Nad życie. Czego uczą nas umierający

Okładka książki Nad życie. Czego uczą nas umierający Wojciech Harpula, Maria Mazurek
Okładka książki Nad życie. Czego uczą nas umierający
Wojciech HarpulaMaria Mazurek Wydawnictwo: Znak Literanova reportaż
reportaż
Znak Literanova
2021-10-13
2021-10-13
literatura polska felieton śmierć

Okładka książki Panie przodem. O co walczą kobiety i mężczyźni we współczesnej Polsce Wojciech Harpula, Maria Mazurek
Panie przodem.... Wojciech Harpula, M...
Okładka książki Brzuch Alicji, czyli kupa prawdy o trawieniu Maria Mazurek, Mikołaj Spodaryk, Marcin Wierzchowski
Brzuch Alicji,... Maria Mazurek, Miko...
Okładka książki Uczucia Alicji, czyli jak lepiej poznać siebie Maria Mazurek, Marcin Wierzchowski, Ewa Woydyłło
Uczucia Alicji... Maria Mazurek, Marc...

Bardzo dobra książka. Wywiady z osobami które na co dzień mają do czynienia ze śmiercią, umierającymi.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Największe rozczarowanie tego roku!
Tytuł książki bardzo mnie zaciekawił, od razu zamówiłam i nie mogłam doczekać się lektury. Naprawdę bardzo ciekawy i wartościowy temat, a może raczej ciekawy tytuł j tyle.
Mamy tutaj wywiady z osobami, które na co dzień spotykają się ze śmiercią. Jest relacja osoby duchownej, kobiety po chorobie nowotworowej, pielęgniarki. Wszystko brzmi super, ale po pierwsze książka nie daje odpowiedź czego uczą nas umierajacy, a po drugie i co najgorsze: autorzy tych wywiadów są stronniczy i oceniający. Te pytania są tak irytujące, że aż dziwne, że ci ludzie, którzy na nie odpowiadają podeszli do tego że stoickim spokojem. Dla przykładu: wywiad z kobietą pracująca w hospicjum dla dzieci, która opowiada, że są kobiety, które pomimo iż wiedzą o ciezkiej chorobie dziecka, chcą je urodzić, chcą je zobaczyć, bo do końca maja nadzieję i wierzą że ich dziecko jest zdrowie. Autorzy po tej wypowiedzi zadają pytanie: ' nie uwierzę dopopoki nie zobaczę? Fal elektromagnetycznych też nie widać. Ani atomów. Proszę wybaczyć ocenę, ale to niezbyt racjonalna postawa'
Następnie wywiad z księdzem, który opowiada o mężczyźnie, który przed śmiercią chciał się pojednac z synem, którego zostawił jak był mały. Komentarz autorów: 'Zalosne'.
Niestety nie da się tej książki czytać, to naprawdę nieporozumienie i całkowity brak profesjonalizmu.
Zmarnowany mój czas i zmarnowany potencjał.

Największe rozczarowanie tego roku!

Temat umierania bez tabu. Książka jest trudna i poruszająca. Otwiera oczy na wiele ważnych aspektów życia, o których często zapominamy w natłoku codziennych obowiązków.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Temat umierania i śmierci jest współcześnie mocno zepchnięty, wyparty, wyobcowany. A śmierć jest częścią życia, dotknie każdego. Książka to zbiór rozmów z osobami, które ze śmiercią mają do czynienia na co dzień, lekarze, duchowni, osoby związanie z medycyną. To pokazuje rozmaite perspektywy, refleksje, które pozwalają inaczej spojrzeć także na życie. Dla mnie to była bardzo ważna książka

Książka, którą trzeba przeczytać!!!

Książka, którą trzeba przeczytać!!!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Wywiady na temat śmierci, chorób, życia z różnymi ludźmi mającymi kontakt z chorymi i umierającymi. Ciekawa.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Całkiem niezły reportaż. Wywiady ze specjalistami z różnych dziedzin pracującymi w Krakowie w bliskim kontakcie ze śmiercią. Może i temat był już poruszany, ale dobrze się czyta. Jestem pod wrażeniem mądrości i taktu osób dzielących się swoim doświadczeniem.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Niby nic nowego, a jednak ta książka przypomniała mi co jest w życiu ważne.

Niby nic nowego, a jednak ta książka przypomniała mi co jest w życiu ważne.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Każdy bez wyjątku powinien przeczytać tę książke, niestety ja napisano we wstępie śmierć się omija szerokim łukiem. Szkoda, bo każdego z nas czeka chyba lepiej być przygotowanym na coś co niruchronne czyż nie?
Nie wszystkie wywiady traktowały o śmierci w sposób dosłowny ale wszystkie były ciekawe i z każdego wyniosłam coś pożytecznego.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jeśli istniałaby jakaś książka, którą powinni przeczytać wszyscy, byłaby to “Nad życie. Czego uczą nas umierający”.

Wywiady przeprowadzono z osobami, które na co dzień stykają się ze śmiercią. Mamy tutaj np. psychoterapeutę, negocjatora policyjnego, księdza, osobę pracującą na oddziale paliatywnym czy w hospicjum. Każdy z nich opowiada o swoich doświadczeniach zawodowych oraz emocjach towarzyszących ludziom, którzy przy nich odchodzą. Rozmówcy dzielą się z nami również podstawową wiedzą z zakresu biologii czy psychologii, by lepiej zrozumieć wspominane w książce procesy.

Paradoksalnie nie jest to książka przygnębiająca ani też bagatelizująca śmierć. Jest to przede wszystkim pozycja otwierająca oczy na życie. Warto ją przeczytać, ponieważ śmierć dotyka dosłownie każdego, niezależnie od pochodzenia czy statusu materialnego.

• Psychologia
  • Reportaż