Rozmowy o Biblii Narodziny judaizmu

2018-01-01
2018-01-01
9788301201173
Druk i oprawa: OSDW Azymut Sp. z o.o. Wydanie VI SA

Świetna książka wprowadzająca w temat historii judaizmu. Mamy tu wszystko: trochę teologii judaizmu, trochę historii Izraela, sporo o kontekście w jakim kształtowały się pisma ST.
Polecam bo bez znajomości ST i żydowskiej kultury nie zrozumiemy przesłania NT.

Aha i najważniejsze: pierwotnie wydano trzy tomy tej serii:

1. Rozmowy o Biblii.
2. Rozmowy o Biblii. Ciąg dalszy
3. Rozmowy o Biblii. Nowy Testament.

Kolejne wydania ukazały się pod zmienionym tytułem:

1. Rozmowy o Biblii. Prawo i prorocy.
2. Rozmowy o Biblii. Narodziny judaizmu.

Ukazało się nowe wydane ale - jak to w Polsce - wydano tylko tom 2 i 3:

2. Rozmowy o Biblii. Narodziny judaizmu.
3. Rozmowy o Biblii. Nowy Testament.

Polecam bo bez znajomości ST i żydowskiej kultury nie zrozumiemy przesłania NT.

Aha i najważniejsze: pierwotnie wydano trzy tomy tej serii:

1. Rozmowy o Biblii.
2. Rozmowy o Biblii. Ciąg...

Gdyby ta książka była pierwszą książką autorki, którą przeczytałam - możliwe, że nie dałabym tak wysokiej oceny (mimo wszystko raczej byłoby to co najmniej 8. Ale też najpewniej sięgnęłabym po nią później - dość długo czekała na półce i tak).

Nawet nie pamiętam, co czytałam kiedyś. Po lekturze optowałabym za tym, że może jednak 1. część Rozmów, ale wcześniej wydawało mi się, że coś o Nowym Testamencie - ale może czytałam więcej niż jedną. Wtedy miałam może z 20 lat, a może mniej i to co czytałam było dla mnie niesamowite - po "ładowaniu" Żywotów Świętych czy KKK, kontakt z A. Świderkówną był trochę jak picie herbaty u kogoś, kogo się lubi.
Takie popularyzatorskie, dla każdego.

Ale teraz, kiedy czytam mniej książek o takiej tematyce - to na początku w sumie wcale to nie było takie znowu lekkie.

Powiedziałabym, że dla osób, które czytają Biblię, pozycja może być cenna - w dość przystępny sposób są przedstawiane różnorodne treści; jest trochę historii, trochę religioznawstwa, kulturoznawstwa... taki trochę pejzaż dawnych czasów. Może po prostu nie trafiam na tego typu pozycje, a może współcześnie jest ich bardzo mało - nie wiem.

Do mnie osobiście przemawia taki styl (+ wcześniej zaskarbione zaufanie) - z tego tytułu idzie do "Najlepszy POLAK na świecie".

(Ale jak komuś pęka serdusio, bo świat jest okropny i w ogóle wszystko to straszna lipa - to chyba lepiej szukać jakichś trochę bardziej zabawnych treści.)

/tylko to co autorka, z ilustracjami./

Na półkach: , , , , , , , ,

Drugi tom cyklu "Rozmowy o Biblii" poświęcony jest tym księgom Starego Testamentu, które powstały w okresie II Świątyni, a więc - jak to zręcznie Autorka ujęła - od Cyrusa do Heroda. W tej pracy bardzo wiele miejsca poświęciła funkcjonowaniu tworzącego się judaizmu w świecie wielkich imperiów: perskiego, macedońskiego, wreszcie monarchii diadochów. Temat tworzonych po grecku pism żydowskich był chyba Świderkównie szczególnie bliski, toteż chętnie go poruszała. Znaczną część tej książki można przeczytać w pracy "Bogowie zeszli z Olimpu": tam też opisane zostały greckie apokryfy, tragedia "Eksodos" Ezechiela, Septuaginta oraz biblijne księgi powstałe w kręgu aleksandryjskim. Praca na pewno jest warta lektury, bo uświadamia współczesnym ludziom ogromne znaczenie okresu hellenistycznego dla późniejszych wieków, także w kwestii religijności. Pozwala odkryć także w Biblii bogatą kulturę grecką, która w egipskiej Aleksandrii stworzyła wspaniałą syntezę z monoteistyczną myślą żydowską.

Tomasz Babnis

• Religia