rozwiń zwiń
Strapiony

Profil użytkownika: Strapiony

Lothorien i Shire, najczęściej. Czasem Hogwart a innym razem Barcelona Zafóna. Kobieta
Status Czytelniczka
Aktywność 2 dni temu
1 524
Przeczytanych
książek
3 126
Książek
w biblioteczce
181
Opinii
547
Polubień
opinii
Lothorien i Shire, najczęściej. Czasem Hogwart a innym razem Barcelona Zafóna. Kobieta
Dodane| 1 ksiązkę
Infj Wiecznie przejęta niedolą i nieczułością świata, kochająca różnorodność, wolność słowa. Żywy przykład franciszkanizmu, tonącego z miłości do wszechświata. Mimo bardzo czułego serca, lubi izolować się, aby oddawać się stanom fantazji i ucieczkom w fikcję, bo znajduje w niej mądrość, pocieszenie i siły na ciężkie i pełne trwogi chwile. (Lista przeczytanych ksiąg nie jest kompletna - oznaczanie ich przychodzi mi w tępie wygłodzonego żółwia)

Opinie

Okładka książki Nawia. Szamanki, szeptuchy, demony Rafał Dębski, Marta Krajewska, Katarzyna Berenika Miszczuk, Marcin Mortka, Marcin Podlewski, Martyna Raduchowska, Jagna Rolska, Anna Szumacher
Ocena 6,7
Nawia. Szamank... Rafał Dębski, Marta...

Na półkach: , , , ,

Doczekaliśmy się na polskim ryneczku stricte słowiańskiej antologii - jako wielka interesantka wiary i obyczajów naszych przodków, sięgnęłam po ów tytuł z niemałym zainteresowaniem. Miło spędziłam przy niej czas, chociaż żadne opowiadanie mnie nie zaskoczyło, bowiem jako dość obeznana czytelniczka, prędko rozpoznałam poszlaki i przewidziałam, wokół czego i jakich niezwykłych postaci, będzie prowadzona fabuła.
To co jest walorem, ale i defektem opowiadań to różni twórcy - często jedna historia będzie lepsza od drugiej, pewne opowiadania będą nas nużyć, od innych nie będziemy mogli się oderwać i będziemy żałować, że nie czytamy innego tworu danego pisarza/pisarki. Zawsze ryzykiem dla twórcy będzie zestawienie jego pracy z prozą innych literatów. Równocześnie, o wiele przystępniej jest zapoznać się z każdą historią, dlatego, że nie ma dłużyzn.
Gdybym miała wskazać swoich faworytów wśród ośmiu autorów będzie to: Marta Krajewska z jej miłością zbudowaną na fortelu, Anna Szumacher o wykopaliskach i buńczucznej postawie bytów z dawnych lat oraz Martyna Raduchowska z ciekawą teorią o rzeczywiście istniejącym Raduchowie nad Prosną.

Doczekaliśmy się na polskim ryneczku stricte słowiańskiej antologii - jako wielka interesantka wiary i obyczajów naszych przodków, sięgnęłam po ów tytuł z niemałym zainteresowaniem. Miło spędziłam przy niej czas, chociaż żadne opowiadanie mnie nie zaskoczyło, bowiem jako dość obeznana czytelniczka, prędko rozpoznałam poszlaki i przewidziałam, wokół czego i jakich...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , , ,

Tak jak przypuszczałam, wątek girl love jest bardzo subtelny, lekko przekracza ramy przyjaźni i nieśmiało zbliża się do czegoś więcej(nawet nie stricte romantycznego uczucia), ale robi to powolnym tempem. Od czytelnika zależy jak zinterpretuje tą relację. To co przykuło moją uwagę i sprawiło, że zapoznałam się z 9 tomami tej historii, jest studium samotności, jak sobie z nią radzimy, a właściwie jak nieudolni jesteśmy bez pokrewnej duszy. Jestem zdziwiona, ale nie tyle rozterki i więź dziewcząt, a obyczajowość, troska rodziny i rówieśników o główne bohaterki, tęskniąca za rodzeństwem Kaede, zauroczenie nią przez młodszego brata Koyuki najbardziej mnie zainteresowało w całej tej opowieści. Na pewno jest to dobry wybór dla czytelników, którzy cenią sobie ukazanie codzienności, rutyny, drobnych zalążków relacji i przemian. Nie wiem, czy wrócę do tej historii, choć to sympatyczny twór.

Tak jak przypuszczałam, wątek girl love jest bardzo subtelny, lekko przekracza ramy przyjaźni i nieśmiało zbliża się do czegoś więcej(nawet nie stricte romantycznego uczucia), ale robi to powolnym tempem. Od czytelnika zależy jak zinterpretuje tą relację. To co przykuło moją uwagę i sprawiło, że zapoznałam się z 9 tomami tej historii, jest studium samotności, jak sobie z...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to


Na półkach: , , , ,

Jestem fanką grozy, jednak jej oblicze prezentowane przez Kinga nigdy mnie jeszcze ujęło, poza mało znaną krótką formą literacką "Wiem, czego ci trzeba" z wydanego w 1978 r. zbioru opowiadań. Gdybym miała wskazać twór, który wyszedł spod ręki tego autorka i uważam go za całkiem wartościowy, zdecydowanie byłby to "Smętarz dla zwierzaków", gdzie nieprzepracowana żałoba doprowadza do ponurych konsekwencji...A jak jest z Salem? Cóż...pozycja ta sprawdziła się jako rozrywka. Zdecydowanym jej atutem jest panorama miasteczka i jego mieszkańców - ich zwyczajów, codzienne życie, jak i tajemnice, o których wiedzą tylko oni sami. Miasteczko to jest idealnym miejscem, aby zainfekowało je zło, bowiem już bez tego jest martwe od środka. Wszystkie sekrety i tragedie, które rozegrają się na ulicach Salem's Lot w stanie Maine, nie wyjdą poza jego obręb. "W Miasteczku Salem" nie tylko odnajdziemy opowieść o mroku, lecz także o ludzkich obawach, dezintegracji społeczności oraz starciu sił dobra i zła. King konstruuje napięcie, stopniowo dodając poszlaki. Dość prędko zorientowałam się, z kim tak naprawdę mamy do czynienia. Mimo to, śledziłam losy bohaterów z uważnością, nieraz odczuwając grozę, na myśl o tym co ich spotkało. Przyznam, że częściej poruszona byłam, gdy nie nadnaturalne zło ich krzywdziło, a po prostu zwykli ludzie - rówieśnicy, rodzice, przyjaciele, sąsiedzi.
Nie obyło się jednak bez wad, ponieważ jak na drobiazgową obyczajowość mieszkańców miasteczka, King zdecydowanie żałował czasu na przyjrzenie się im portretom psychologicznym. Masa postaci reprezentuje to samo spektrum cech, zachowań, zwłaszcza seksistowscy mężczyźni i wścibskie, pozbawione własnej woli kobiety. Niestety, to nie jedyna książka, w której King idzie na łatwiznę z tworzeniem bohaterów swoich mrocznych wizji. Właśnie to sprawia, że po jego twórczość sięgam z myślą: "Aha, na pewno w przeciągu kilku/kilkunastu stron będzie wulgarne określenie kobiety, ordynarne słownictwo etc.". Oczywiście w Salem również to miało miejsce. Ech, chyba powinnam to zaakceptować jako cechę twórczości Kinga. Zwracam jednak mu honor, bo nawet w Salem znalazło się kilka sympatycznych postaci - Mark Petrie(niezwykle dojrzały i rezolutny chłopiec), Ojciec Callahan(otwarty na szeroko pojętą duchowność ksiądz), Matt Burke(nauczyciel, przyjaciel głównego bohatera, który również cechuje się elastycznym myśleniem). Koniec końców, dobrze spędziłam przy niej czas. Napięcie i suspens są zrównoważone, nie ma dłużyzn. Dobrze się zestarzało, ale nie straszy.

Jestem fanką grozy, jednak jej oblicze prezentowane przez Kinga nigdy mnie jeszcze ujęło, poza mało znaną krótką formą literacką "Wiem, czego ci trzeba" z wydanego w 1978 r. zbioru opowiadań. Gdybym miała wskazać twór, który wyszedł spod ręki tego autorka i uważam go za całkiem wartościowy, zdecydowanie byłby to "Smętarz dla zwierzaków", gdzie nieprzepracowana żałoba...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Strapiony Marzyciel

z ostatnich 3 m-cy
Strapiony Marzyciel
2024-05-22 15:06:13
2024-05-22 15:06:13
Ostrze Joe Abercrombie
Cykl: Pierwsze prawo (tom 1)
Średnia ocena:
7.7 / 10
2654 ocen
Strapiony Marzyciel
2024-05-22 14:30:05
2024-05-22 14:30:05
Terror Dan Simmons
Średnia ocena:
8.2 / 10
3894 ocen
Hyperion Dan Simmons
Cykl: Hyperion (tom 1)
Średnia ocena:
8.2 / 10
8150 ocen

ulubieni autorzy [28]

Katherine Arden
Ocena książek:
8,4 / 10
8 książek
3 cykle
145 fanów
Jan Marcin Szancer (ilustrator)
Ocena książek:
7,4 / 10
28 książek
2 cykle
23 fanów
Dorota Terakowska
Ocena książek:
6,8 / 10
18 książek
1 cykl
1081 fanów

Ulubione

J.K. Rowling Harry Potter i Kamień Filozoficzny Zobacz więcej
George Orwell Folwark zwierzęcy Zobacz więcej
Carlos Ruiz Zafón Cień wiatru Zobacz więcej
J.K. Rowling Harry Potter i Insygnia Śmierci Zobacz więcej
George Orwell Folwark zwierzęcy Zobacz więcej
Carlos Ruiz Zafón Cień wiatru Zobacz więcej
Antoine de Saint-Exupéry Mały Książę Zobacz więcej
Wiesław Myśliwski Traktat o łuskaniu fasoli Zobacz więcej
George Orwell Rok 1984 Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
1 524
książki
Średnio w roku
przeczytane
117
książek
Opinie były
pomocne
547
razy
W sumie
wystawione
663
oceny ze średnią 6,5

Spędzone
na czytaniu
4 922
godziny
Dziennie poświęcane
na czytanie
1
godzina
10
minut
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
1
książek [+ Dodaj]