Faza szósta: Światło

9788376862033
Zuzanna Byczek
gone etap Faza Szósta: Światło

Okładka książki Hero Michael Grant, Michael Grant
Hero Michael Grant, Mich...

Świetne zakończenie całej serii Gone.
Książka jest drastyczna ale wciąga od pierwszej strony.
W książce można zobaczyć nastalotkow którzy są w etapie gdzie muszą się zmierzyć z życiem bez dorosłych i muszą przetrawać.
Polecam wam tą książkę jeśli jeszcze nie czytaliście tej serio.

Świetne zakończenie całej serii Gone.
Książka jest drastyczna ale wciąga od pierwszej strony.
Polecam wam tą książkę jeśli jeszcze nie czytaliście tej serio.

1982

Dobre zakończenie całej serii.
Jeszcze bardziej dramatyczne, bardziej okrutne i krwawe - a to za sprawą potwora gaiaphage, który przybrał ludzką postać, zawłaszczywszy ciało dziecka Diany i Caine'a.

Jak walczyć z istotą, która posiada wszystkie moce zmutowanych dzieci - w tym telekinezę i moc miotania śmiercionośnymi świetlnymi promieniami? Czy Sam i jego przyjaciele będą w stanie poradzić sobie w uczciwej walce, czy też będą musieli poświęcić się, aby pokonać gaiaphage? To wyjaśni się dopiero w finale opowieści.

Polecam :)

Dobre zakończenie całej serii.

Osobiście nie mam zarzutów do książki.
( dobra może jest parę rzeczy do których mogę się przyczepić, ale po co?)
Po pierwsze i myślę, że najważniejsze,
nie polecam tej historii osobą wrażliwym na punkcie morderstw, krwi, brutalności.

Wracając do mojej opinii:
Zauważyłam, że autor nie rozpisuje się nad śmiercią danego bohatera. Umarł, nie żyje, nie ma go. Life is brutal. Nie daje czasu na żałobę, teraz walczymy, rozpaczać będziemy później. To jest jego podejście, nie daje czytelnikom czasu na łzy.
Czytając tą powieść właśnie to zauważyłam, autorzy rozpisują się na temat śmierci danego bohatera przez co łzy po prostu lecą strumieniami.
Nie jestem pewna co o tym myśleć. Mimo wszystko czasem lepiej się wypłakać i z czasem zapomnieć. Tu jednak ból towarzyszący stracie jakieś postaci jest z nami dłużej.
Tak naprawdę to były moje główne przemyślenia. Są też oczywiście inne związane z bohaterami, ale potrzebowałabym przynajmniej 2 kartki A4 żeby wszystko opisać, a nie oto chodzi w opiniach. Więc na tym zakończę tą i tak przydługawą opinię.

Naprawdę polecam wszystkim fanom tego gatunku.

Osobiście nie mam zarzutów do książki.
( dobra może jest parę rzeczy do których mogę się przyczepić, ale po co?)
Po pierwsze i myślę, że najważniejsze,

Wracając do mojej opinii:

Cos wspanialego. przezylam w tym swiecie tyle czasu, ze bohaterowie stali sie dla mnie jak przyjaciele. w wiekszosci byl realizm, dialogi nie byly sztuczne. ksiazka nie dala przestac o niej myslec i ciaglo mnie, aby dowiedziec sie reszty. postaci ciekawe, historia skonstruowana logicznie, zdarzyly sie niedokonczone watki. Chociaz te do interpretacji pozostawil nam samym autor, co nawet gdzies opublikowal (np. co sie stalo z drugoplanowa postacia pominieta na koncu i inne szczegoly).
Momentami pelna grozy i poczucia beznadziei. Jak na tyle tomow, to poziom utrzymany do konca. inaczej bym sobie nie pozwolila na przeczytanie calosci. Polecam wszystkim milosnikom dystopii, fantasy i thrillerow!

To zupełnie inna odsłona "Gone" niż czytelnicy dostali wcześniej. Tak - jak zwykle wiele walk z niebezpieczeństwami, jednak tym razem katastrofa wydaje się być bardziej realna i ostateczna niż kiedykolwiek. W końcu też doczekamy się rozwiązania akcji dla mieszkańców ETAP-u.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Zakończenie całkowicie mnie zdewastowało i pozbawiło jakichkolwiek chęci do życia na kolejne parę godzin (ale w pozytywnym sensie). Doskonałe zwieńczenie serii, przepłakałam jakieś 3/4, jestem usatysfakcjonowana w stu procentach.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Za mną ostatni tom wspaniałej serii GONE. Czuję taką jakąś dziwną pustkę i niedosyt, chciałabym przeczytać jeszcze kilka tomów o ETAPIE.

W "Fazie szóstej" dzieciaki z Perdido Beach muszą zmierzyć się z ostatnią przeciwnością losu - małym potworkiem Gaią, która jest zabójczym mutantem zdolnym przejąć moc każdego żyjącego dziecka na terenie ETAPU. Walka z nią wydaje się z góry przegrana, dzieci powoli tracą nadzieję. Na domiar złego bariera staje się przezroczysta i świat na zewnątrz widzi wydarzenia rozgrywające się w środku, co powoduje wydawanie pochopnych osądów przez zwyczajnych ludzi.

Zdecydowanie najmocniejszym punktem całej serii są genialnie wykreowani bohaterowie. Każdy jest charyzmatyczny i zapada w pamięć. Jestem pozytywnie zaskoczona tym, z jaką pomysłowością wykazał się Michael Grant przy ich tworzeniu. Było kilka śmierci, które mną bardzo wstrząsnęły, były też śmierci, z których się ucieszyłam (jakkolwiek źle to brzmi :D).

Seria GONE na pewno nie jest dla każdego. Jest w niej ogrom przemocy, nienawiści i rozlewu krwi. Poleciłabym ją starszej młodzieży i dorosłym, których nie przeraża czytanie o kanibalizmie, zabijaniu dzieci przez dzieci czy o robakach zjadających ludzi od środka.

Jest! W końcu skończyłam 6 tomów. W czytaniu tej serii miałam kilka kryzysów, po 2 i 4 tomie. W pierwszym przypadku uratowały mnie wyjazdy w których potrzebowałam wciągającej książki na długie podróże a w 4 spojler że w 5 tomie będą wiadomości za bariery.
Ogólnie książka wywołała u mnie mętlik. Z jednej strony chce wiedzieć co będzie dalej ale z drugiej znów przechodzić przez tą krwawą jadkę? Na pewno plusem jest to że zżyłam się z bohaterami przeżywałam to razem z nimi. Ciekawa koncepcja stworzenia zamkniętego świata (tzw. ludzie w klatce). Minusem jak dla mnie było za dużo przemocy, ja mam bujną wyobraźnię i jak był opis że po uderzeniu osobie wyciekł mózg na asfalt to moja wyobraźnia pokazywała mi to ze wszystkimi detalami.
Przy tak długiej serii nie obyło się bez niedociągnięć. Pierwszym są 15 urodziny, w pierwszym tomie bardzo istotne a w kolejnych zapomniane. Także wiek uczestników, po zakończeniu etapu niektórzy mieli dodany czas spędzony w etapie do wieku a inni nie. Także końcówka była nierealistyczna: nie jem nie śpię a zasuwam na 150% swoich możliwościach.
Ogólnie polecam z zastrzeżeniem że: czasami trzeba od tej serii odpocząć, a innym razem mieć do niej cierpliwość.

Po przeczytaniu miałam do autora straszny żal, że zabił najciekawszą z 4 głównych postaci.

very nice ending

very nice ending