mody Marnie Fogg, praca ...

Znacie obrazy Goi? Nie wiem jak o mnie świadczy to, że jedyne dzieła tego artysty, które znam (i które bardzo mi się podobają) to: Maja naga, Rozstrzelanie strzelców madryckich i Saturn pożerający swoje dziecko

W ogóle, to tytułowa Maja to wcale nie imię postaci z obrazu. Po hiszpańsku maja (czyt. macha) to określenie któremu po polsku najbliżej do "ślicznotki". Wiwat Wikipedia!

Album @wydawnictwobosz
jest niewielki ale wg mnie warty posiadania. Krótki i treściwy opis życia i twórczości artysty a potem starannie wybrane reprodukcje obrazujące szeroki zakres umiejętności i tematyki prac Goi.

Francisco de Goya, seria malarstwo światowe,

To już siódma część zbioru malarstwa światowego wydawanego przez @wydawnictwobosz, poświęcona tym razem Francisco de Goya y Lucientes, żyjącemu na przełomie XVIII i XIX wieku. W sześciu poprzednich pojawili się m.in. Albrecht Dürer, Claude Monet, Vincent van Gogh, Peter Paul Rubens, Caravaggio, Anthony van Dyck.

Pamiętam jak kiedyś, kiedy jeszcze podróżowanie w celu zobaczenia malarstwa w całej swej okazałości w muzeum było dużo trudniejsze niż dzisiaj, a najłatwiej dostępnymi albumami zawierającymi reprodukcje obrazów były te drukowane w Związku Radzieckim. Dotyczyły one jednak głównie dzieł, znajdujących się w tamtejszych muzeach oraz galeriach. Teraz albumów z reprodukcjami jest na rynku wydawniczym dużo więcej. Ponadto łatwiej jest podróżować, żeby zobaczyć je osobiście.

Nie przypominam sobie, żebym miała okazję natrafić na obrazy Goyi w którymś z odwiedzanych muzeów. Kiedy teraz sprawdzałam, gdzie można je zobaczyć, okazało się, że tych miejsc jest naprawdę sporo. Głównie przewija się Muzeum Prado, ale możliwe jest też ich podziwianie w innych miastach Hiszpanii. Wiele z nich rozrzuconych jest również po całym świecie, także w zbiorach prywatnych.

Goya to malarz wybitny, twórca licznych portretów, ale również wybitny reportażysta epoki, twórca wielu przeszytych dramatyzmem dzieł, na tyle niesamowity, że jego obrazy bywają również bohaterami powieści, których miejscem wydarzeń jest chociażby pełne niesamowitych dzieł madryckie Muzeum Prado. Jednym z nich jest "Saturn pożerający swoje dziecko", którego historia zawarta jest w książce Luisa Montero Manglano "Muzeum luster". Akcja tego kryminalnego thrillera osadzona jest w madryckim Muzeum Prado, a bohaterami jest kilka obrazów, których jak najwierniejsze kopie namalować mają uczestnicy konkursu. W ten sposób poznałam właśnie "Saturna pożerającego swoje dziecko", dzieło przejmujące, na które patrzenie naprawdę niepokoi, powodując przeszywający ciało dreszcz.

A książeczka z serii Bosz art, choć niewielkiego formatu, poprzedzona wstępem Agnieszki Widackiej-Bosagi - historyczki sztuki, zawiera reprodukcje kilkudziesięciu dzieł. Liczne portrety, sielskie obrazki codziennego życia, scenki rodzajowe, ważne wydarzenia polityczne czy przepełnione demonicznymi postaciami rytuały. Świetna wycieczka po historii malarstwa.

Francisco de Goya, seria malarstwo światowe,

Pamiętam jak...

Francisco de Goya y Lucientes – wybitny malarz dworu Karola IV.

Postać nietuzinkowa, w swoich dziełach malarskich podejmował tematy polityczne, społeczne, ale także potrafił się zadumać nad kondycją człowieka, dostrzegając także jego mroczniejsze, okrutniejsze oblicze. Wydawnictwo BOSZ przygotowało ciekawą serię niewielkich książek – „MALARSTWO ŚWIATOWE, w której możemy poznać sylwetki słynnych malarzy. Jest wśród nich między innymi Claude Monet, Vincent van Gogh, Caravaggio i właśnie Francisco de Goya.

Zachwyca i niepokoi
W ten sposób o wielkim mistrzu pisze Agnieszka Widacka-Bigasa (historyk sztuki, doktor nauk humanistycznych, pracownik Muzeum Narodowego w Krakowie i Muzeum Książąt Czartoryskich”. Goya według badaczki spełnia wszystkie wymagania, jakie stawiane są przed sztuką współczesną – pobudza do refleksji i dostarcza niezapomnianych wrażeń estetycznych. Goya wyprowadza odbiorcę ze strefy komfortu i chociaż wydarzenia, które nam pokazuje pochodzą sprzed dwustu lat, nadal je rozumiemy, wstrząsają nami i pobudzają do myślenia. We wstępie do tego wydania możemy poznać krótką biografię hiszpańskiego malarza oraz jego inspiracje (chociażby hiszpańskim folklorem).

Doceniony za życia
W 1780 roku Goya został wybrany na członka Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych San Fernando, a wcześniej otrzymał tytuł nadwornego malarza. Na obrazach Goyi możemy dostrzec intymne sceny rodzinne, niezbyt urodziwych bohaterów, postaci ukrywające się w cieni. Wyjątek stanowią dzieci – zawsze są pogodne i radosne. W scenach rodzajowych i z pozoru błahych zawsze można dostrzec rys niepokoju czy okrucieństwo. Z kolei o kondycji człowieka opowiedział w swoich wstrząsających cyklach rycin: Kaprysy i Okropności wojny.

Goya dzisiaj
Wpatrując się w obrazy Goyi dzisiaj, wciąż wrażenie robi na mnie olbrzymi Saturn pożerający swoje dziecko – dzieło z pierwszej połowy XIX wieku – oraz oczywiście kontrowersyjna Maja naga. Jednym z najbardziej znanych obrazów artysty jest też Parasolka z 1777 roku – urokliwa, pogodna scenka rodzajowa. Nigdy wcześniej nie widziałam obrazu zatytułowanego Pies – na początku powstało jako malowidło ścienne, później zostało przeniesione na płótno. Robi ogromne wrażenie zastosowanymi odcieniami, barwami ziemi – mogłabym się weń wpatrywać w nieskończoność.

Francisco de Goya y Lucientes – wybitny malarz dworu Karola IV.

Nie każde muzeum uda nam się odwiedzić i nie zawsze będą tam zgromadzone interesujące nas zbiory. Niekiedy by poznać dzieła jednego artysty musielibyśmy zjechać cały świat, a i tak część z nich mogłaby być niedostępna z racji kolekcji prywatnych, nieudostępnianych powszechnie. Oczywiście z pomocą przychodzi Internet i jego możliwość podróży dookoła Ziemi bez ruszania się z fotela czy też z kanapy. Jednak jest jeszcze jedno medium pozwalające połączyć przyjemność obcowania ze sztuką z dostępnością dwadzieścia cztery godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, przez cały rok.

Wydawnictwo Bosz w serii Bosz Art przybliża malarskich mistrzów i ich prace w serii albumów. Do moich rąk trafił egzemplarz z dziełami Francisco de Goyi. Już okładka zapowiada co kryje się tuż za nią. Jak przystało na doskonale przygotowaną wystawę artystyczną wpierw wprowadzenie do tematyki czyli przedstawienie biogramu, ale nie od strony tylko i wyłącznie kolejnych dat, a wydarzeń z życia artysty, które miały decydujący wpływ na jego malarstwo. Dzięki temu nawet mniej obeznani czytelnicy mogą z innej perspektywy spojrzeć na to, co znajduje się na kolejnych stronach. Wydawnictwo zadbało by najwyższej klasy obrazom towarzyszyły odpowiednie reprodukcje, oddające ich piękno i kunszt. Nieprzypadkowo dobrano również obrazy jakie zaprezentowano na łamach albumu. Część z nich przedstawiono już w wstępie, pozostałe są także najlepszymi przykładami kunsztu Francisco de Goyi. Z bliska możemy zobaczyć talent wielkiego malarza, jego technikę i powracać do jego dzieł kiedy tylko będziemy mieli na to ochotę. Trudno zastąpić obcowanie ze sztuką na „żywo”, ale możemy pokusić się o to i z doskonałym efektem, właśnie w takiej postaci jak publikacje wydawnictwa Bosz. Oddają to, co najważniejsze czyli piękno mistrzowskiej twórczości.

Lubicie sztukę? Może macie swojego ulubionego artystę, bądź dzieło? U mnie zdecydowanie na pierwszym miejscy jest Leonardo da Vinci, którego podziwiam od dziecka. Jednak zaraz za nim bardzo cenię Francisco de Goya y Lucientes ❤

Jako jego fanka bardzo chętnie sięgnęłam po mini album ukazujący działa de Goya. Malarz był absolutnym mistrzem symboliki, a zakres tematyki jego obrazów był niezwykle szeroki. Tworzył między portrety, pejzaże, scenki rodzajowe, czy nawet uprawiał malarstwo religijne. Dzięki albumowi możemy poznać kilka jego dzieł i zapoznać się z technikami jakich używał. Warto zaznaczyć, że sam album został przepięknie wydany - twarda okładka i kredowy papier.

Uważam, że jest to świetna pozycja dla osób ceniących sztukę. Jeżeli interesują Was także działa innych artystów to zajrzyjcie do innych album z serii Malarstwo światowe.

Ta książka z serii "Malarstwo światowe" to pięknie wydany mini album ukazujący dzieła Francisco de Goya. Polecam nie tylko miłośnikom malarstwa. Ta może być idealnym prezentem dla lubiących sztukę!

Malarstwo światowe Francisco de Goya 🎨

Urodzony w 1746 roku w Aragonii, prowincji w północno-wschodniej Hiszpanii, Goya był wytworem Oświecenia, dojrzewając artystycznie w czasie intensywnych zmian politycznych w Europie i Ameryce. Poprzez jego obrazy, rysunki ujawnia się wnikliwy dialog Goyi ze współczesnym życiem. W swoich portretach postaci królewskich i klasy rządzącej wykazuje oddanie przekazowi prawdy, które, jak sądził, określało w szczególny sposób wielką sztukę. W jego rycinach obserwacje te ujawniają większą krytykę. Artystka podejmuje kwestie moralności i wad społecznych, przedstawia przemoc i horror hiszpańskiej wojny przeciwko armii Napoleona w makabrycznych obrazach tortur, a także dumnych przejawach heroizmu. Goya kontynuuje odkrywanie swojego hiszpańskiego dziedzictwa, badając tę ​​ekscytującą, ale niebezpieczną formę rozrywki. Miłość, złość, podejrzliwość, wstręt: Goya porusza w tych portretach całą gamę ludzkich emocji. Obserwuje i wyraża z wszelkimi niuansami i ambiwalencją; i zwraca na siebie tę samą radykalną prawdomówność.

Serdecznie polecam do zapoznania się z dziełami słynnego malarza. 🖌️

Malarstwo światowe Francisco de Goya 🎨

Jestem wielką, absolutnie wielką fanką malarza, nie dość, że się pięknie nazywa, to ma piękne wnętrze, pełne kolorów, kształtów.
Uwielbiam jego diabelskie motywy (w albumie jest tylko "Sabat czarownic" - wersja z wielkim kozłem [bo są inne]),ale odbiorca może dostrzeże sam jakieś ukryte motywy, bo malarz był mistrzem skojarzeń i symboliki, do dzisiaj odkrywa się w jego malarstwie coś nowego. Podoba mi się zestaw "Maja ubrana" i "Maja naga" (trochę jak dawne porno, erotyka, ale z uśmieszkiem). Mimo iż u malarza znajdziemy sporo dzieci, piesków, peruk i wiele innych oznak, że jesteśmy na dworze, to ja polecam jego mroczną stronę, jest o wiele barwniejsza i głębsza. Bo u malarza wszystko leży głęboko, pod kilkoma warstwami...

Wyzwanie czytelnicze LC czerwiec 2021: Przeczytam książkę z ilustracjami lub zdjęciami (45).

Hiszpański malarz, portrecista, malarz królewski, tworzący na przełomie XVIII i XIX wieku. Artysta, który nie bał się innowacyjnych form. Pasję do malarstwa przejawiał od najmłodszych lat i dzięki temu, jako trzynastoletni chłopiec rozpoczął naukę w szkole w Saragossie. Potem, mimo wielu niepowodzeń i problemów z dostaniem się do Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Madrycie, tworzył cały czas. Wyjechał do Włoch, a po powrocie udało mu się zostać członkiem Akademii św. Ferdynanda, zdobywając coraz to nowych mecenasów i ugruntowując swoją pozycję na artystycznym rynku.

De Goya próbował niemal wszystkiego. Rozpoczynał od sztuki sakralnej, dopiero potem kolejno przechodził przez rokoko i romantyzm, malując i scenki rodzajowe i batalistyczne, ale i portrety, freski czy nawet litografie.

Artysta nie przepadał za jaskrawymi barwami. Czerpał z ograniczonej liczby barw. Mieszał je, nakładał, bawił się nimi w taki sposób, by obraz wydawał mu się satysfakcjonujący. Początkowo obrazy miały jaśniejsze tony, później, wraz z wiekiem autora, barwy były coraz ciemniejsze, a obrazy sprawiały wrażenie głęboko nostalgiczne, niepokojące i ponure, co bynajmniej nie odejmowało im piękna.

Najsłynniejsze obrazy artysty to przede wszystkim „Maja naga”, „Maja ubrana”, „Rozstrzelanie powstańców madryckich 3 V 1808”, „Saturn pożerający własne dzieci”, cykle „Taromaquia”, czy „Czarne obrazy”. Można je zobaczyć w małym, pięknie wydanym albumie od wydawnictwa Bosz.

Wyjątkowo ładny album, zawierający fotografie obrazów mistrza, z których można czerpać radość i przyjemność. To będzie świetna pozycja na prezent dla fanki lub fana sztuki nieoczywistej acz iście genialnej.

Ostatnio czytałam raport, w którym stwierdzono, że wizyta w muzeum jest wśród pięciu wydarzeń kulturalnych, w których Polacy najczęściej i najchętniej uczestniczą. 👏👏👏Zainteresowaniem cieszą się zarówno stałe ekspozycje muzealne, jak i wystawy czasowe. Od wielu lat "Noc Muzeów" to jedno z najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń kulturalnych wśród Polaków.
Czy Polacy znają się na malarstwie? 🤔 Z dobrze poinformowanych źródeł wiem, że najmłodsze pokolenie- uczniowie ze szkół podstawowych, chętnie odwiedzają miejscowe muzea i prawie każdy uczeń potrafi wskazać swojego ulubionego malarza.
🖌️🎨🖌️
Ja też mam swoich ulubieńców, a jednym z nich jest Francisco Goya, a właściwie Francisco Jose de Goya y Lucientes( 1746-1828) .Pamiętam, jak kiedyś przewodnik muzealny podkreśliła fakt, że Goya to przyjaciel prawdy, wnikliwy obserwator, artysta o dwóch osobowościach. Ten hiszpański malarz epoki romantyzmu w swej twórczości nie stronił od portretów, scen rodzinnych, religijnych czy malowania natury, ale zdecydowanie największą Jego pasja było malarstwo historyczne, prezentujące dramatyczność, męczeństwo, heroiczną walkę narodu hiszpańskiego.
„Czarne obrazy” z kolei są najbardziej zagadkowymi dziełami Goi.
🎨
„Jego obrazy to taki reportaż, zapis dziejów kondycji ludzkiej natury”.
🖌️🎨
Prezentowany minialbum to cykl serii „Malarstwo światowe” od @wydawnictwobosz. Cudownie wydany! W twardej oprawie, na pięknym kredowym papierze, z dużą ilością dzieł artysty. Teraz można indywidualnie podziwiać kunszt mistrza, nie wychodząc z domu. Wystarczy sięgnąć po ten niesamowity album.🖌️🎨😃 Opisywany cykl przypomina/ odkrywa również innych artystów, do tej pory w serii ukazały się albumy : Claude Monet, Vincet van Gogha, Petera Rubensa, Albertchta Durer oraz Caravaggio.

Szanowni Państwo, kto obcuje ze sztuką, ten odbiera współczesny świat… wszystkimi zmysłami. Szczerze polecam !

@wydawnictwobosz, dziękuję 😘💐

Premiera: 20/05/2021.