Rykowisko

Zysk i S-ka
2024-01-23
2024-01-23
literatura polska

Lubię sięgać po debiuty i poznawać nowych autorów, szczególnie z naszego rodzimego podwórka. „Rykowisko” to debiutancka powieść Julii Halladin. Zaintrygowana mroczną okładką i opisem zapowiadającym klimatyczną historię nie mogłam sobie odmówić tej książki.

Podczas jednej z listopadowych nocy w Czarnej Górze dochodzi do tragedii. W starym internacie wybucha pożar. Na miejscu zostają znalezione zwłoki mężczyzny, jednak już po wstępnych oględzinach policja podejrzewa, że nie zginął on w pożarze.
Sprawą pożaru i morderstwa mocno interesują się nauczycieli religioznawstwa i dwie uczennice pobliskiej szkoły policealnej. Trop, na który trafiają, prowadzi do słowiańskiej sekty i tajemniczych zaginięć sprzed lat.

Julia Halladin na kartach swojej debiutanckiej powieści zabiera nas do Czarnej Góry, gdzie śledzimy wydarzenia, a dwóch perspektyw czasowych. Pierwsza to czasy obecne druga zaś to wydarzenia z początku lat 90. XX wieku. „Rykowisko” to powieść kryminalna, która wciąga od pierwszych stron, a ciekawie poprowadzona fabuła intryguje tak mocno, że ciężko oderwać się od lektury. Autorka umiejętnie balansuje pomiędzy teraźniejszością a wydarzeniami sprzed lat, pomału odkrywa przed nami kolejne karty prowadzonego śledztwa, podczas którego na jaw wychodzą mroczne tajemnice.
„Rykowisko” to bardzo udany debiut Julii Halladin. Autorka zadbała, by historia, którą oddała w ręce czytelników, była mroczna i przepełniona tajemnicami Wplotła w swoją powieść ciekawą legendę o Rogatym Lesie, dzięki temu historia nabiera mrocznego i pełnego grozy klimatu. Być może tempo akcji nie jest zawrotne, jednak prowadzone przez policję śledztwo i spisane w formacie pamiętnika wydarzenia sprzed lat mocno intrygują, podsycają ciekawość i sprawiają, że książkę czyta się ogromnym zaangażowaniem. Autorka ma lekki i przyjemny w odbiorze styl, potrafi stworzyć niesamowity klimat, połączyć powieść kryminalną z elementami zjawisk paranormalnych. Z przyjemnością będę śledziła karierę pisarską autorki, a Was zachęcam do sięgnięcia po „Rykowisko”.

🌲Czarna Góra. Kiedyś.
Mam na imię Nowojka. Należę do wspólnoty. Należę do niego. Ale jest ktoś jeszcze. Ktoś, kogo szczerze i namiętnie pokochałam. To zakazana miłość, ale dzięki niej, pojawiłaś się Ty. Chcę uciec, chcę ocalić siebie, ale przede wszystkim Ciebie, moja Ines. Boję się tak bardzo… „Wciąż czuję za­pach dymu i głosy wspól­no­ty. Wciąż widzę roz­pa­lo­ne stosy i krew.”
🌲Czarna Góra. Dzisiaj.
Pożar, śmierć… Morderstwo i śledztwo. Martwe ptaki. Dwie uczennice wraz ze swoim nauczycielem religioznawcą, próbują poznać prawdę. Ta, nieuchronnie łączy się z wydarzeniami z przeszłości. Zaginięcia i Rogaty Las. Czyżby stara, słowiańska sekta powróciła? Czy krew na nowo zostanie przelana?
„Rykowisko” zaintrygowało motywem sekty i tajemniczego Rogatego Lasu. Jak wiecie, kocham polskie debiuty, więc z ogromną chęcią sięgnęłam po tą książkę. I tu mam lekką rozterkę. Z jednej strony, pomysł na fabułę, dialogi, fragmenty śledztwa, a przede wszystkim zakończenie - mega! Z drugiej, chwilami pojawiał się w mojej głowie chaos, który zmuszał do kroku wstecz. Mamy w tej historii dwie główne osie czasu - jedną w formie pamiętnika (dla mnie wow),oraz drugą, opisującą czasy obecne. I to właśnie tutaj trzeba się skupić, aby właściwie zinterpretować narratora. Reasumując, styl pisania tej młodziutkiej autorki, ale przede wszystkim oryginalne i naprawdę ciekawe pomysły (nawet te lekko paranormalne 😍) zasługują na brawa. Jestem pewna, że z każdą kolejną książką będzie coraz lepiej, bo widzę tu gigantyczny potencjał 🤩

🌲Czarna Góra. Kiedyś.

Czy Rogaty Las faktycznie jest taki straszny jak opowiadają? Czy raz znalawszy się tak, nie znajdziemy drogi z powrotem? Co stało się z zaginionymi osobami, i jakie tajemnice skrywa las?

„Przekraczać granicę świata bez niczyjej pomocy, to jak wkroczyć prosto w otchłań ciemności bez najmniejszej nadziei na światło, jedynie z sercem zduszonym strachem.”

„Jest to historia pewnej miłości. Pewnej rodziny, która jest pozornie normalna, ale nikt się nie przyzna, że każda normalność to po prostu różne odcienie szaleństwa.”
Podczas jednej z listopadowych nocy w otoczonej lasem Czarnej Górze w internacie wybucha pożar. Na miejscu zostaje znalezione ciało mężczyzny, ale okazuje się, że przyczyną śmierci nie były płomienie. Zostaje wszczęte śledztwo. Sprawą pożaru i morderstwa interesuje się nauczyciel i religioznawca Darek Moskal oraz dwie uczennice szkoły policealnej. Trop prowadzi do tajemniczych zaginięć sprzed lat i do słowiańskiej sekty. Modus operandi sprawcy to krwawe ślady przypominające pazury pozostawiane na ofiarach.

Powieść podzielona jest na dość krótkie rozdziały, które pozwalają na dość płynną akcję. Proza przeplatana jest fragmentami pamiętnika. Ta forma przekazu jest napisana naprawdę dobrze, bogate słownictwo, bardzo inteligentne zwroty.

„Rogaty las stał się rykowiskiem cierpienia niewinnych osób. Miejscem do polowania.”

„Rykowisko” to debiut Pani Julii. Autorka zapewniła mroczny i pełen grozy klimat przywołując legendę o Rogowym Lesie. To właśnie on stał się rykowiskiem cierpienia niewinnych osób. Miejscem do polowania. To miejsce owiane tajemnicą; enigma, którą strach odkryć. Ale to nie wszystkie odniesienia do słowiańskich wierzeń, które zostały opisane w historii. Nie brakuje także elementów fantastyki i zjawisk paranormalnych.

Początek powieści zapowiadał się naprawdę intrygująco, rozwinięcie okazało się jednak dość nudne, zatracono początkową płynność, jednakże koniec okazał się zwieńczeniem i rozwiązał całą zagadkę. Choć środek nie porywał był istotny aby w pełni zrozumieć fabułę. Myślę, że jak na debiut powieść naprawdę jest w porządku. Przyciąga, wywołuje ciarki a im bliżej rozwiązania zagadki tym bardziej wciąga. Polecam, przyznam, że wybrałam czytanie jej w dzień w końcu dobry sen to podstawa.. :)

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka

Podczas jednej z listopadowych nocy w...

W Czarnej Górze dochodzi do tragedii. W zgliszczach spalonego internatu znalezione zostają zwłoki mężczyzny. Po wstępnym oględzinach okazuje się jednak, że to nie pożar go zabił. Nauczyciel religioznawstwa oraz dwie uczennice szkoły policealnej bardzo angażują się w rozwiązanie zagadki. Trop zaprowadzi ich do słowiańskiej sekty. Co odkryją? Jakie tajemnice skrywa Rogaty Las?

Debiut literacki, bardzo dobrze napisany. Mnóstwo odniesień do słowiańskich wierzeń, nie brakuje elementów fantastyki, zjawisk paranormalnych czy legend.

Ciąg dalszy recenzji na:

Mimo kilku naprawdę drobnych uwag, udany debiut. Jestem przekonana, że z każdą kolejną książką będzie lepiej. Julia Halladin ma potencjał i dobre pióro, a do tego także bardzo ciekawe pomysły.
Wszystko zaczyna się gdy w starym internacie wybucha pożar. Nieszczęście, ale z pozoru to zwyczajna rzecz, która każdemu może się przydarzyć. Jednak to tylko z pozoru tak normalnie wygląda.

W tym samym czasie w budynku zostają znalezione zwłoki męźczyzny. Ofiara wcale nie zginęła od pożaru czy zatrucia dymem, jak można by sądzić. Ktoś męźczyznę wcześniej zamordował.
Sprawą pożaru i zabójstwa interesuje się nauczyciel i religioznawca Darek Moskal oraz dwie uczennice szkoły policealnej. Rozpoczyna się dwutorowe dochodzenie ponieważ także policja bierze się do pracy. Prowadzący śledztwo muszą ustalić kto i dlaczego wywołał pożar w internacie i jak zginął męźczyzna. A to dopiero początek zawiłej intrygi i tajemnic, które ciekawie odkryje przed nami autorka.
Więcej z fabuły wam nie zdradzę żeby nie psuć elementu zaskoczenia. Musze przyznać, iż debiutująca pisarka miała bardzo ciekawy pomysł na fabułę i zastosowała kilka niebanalnych zabiegów. Co prawda potencjał fabuły nie został wg. mnie wykorzystany w 100%, ale to nie szkodzi. Pamiętajmy, iż Rykowisko to debiut. Mimo tego drobnego minusu lektura dostarczy wam wiele pozytywnych wrażeń, a atmosfera Rogatego Lasu zadziwi. Włączenie w to starosłowiańskiej sekty i postaci bez twarzy... bardzo ciekawe i nietypowe. Doda to dodatkowego dreszczyku i tak mrocznej fabule.
Pomysł, jak wspomniałam ciekawy, w niego wplecione liczne retrospekcje, a tempo fabuły nie zwalnia ani na moment. Rykowisko to zręczne połączenie kryminału z thrillerem psychologicznym i elementami powieści grozy. Jesteście ciekawi, jak to wszystko wyszło, jak Julia Halladin sprostała zadaniu? Zachęcam do lektury. Warto dać tej książce szansę.

W Czarnej Górze pali się stary internat. I nic w tym nie byłoby dziwnego, gdyby nie fakt, że w zgliszczach odnalezione zostały zwłoki mężczyzny, jednak to nie pożar go zabił. Zarówno pożar jak i odnalezieniem zwłok, budzi niemałe zainteresowanie zwłaszcza u pewnego nauczyciela, religioznawcy Darka Moskala oraz dwóch uczennic szkoły policealnej. Trop prowadzi do przeszłości i tajemniczych zaginięć sprzed lat oraz do słowiańskiej sekty. W tym czasie ginie kolejna osoba i strach pada na mieszkańców miasta.
"Świadkiem wydarzeń są czarne drzewa i góry majaczące na horyzoncie. Tutaj wszystko się zaczęło i tutaj wszystko się kończy. Pośród starych drzew niepokojącego Rogatego Lasu...."

Kryminalny debiut Julii Halladin można niewątpliwe uznać za udany. Było tu wszystko to, co wymaga ten gatunek. Umiejętne potęgowanie napięciu sprawiało, że książkę czytało się niezwykle szybko. Ciekawość czytelnika pobudzona była również poprzez przeplatanie czasów. Lubię kiedy wydarzenia z przeszłości rzutują na teraźniejszości. I tak też było w tej powieści. Odnajdziemy tu również elementy fantastyki, wierzeń słowiańskich, legend, zjawisk paranormalnych... Wszystko było tu w punkt. Autorka udowodniła, że potrafi stworzyć rewelacyjny klimat mroku, strachu, grozy, co idealnie wpasowuje się w fabule. Świadczy o tym między innymi rola lasów w powieści, które samym swym wyglądem mogą stwarzać atmosferę lęku, strachu, zagubienia.
Akcja jest niezwykle dynamiczna i nieprzewidywalna, podszyta licznymi tajemnicami bohaterów, a nic tak nie działa na wyobraźnie czytelnika, jak właśnie sekrety i niedopowiedzenia, manipulacje, kłamstwa. Zostajemy wplątani w tya sieć wydarzeń, którą poznajemy z dwóch linii czasowych i z perspektyw różnych bohaterów. Kochani zatem żeby nie zgubić wątku, trzeba skupić uwagę podczas czytania, ale warto to zrobić, bo ta powieść przyniesie wam wiele wrażeń i emocji. Na brawa zasługują tu również bohaterowie - niebanalni, tajemniczy, barwni... Zakończenie niezwykle zaskakujące, i to również cenię sobie w tym gatunku. Obstawiałam inne, a tu proszę! Polecam

👉Debiut, który mnie mocno zaskoczył! Nie spodziewałam się tak dobrej książki, którą pochłonę w jeden wieczór - nie mogłam się od niej oderwać.

👉 W Rogatym Lesie, jeśli raz zboczysz ze ścieżki, możesz zginąć bez śladu…

Podczas jednej z listopadowych nocy w otoczonej lasem Czarnej Górze nie wszystkim pisany będzie sen i wypoczynek. W starym internacie wybucha pożar. Na miejscu zostaje znalezione ciało mężczyzny, ale okazuje się, że to nie płomienie go zabiły. Zostaje wszczęte śledztwo.

👉 W tej książce nie ma czasu na nudę. Ciężko ją odłożyć i jak się zacznie... to skończysz tego samego dnia! Polecam!

❗ Ocena: 9/10

👉 W Rogatym Lesie, jeśli raz zboczysz ze ścieżki, możesz zginąć bez śladu…

W Czarnej Górze znowu wychodzi zło..
W otoczonej lasem miejscowości po raz kolejny dochodzi do dziwnych wydarzeń. W starym internacie wybucha pożar, a na miejscu zdarzenia zostaje odkryte ciało. Jednak to nie ogień był przyczyną.. Wszelkie ślady wskazują na m0rderstwo. Rozpoczyna się śledztwo, a niepokój zdaje się być nieodłącznym elementem śledczych..

Jak ja lubię debiuty! Zawsze można odkryć świetne pomysły i połączenia. W powieści tej mamy mieszankę kryminału i kultu religijnego, która wyszła naprawdę bardzo dobrze.

Gęstniejąca atmosfera, od której duszność przyprawi o szybsze bicie serca. Natomiast klimat "Rykowiska" jest mroczny, tajemniczy i trzyma nas do końca w niepewności i napięciu.

Akcja toczy się na jednej płaszczyźnie czasowej, ale mamy także spotkanie z odkrytym pamiętnikiem, który przenosi nas w czasie do roku 1990..

Jedyne do czego muszę się przyczepić to zbyt szczegółowe opisy otoczenia mające wzbudzić większy obraz dla czytelnika po czasie zaczął mnie męczyć, tak samo było z pogodą. Czasami mniej w tej kwestii znaczy więcej. Jednak patrząc na całokształt to naprawdę ciekawa historia, gdzie zło ma wiele twarzy, żądzę krwi i wychodzący mrok..

W Czarnej Górze znowu wychodzi zło..

Jak ja lubię...

• Recenzenckie