Upadek Cesarstwa Rzymskiego na Zachodzie

Okładka książki Upadek Cesarstwa Rzymskiego na Zachodzie Edward Gibbon
Okładka książki Upadek Cesarstwa Rzymskiego na Zachodzie
Edward Gibbon Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Rodowody Cywilizacji historia
historia
Rodowody Cywilizacji
The History of theDecline and Fall of theRoman Empire
Państwowy Instytut Wydawniczy
2017-09-06
2017-09-06
Irena Szymańska, Mikołaj Szymański
historia starożytny Rzym cesarstwo

"Upadek" wieńczy dzieło opisu państwa, którego szczątki dały początek średniowieczu. Oto więc podążamy z biegiem czasu przez 3 wieki po czasach, które opisał "Zmierzch cesarstwa rzymskiego", odkąd to w wieku drugim Cesarstwo zaczął przerastać kult Mesjasza wyrosły z sekty powstałej w Palestynie wieku pierwszego. W historii Rzym walczył z wieloma przeciwnikami, jakże często był najeźdźcą i ciemiężycielem. Nigdy jednak nie walczył z wierzeniami, bo te po prostu i sprawnie przerabiał na swoją modłę ku chwale Rzymu.

Dzieło Gibbona napisane językiem XVIII wieku podług dostępnych wtedy źródeł historycznych i wiedzy jest kroniką rozpadu organizacji i struktur państwa rzymskiego. Rozpadu napędzanego siłą ludzkich ułomności, żądz władzy, chuci i chciwości. Rozpadu nieuchronnego od kiedy - jak pokazuje to Gibbon - te ludzkie przymioty istniejące w Rzymie od jego początków wymieszały się z nową wiarą.

Książka jest trudna w czytaniu przez archaiczny dla nas dzisiaj styl autora wykształconego w kulturze i wiedzy XVIII wieku i tak, jak "Zmierzch" zdecydowanie nie jest dla każdego łaknącego opowieści o starożytnym cesarskim Rzymie. Czytania nie ułatwia ogromna liczba przypisów, ale są one nadwartością dodaną. Faktografia opowieści jest dzięki nim zdecydowanie pełniejsza.

Książka wybitna, choć mająca już swój wiek, i niektóre informacje straciły swą aktualność. Niemniej jest to książka do której często wracam - średnio raz w roku. Mnóstwo informacji podanych w przystępnej formie. Czyta się jak połączenie romansu, dramatu, kryminału, dreszczowca, czasem horroru. Choć rozdziały nie są sobie równe, to jest kilka napisanych tak przejmująco, że zapiera dech w piersi. Mnie najbardziej spodobały się te, opisujące życie i działalność Juliana Apostaty. Jak sądzę, do tej pory literacko nikt lepiej tego tematu nie ujął. Jeśli interesujacie się historią starożytnego Rzymu, Upadek Cesarstwa Rzymskiego jest pozycją obowiązkową, żeby nie rzec - kultową.

tl;dr:

Pycha
Gnuśność
Chrześcijaństwo
Azja

Książka niesamowita, pełna szczegółów (same przypisy i bibliografia stanowią 1/5 książki - ponad 100 stron),które z pewnością zachęcą do jej przeczytania. Mając na uwadze powyższe nie można oczekiwać, że jest to łatwa do przeczytania, barwna opowieść o upadku cesarstwa, raczej materiał do studiowania i dalszego poszerzania wiedzy. Warto zaznaczyć, że autor skupił się raczej na przyczynach politycznych, religijnych. Jest to więc tylko wycinek prawdziwych przyczyn upadku, skoro nie pojawia się praktycznie ani słowo np. o polityce fiskalnej, monetarnej, która to jak wiemy bardziej z czasów nowożytnych doprowadza do upadku społeczeństw w, co najmniej takim samym stopniu, jak inne przyczyny.

Dużo informacji z epoki.

Dużo informacji z epoki.

• Historyczne
  • historia
  • Czytelnicze wyzwanie Rory Gilmore (Gilmore Girls)

Dodaj cytat z książki Upadek Cesarstwa Rzymskiego na Zachodzie