Gobelin

2004-01-01
837359115X
Piotr Jankowski
powieść historyczna azjatycka

Sentymentalna opowieść oparta na motywach życia dziadka autora. Jest przygoda, jest suspens, jest też zaskakująco dużo, jak na powieść popularną, okrucieństwa. To kompletnie nie moja literatura. Przeczytałam ze względu na realia życia w Wietnamie w pierwszej połowie XX wieku. Ale na ile te realia są zgodne z prawdą, nie jestem,oczywiście, w stanie zweryfikować. W sumie przeczytać można, ale szału nie ma.

Sięgnęłam po tą pozycję tylko dlatego, że miałam to szczęście odwiedzić niedawno Wietnam. Widziałam Cesarskie Miasto w Hue, płynęłam Perfumową Rzeką. Ta książka była jak powrót w tamte miejsca, dzięki niej znów znalazłam się w tej tropikalnej wilgoci :)
Pomimo wszystko książka w moim przekonaniu jest średnia. Fabuła, dialogi, zachowania bohaterów są momentami niedorzeczne. Ale może to kwestia różnic kulturowych, zupełnie innej mentalności...

Zakazane Miasto w Chinach, któż nim nie słyszał? A schyłek cesarstwa i ostatni cesarz Chin Puyi? Wiem, wiem, czytałam, oglądałam.

Ale Zakazane Miasto w Wietnamie?
Jak się okazuje - istnieje. Zbudowane na wzór pekińskiego, w mieście Hue, nad rzeką Huong, zwaną Aromatyczną Rzeką. Mieszkali w nim wietnamscy cesarze, ich żony, konkubiny, dworacy. Do Pałacu Cesarskiego prowadzi Brama Południowa, potem przez Most Złotej Wody, otoczony po obu stronach stawami ze złotymi karpiami koi, dociera się na Dziedziniec Ceremonii, gdzie położony jest Pałac Niebiańskiej Harmonii. Tam odbywały się niegdyś najważniejsze ceremonie i uroczystości. Obok - Pawilon Pięciu Feniksów, z tego miejsca ostatni cesarz Wietnamu Bảo Đại ogłosił swoją abdykację w 1945 roku.

Czytelnik trafia tam w pierwszą połowę XX wieku, podczas rządów komunistów, ale i panowania ostatniego cesarza.
Opowiadana historia jest całkiem zgrabna i wciągająca. O zwykłych ludziach, biednych i bogatych, o członkach rodziny cesarskiej, powoli zanikającej monarchii, o mieszkańcach wsi, miast i Zakazanego Miasta. Są intrygi, morderstwa, miłość, zemsta, nienawiść, odkupienie win i mnóstwo fabularnych niespodzianek.

Barwnie jest, tajemniczo i egzotycznie, wspaniałe opisy krajobrazów, tradycji i rytuałów, przerażające - tortur i egzekucji. Odnoszę wrażenie, że autorowi świetnie udało się uchwycić wietnamskiego ducha.
Postaci odmalowane są znakomicie. 15-latka wydana za mąż za 7-letnego chłopczyka, niegodziwy sędzia, jego szlachetna wnuczka. Jest oczywiście i cesarz, jego małżonka, damy dworu, są ministrowie, eunuch, chronometrażysta i on - profesjonalny hafciarz gobelinów na dworze. To dziadek autora, postać prawdziwa, której życie było inspiracją do napisania tej opowieści.

Ta książka to literatura mądrze rozrywkowa, ma cechy i powieści epickiej, i bajki dla dorosłych, nie jest przegadana, rozszerzyła moje horyzonty i sprawiła mi mnóstwo przyjemności.

Ale Zakazane Miasto w Wietnamie?

Gobelin to powieść która przeniesie nas w świat XX-wiecznego Wietnamu.

Pełna jest skomplikowanych uczuć targających bohaterami. Od miłości do zemsty, od radości do smutku. Zakazane uczucie które nie powinno się pojawić, niczym z Romea i Julii.

Barwne opisy, wciągająca fabuła, piękne tło wietnamskiej wsi oraz zakazanego miasta. Schyłek cesarstwa, pogłębiające się wpływy francuskie to wszystko buduje niezwykłą całość od której nie można się oderwać.

Obowiązkowa pozycja dla wszystkich amatorów powieści osadzonych w azjatyckim klimacie, nasiąkniętym herbatą, jedwabiem i barwnym otoczeniem.

Gobelin to powieść która przeniesie nas w świat XX-wiecznego Wietnamu.

Sięgnęłam po ta ksiązkę z prozaicznych powodów : była wyprzedaż, a ksiązka po 10 złotych . JAko, że uwielbiam świat rkeowany rpzez pisarzy azjatyckich z neicierpliwością chciałam zasmakować historii Wietnamu.
niestety, strasznie się zawiodłam. Ksiązka chaotyczna z mnóswtem watków, "krew się lała i trup słał się gęsto". Przyznam, że zawiodłam się bardzo i ledwo dobrnęłam do końca. Dodatkowo dla czytelnika europejskiego cięzkie do śledzenia sa losy bohaterów gdzie co drugi nazywa się Nguyen ..

Znacznie więcej oczekiwałam po tej powieści:szerokiego tła historycznego i kulturowego, które pozwoli mi na chwilę zanurzyć się w Wietnamie z początku XX wieku.
Niestety, całość jest jedynie zgrabnym romansem z wątkiem zemsty i nienawiści.
Jedyny plus to opis umierania pani Chin - tylko dzięki temu wątkowi zapamiętam tę powieść.
Polecam wielbicielom romansów, czytelnikom poszukującym czegoś więcej-niekoniecznie.

Niestety, całość jest jedynie zgrabnym romansem z wątkiem zemsty i nienawiści.
Polecam wielbicielom romansów, czytelnikom...

Wspaniała książka.

Wspaniała książka.

Ta powieść poruszyła moje serce.
Opowiada o miłości i przeznaczeniu o honorze i zdradzie, o całkowitym oddaniu i o zemście.
To baśń napisana przez życie (oparta na historii opowiadanej przez dziadka autora).
Sama nie wiem co jeszcze mogę dodać. Chyba tylko tyle, że naprawdę gorąco polecam.

Ta powieść poruszyła moje serce.

2005

2005