Bartosz

Profil użytkownika: Bartosz

Dąbrowa Górnicza Nie podano
Status Czytelnik
Aktywność 10 godzin temu
410
Przeczytanych
książek
1 267
Książek
w biblioteczce
410
Opinii
2 499
Polubień
opinii
Dąbrowa Górnicza Nie podano
,,Ku robieniu czegoś dla kogoś, w wyrzeczeniu się siebie dla drugich nawet mały człowiek może stać się wielkim, gdy inaczej już nie może" https://www.facebook.com/profile.php?id=61550535815648

Opinie


Na półkach: ,

,,Każde przestępstwo jest owocem danego ustroju politycznego”.

,,Przez usta Stalina kraj nasz został przywołany do porządku: trzeba raz na zawsze wyplenić beztroską dobroduszność!(…)
Dobrodusznością zaś nazywa: poczciwość, pobłażliwość, wyrozumiałość, skłonność do miłosierdzia, tolerancji, czułość na dobro innych. Otóż tego wszystkiego kazano nam się wyrzec, a my skwapliwie wyzbyliśmy się wszelkich względów na dobro ogółu. Własny żłób – to dla nas wszystko”.

Koniec mojej przygody z Archipelagiem. Książka trudna. Przykre, że nie można powiedzieć, że to fikcja, że wymyślono straszną historię, aby sprzedawała się w milionach egzemplarzy. Jak dla mnie kawał dobrej literatury, lekcja historii, trudnej historii, którą każdy powinien znać. Uważam, że do dziś, niektóre praktyki z kraju Rad, mają swoją powtarzalność. Szacunek dla Sołżenicyna, że wskazał wszystkich ludzi, którzy byli odpowiedzialni za wybuch drugiej wojny światowej. Hitler, Chamberlain i Stalin.

Rosja i ZSRR to dziwny naród. Dali i dają sobą kierować przez człowieka chorego. Stalin nienawidził ludzi. Każdemu można było zarzucić paragraf 58 i zamknąć. Cała prawda o Gułagu polega na tym, że wbrew pozorom nie zamykano tam białogwardzistów. Można było zamknąć każdego, nawet towarzysza.

Łagier to antonim wszystkich cech, które definiują nas, jako ludzi. Dobroć, uprzejmość, miłość, łagodność. W sowieckim obozie, nie ma miejsca dla takich wartości.

Każdy powinien przeczytać. Komunizm to była utopijna wizja przyszłości dla Rosji, która w istocie przemieniła ten kraj całkowicie w lud barbarzyński.

Myślę też, że pan Aleksander przewidział przyszłość. Uważał, że w trakcie istnienia ZSRR republiki, choć są wspólnotą, to nigdy nie znajdą wspólnego języka. Tu od razu wyjaśnia konflikt ukraińsko-rosyjski. No i jak się okazuje (niestety) to nieporozumienie wciąż ma się dobrze, skutkiem, czego doprowadziło do nieszczęścia, który odczuwa już cały świat.

Nigdy więcej wojen! Krytycy, którzy uważali Archipelag za paszkwil na ZSRR mówili:, po co gmerać w przyszłości? Nie ma dla niej miejsca w socjalistycznej ojczyźnie.

Finalnie dodaję, że właśnie szacunek do przeszłości i pamięć o niej, wnioski wyciągnięte, mogą nas uchronić przed powtarzalnością błędów naszych poprzedników. Zaznaczam! Jeśli naród i jego przywódca jest mądry, zdrowy na umyśle…

Książka warta przeczytania. O akurat na dzień zwycięstwa... informacja o zakończeniu wojny dotarła do Moskwy z 8 na 9 maja. Jakie to smutne, dzień, który powinien być wspólnym świętem, jest obchodzone z osobna.

,,Każde przestępstwo jest owocem danego ustroju politycznego”.

,,Przez usta Stalina kraj nasz został przywołany do porządku: trzeba raz na zawsze wyplenić beztroską dobroduszność!(…)
Dobrodusznością zaś nazywa: poczciwość, pobłażliwość, wyrozumiałość, skłonność do miłosierdzia, tolerancji, czułość na dobro innych. Otóż tego wszystkiego kazano nam się wyrzec, a my...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Drugi tom tuż przed 79 rocznicą zakończenia drugiej wojny światowej. Jakie to dziwne, że nie wszystkie zbrodnie zostały potępione. Zwłaszcza ZSRR, które było jednym wielkim obozem pracy, dla wrogów i własnych obywateli.

,,Nie sposób oczyścić świata z wszelkiego zła, ale można w każdym człowieku zmniejszyć obszar jego władania. Od tego czasu stał się także dla mnie jasny fałsz wszystkich rewolucji w dziejach: niszczą one tylko współczesnych im nosicieli zła (a w ogólnym zamieszaniu również nosicieli dobra) - samo zaś zło, jeszcze bujniej rozrosłe, biorą sobie w spadku".

Istota rewolucji. Zrobić zryw, namieszać i ustanowić własne, nowe porządki. Każda rewolucja pożera i przeciwników i jej wyznawców. Lenin obalił rządy cara Mikołaja Romanowa, a wzamian za to wprowadził swoje rządy, który był bezmyślnym terrorem. Miał plan stworzyć kraj dla chłopów i robotników. Pierwsze państwo socjalistyczne, równych szans, a okazało się niczym innym, jak fabryką śmierci.

Tematyka sowieckich obozów pracy, czyli łagrów to ciężki temat, ale nie żałuję ani chwili poświęconej. Jakie to dziwne, że w szkołach mówi się tak wiele o Hitlerze, o obozach koncentracyjnych, natomiast o Stalinie mniej, a zwłaszcza o łagrach, które istnieją w Rosji do dziś. Może ciut na lekcjach polskiego, gdy jest przerabiana lektura ,,Inny świat".

,,Szczególnie ciężko robi się na myśl, że człowiek wyjdzie stąd jako monstrum, nieuleczalnie chore nerwowo, ze zdrowiem bezpowrotnie podkopanym na skutek niedojadania i ciągłego szczucia. Tu ludzie podlegają ostatecznemu zepsuciu. Jeśli ktoś przed rozprawą nawet do konia mówił łagodnie i z szacunkiem, to teraz jest patentowanym chamem i łotrem".

Istota sowieckiego Gułagu. Zdziera z człowieka wszystkie ludzkie cechy, i przemienia w potwora. Ludzie są obojętni na los towarzyszy. Nie sądziłem, że w obozie sowieckim obowiązują nie tylko grzechy główne, ale i kilka własnych, wymyślonych przez Bolszewików. Choćby zaprzaństwo, patrzysz, gdy katują kogoś na śmierć i nie robisz nic. Także donosicielstwo. Wierzysz, że służysz w słusznej sprawie, wydając ludzi, którzy udzielają Ci schronienia. Dają chleb.

Nie zamierzam pisać o wszystkim, co jest w książce. Trzeba samemu przeczytać.

Nadal uważam, że dziś Rosja, o nie wiele różni się od swojego poprzednika. Mam wrażenie, że ZSRR jest wiecznie żywe. System, przywódcy i aparat bezpieczeństwa.

Tak w ogóle jakie to dziwne. Ludzie wiedzieli, że powstają łagry. Czym one są, mówię o Sowietach, a nic z tym nie robili. Mogli się zbuntować! Inaczej
Ludźmi z zewnątrz, oni to trafiali do domu widzeń, tam wszystko wybielone. Maska, która skrywa podłość i brutalność nieludzkiego systemu jak stalinizm.

Związek Sowiecki i ich władze to jedna wielka paranoja. Wszystkich posadzić o paragraf 58, czyli kontrrewolucja i doszczętnie niszczyć państwo, pozbawiając inteligencji i wartościowych ludzi. Tak! Nie zapominajmy o tym, że nawet w Rosji byli też normalni ludzie, którzy nie chcieli wojny oraz pluli na Stalina.
Ja wiem, że nie wypada się śmiać, ale żeby aresztować człowieka za pomazaną gazetę (przypadkiem), a tu wizerunek Stalina, czy też nieść popiersie Stalina na plecach przypięte paskiem wokół szyi wodza uznać za przestępstwo? To jest chore, a zarazem komiczne. Państwo zła, absurdów. Jedna wielka fabryka śmierci.

Dziwi mnie też, że choć świat miał pojęcie o sowieckich obozach, wiedzieli, czym jest komunizm radziecki, to pozostał bierny. Nie robił nic. Sami wyhodowali ten chwast na prawie sto lat albo i do dziś? Jak mówiłem, ZSRR jakby wiecznie żywe.

Nie pozostaje mi nic innego, jak sięgnąć po trzeci, ostatni tom.

Drugi tom tuż przed 79 rocznicą zakończenia drugiej wojny światowej. Jakie to dziwne, że nie wszystkie zbrodnie zostały potępione. Zwłaszcza ZSRR, które było jednym wielkim obozem pracy, dla wrogów i własnych obywateli.

,,Nie sposób oczyścić świata z wszelkiego zła, ale można w każdym człowieku zmniejszyć obszar jego władania. Od tego czasu stał się także dla mnie jasny...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , ,

Egzemplarz recenzencki od wydawnictwa Muza.

Znowu trafiła mi się tomowa książka i zaczynam od końca, ale to nic, nadrobimy. Znam Piotra Gajdzińskiego od wyśmienitej biografii Edwarda Gierka, i to samo mogę powiedzieć o jego powieści. Są tajne służby, sowieccy agenci. Zbrodnie, w grę wchodzą grube pieniądze. Także można znaleźć wielkich zwyrodnialców na tle seksualnym. ,,Fabryka" jest dowodem, że i Polacy potrafią pisać książki o niebanalnej fabule ze skomplikowaną (nieźle pogmatwaną) sprawą. Jest także wiele niedomówionych historii, ale to pewnie celowo zastosowane. Kontynuacja będzie w następnym tomie lub czytelnik musi sam sobie odpowiedzieć, co było dalej?

Podoba mi się uwikłanie historii PRL, powojennych losów Polski, kiedy nałożono sowiecką obrożę na pół wieku.

To także historia o tym, że gdy w sprawę wchodzą grube pieniądze, ludzie stają się bestiami. Marek Hoc, Bolesław Świeżyński i inni.

Miałem też wrażenie, że było zmartwychwstanie. Nie wiem jak, ale w pewnym momencie ofiara przeżyła spotkanie z nikczemnikiem, to było bardzo ciekawe.

Aż zżera mnie ciekawość, co znajdę w pozostałych tomach...

Egzemplarz recenzencki od wydawnictwa Muza.

Znowu trafiła mi się tomowa książka i zaczynam od końca, ale to nic, nadrobimy. Znam Piotra Gajdzińskiego od wyśmienitej biografii Edwarda Gierka, i to samo mogę powiedzieć o jego powieści. Są tajne służby, sowieccy agenci. Zbrodnie, w grę wchodzą grube pieniądze. Także można znaleźć wielkich zwyrodnialców na tle seksualnym....

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Bartosz

z ostatnich 3 m-cy
Bartosz
2024-05-09 15:00:54
2024-05-09 15:00:54
2024-05-09 14:06:20
Bartosz dodał cytat z książki Archipelag GUŁag 1918-1956. Tom 3
2024-05-09 14:06:20
Bartosz dodał cytat z książki Archipelag GUŁag 1918-1956. Tom 3

W obozie, gdzie panuje głód, mówią nam o wielkiej obfitości produktów żywnościowych w naszym kraju. Mówią o powszechnej mechanizacji pracy, a tymczasem u nas widzimy tylko kilof, łopatę...

Rozwiń Rozwiń
2024-05-09 13:53:32
Bartosz dodał cytat z książki Archipelag GUŁag 1918-1956. Tom 3
2024-05-09 13:53:32
Bartosz dodał cytat z książki Archipelag GUŁag 1918-1956. Tom 3

W ZSRR istnieją tylko dwa warianty interpretacji każdego ważnego wydarzenia publicznego: może być ono albo przemilczane, albo przedstawione opinii w sposób kłamliwy. Nie potrafię wymien...

Rozwiń Rozwiń
Bartosz
2024-05-09 12:36:57
Bartosz dodał książkę Jestem śmiercią na półkę Teraz czytam
2024-05-09 12:36:57
Bartosz dodał książkę Jestem śmiercią na półkę Teraz czytam
Jestem śmiercią Chris Carter
Cykl: Robert Hunter (tom 7)
Seria: Thriller
Średnia ocena:
7.9 / 10
2941 ocen
Bartosz
2024-05-09 12:21:08
Bartosz ocenił książkę Archipelag GUŁag 1918-1956. Tom 3 na
10 / 10
i dodał opinię:
2024-05-09 12:21:08
Bartosz ocenił książkę Archipelag GUŁag 1918-1956. Tom 3 na
10 / 10
i dodał opinię:

,,Każde przestępstwo jest owocem danego ustroju politycznego”.

,,Przez usta Stalina kraj nasz został przywołany do porządku: trzeba raz na zawsze wyplenić beztroską dobroduszność!(…)
Dobrodusznością zaś nazywa: poczciwość, pobłażliwość, wyrozumiałość, skłonność do miłosierdzia, tolerancji...

Rozwiń Rozwiń
2024-05-09 11:52:04
Bartosz dodał cytat z książki Archipelag GUŁag 1918-1956. Tom 3
2024-05-09 11:52:04
Bartosz dodał cytat z książki Archipelag GUŁag 1918-1956. Tom 3

Tak, nędznym prochem jesteśmy. I te same prawa nami rządzą, co garścią prochu. I najgorsze doświadczenia własne nie uczą nas jeszcze rozumienia nieszczęścia powszechnego. I dopóki nie w...

Rozwiń Rozwiń
2024-05-09 11:37:27
Bartosz dodał cytat z książki Archipelag GUŁag 1918-1956. Tom 3
2024-05-09 11:37:27
Bartosz dodał cytat z książki Archipelag GUŁag 1918-1956. Tom 3

Historia nigdy nie miała potrzeby gmerania w przeszłości (!!!), a już tym bardziej nie musi w niej gmerać historia socjalistycznej kultury.

2024-05-09 11:12:59
Bartosz dodał cytat z książki Archipelag GUŁag 1918-1956. Tom 3
2024-05-09 11:12:59
Bartosz dodał cytat z książki Archipelag GUŁag 1918-1956. Tom 3

Niełatwo jednak ludzkiemu sercu słuchać zakazów rozsądku.

2024-05-09 11:05:39
Bartosz dodał cytat z książki Archipelag GUŁag 1918-1956. Tom 3
2024-05-09 11:05:39
Bartosz dodał cytat z książki Archipelag GUŁag 1918-1956. Tom 3

A czy wszystkie wasze wojny nie są spowodowane przez głupotę waszych polityków? Czy Hitler wtargnął do Rosji nie głupotę własną i Stalina, i Chamberlaina? A teraz posyłacie na śmierć mn...

Rozwiń Rozwiń
2024-05-08 15:26:42
Bartosz dodał cytat z książki Archipelag GUŁag 1918-1956. Tom 3
2024-05-08 15:26:42
Bartosz dodał cytat z książki Archipelag GUŁag 1918-1956. Tom 3

Niczego na świecie nie wolno zdobywać przemocą! Kto wziął do rąk miecz, nóż, strzelbę, ten szybko zrówna się z własnymi oprawcami i ciemięzcami. I nigdy nie będzie temu kresu...

Rozwiń Rozwiń

ulubieni autorzy [43]

Robert Michniewicz
Ocena książek:
7,9 / 10
2 książki
0 cykli
Pisze książki z:
30 fanów
Gustaw Herling-Grudziński
Ocena książek:
7,5 / 10
63 książki
1 cykl
178 fanów
Johann Wolfgang von Goethe
Ocena książek:
7,1 / 10
52 książki
2 cykle
281 fanów

Ulubione

J.K. Rowling Harry Potter i Czara Ognia Zobacz więcej
Wiesław Myśliwski Traktat o łuskaniu fasoli Zobacz więcej
Wiesław Myśliwski Traktat o łuskaniu fasoli Zobacz więcej
Stanisław Grzesiuk Pięć lat kacetu Zobacz więcej
Maria Dąbrowska Noce i dnie t. I-II Zobacz więcej
Szczepan Twardoch Król Zobacz więcej
Zygmunt Miłoszewski Jak zawsze Zobacz więcej
Szczepan Twardoch Królestwo Zobacz więcej
Szczepan Twardoch Królestwo Zobacz więcej

Dodane przez użytkownika

Szczepan Twardoch Królestwo Zobacz więcej
Tadeusz Dołęga-Mostowicz Znachor Zobacz więcej
Szczepan Twardoch Król Zobacz więcej
Szczepan Twardoch Król Zobacz więcej
Tadeusz Dołęga-Mostowicz Znachor Zobacz więcej
Dale Carnegie Jak przestać się martwić i zacząć żyć Zobacz więcej
Voltaire Kandyd, czyli optymizm Zobacz więcej
Adrian Carton de Wiart Moja odyseja. Awanturnik, który pokochał Polskę Zobacz więcej
Kornel Makuszyński Szatan z siódmej klasy Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
410
książek
Średnio w roku
przeczytane
20
książek
Opinie były
pomocne
2 499
razy
W sumie
wystawione
409
ocen ze średnią 7,1

Spędzone
na czytaniu
2 197
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
18
minut
W sumie
dodane
569
cytatów
W sumie
dodane
16
książek [+ Dodaj]