Wszystkie twoje ślady

Okładka książki Wszystkie twoje ślady Maja Kołodziejczyk
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Wszystkie twoje ślady
Maja Kołodziejczyk Wydawnictwo: Ale! Cykl: Wszystkie twoje ślady (tom 1) literatura obyczajowa, romans
Wszystkie twoje ślady (tom 1)
Ale!
2023-10-11
2023-10-11

Wyróżniona opinia i

Wszystkie twoje ślady

przeczytanych książek 211 napisanych opinii 64

👥 🫂O książkach Mai od dłuższego czasu słyszałam wiele dobrego. Każdy, kogo bym nie zagaiła chwalił fajny klimat lat 80tych, ciekawe zwroty akcji i piękny nacisk na wyrażanie emocji. Długo więc jedynym moim przeciwnikiem, aby usiąść do tych książek były inne zobowiązania aż kiedy w końcu doszłam do momentu, że mogłam zasiąść do lektury obie książki połknęłam w niecały tydzień. I wiecie co? Mam wrażenie, że moje doświadczenie z tej przygody było dzięki temu tylko lepsze. Kocham klimat i stylistykę lat osiemdziesiątych i naprawdę przeczytanie Wszystkich twoich śladów i win było dla mnie niezwykłą przyjemnością.

👥 🫂Historia na tle obu tych książek jest wielowątkowa. Lecz aby opowiedzieć wam o niej co nieco i nie spoilerując za mocno opowiem, że zaczyna się, od którego chłopaka życie dalekie jest do idealnego. Ohio nigdy nie było dla Adama zbyt łaskawe. Codzienność jest szara i ponura niemająca do zaoferowania niczego optymistycznego. Z jednej strony dni chłopaka płyną na cięzkiej pracy w obrzeżach farmy przybranych rodziców chłopaka z drugiej w szkole czekają go jedynie docinki innych. Wszystko zmienia się z powodu śmierci Ojczyma to w skutek tego chłopak dziedziczy po nim spory majątek i w końcu ma szansę odmienić swój los. Adam ma bowiem w swoim życiu jedną bardzo ważną motywację, pragnie bowiem odnaleźć Eve swoją ukochaną siostrę, z którą został rozdzielony przed adopcją. Z tego powodu chłopak decyduje się na studia w murach pewnej artystycznej uczelni na Florydzie. Szybko więc od szaroburej codzienności bohater przeskakuje do barwnego życia studenta gdzie poza poszukiwaniami siostry, codziennością na uczelni chłopak poznaje również Vincenta. I nic po tym spotkaniu nie będzie takie jak wcześniej..

👥 🫂Z kolei we Wszystkich twoich winach perspektywa rozszerza się. To tam poza losami Adama i Vicenta będziemy bardziej przyglądać się Tinie. Dziewczyna po pewnym wstrząsającym odkryciu skupia się na odnalezieniu swojego zaginionego brata, aby wyznać mu pewną prawdę. W tym trudnym zadaniu dziewczynę wspomagać będzie Gabriel — a to, co zajdzie między tą dwóją w trakcie tej niezwykłej podróży jest naprawdę przemiłym pełnym dojrzałych wniosków doświadczeniem którego nikomu nie chcę psuć ewentualnym spoilerowaniem. Jacy będą ci bohaterowie pod koniec lata? Na szczęście Maja równie dużo czasu poświęca tutaj na pociągnięcie historii Adama i Vincenta. W ich przypadku odbędziecie pewną ważną życiową lekcję o wzajemnym zaufaniu i o tym, że nie warto chować się w cieniu.

👥 🫂Całym swoim sercem uwielbiam obie te książki. Dlatego że poza świetną przemyślaną historią naprawdę są dobrze osadzone w przestrzeni. Czuć, że autorka poświęciła czas na zbudowanie tła wokoło swoich postaci. Pełno jest nawiązań do popkultury i wydarzeń, które dobrze znamy. Kolejną ważną dla mnie cechą tych powieści są pełne naturalności dialogi i charakterystyka postaci. Nie ważne czy Adam, Vincent, Tina albo Gabriel.. - każdy z nich jest inny. Każdy z nich dźwiga na plecach inny ciężar, poczucie odpowiedzialności i marzenia. Dzięki temu nie sposób oprzeć się wrażeniu, że wszystkie wątki naturalnie zaplatają się w przemyślaną kostkę Rubika. Nic nie jest tu pozostawione przypadkowi. Czuć, że Maja poświęciła bardzo dużo czasu na zbudowanie swoich powieści. Obie książki są warte waszej uwagi. Od siebie podpowiem, że warto przeczytać je ciągiem — dzięki temu ma się wrażenie, że historia zyskuje jeszcze więcej życia. Bardzo dobra literacka lekcja o samoakceptacji, pokonywaniu problemów i gonieniu za marzeniami.

„Wszystkie twoje ślady” to historia, która wciąga już od pierwszej strony i nie pozwala na to, aby się od niej oderwać. Lekkie pióro autorki sprawiło, że czasami miałam wrażenie jakbym oglądała serial, tylko że w formie liter na kartkach papieru. Przysięgam, że dawno tak świetnie się nie bawiłam podczas czytania jakiejś książki.

Bohaterów jest wielu, ale mimo tego nie da się znaleźć dwóch takich samych osób. Każdy z nich jest wyjątkowy, więc łatwiej jest się utożsamić z którymś z nich. Autorka zdecydowała się na bardzo fajny zabieg, którym jest narracja z perspektywy kilku postaci. Dzięki temu jako czytelnik możemy poznać przemyślenia każdego z nich. Relacja pomiędzy Adamem, a Vincentem rozwijała się wolno, jednak nie za wolno. Było w tym dużo naturalności, więc dało się odczuć między nimi chemię, która z czasem coraz bardziej wrastała. Wspaniale było obserwować, jak Adam po tym, co przeszedł rozwinął swoje skrzydła i poznał ludzi, którzy go w 100% akceptują. Vincent za to jest enigmatycznym chłopakiem, który rozczulił mnie swoją opiekuńczością. Większość postaci cechowało oddanie oraz przyjacielskość i naprawdę świetnie czyta się książkę, w której grupka znajomych wspiera się wzajemnie na każdym kroku.

Historia owiana jest tajemnicą, którą odkrywamy małymi kroczkami z każdym kolejnym rozdziałem. Plot twisty, które pojawiły się w książce mnie zaskoczyły, bo ani razu przez myśli mi nie przeszło, że tak to właśnie może być. Motyw poszukiwania rodziny bardzo mnie ciekawił, a niestety został on przesunięty na drugi plan, wysunął się natomiast wątek romantyczny. Nie żeby mi to jakoś bardzo przeszkadzało, ale spodziewałam się jednak, że uwaga zostanie bardziej skupiona na tych poszukiwaniach. Jeszcze jednym minusem jest to, że niestety nie za bardzo odczułam klimat lat 80, a szkoda, bo to był jeden z powodów, przez który chciałam poznać tę historię. Za to motyw akademii mnie zachwycił. To jest zdecydowanie coś co lubię.

Jest to lekka i idealna na jeden wieczór książka o akceptacji, poszukiwaniu siebie oraz miłości tej partnerskiej jak i przyjacielskiej. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona tą historią i cieszę się, że mam u siebie drugi tom, bo zżera mnie ciekawość, jak potoczą się dalsze losy bohaterów.

Bohaterów jest wielu, ale mimo tego nie da...

Gdybym miała określić tę książkę jednym słowem to użyłabym określenia “genialne”, ponieważ taka była ta historia. Dopieszczona w każdym calu, intrygująca i pochłaniająca na długie godziny.

Lata 80 i akademicki vibe, panujący w książce to coś, dlaczego już na samym początku sprzedałam duszę. Ze względów na połączenie tych dwóch motywów w treści, miałam wysokie oczekiwania, co do lektury i absolutnie się co do nich nie zawiodłam. Dosłownie poczułam się tak, jakby książka działała jak wehikuł czasu, który przenosi mnie do czasu akcji, dziejącej się w tytule. Dzięki temu, poczułam się zżyta z bohaterami.

Sam wątek poszukiwań siostry Adama - Eve, która zniknęła, zupełnie tak, jakby nagle przestała istnieć, był niezwykle ciekawy. Adresy, spod których przychodziły listy i ślady, które w nich odkrywał, niemal zmuszały go do porzucenia wszelkich nadziei o odnalezieniu siostry, mimo to nie poddaje się i nie ustaje w poszukiwaniach. W tym celu, wykorzystuje nawet historię listów oraz ich wspólnego dzieciństwa w sierocińcu jako podkład w scenariuszu na uniwersytecki konkurs.

To o czym muszę jeszcze wspomnieć to o relacji Adama i Vincenta. To było cudowne, obserwować, jak dotychczas zamknięty w sobie Adam, opuszcza mury, które budował wokół siebie latami i dopuszcza do siebie chłopaka, do którego od pierwszego spotkania czuł fascynację. Vincent pomaga Adamowi, poszerzyć jego własne horyzonty oraz zaakceptować ciało, które przez to, że jest naznaczone bliznami, Adam zawsze się go wstydził.

Wiele lat temu w pożarze ginie matka Adama, a on sam zostaje poparzony. Po tym zdarzeniu wraz z siostrą trafiają do domu dziecka. Wkrótce rodzeństwo zostaje rozdzielone, gdyż Adam zostaje adoptowany przez rodzinę Williamsow z Ohio. Jak szybko się okazuje adoptowani rodzice potrzebują dziecka wyłącznie do pomocy na farmie. Chłopakowi ciężko jest się dostosować do nowej rzeczywistości i bardzo szybko traci nadzieję, że jego los jeszcze się odmieni.
Kiedy kilka lat później umiera jego adopcyjny ojciec wszystko zaczyna się zmieniać. Chłopak dziedziczy spadek, który postanawia przeznaczyć na odnalezienie siostry, z którą stracił kontakt.
Wyrusza w podróż na Florydę, gdzie rozpoczyna studia artystyczne. To właśnie tam poznaje trzech chłopaków, którzy oferują swoją pomoc przy odnalezieniu siostry.
Jednym z nich jest Vincent, charyzmatyczny, zbuntowany motocyklista grający na gitarze. Początkowa fascynacja nowopoznanym kolegą zaczyna przeradzać się w uczucie, które przeraża Adama.

Czy Adamowi uda się odnaleźć siostrę? Jakie tajemnice skrywa Vincent?

Zaciekawieni??
Jeśli tak, to zachęcam do zapoznania się z pierwszym tomem serii „Wszystkie Twoje ślady”. Nie spodziewałam się, że ta książka tak trafi w mój czytelniczy gust. Trochę byłam przerażona faktem, że fabuła osadzona jest w latach 80-tych jednak z każdą przeczytaną stroną to przerażenie przemieniało się w fascynację. Wszystkie Twoje ślady to książka o odrzuceniu, przyjaźni i uczuciu, które przez większość osób może zostać negatywnie odebrane. Zachęcam Was do lektury, a autorce życzę dalszych sukcesów.

Jestem rozczarowana. Po dobrych opiniach w tym dużo sponsorowanych spodziewałam się dobrego romansu MM w latach 80. Niestety zabrało w nim uczuć, lata 80 były tylko poprzez muzykę, brakowało jakichkolwiek problemów bycia gejem w tamtych czasach plus koszmarnie zakończony wątek szukania siostry. Nie czytam drugiej części.

Książka nie tylko wciąga czytelnika w dynamiczną fabułę i barwne opisy, ale także przekazuje ważne przesłanie o miłości, przyjaźni i akceptacji siebie. Klimat lat 80 został przedstawiony autentycznie, przyciągając czytelnika do magicznego świata tamtej epoki.

Temat poszukiwania utraconej siostry to myśle że główny wątek tej historii, co mi się bardzo spodobało ponieważ nie tak często spotykam w książkach ten wątek. Styl autorki jest lekki i przyjemny, więc czyta się naprawdę bardzo szybko i przyjemnie.

Podsumowując, "Wszystkie Twoje Ślady" to nie tylko fascynująca powieść z ciekawą fabułą, ale również poruszająca opowieść o miłości, przyjaźni i dążeniu do odnalezienia własnej tożsamości. Pełna emocji i napięcia, ta książka przenosi czytelnika w świat, gdzie każdy krok może być krokiem ku szczęściu i spełnieniu.
(Współpraca z wydawnictwem Ale!)

ᴡsᴢʏsᴛᴋɪᴇ ᴛᴡᴏᴊᴇ śʟᴀᴅʏ

✦ found family
✦ slow burn
✦ traumy z przeszłości

[recenzja]
Adam chłopak, który w dzieciństwie stracił z siostrą wszystko. Po pewnym czasie stracił również ją. Adoptowany w młodym wieku pomagał na farmie. Przez blizny z przeszłości był wyśmiewany i poniżany. Wszystko to zmienia się dopiero ma studiach.

Vincent chłopak z tajemniczą przeszłością i nazwiskiem, którymi nie chce i nie lubi się dzielić. W Adamie znajduje swoje odbicie i małymi krokami przybliża mu swoją historię. Znany na uniwerku przez znajomych ze szkoły wzbudza swoją osobą ciekawość wobec innych.

Nić zrozumienia Adama i Vinnie zacieśnia się i tworzy bliską, inttmną relację.

...
Po skończeniu książki miałam mieszane uczucia.

Z jednej strony była to przyjemna historia i na pewno może być komfortową książka, a z drugiej strony jak na queerowy romans to wątek romantyczny był jak dla mnie za mało rozwinięty. Potrzebuję więcej tych intymnych rozmów, podczas ktorych możemy zobaczyć twarze bohaterów bez masek i łatek na danych przez społeczeństwo.

Bardzo podobał mi się klimat lat 80 i pomysł na fabułę.

Główny bohater książki pragnąc odnaleźć siostrę, odnalazł siebie, własną drogę i przyjaciół, których nigdy nie miał. Otworzył się na innych i postanowił zaufać 'obcym' ludziom na tyle, aby podzielić się z nimi cząstką swojego życia.

Zakończenie książki jest dość otwarte i ciekawi mnie jaki kierunek obierze autorka i jak poprowadzi akcje w kontynuacji historii.

ᴡsᴢʏsᴛᴋɪᴇ ᴛᴡᴏᴊᴇ śʟᴀᴅʏ

✦ found family
✦ slow burn
✦ traumy z przeszłości

[recenzja]

Bardzo przyjmna książka z którą miło można spędzić czas 😊 czytało mi się bardzo dobrze, bo po prostu przepłynęłam przez tą całą historię!
A ile tu jest hitów lat 80 to dopiero wprowadza świetny klimat w książkę 😍
Bohaterowie super wykreowni, autorka ma przyjemny i lekki styl czytania, prousza też wiele różnych tematów, ważnych.
Jak najbardziej polecam sięgnąć po tą lekturę 🤭

A ile tu jest hitów lat 80 to dopiero wprowadza świetny klimat w książkę 😍
Jak najbardziej polecam sięgnąć po tą lekturę 🤭

Podczas pożaru ginie mama Adama, on zostaje poważnie poparzony, jego siostrze udaje się wyskoczyć przez okno, a jedynemu który wychodzi bez szwanku z tej sytuacji, jest jego ojciec który ich opuścił. W tym wypadku chłopiec wraz z siostrą trafiają do domu dziecka, gdzie są nie rozłączni, do czasu aż adoptuje go pewna para, jest on im potrzebny, przede wszystkim do ciężkiej pracy na farmie. Życie Adama jest pełne bólu i samotności, wszystko zmienia śmierć jego adopcyjnego ojca. Otrzymaną część majątku postanawia przeznaczyć na poszukiwania siostry i studia na uczelni jej marzeń.

Czy Adam odnajdzie siostrę? Czy w końcu zazna szczęścia?

To trudna historia, pełna emocji i zwrotów akcji o odkrywaniu siebie. Adam na początku jest bardzo zamknięty w sobie i zagubiony, boi się otworzyć przed innymi w obawie że wyśmieją go z powodu blizn i jego przeszłości. Trafia na szczęście na wspaniałych młodych ludzi, którzy również w swoim życiu sporo przeszli, postanawiają mu pomóc w poszukiwaniu siostry, a przy okazji odkryć kim jest i czego chce on sam.
Cieszę się że mogę zabrać się od razu za drugi tom, bo zakończenie i tajemnice o których on jeszcze nie wie wciskają w fotel

[współpraca reklamowa wydawnictwo ale]

Lubicie klimatyczne książki? Takie, dzięki którym możecie przenieść się do zupełnie innego świata, zapominając o wszystkich zmartwieniach, które obecnie ciążą wam na barkach? Ja zdecydowanie tak!

Parę tygodni temu przeglądając maila zobaczyłam propozycję recenzencką ,,Wszystkich twoich śladów” autorstwa Mai Kołodziejczyk i jeśli mam być szczera… przyjęłam ją praktycznie zaraz po przeczytaniu pierwszego zdania jej opisu.

,,Elektryzujący świat amerykańskich lat 80.” - Powiedzcie mi, czy to nie brzmi… magicznie?

Stare piosenki, wrotkarnia, włosy ulizane na żel i za duże skórzane kurtki, które pojawiły się w mojej głowie już od pierwszych chwil po przeczytaniu opisu sprawiły, że poczułam się niesamowicie zaintrygowana!

Dziś opowiem wam o tym, czy moje oczekiwania faktycznie zostały spełnione i czy historia Adama i Vincenta skradła moje serce ♥

Na samym początku myślę, że warto zacząć od tego, że było to moje pierwsze spotkanie ze stylem pisania Mai i nie ukrywam, że z początku szło mi ono niesamowicie opornie. Parę pierwszych rozdziałów czytałam z dużą niechęcią, a ilość opisów, która w nich występowała była w mojej opinii najprościej w świecie zbędna.

Na całe szczęście później zrobiło się dużo lepiej.

W momencie, w którym Adam wyjechał na studia cała akcja zaczęła w końcu brnąć do przodu, a w samej historii zaczęło pojawiać się więcej dialogów. Byłam wręcz pewna, że teraz już wszystko pójdzie dobrze, ale na moje nieszczęście na mojej drodze znów pojawił się dość duży problem.

Chodzi mi tutaj o ciarki żenady, które przetaczały się przez moje ciało za każdym razem, gdy dochodziło do głębszego zbliżenia między Adamem a Vincentem. Nie zrozumcie mnie źle - jestem niesamowicie tolerancyjna i dokładnie wiem, na co się godziłam, biorąc do recenzji książkę o osobach homoseksualnych, ale okoliczności i sam całokształt tej sytuacji jest dla mnie po prostu absurdalny. Bez względu na to czy chodzi tu o chłopaka i dziewczynę czy parę osób tej samej płci.

Teraz gdy najgorsza część jest już za nami przejdźmy do plusów, które również się znajdą!

Klimat, o którym miałam okazję wspomnieć na samym początku faktycznie się pojawił. Oczywiście nie był on ogromny ani nie miał on większego wpływu na fabułę jednak został naprawdę przyjemnie i subtelnie wpleciony w całokształt tej historii. Osobiście uważam to za fajny smaczek, który dodaje tej historii ,,to coś” co sprawia, że wyróżnia się na tle innych powieści.

Dodatkowo wątek Eve i plot twist, który wystąpił na samym końcu. Było to naprawdę miłe zaskoczenie, którego po prostu się nie spodziewałam i głównie z tego względu sięgnę po drugą część!

Podsumowując? Uważam, że jest to dość ciekawe doświadczenie i poprawna pozycja na jeden wieczór, jednak nie zostanie ona ze mną na dłużej. Jeśli macie ochotę, to jak najbardziej zachęcam do czytania ale tak jak mówię - postarajcie się proszę podejść do niej stricte jako do czystej rozrywki bez zbędnych oczekiwań, bo później może was spotkać dość spore rozczarowanie.

A wy? Czytaliście ,,Wszystkie twoje ślady”? Koniecznie dajcie znać w komentarzu! Kocham i do następnego!

[współpraca reklamowa wydawnictwo ale]

• LGBT
  • Chcę kupić
  • Romans

Dodaj cytat z książki Wszystkie twoje ślady