W umyśle mordercy. Cień bestii

Łukasz Wroński Wydawnictwo: Skarpa Warszawska kryminał, sensacja, thriller
Skarpa Warszawska
2024-04-24
2019-09-18

Okładka książki Seryjni mordercy Adrian Bednarek, Max Czornyj, Jan Gołębiowski, Marta Guzowska, Marcel Moss, Marek Stelar, Marcel Woźniak, Łukasz Wroński
Seryjni mordercy Adrian Bednarek, Ma...
Okładka książki Pocisk nr 27-28/2019 Krzysztof Bochus, Marta Guzowska, Tomasz Kempski, Mariusz Koperski, Aleksandra Rumin, Martyna Walerowicz, Łukasz Wroński, Robert Zaręba
Pocisk nr 27-... Krzysztof Bochus, M...
Okładka książki Pocisk, nr 3/4 - marzec/kwiecień 2017 Peter Berling, Rafał Bielski, Sylwia Błach, Wojciech Chmielarz, John Hart, Kordian Kuczma, Marcin Podlewski, Małgorzata Rogala, Marcin Waincetel, Łukasz Wroński, Krzysztof A. Zajas
Pocisk, nr 3/4... Peter Berling, Rafa...
Okładka książki Pocisk, nr 1/2 - styczeń/luty 2017 Piotr Ambroziewicz, Kazimierz J. Pawelec, Robert Ostaszewski, Monika Siuda, Konrad Słonecki, Peter Swanson, Stefan Weisbrodt, Łukasz Wroński
Pocisk, nr 1/2... Piotr Ambroziewicz,...

O tej książce opis powiedział chyba wszystko. Cóż ja mogę więcej dodać. Bardzo mroczna książka i ciary na rękach się pojawiają. Czytałam ją wieczorem i nie zdecydowałam się na wyprawę na parking podziemny do auta… Mimo wszystko lubię takie klimaty i w planach mam poprzednia książkę autora. A Wy boicie się czegoś więcej niż budzika dzwoniącego rano? 🧐

Jestem zupełnie zawiedziona.
Praktycznie zero rysu psychologicznego morderców. Spodziewałam się psychoanalizy i profilowania. Nic z tego. Autor przytacza zbrodnie najsławniejszych morderców, dorysowując je z pierwszej osoby. Jako fan podcastów kryminalnych nie polecę tej książki.
Niemniej dla osoby, która nie miała kontaktu z true crime ta książka może być ciekawa, szokująca i inspirująca do zagłębienia się w tematykę.
Dlatego wypośrodkowuję moją ostateczną ocenę.

Jestem zupełnie zawiedziona.

Zbeletryzowane historie kilku głośnych morderców, nic nowego nic ciekawego

Zbeletryzowane historie kilku głośnych morderców, nic nowego nic ciekawego

Będzie krótko i bez ściemy. To jest po prostu straszne do czego jest zdolny człowiek, chociaż tutaj określenie człowiek to pojęcie względne. W tej książce nie ma człowieka tutaj są potwory, bestie, istoty ludzkiej jest tutaj niewiele. Pozycja która wywołuje ciarki, uczucie ciągłego napięcia że ktoś za mną idzie, ktoś mnie obserwuje, trzeba być czujnym i mieć oczy dookoła głowy. Pomimo tego ile Autor zawarł w tej pozycji okrucieństwa książkę czyta się dobrze i nie sposób się oderwać. Książka dla osób pełnoletnich o mocnych nerwach, nie polecam czytać nocą.

Opowieści zebrane w książce "W umyśle mordercy.Cień bestii" budzą strach. Przerażające jest to,iż historie wydarzyły się naprawdę.
Podczas czytania można więc dostać gęsiej skórki. Przecież ci zbrodniarze byli zwykłymi ludźmi, którzy na co dzień można mijać na ulicy. Tym bardziej autor wskazuje na ostrożność podczas kontaktów z innymi osobami.
Na pewno jest to propozycja dla osób o mocnych nerwach. Mimo ciężkiej tematyki, czyta się ją lekko i dość szybko.
Nasuwa się wniosek, że trzeba być jednak ostrożnym, bo jak widać każdy może być psychopatą i dobrze umie się maskować.
Łukasz Wroński opisał najsłynniejsze morderstwa w Polsce i na świecie. Jeśli dodamy do tego , że autor jest biegłym sądowym, psychologiem specjalizującym się w zagadnieniach związanych z psychologią sądową to tym bardziej przeraża opis co dzieje się w umysłach morderców, nekrofilów czy dewiantów o twarzach ludzi, których możemy spotkać na co dzień.
Czytajcie i uważajcie na siebie.
Dziękuję Wydawnictwu Skarpa Warszawska za egzemplarz do recenzji.

Na pewno jest to propozycja...

Książka to historie kilku bardzo drastycznych morderstw, zarówno z rąk seryjnych morderców, jak i pojedynczych. Autor w przedmowie do książki pisze, że jego celem nie jest zszokowanie czytelnika. Niestety w mojej ocenie nie jest to prawda. Mam wrażenie, że autor wybrał celowo najbardziej ohydne, obrzydliwe (gotowanie i zjadanie ofiar) i drastyczne morderstwa po to aby zaszokować czytelnika, wystraszyć i nic więcej. Brak opisu psychologicznego sprawców, głównie opisy obrzydliwych i drastycznych morderstw oraz dalsze losy sprawców (kiedy zostali złapani, jakie dostali wyroki). Nie polecam. Książka mocno mnie zniesmaczyła.

Druga część serii "W umyśle mordercy". Trzyma poziom jak poprzedniczka. Sporo nowych mniej znanych sylwetek. I to jest plus natomiast epilog pisany jakby na siłę.

Współpraca reklamowa z @skarpawarszawska

Kochani autor już w przedmowie zaznacza, że jego celem nie jest zaszokowanie czytelnika. Jednak muszę przyznać, że przy poruszanej tematyce o to trudno.
Nie wiem czy był to zamysł autora ale przedstawia on w tej książce chyba najbrutalniejsze zbrodnie i morderców którzy nie mają zahamowań.
Sięgać po tę książkę miałam ogromną nadzieję na potężny rys psychologiczny, na wędrówkę po spaczonych umysłach zwyrodnialców. Niestety tego nie dostałam. Za to przeczytałam o kilku mega brutalnych zbrodniach których opisy no cóż ... Jest to więc wiedzą której się spodziewałam w pigułce ale takiej mega gorzkiej i trudnej do przełknięcia.

Muszę przyznać, że czuję się zszokowana tym ile pomysłów na brutalne morderstwa rodzi się w popapranych umysłach. Zatrważającą jest myśl, że psychopatę możemy spotykać każdego dnia, że może być naszym współpracownikiem, sąsiadem czy poprostu znajomym.

Jako samodzielne kompendium wiedzy książkę ta mnie nie zadowoliła się uważam że jest świetnym wstępem do czegoś grubszego.
Polecam ale uorzedzam tylko dla czytelnika pełnoletniego i to o mocnych nerwach.

Współpraca reklamowa z @skarpawarszawska

Sięgać po tę książkę miałam ogromną...

„W umyśle mordercy. Cień bestii” autorstwa Łukasza Wrońskiego to książka z gatunku true crime, w której możemy znaleźć zbiór historii o jednych z najbardziej drastycznych morderstw dokonanych z rąk seryjnych morderców, jak i tych pojedynczych.

Same sprawy morderstw są dość popularne, więc jeżeli ktoś interesuje się tym tematem to z całą pewnością o nich słyszał. Sięgając po tę książkę liczyłam na to, że Autor skupi się na opisie nie tyle samych zbrodni co zahaczy o rys portretu psychologicznego sprawców. Miałam nadzieję na wędrówkę po najbardziej spaczonych zakamarkach ludzkich umysłów. Niestety niczego takiego nie dostałam. Otrzymałam za to co już wiedziałam, czyli opisy brutalnych morderstw jak chociażby gotowanie i zjadanie swoich ofiar, ale nic na temat tego co siedzi w głowie takiej bestii… Szkoda, bo mogła być to naprawdę świetna lektura, a tak pozostał niedosyt a nawet niesmak.

„W umyśle mordercy. Cień bestii” jako książka opowiadająca o brutalnych zabójstwach jest jak najbardziej dobra. Jednak jeżeli ktoś liczy na zagłębienie się psychikę bestii, poznanie ich motywów to bardzo mocno się zawiedzie. Czy polecam? I tak, i nie. Wszystko zależy od tego czego oczekujesz od lektury.

Na koniec jeszcze dodam, że Autor nie oszczędza Czytelnika i nie pomija żadnych szczegółów zbrodni. Zatem Czytelnicy o słabych nerwach mogą poczuć się zniesmaczeni, a lektora może okazać się być czymś naprawdę mocnym.

Każdy człowiek ma swoją ciemną stronę natury, gdy pojawia się sprzyjająca sytuacja wydobywa ją na światło dzienne. Ludzka mozaika dobra i zła. Wierzymy, że zło mogą czynić tylko źli ludzie, jednak codzienne życie pokazuje, że do okrutnych czynów zdolni są najczęściej zwyczajni ludzie. Możemy całe życie przeżyć i nie doświadczyć tego do czego jesteśmy zdolni, bo nigdy nie znajdziemy się w danej sytuacji. Uwalnianie zła dokonuje się stopniowo. Krok po kroku poddajemy się mu, zazwyczaj nieświadomi tego, co się z nami i wokół nad dzieje. A zło nie wygląda często na to, czym jest rzeczywiście. Ubiera się w piękne ramy idei, ukrywa we frazesach. Kusi w nieoczekiwanych momentach.

Łukasz Wroński jest psychologiem specjalizującym się w zagadnieniach związanych z psychologią sądową, śledczą i kliniczną, biegłym sądowym i profilerem. W książce "Cień bestii" nakreśla sylwetki okrutnych oprawców i zbrodnie jakich dokonali. Często skromni, nie wyróżniający się niczym szczególnym, wzbudzający zaufanie, a wewnątrz lawa zepsucia i kumulacja perwersji. Oblicza ludzi, którzy dopuścili się brutalnych czynów. W dzisiejszym świecie mamy ich mnóstwo wokół siebie i wiele z nich nigdy nie zostanie schwytana. Nigdzie nie możemy czuć się bezpiecznie. Zło wygląda tak samo jak my, jak nasze dziecko, rodzeństwo czy przypadkowy przechodzień na ulicy. Nie możemy przygotować się na to co niespodziewane.

Książka podzielona na trzy części, a w każdej prawdziwe historie mrożące krew w żyłach i fotografie oprawców. Przybliżone postacie, które zapisały się w pamięci społeczeństwa w sposób brutalny. Przerażają ukazując określone motywy seryjnych i wielokrotnych morderców. Zawierają opisy przypadków analizowanych pod czujnym okiem profilera.

Autor przedstawia fakty bez aspektu psychologicznego, pozostawiając czytelnika samemu sobie, z własnymi przemyśleniami. Zaprasza do świata zbrodni, byśmy spróbowali zrozumieć mrok kryjący się w umyśle.

Nic nie dzieje się bez przyczyny. Każda historia ma swój początek. Każda psychoza swoje korzenie.

Jeśli lubicie literaturę faktu, polecam. Kontrowersyjna i intrygująca.

Łukasz Wroński W umyśle mordercy Zobacz więcej