Piąty król

Okładka książki Piąty król Anna J. Szepielak
Okładka książki Piąty król
Anna J. Szepielak Wydawnictwo: Filia Cykl: Serce w koronie (tom 2) powieść historyczna
powieść historyczna
Serce w koronie (tom 2)
Filia
2024-04-03
2024-04-03

Ciekawe jakby to było, gdyby wciąż naszym krajem
rządzili królowie? My już tego nie doświadczymy, ale dzięki książkom, możemy się przenieść w odległe czasy i poczuć ten klimat, i te emocje. Wiele książek napisano o Jagiellonach, każdy autor stara się pokazać historię tego rodu z innej strony, perspektywy.

Zygmunt Jagiellończyk nigdy nie pragnął korony.
Obserwował otaczający go świat, chciał spokojnie żyć i cieszyć się tym, co przygotował mu los. Jednak plany planami, a życie życiem. Jako ósme dziecko
Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki nie myślał o tym, że przyjdzie mu kiedyś zasiąść na tronie litewskim. Serce do miłości miał wielkie. Katarzyna Telniczanka zawładnęła na długo jego
uczuciami, dając mu syna i dwie córki. Miał jeszcze dwie żony. Ostatnia to znana nam wszystkim Bona Sforza, która była dwadzieścia siedem lat od niego młodsza. Jej silny, dominujący charakter miał bardzo duży wpływ na Zygmunta. A Zygmunt był człowiekiem pogodnym z dużym poczuciem humoru, wrażliwym i ufnym. Słuchał uważnie i stawiał korzyści innych nad swoje.

Wiele można by pisać, ale nie będę skupiała się na
królewskim życiu. Trzeba podkreślić, że historia ukazana przez autorkę, jest skrupulatnie utkana, bez dziur i niedociągnięć. Pozwoliła nam przeskoczyć kilka wieków w tył i dała możliwość przemieszczania się po dworskich korytarzach.
Wystarczy zamknąć oczy, wyostrzyć swoją wyobraźnię i zacząć odczuwać wszystkie bodźce, jakie wydobywają się z kart książki. Ania potrafiła wczuć się w rolę przewodnika i nieśpiesznie opowiada nam historię ojca, męża, przyjaciela, kochanka i króla, ukazując jego prawdziwość,
dając nam też możliwość wyciągnięcia własnych wniosków. Pomyślmy, ileż by było pożytku
z takich książek, gdyby można było je wpiąć do kanału lektur, a może podręczników?

Ciekawe jakby to było, gdyby wciąż naszym krajem

Zygmunt Jagiellończyk nigdy nie pragnął korony.
Obserwował...

Moja przygoda z twórczością Ani zaczęła się od cyklu Dziedzictwo rodu i trwa do dzisiaj. Jestem zakochana w jej książkach. Ba! Właśnie zamówiłam kilka książek jej autorstwa, aby dołączyły do mojej kolekcji najlepszych książek, które przeczytałam w swoim życiu! A Piąty Król już stoi na tej półce.

Zygmunt Jagiellończyk, po wielu latach tułaczki, osiadł w księstwie głogowskim, gdzie buduje spokojne życie o jakim zawsze marzył. Z olbrzymią pasją wprowadza liczne reformy i usprawnienia, nie bacząc na otaczające go dworskie i kościelne intrygi. Katarzyna Telniczanka obdarowała go trójką wspaniałych dzieci, spełniając jego wielkie marzenie o szczęśliwej rodzinie. Niestety los ma własny pomysł na jego przyszłość. Pogarszające się drastycznie zdrowie Aleksandra Jagiellończyka, starszego brata Zygmunta, zmusza go do podjęcia decyzji ważnych nie tylko dla jego życia osobistego, ale także dla tronu litewskiego i polskiego. Pod naciskiem otoczenia decyduje się w końcu na legalny związek z młodziutką i bardzo bogatą Barbarą. Ale czy odnajdzie prawdziwe szczęście w zaaranżowanym małżeństwie? Jak długo potrwa ich wspólna droga? Co takiego musiało się wydarzyć, aby w jego życiu pojawiła się Bona? Jak wpłynie ona na jego życie, myślenie i decyzje polityczne?

Piąty król to nie nudna książka historyczna, ale wciągająca i pasjonująca opowieść o sprawiedliwym, uczuciowym i jakże genialnym władcy. Czytanie przerywałam na ciągłe poszukiwanie większej ilości informacji. Ta powieść rozbudziła moją ciekawość historyczną i zostawiła w ogromnym niedosycie. Aż chciałabym krzyczeć: Aniu, więcej książek o historii naszego kraju! Gdyby tak wyglądały podręczniki to dziś byłabym historykiem, a nie fizykiem ;) Polecam z całego serca.

Zygmunt Jagiellończyk, po wielu latach tułaczki, osiadł w księstwie...

Barwna opowieść historyczna z czasów złotej epoki
Jagiellonów o trudnej drodze na tron i wielkiej miłości

Są tu fani historii? Jeśli tak, to książka dla was.

To historia Zygmunta, piątego z synów. Od zawsze miał od dość zwyczajne, choć piękne marznie – pragnął założyć rodzinę. I choć długo na to czekał udało mu się w końcu znaleźć piękną Kasię – hafciarkę królowej.

Znalazł miłość, dom, odnalazł się w rodzicielstwie. Ale czy to bajka? Zdecydowanie nie.

Nie zabraknie trudnej odpowiedzialności, brzmienia korony, intryg i serca. Bo choć miecze, źle słowa, wszystko może zranić, to serce najłatwiej złamać.

Oto fascynująca historia jednego z najdłużej panujących polskich władców.

Całkowicie zachwyciła mnie ta okładka. Jest prześliczna. Nie jest to też zwyczajna książka historyczna, nawet kogoś kto nie jest fanem takich wątków może zaciekawić. Jest bardzo barwną i angażująca, a wszystko opisane w niezwykły sposób.

Barwna opowieść historyczna z czasów złotej epoki
Jagiellonów o trudnej drodze na tron i wielkiej miłości

Są tu fani historii? Jeśli tak, to książka dla was.

Jest to kontynuacja powieści "Miłość i tron". Poznajemy dalsze dzieje Zygmunta, piątego syna króla Kazimierza Jagiellończyka. Ma udane życie i swoje księstwo głogowskie. Chce w spokoju pożyć wśród najbliższych. Przewrotny los ma jednak inne plany wobec Zygmunta.
Z lekcji historii wiemy, że zostanie królem Polski...
Ale suche historyczne fakty to jedno - a piękna opowieść o człowieku, który miał marzenia, kochał, żył to zupełnie co innego. Tak podana historia zasmakuje każdemu.
Autorka nie przytłacza nas datami, faktami... Snuje spokojną opowieść o Zygmuncie i jego otoczeniu. Opowieść pełną uczuć, emocji, intryg. Przenosimy się w inne czasy, inną obyczajowość... I poznajemy króla jako człowieka - zmagającego się ze swoimi problemami, marzącego, kochającego, ale też biorącego odpowiedzialność za losy kraju.
Bardzo lubię powieści Autorki. Posługuje się pięknym językiem, przenosi nas do dawnych czasów, sprawia, że możemy poczuć, jak żyli wtedy ludzie. Pokazuje drogę księcia na tron, ale skupia się na warstwie obyczajowej. Dostajemy lekcję historii podaną w przystępny i przyjemny sposób. Gdyby tak opowiadano o dawnych czasach na lekcjach w szkole...

Z lekcji historii wiemy, że zostanie królem Polski...
Ale suche historyczne fakty to jedno - a piękna opowieść o...

Drugi tom cyklu "Serce w koronie" kreśli dogłębny portret Zygmunta I Jagiellona jako władcy i człowieka, którego nie sposób nie polubić. Szkoda, że autorka nie pokusi się o trzeci tom, gdyż z chęcią przeczytałabym o panowaniu Zygmunta Augusta napisane jej słowami.

Z początku najmłodszy syn Kazimierza Jagiellończyka- Zygmunt zwany potem Starym nie miał szans na koronę Rzeczypospolitej i bycie wielkim księciem litewskim. Dlatego w życiu miał dwa marzenia: założyć rodzinę i osiąść wraz z nią we własnym księstwie. Po latach los uśmiechnął się do niego. Jego dwa wielkie marzenia się spełniły. Nie spodziewał się natomiast, że los szykuje dla niego inną drogę. Przekonał się o tym, gdy jego skronie zostały ukoronowane koroną Rzeczypospolitą i stał się wielkim księciem litewskim. Wtedy jego życie zmieniło się w taki sposób, w jaki nigdy wcześniej nie marzył.
Kiedy sięgamy w szkole po podręczniki do historii niejednokrotnie postaci historyczne wydają się nam odległe. Często podchodzimy do nich jakby nigdy nie byli żywymi ludźmi i nigdy nie mieli życiowych radości, smutków czy dylematów. Czasami patrzymy na nich tylko przez pryzmat dokonań, tak jakby od początku wiedzieli wszystko i nigdy nie musieli uczyć się na swoich błędach.
Piąty król pokazuje, że każda ze znanych nam postaci, które poznaliśmy w książkach była normalnym człowiekiem. Tak jak my miała swoje radości i smutki. Tak jak my przez całe życie musiała walczyć z przeciwnościami losu. Nie inaczej było z Zygmuntem zwanym przez nas Starym. Podobnie jak wielu z nas przez lata szukał własnej drogi. Błądził, kluczył, czasami wybierał odpowiednią ścieżkę życiową. Jednak do końca nie mógł być pewny, dokąd go ona zaprowadzi. Śledząc jego losy możemy poznać losy człowieka, który zapisał się złotymi zgłoskami w historii narodu. Jednak przez wiele lat nie zapowiadało się, że będzie miał na to szansę.
Piąty król to prawdziwa uczta czytelnicza. Autorka genialnie zobrazowała klimat tamtych niezwykłych czasów, kiedy na tronie Rzeczypospolitej zasiadała dynastia Jagiellonów. Ze szczegółami odmalowała ludzi, których znamy z podręczników do historii nadając im zwykłe ludzkie cechy. Dzięki książce możemy lepiej ich poznać i zrozumieć wybory.

"Piąty król" to drugi tom cyklu "Serce w koronie". Zygmunt Jagiellończyk jako piąty w kolejce do tronu, wcale nie marzył o koronie. Rodzina i swój kawałek ziemi, to wszystko czego pragnął. Dzięki Katarzynie doświadczył ojcostwa, dzięki bratu miał swoje miejsce w księstwie głogowskim. Jednak los miał zupełnie inne plany względem Zygmunta...
Gdyby nauczyciele tak właśnie mówili o historii, na pewno więcej osób by ją polubiło i się nią bardziej zainteresowało. Przyznaję, że z historią kompletnie nie jest mi po drodze, ale dzięki p. Annie Szepielak moje zainteresowanie odrobinę wzrosło, bo to jest bardzo ciekawe połączenie historii z fikcją literacką. Ta powieść sprawiła, że z przyjemnością zaczytywałam się w kolejne strony, bo zobaczyłam na nich nie tylko króla ale zwykłego człowieka, który ma swoje marzenia i pragnienia. Który z pokorą przyjął to, co oferował mu los. Który stawiał czoło dworskim intrygom i plotkom, będąc przy tym człowiekiem honorowym. Człowieka który rozważnie podejmował decyzje, chociaż serce czasami dyktowało zupełnie inaczej. Nie zabrakło tutaj dworskich konwenansów w które powiem szczerze, nie umiała bym się wpasować, chociaż zazdroszczę im, że mogli się przechadzać po Wawelu i poznać jego wszystkie zakamarki.
Autorka swoim piórem sprawiła, że przez powieść poprostu się płynie, nawet się nie oglądnięcie a już będzie koniec. Szczerze polecam cały cykl "Serce w koronie", to zdecydowanie ciekawsze niż zwykła lekcja historii.

Gdyby nauczyciele tak właśnie...

“Dumny, wpatrzony w żonę jak w obrazek Zygmunt po raz pierwszy poczuł ukłucie niepokoju”.

Drugi tom cyklu „Serce w koronie” i od razu zostajemy wrzuceni w wir wydarzeń. Zygmunt Jagiellończyk jako piąty w kolejce do tronu, nigdy nie pragnął korony. Przez braci postrzegany był jako zapasowy książę. Miał marzenie, by u boku ukochanej kobiety osiąść we własnym księstwie, zawsze honorowy i rycerski. Przez długie lata tułał się po świecie, w końcu los, się do niego uśmiechnął. Kasia, hafciarka królowej zawładnęła jego sercem, brat Władysław pomógł mu znaleźć swoje miejsce w księstwie głogowskim. Jednak los bywa bardzo przewrotny, czego niebawem Zygmunt doświadczył. Został koronowany na króla Polski, był najdłużej panującym polskim władcą, nosił imię Zygmunta Starego.

Przez powieść się płynie, niesamowite wrażenia i odczucia. Pani Anna pisze piękną polszczyzną, język, jakim operuje, jest bardzo bogaty, przyjemny, stylizowany na staropolski. Kreśli nam sytuacje i wydarzenia bardzo realnie i wyraźnie. Okoliczności, warunki, otoczenie, myśli i uczucia. Przez co wzbogaca i jednocześnie dodaje niesamowitego uroku i klimatu całości. Rewelacyjnie wykreowani bohaterowie, zdecydowanie są atutem powieści. Wyraziste, barwne, niejednolite, charakterne osobowości, ukazane ich prawdziwe oblicze. Postacie autentyczne i wymyślone przez autorkę, na potrzeby utkania wciągającej fabuły. Ludzie z krwi i kości, ich smutki, radości, uniesienia, tęsknoty, żale, miłość.

Jest bardzo klimatycznie, wyraźnie czujemy realia i ducha tamtych dawno minionych czasów. Mamy lata panowania Zygmunta Starego, człowieka lojalnego, honorowego, ufnego, wrażliwego, który nie znosił wojen. Miał kochanki, dwie żony, był kochającym ojcem. Nie sposób nie wspomnieć o jego drugiej żonie Bonie, kobiecie, silnej, niezłomnej, odważnej, zaradnej, gospodarnej. Życie ludzi na dworze królewskim, panujące zasady, konwenanse, codzienność, zmagania z nieuchronnym losem. Miłość, namiętności, wewnętrzne rozterki, silne więzy rodzinne. Wystawne uczty, przepych a obok zdrady, niesprawiedliwość, niepewność, okrucieństwo. Dworskie intrygi, świat polityki, knowania, dyplomatyczne gierki, układy, znaczenie kościoła, głęboka wiara do Boga.

Fascynująca, wiarygodna, napisana z rozmachem opowieść. Prawda historyczna idealnie współgra z fikcją literacką. Przyjemna, wartościowa, inteligentna lekcja historii. Serdecznie polecam!

Druga część dylogii "Serce w koronie - Piąty król" o Zygmuncie Jagiellończyku. W tym tomie odkrywamy dalsze losy księcia i Kasi hafciarki. Był piątym synem i ósmym dzieckiem Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki. Przy tak wielu barciach, nie był brany pod uwagę do królewskiej korony. Zygmunt pragnął jedynie założyć szczęśliwą rodzinę i mieć swoje księstwo. Dostaje od brata Władysława upragnioną ziemię. Księstwo głogowskie.
Pani Ania bez zawiłości historycznych opisuje drogę Zygmunta do Korony. Przede wszystkim pokazuje go, jako człowieka dobrego i praworządnego, który dbał o dzieci naturalne ze związku z Katarzyną Telniczanka jak i o królewskie. Człowieka z krwi i kości, który tak jak my kochał a jego miłość do kobiet, które stały u boku była wielka. Przeżywał każde nieszczęścia, walczył ze swoimi demonami, okazywał troskę i głęboką wiarę. Czytanie sprawiało mi przyjemność. Kunszt pisarski autorki prowadził mnie po dworskich korytarzach Wawelu i innych miejscach. Oczami wyobraźni widziałam te komnaty i dziedzińce, stroje i zwyczaje. Język, którym posługiwano się dawniej i świetnie skonstruowane dialogi. Przez powieść się płynie. Gdyby tak mi nauczyciel wyłożył historię pamiętałabym nie tylko datę i wydarzenia ale w szczególności człowieka. Łzy zakręciły się w oku na wieść o królewskim synu. Wczuwałam się się w emocje Katarzyny, Barbary i Bony. Przeżywałam to, jakbym stała tam koło nich. Wolę czytać takie powieści niż książkę do historii mojej córki, w której są suche fakty. Historię trzeba umieć opowiedzieć. Zachęcam do sięgnięcia po te dwie powieści, nie zawiedziecie się.

Jakie było marzenie Zygmunta Jagiellończyka, przyszłego króla Zygmunta I Starego?
Otóż dość przyziemne i bardzo ludzkie: założyć własną rodzinę i osiąść z nią we własnym księstwie.📝☕🌷
Niestety wybranka Zygmunta, chociaż bardzo piękna i oddana Katarzyna Ochstadówna, nie mogła zostać jego żoną ze względu na swe mieszczańskie pochodzenie. Obdarzyła go za to trójką wspaniałych dzieci! 😊
Zygmunt określany był jako zapasowy królewicz. Nie dla niego przeznaczony był tron na Wawelu... Jednak życie pisze swoje scenariusze...
Anna Szepielak w swej najnowszej powieści "Piąty król" przybliża czytelnikom postać Zygmunta, któremu poświęciła uprzednio książkę "Serce w koronie". ❤️I to od niej polecam Wam zacząć lekturę.
Z kart powieści przemawia do nas człowiek prawy, szlachetny, bardzo pobożny i nade wszystko pokorny. 🌷
Zdawał sobie sprawę, że polska korona należała się jego braciom, ale zrządzeniem losu to on zasiadał na tronie przez ponad 40 lat!
Anna Szepielak przez wiele miesięcy kroczyła ścieżkami historii, zanim przystąpiła do pisania książki. Jak mówi o władcy:
"Był synem i bratem, wujem i stryjem, kochankiem, mężem, przyjacielem i ojcem. Właśnie o nim jest moja powieść: o człowieku, który miłował. Jak każdy z nas."
"Piąty król" to pełna emocji, napisana przepięknym językiem powieść, która przybliża nam ważną dla naszego kraju postać historyczną.
Gdybyż tylko nauczyciele historii umieli tak ciekawie opowiadać, to historia nie byłaby jedynie nudnym przedmiotem, skłaniającym nas do wykuwania na pamięć dat, ale pobudzającą wyobraźnię dziedziną wiedzy.
W powieści "Piąty król" czeka na Was gama emocji
i kłębiących się uczuć, obraz życia na dworze książęcym i królewskim, wyboista droga władcy na tron i wielka miłość!
Polecam serdecznie 💙😘

• JUŻ JUŻ JUŻ
  • Historyczna
  • Szukam
  • Moje :)
  • Zbiblio

Dodaj cytat z książki Piąty król