Ted Bundy. Umysł mordercy

Okładka książki Ted Bundy. Umysł mordercy Max Czornyj
Okładka książki Ted Bundy. Umysł mordercy
Max Czornyj Wydawnictwo: Filia Seria: Filia na faktach biografia, autobiografia, pamiętnik
Filia na faktach
Filia
2024-03-13
2024-03-13
Ted Bundy Morderca Seryjny morderca

Czy jesteś gotowy na… polowanie?

Ale książka, niesamowita. Pisana w pierwszej osobie jak spowiedź seryjnego mordercy, który musiał zabijać kobiety i rozkoszować się ich cierpieniami, błaganiami o pomoc. Okrutna treść, brutalne sceny ociekające krwią, doskonały język autora. Polecam!

Znaczna większość z Was wie, że Max Czornyj jest moim ulubionym autorem.

Po raz kolejny udowadnia nam, dlaczego.
Chyba jako jedyny potrafi aż tak mocno wejść w postać, jej psychikę i styl bycia by wywołać w nas szeroką gamę emocji.
Od niedowierzania, szoku przez zachwyt, obrzydzenie (do czynów bohaterów jego książek) etc.

Postać Teda Bundy'ego większość kojarzy, ja przyznam, że nie przykładałam do niego aż tak dużej wagi.
Coś mi tam świtało lecz nie zgłębiałam tematu.

Dzięki temu, że Max Czornyj zabrał się za tego niewątpliwie słynnego seryjniaka, poznałam Teda i jego haniebne czyny.

Czy był szok?
Być może.
Głównie za sprawą talentu autora, który niezmiennie pisze w mej ulubionej narracji pierwszoosobowej.

Lecz gdy to już nie pierwsze spotkanie z twórczością Maxa w kategorii true crime to trzeba przyznać, że Ted Bundy nie był tak obrzydliwy jak "Zimny chirurg", który wywołał właśnie takie skojarzenia.

Wyrafinowany? Owszem.
Przebiegły? A jakże.
Brutal*y? Oczywiście.
Zaburzony? Tak sądzę.

Pochłonęłam tę opowieść praktycznie na raz, nie mogłam się oderwać mimo wszystko.
Fascynujące, jak autor potrafi nam zarysować to, jak może działać psychika takiego zb*odniarza.

Niejako czytając się wcielamy w tę postać, poznajemy jej myśli, uczucia i instynkty.
Jest jak drapieżnik, który czując zew rusza na polowanie a my siedzimy w samym środku wydarzeń.

Co ciekawe, Ted Bundy częściowo kontrolował swoje wynaturzone potrzeby.
Miał ich pełną świadomość a jednocześnie nie chciał tego całkowicie zlikwidować.
Nie, jemu się podobało to, czego mógł doznać przy mor*owaniu, g*ałceniu i innych czynach, jakie zostały opisane w tej książce. To było jego spełnienie.

Jestem w szoku, jakim wykazał się sprytem, by uciec z więzienia. Dwukrotnie. To pokazuje, że cały czas działał z premedytacją, chłodno kalkulując i wykazując się ogromną cierpliwością.

Był także człowiekiem inteligentnym, po studiach prawniczych.
Zakladał "normalne" związki, tworzył rodzinę.
Był także doskonałym manipulatorem.
Potrafił omotać niemal każdego.

Z całą pewnością książka zasługuje na przeczytanie, jeśli chcecie wejść w umysł morde*cy.

Znaczna większość z Was wie, że Max Czornyj jest moim ulubionym autorem.

Po raz kolejny udowadnia nam, dlaczego.

Postać Teda Bundy'ego większość kojarzy, ja...

Uwielbiam historie o takich osobach. Tym bardziej z wypiekami na twarzy czytałem o wyczynach Tediego :) i smutek nastał gdy powieść się skończyła :( ale coś czuję, że Max weźmie się za Eda Geina... To by było wydarzenie. A sama powieść dla mnie majstersztyk :)

Jaka jest Wasza ulubiona biografia?

Ted Bundy. Najsłynniejszy współczesny seryjny morderca. Dokonywał masakr. Ukrywał ciała ofiar i pozował je niczym kukły. Odgrywał z nimi makabryczne sceny. A to tylko początek nieprawdopodobnej historii. Rzeczywistość przerosła najbardziej przerażającą fikcję. Nigdy nie obcowaliście z tak czystym złem. Niepowtarzalna narracja pierwszoosobowa przyprawia o dreszcze. „Jestem całkowicie instynktem i popędem. Drapieżnikiem, myśliwym, łowcą”.

Książka, która od pierwszych stron przyprawiała mnie o dreszcze. Od samego początku jest obrzydliwie, zło czuć w każdym zdaniu. Zapach śmierci unosi się w powietrzu, oblepia czytelnika i nie pozwala odwrócić wzroku. Czułam wstręt i byłam zniesmaczona. Jednak nie byłam wstanie oderwać się od historii. Zatraciłam się całą sobą i wiem, że książka zostanie ze mną na dłużej. Autor, który wcielił się w postać Teda przeszedł samego siebie. Znam jego kilka książek, ale ta – ona wbija w fotel. Pierwszoosobowa narracja, która sprawia, że historia jest bardziej żywa. Czułam się jakbym znajdowała się w umyśle Teda i czuła każdą jego emocję. A może brak emocji mu towarzyszył?

Autor rzuca całkowicie nowe spojrzenie na historię Teda Bundy’ego. Opierająca się na faktach, jego postać stała się jeszcze bardziej mroczna, pokręcona i rzeczy, których się dopuścił – nie jestem w stanie zrozumieć. Myślę, że nikt nie jest. Przez całą książkę, miałam w głowie jedno pytanie – czy człowiek rodzi się zły? Czy może środowisko sprawia, że stajemy się tym kim jesteśmy? Nie wiem, czy poznam odpowiedź na to pytanie, ale wiem, że książka jest warta przeczytania. Jednak tylko dla osób o mocnych nerwach.

Jaka jest Wasza ulubiona biografia?

Książka dla ludzi o żelaznych nerwach. Pozycja bardzo mocna. Kunszt autora też niesamowity.

Czytam glownie kryminaly, slucham podcastow true crime.
Zazwyczaj nic mnie nie rusza, ale ta ksiazka byla momentami tak drastyczna, ze dwa razy musialam ja odlozyc zeby ochlonac.
Takie odczucia zapewne dlatego, ze to nie wymyslona historia a niestety prawdziwa. Ciekawa narracja, bardzo szybko sie czytalo.
Mimo ze sprawe Teda oczywiscie znalam to i tak warto bylo ja odkryc z takiej perspektywy.

Czytam glownie kryminaly, slucham podcastow true crime.
Mimo ze sprawe Teda oczywiscie znalam to i tak warto bylo ja odkryc...

Autor po raz kolejny przemawia głosem zbrodniarza – w tym przypadku wciela się w postać Teda Bundy’ego, jednego z najsłynniejszych współczesnych seryjnych morderców. Znałam jego historię wybiórczo, a dzięki Czornyjowi miałam okazję nie tylko dokładnie poznać sylwetkę tego mężczyzny, ale również zagłębić się w jego umysł.

To, co wyróżnia książki z tej serii, to że autor wypowiada się w pierwszej osobie, wcielając się w swoich bohaterów. Jest to naprawdę trudne zadanie, ale świetnie mu to wychodzi.

Książkę czytałam z zapartym tchem i choć wiedziałam mniej więcej, jak się zakończy, nie mogłam się od niej oderwać, chcąc jak najszybciej poznać zakończenie. Pierwszoosobowa narracja zdecydowanie przyprawia o dreszcze i nasila historię emocjami.

Cała opowieść jest przerażająca, a przybliżane szczegóły niejednokrotnie powodowały, że musiałam podnieść wyżej oczy ze zdziwienia. To straszne, że takie osoby chodzą po tym świecie. A najgorsze jest to, że czasem nie sposób się przed nimi obronić. Niektóre ofiary wpadły w sidła Teda przez swoją naiwność – mogły zachować się inaczej, a może by przeżyły. Ale w niektórych przypadkach nie miały szansy nawet zareagować – i to mnie najbardziej dotykało podczas lektury. Wystarczy jeden psychopata, by odebrać szczęście tak wielu osobom.

Polecam! 🔥
Warto zapoznać się z tą historią.

To, co wyróżnia książki z tej serii, to że autor...

To chyba nie był najlepszy pomysł na wybór tej książki jako lektury do poduszki🙈
No cóż...sny nie były kolorowe...

Nie ma chyba osoby, która by nie słyszała o Tedzie Bundy'm. Jego potworne zbrodnie przyprawiają o gęsią skórkę, bo po prostu nie mieści się w głowie, do czego zdolny jest człowiek pozbawiony wszelkich zahamowań. Mimo iż Bundy'emu przypisuje się ponad trzydzieści ( a może nawet więcej) brutalnych morderstw, to setki kobiet do końca jego dni wysyłało mu listy miłosne i słowa wsparcia. Czy to nie jest niepojęte?

Max Czornyj po raz kolejny zabiera czytelnika w makabryczną podróż po najciemniejszych zakamarkach ludzkiej duszy, a pierwszoosobowa narracja sprawia, że ta historia jest jeszcze bardziej przerażająca.
Autor świetnie wykreował portret psychologiczny Teda, przedstawiając go jako narcystycznego manipulatora i socjopatę, który dzięki swojemu urokowi osobistemu zwabiał, a następnie zabijał młode i atrakcyje kobiety, okaleczał ich ciała i dopuszczał się nekrofilii, a przy tym prowadził normalne życie z kobietą u boku.
Książka napisana genialnie, z dużą ilością faktów z życia Bundy'ego. Mocne sceny i opisy zbrodni tym razem mnie pokonały i musiałam robić sobie przerwy. Chyba pierwszy raz nie uniosłam ciężaru wszystkich tych okropieństw, chociaż jestem fanką mocnych historii. Zdecydowanie nie polecam ludziom o słabych nerwach. Dla wszystkich innych jest to obowiązkowa pozycja.
Przeszkadzały mi na początku tylko przeskoki czasowe, bo trochę wprowadzały chaos, ale ppd koniec stwierdziłam, że dobrze pasowały do działania pokręconego umysłu mordercy.

No cóż...sny nie były kolorowe...

Biorąc pod uwagę moje zamiłowanie do książek o charakterze kryminalnym, wręcz nie mogłam się doczekać, aż w końcu przyjdzie pora na przeczytanie również i tej książki, zatem nie powinien dziwić fakt, że pochłonęłam ją zdecydowanie zbyt szybko. Niezwykle pomógł mi w tym przystępny język, za pomocą którego została przedstawiona historia jednego z najbardziej znanych seryjnych morderców tego świata. Aczkolwiek muszę przyznać, że po jej skończeniu czułam pewien...niedosyt?

Ciężko jest mi tak naprawdę określić, czym wspomniany niedosyt został spowodowany, aczkolwiek śmiem twierdzić, że autor zawarł w swojej opowieści zbyt mało emocji. Trzeba przyznać, że książka ta jest po prostu zbiorem następujących po sobie faktów z życia głównego bohatera, które ubarwiono jego potencjalnymi przemyśleniami. I choć miejscami czułam niewyobrażalne obrzydzenie wydarzeniami, które miały tam miejsce, to jednak pod względem emocjonalnym nie czułam niczego więcej, a oczekiwałam ogromnego wstrząsu, po którym długo nie mogłabym się pozbierać.

Natomiast jeśli ktoś chciałby zapoznać się bliżej z życiem Teda Bundy'ego to zdecydowanie warto zacząć swoje informacyjne poszukiwania właśnie od tej książki, gdyż dość łagodnie wprowadza zarówno w okres wczesnego dzieciństwa mężczyzny, jak i motywacje, które towarzyszyły mu na kolejnych etapach egzystencji. Zdecydowanie można doszukiwać się w nich przyczyn jego psychologicznie spaczonej osobowości, chociaż w samej książce tego typu analiza nie została wystarczająco pogłębiona.

Zdecydowanie dużym minusem okazały się dla mnie liczne przeskoki czasowe przedstawianych wydarzeń. Muszę przyznać, że ciągłe przenoszenie się z przeszłości w teraźniejszość i na odwrót wprowadziły niemały chaos podczas czytania i wywołało to znaczący dyskomfort. O wiele lepiej byłoby przedstawić je w kolejności chronologicznej, by ułożyć je w logiczną całość.

Oparta na faktach historia jednego z najkrwawszych amerykańskich seryjnych morderców. 🔪🩸 I choć postać Teda Bundy'ego pewnie kojarzy większość z Was, to może tak jak ja, nie mieliście okazji poznać szczegółów z jego życia? Wprawdzie powstało już kilka filmów i książek poświęconych "słynnemu" zbrodniarzowi, ale Bundy wciąż intryguje i pozostaje zagadką. 😱

W 1946 roku na świat przyszedł Theodore Robert Cowell. Był synem Louise, którą początkowo traktował jak starszą siostrę. Kiedy chłopiec miał kilka lat, wyprowadził się wraz z nią z Filadelfii i zamieszkał u kuzynostwa w Tacomie. Co do ojca, nie było pewności, kto nim jest. Niejednoznaczności i częste zmiany w dokumentach, stały się podstawą plotek, iż Ted pochodzi z kazirodczego związku. Kiedy Louise poznała swojego przyszłego męża, postanowiła nadać chłopcu nazwisko po Johnnym Bundym. Theodore był niezwykle uzdolnionym dzieckiem, świetnie radził sobie w szkole i był lubiany wśród rówieśników. Jednocześnie zaczął interesować się morderstwami i gwałtami. Jego fascynacja rosła, aż w końcu popełnił pierwszą zbrodnię. Rozsmakował się w brutalnych masakrach. Jego ofiarami były dziewczęta i młode, atrakcyjne kobiety, z którymi odgrywał makabryczne sceny. Gwałcił je wielokrotnie, przed oraz po śmierci. Przebierał, malował i uwieczniał na fotografiach. Napędzany żądzą, nie potrafił sobie odmówić. Równocześnie prowadził normalne życie. Był w kilku związkach, angażował się w politykę, pracował i udzielał się społecznie. Był genialnym manipulantem. Jego przebiegłość i spryt, niemal pozwoliły uniknąć mu kary. Nigdy nie dowiemy się, ile tak naprawdę ofiar miał na swoim koncie, ale te do których w końcu się przyznał, zapewniły mu stracenie na krześle elektrycznym w 1989 roku.

Świetnie napisana. 👏 Poprzez narację w pierwszej osobie, mamy wrażenie, że sam Ted Bundy rozprawia o swoim życiu. Niezwykle przerażająca, brutalna i mroczna opowieść. Zdecydowanie nie dla każdego. Ale gorąco Wam ją polecam! 🖤

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu FILIA. ❤️

W 1946 roku na...