Drań

Marek Chrzanowski Wydawnictwo: Bernardinum literatura obyczajowa, romans
Bernardinum
2021-09-01
2021-09-01
miłość romans powieść chrześcijańska powieści chrześcijańskie romanse romans chrześcijański powieść obyczajowa obyczajowe

Trochę odrealniony romans. Momentami ilość poezji przytłaczała, podobnie jak zbyt dorosłe jak na zakochanych młodych ludzi zachowania i dialogi.

Czy ksiądz potrafi napisać prawdziwy romans? Zapewniam Was, że tak. Ks. Marek Chrzanowski FDP wykreował niezwykłą relację między Laurą i Maksem. Dziewczyna to ta dobra, uczynna, pomocna, życzliwa, pracowita, doktorantka, a jednocześnie niewinna jeśli chodzi o znajomość brudnych zasad. Zraniona i rozczarowana postawą swojego chłopaka, poznaje pewnego dnia Maksa. Relacja pogłębia się, ale Laura coś postanawia. Maks poddaje się temu i bardziej poznaje Laurę, zafascynowany jest jej postawą, kobiecością i kreatywną pomysłowością. Jest wiec miesiąc poezji w smsach i miesiąc listów przez e-mail. Chłopak to ten zły, z przeszłością, typ buntownika, który ma własne ścieżki powstępowania. Właściwie nie ufa nikomu, a kobiety do tej pory traktuje w sposób instrumentalny. Nikt do tej pory nie stawiał mu zasad, a on zasadniczo ich nie przestrzegał. Tym razem pragnie spróbować, a nowe zasady gry w relacji podobają mu się i wpływają na jego wnętrze.Można powiedzieć, że Laura i Maks dojrzewają do prawdziwej miłości. Nie jest to uczucie idealne, bo przecież żadne takie nie jest. Ból i cierpienie towarzyszą miłości, bowiem każdego dnia uczymy się kochać i wybaczać. Miłość między dwojgiem ludzi rodzi się spontanicznie i przechodzi kolejne etapy: zauroczenia, zakochania i prawdziwej miłości. Można je wyraźnie zaznaczyć w historii Laury i Maksa. Maks jednak boi się, że nie potrafi tych etapów jednoznacznie odróżnić. Patrząc na swoją przeszłość, wątpi w budzące się w nim uczucia, w swoją cierpliwość, wierność, przestrzeganiu pewnych zasad. Czytelnik obserwuje jego zaangażowanie w budowanie związku z Laurą. Oparciem dla Maksa i potem poznanej Laury jest między innymi Agnieszka, wdowa z dziećmi oraz kapelan pracujący w hospicjum.
Bardzo sceptycznie podchodziłam do tej powieści, a niepotrzebnie. Powieść wciągająca, fabuła realna, problemy ważne, a rozwiązanie niesie za sobą wiele pytań i refleksji. Wiele w tym poezji, niedopowiedzeń i plastycznych uniesień. Drań to również powieść o poszukiwaniu drogi do Boga, prawdzie, wierności, zaufaniu, wybaczeniu, szczerości, postawy, jaką powinno się przyjmować wobec schorowanej osoby. Prawdziwa miłość wymaga akceptacji, zrozumienia, wsparcia oraz wymaga kompromisów, poświeceń i trudnych rozmów.

To był dobry wybór.

• Brak