Dobra Pani

powieść historyczna
Wydawnictwo FLOW
2024-05-15
2024-05-15

"Nie przyszłam na świat, by żyć dzięki ludziom, ale by ludzie żyli dzięki mnie"
"Nie da siey uciec od problemów. Można je na chwilę zostawić za sobą, wyjechać, schować się, ale po powrocie one będą czekać dokładnie w tym samym miejscu. Nie rozwiążą się same, nie poukładają siey, ale można dać im czas, zaufać siłę wyższej i popłynąć z nurtem(...)".

Przeczytałam przepiękna historię, historię silnej, inteligentnej, ale przede wszystkim bardzo mądrej kobiety Marianny Orańskiej.
Nie jedna z nas powinna brać z niej przykład, powracać do jej mądrości do dorobku, który po sobie zostawiła. Nie mam tutaj na myśli tylko i wyłącznie miejsc, które dzięki niej powstały i się rozwinęły, ale przede wszystkim do jej mądrości życiowej, do jej historii.
Urodziła się w arystokratycznej rodzinie, ale to właśnie jej status społeczny dał jej wiele, ale też bardzo dużo odebrał. Odebrał przede wszystkim jej pierwszą miłość, wiele lat w których żyła żyła zdradzana przez męża. A później kiedy znalazła swoją prawdziwą miłość odrzucona nawet przez najbliższych.
Była kobietą, która bardzo dużo dawała od siebie. Pragnęła szczęścia, ale też dzieliła się nim z innymi. Najczęściej z tymi, którzy najbardziej potrzebowali pomocy. Miała ogromne serce przepełnionej radością, ale też bulem. Jest kobietą, która powinna każdą z nas inspirować.
Dobra Pani bo tak ją nazywali w swoim życiu kochała i była kochana. Swoją mądrość czerpała z wychowania, że sztuki i z książek, których była zawsze ciekawa i, które pochłaniała. Sprzeciwiała się zasadą, etykiecie dworskiej, kontraktom małżeńskim. Jednak w tych czasach była tylko kobietą, której wypowiadana słowa może i były słyszane, ale równie mocno przyciskane przez męską część arystokracji.
Ciężko mi zrozumieć świat w którym żyła, jego zasady. Dlatego tym bardziej cieszę się, że zaszło tyle zmian, których my nie doceniamy bo ciągle chcemy czegoś więcej. Właśnie Marianna chciała tylko szczęścia można powiedzieć, że tak nie wiele a jednocześnie bardzo dużo.
Kochani to jest piękna książka. Książka, która polecam każdej kobiecie, ale również mężczyzną. Książka, która oprócz pięknej okładki, pomalowanych brzegów i ilustracji posiada głębię. Piękna okładka, ale jej zawartość przewyższa wszystko co wizualne.

"Nie przyszłam na świat, by żyć dzięki ludziom, ale by ludzie żyli dzięki mnie"

Przeczytałam przepiękna...

Dawno nie czytałam tak dobrej, pasjonującej i wciągającej historycznej książki. "Dobra pani" Sylwii Winnik, to oparta na faktach niezwykła powieść, której główną bohaterką jest Marianna Orańska, królewna niderlandzka z dynastii Oranje-Nassau, budowniczka pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim i jedna z bardziej niekonwencjonalnych postaci kobiecych w XIX w.
👑 Marianna była piękna. I nie tylko o wygląd tutaj chodzi. Miała piękne wnętrze, dobrą duszę i ponad wszystko kochała drugiego człowieka. Niestety urodziła się w takich czasach, że niekiedy musiała podporządkować się woli innych i sztywnej dworskiej etykiecie. Jej poślubiony, wybrany przez rodziców małżonek, Albrecht Hohenzollern był jej drugą miłością i jednocześnie zdradzał ją kiedy tylko mógł. Nieszczęśliwa królewna szukała pocieszenia w różnych zajęciach, z których niektóre były jej pasją. Nie chcę tutaj zdradzać szczegółów treści, szczególnie tym czytelnikom, którym owa postać nie jest zbyt znana lub jedynie słyszeli o kilku faktach. Pozwolę sobie zatem nie pisać już więcej o treści.
👑A teraz wyobraźcie sobie XIX wiek, a w nim kobietę, która wierzyła w miłość, chciała wyjść za mąż z miłości, uważała że tak postępować powinny wszystkie kobiety. Kochała ludzi, twierdziła, że każdy zasługuje na szacunek. Była przeciwniczką wyzysku ludzi, złego traktowania służby, surowego wychowania i sztywnej etykiety. Marianna to kobieta oczytana, kochająca architekturę i znająca się na niej, uwielbiająca malarstwo i piękno przyrody. I gdyby już tutaj wyciągnąć wnioski, byłby chyba jeden: ktoś taki niestety niezbyt pasował do pruskiej etykiety dworskiej. Wiązało się to z tym, że niestety życie Orańskiej nie było usłane różami, była natomiast na językach i nawet znienawidzona przez niektórych. Ale... przeczytajcie tę piękną historię sami!
👑 Autorka z iście reporterską zaciętością przedstawiła losy niderlandzkiej królewny. Już od pierwszej strony widać bogaty i dopracowany warsztat, o którym świadczy znajomość wielu faktów i umiejętność przedstawienia ich w taki sposób, by w ów świat wciągnąć czytelnika. A czytelnik wpada w te sidła i zostaje, bo od książki nie można się oderwać. Fakty historyczne, a jest ich sporo, ujęte zostały w bardzo wysublimowany sposób, nie są nachalne, nie zniechecają, a zdecydowanie przybliżają kreowaną rzeczywistość i pozwalają zrozumieć metody postępowania wszystkich stron.
👑 Ciekawie literacko przedstawiono również tutaj chronologię wydarzeń. Trzy części - trzy domy. W każdej z nich stykamy się z innym etapem i innym miejscem życia bohaterki. Książka nie jest do końca reportażem, tutaj dopisano pewne elementy, jednak stanowią one nie tyle fikcję literacką, co jedynie prawdopodobne wydarzenia, sytuacje, jakie mogły mieć miejsce.
👑 Jestem zauroczona historią Marianny. Mam ochotę zobaczyć Kamieniec Ząbkowicki, w którym jeszcze nie byłam. Jestem również zaskoczona umiejętnością ubierania w słowa rzeczywistości, co doskonale potrafi Sylwia Winnik. I daję duży plus wydawnictwu za tak piekną oprawę książki.
Zostaje mi tylko szczerze polecić, co niniejszym czynię.

👑 Marianna była piękna. I...

Niderlandzka królewna łaknąca miłości od drugiego człowieka sama przekazywała innym ogromne jej pokłady. Żyła dla ludzi, niosła dobro. Wspierała potrzebujących, pomagała biednym. Była niezwykle oczytana, mądra, brała czynny udział w projektach architektonicznych (tu zawsze wiedziała, czego chce i dążyła do upragnionego celu). W związku z powyższym jest chyba jasne, że będąc tak niezależną kobietą żyjącą w XIX wieku była na językach nie jeden raz. Przez jednych znienawidzona, przez innych... kochana. Taka była Marianna.

"(...) niejedna królewna marzyłaby, żeby być po prostu zwykłą kobietą."

Myślę, że królewna Marianna marzyła o tym nie raz. Przeżyła miłość, która nie miała prawa się ziścić, choć była już niemal na wyciągnięcie ręki... Nieszczęśliwa w małżeństwie z Albrechtem Hohenzollernem, w którym tkwiła przez wiele, wiele lat... by później... no właśnie. Nie zdradzę zbyt wiele.
Pewnym jest, że Marianna była niesamowicie silną kobietą. Podziwiałam ją przez całą tę powieść i podziwiam nadal, po poznaniu zakończenia. Sylwia Winnik stworzyła niezwykle przejmującą powieść opartą na faktach o Mariannie Orańskiej, niderlandzkiej królewnie o złotym sercu. Myślałam sobie, że tak wiele razy mogła się załamać, poddać i podporządkować innym. Stać się taką, jaką dla wielu "powinna" się stać. Tymczasem Ona... nie dała się. Podejrzewam, że miewała momenty załamania, ale nie okazywała tego. W czasach, gdy arystokracja łaknęła bogactwa, wszechobecnego przepychu, Ona... dawała innym. Niosła pomoc ubogim, zapewniała pracę, wychodziła do ludzi, żyła dla innych. Łamała zasady dworskiej etykiety, ba! Całą masę zasad. Ogromnie się cieszę, że Autorka postanowiła przypomnieć czytelnikom postać Dobrej Pani. Ta opowieść łamie serca, pozostawia po sobie smutek i nostalgię. Cieszę się, że Wydawnictwo Flow postanowiło wydać tę historię.

Od siebie dodam, że mam w planach zwiedzić zamek w Kamieńcu Ząbkowickim już niebawem. Kocham zamki, a myślę, że dzięki zapoznaniu się z "Dobrą Panią" odkrywanie jego zakamarków będzie dla mnie niesamowitym przeżyciem.

Marianna Orańska, córka Wilhelma (króla Zjednoczonych Niderlandów) oraz Wilhelminy Pruskiej. Początkowo pełna radości dziewczyna, później niezwykle inteligentna kobieta, pełna życia i energii. Wierzyła, że mimo popularnego w tamtejszych czasach zawierania kontraktów małżeńskich, wyjdzie za mąż z miłości. Wspierali ją w tym rodzice, jednak to nie wystarczyło, niestety....

„Gdy kogoś zabraknie, ślady stóp z przeszłości stają się bardzo cennym drogowskazem i ostoją. Niekiedy są wszystkim, co pozostaje."
Sylwia Winnik znana jest z tego, że potrafi w piękny sposób przekazać nam opowieść o historycznych wydarzeniach czy osobach. Tym razem przenosimy się w czasie do roku 1882 by poznać Mariannę Orańską.

„Świat przywiązywał wagę do pozorów. Nikogo nie obchodziło, co dzieje się za zamkniętymi drzwiami komnat, najważniejsze, że na zewnątrz wszystko wyglądało tak, jak powinno.”
Marianna Orańska kobieta o pięknej duszy i wielkim sercu, która nie dawała się zamknąć w dworskie zasady i wytyczne.
Kochała męża Albrechta i przez wiele lat wybaczała mu zdrady, jednak życie w takim małżeństwie okazało się w pewnym momencie za trudne.
Gdzie się nie pojawiła tam zjednywała sobie ludzi, potęgując niechęć dworu królewskiego .
Kierowała się w życiu sercem i intuicją, nie bała się zawalczyć o swoje szczęście jednak za wolność zapłaciła wysoką cenę.

„Życie jest pełne burz i bólu.”
Sylwia Winnik stworzyła piękną powieść obyczajowo-historyczną. Dobrze oddała klimat tamtych czasów, przenosząc czytelnika na dziewiętnastowieczny dwór królewski. „Dobra Pani" to opowieść o kobiecie, która walczy o miłość, o szczęście, o innych ludzi wbrew temu co myślą bądź mówią o niej inni. Nie boi się zaryzykować wszystkiego kiedy jej serce zaczyna mocniej bić, wrażliwa na krzywdę innych, zawsze gotowa nieść pomoc, dążyć do celu wbrew ogólnemu przeświadczeniu, że kobiety miały tylko „być”przy boku mężczyzny. Wciągająca, interesująca i ciepła powieść, która pokazuje, że „człowiekiem” można być zawsze bez względu na status materialny, czy pochodzenie.
Polecam.

„Świat przywiązywał wagę do pozorów. Nikogo...

Bardzo interesująca historia królewny Marianny, o której za wiele nie wiedziałam. Książki Sylwii Winnik pisane są z sercem i od serca. I tak jest i tutaj. Po bibliografii widać ile pracy autorka włożyła w research. Piękna historia o kobiecie, która wiele wycierpiała, wiele przeszła, została wypędzona z dworu pruskiego i niderlandzkiego, straciła kontakt z dziećmi ale swoją dobrocią, pasją, współczuciem i zrozumieniem drugiego człowieka, zapisała się w sercach prostych ludzi.
Historia warta przeczytania, choćby ze względu na piękne przemyślenia autorki a osobom, które zwracają uwagę na estetykę, cudne wydanie książki. Ja polecam.

☘️"Dobra Pani" Sylwii Winnik to przepięknie namalowana powieść, poświęcona szlachetnej, pełnej dobra, empatii i ogromnego serca Marianne Orańskiej.

• Z autografem
  • Historyczne