Korczak. Próba biografii

Okładka książki Korczak. Próba biografii Joanna Olczak-Ronikier
Okładka książki Korczak. Próba biografii
Joanna Olczak-Ronikier Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Fortuna i fatum biografia, autobiografia, pamiętnik
480 str. 8 godz. 0 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Seria:
Fortuna i fatum
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2011-06-01
Data 1. wyd. pol.:
2011-06-01
Liczba stron:
480
Czas czytania
8 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788374140775
Tagi:
biografie II wojna światowa
Średnia ocen

7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Zeszyty Literackie nr 142 Anna Arno, Ewa Bieńkowska, Nicolas Bouvier, Andrzej Friszke, Jarosław Iwaszkiewicz, Maria Iwaszkiewicz, Wojciech Karpiński, Wojciech Kass, Claudio Magris, Czesław Miłosz, Piotr Mitzner, Paweł Muratow, Joanna Olczak-Ronikier, Redakcja kwartaln. Zeszyty Literackie, Joseph Roth, Tomasz Różycki, Adam Szczuciński, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Mariusz Wilk, Adam Zagajewski, Marek Zagańczyk, Szymon Żuchowski
Ocena 6,0
Zeszyty Litera... Anna Arno, Ewa Bień...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania, nr 1 / lipiec 2011 Joanna Bator, Anna Bikont, Jan Gondowicz, Irena Grudzińska-Gross, Michel Houellebecq, Maria Janion, Zbigniew Mikołejko, Joanna Olczak-Ronikier, Jacek Podsiadło, Maria Poprzęcka, Redakcja magazynu Książki, Janusz Rudnicki, Witold Szabłowski, Mariusz Szczygieł, Olga Tokarczuk, Joanna Tokarska-Bakir, Krzysztof Varga
Ocena 6,4
Książki. Magaz... Joanna Bator, Anna ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
197 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1765
891

Na półkach:

Och. Cóż za tytaniczna praca. Ta biografia (czy jak skromnie podaje autorka: próba biografii) to pokaz wiedzy, możliwości, prezentacja czasów, ludzi, wspomnienie bliskich, a także opowieść o pojedynczym człowieku. Z pewnością jest to też próba zmierzenia się z własną matką, która pisała o Korczaku zaraz po wojnie.
Tak naprawdę wszystko to co Henryk Goldszmit zrobił w swoim życiu zostało przysłonięte jego ostatnim niewyobrażalnie heroicznym czynem. Tragiczny marsz wychowanków domu dziecka na Umschlagplatz jest poruszającym i niezwykle znamiennym obrazem tamtych czasów. Siłą Olczak - Ronikierowej jest fakt, iż tłumaczy jego zachowanie, jego ostateczny wybór bez patosu i niepotrzebnej górnolotności. Odbrązawia Korczaka, ale też nadaje mu znamiona normalności, przywraca mu ludzkie oblicze, które z trudem wychyla się zza spiżowego pomnika ogólnej pamięci.
Pokazuje, że za jego sukcesem, za jego nowatorskim podejściem do dzieci stało wielu innych, jak choćby Stefania Wilczyńska, bez której Dom Sierot byłby niekompletny. Autorka zwraca też uwagę na wszystkie aktywności wychowanków, którzy wcielając w życie kolejne pomysły Doktora, tak naprawdę sami je tworzyli, byli ich głównymi bohaterami, beneficjentami, sensem.
Bardzo podoba mi się to, że autorka tak szeroko nakreśla tło społeczne i obyczajowe, adekwatne do każdego poszczególnego rozdziału, etapu życia Korczaka. Przybliża więc czasy zaborów, proces asymilacji rodziny Goldszmitów, młodość i pierwsze kroki zawodowe Korczaka na tle ówczesnego warszawskiego świata medycznego. Z całą potęgą rozprawia Ronikier o bezsensie wojny rosyjsko - japońskiej, której uczestnikiem był nasz bohater.
Każdy kolejny krok milowy w jego biografii opatrzony jest rozbudowanym i wnikliwym opisem tamtej rzeczywistości, co niezwykle wzbogaca opowieść, ale też za każdym razem wiele wyjaśnia.
To ludzkie, zwyczajne, analityczne podejście do legendy wymagało odwagi, ale przede wszystkim pewności, że to co chce się pokazać jest prawdziwe, rzetelne i wiążące. Pewien niedosyt pozostawi luka jaka obejmuje życie prywatne Korczaka. Ponadto niektórych może dręczyć rozbudowane tło obyczajowe, inni przyczepią się do wielokrotnych wtrąceń dotyczących rodziny Mortkowiczów (tak, czasem słowa autorki brzmią chełpliwie),ktoś może zarzucić, że Korczak nie jest bohaterem pierwszoplanowym opowieści. Wszystko to prawda, jednak całość przedstawia niezbywalną wartość i udaną próbę pokazania człowieka i jego czasów.
Potrzeba jednak czasu i cierpliwości, by zmierzyć się z próbą biografii Korczaka autorstwa Joanne Olczak - Ronikier.

buchbuchbicher.blogspot.com

Och. Cóż za tytaniczna praca. Ta biografia (czy jak skromnie podaje autorka: próba biografii) to pokaz wiedzy, możliwości, prezentacja czasów, ludzi, wspomnienie bliskich, a także opowieść o pojedynczym człowieku. Z pewnością jest to też próba zmierzenia się z własną matką, która pisała o Korczaku zaraz po wojnie.
Tak naprawdę wszystko to co Henryk Goldszmit zrobił w swoim...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
63
52

Na półkach: ,

Również niekościelni święci mają swoje wady i słabości - chwała Bogu! - dzięki temu mogą być prawdziwi.
Książka Joanny Olczak-Ronikier mówi równie dużo i ciekawie o Korczaku, jak i o czasach, w których przyszło mu żyć.
Doskonała, wzruszająca, ale nie łzawa lektura!

Również niekościelni święci mają swoje wady i słabości - chwała Bogu! - dzięki temu mogą być prawdziwi.
Książka Joanny Olczak-Ronikier mówi równie dużo i ciekawie o Korczaku, jak i o czasach, w których przyszło mu żyć.
Doskonała, wzruszająca, ale nie łzawa lektura!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
1197
927

Na półkach: ,

Podoba mi się w tej książce umiejętne wykorzystanie źródeł- przez to jest ciekawa i toczy się jak historia, jest też tajemnica i niedopowiedzenia nt. doktora – czego się bał, czemu sam nie założył rodziny, o relacji z panią Stefą, z którą jakby odtwarzał relację swoich rodziców – ojciec mniej dostępny ale z fantazją). Pokazuje postać pełną sprzeczności: czuły i troskliwy dla dzieci, a krzykiem i złością reagował na dorosłych, którzy nie chcieli pomóc, bał się choroby swojego ojca, być może miał nieślubne dziecko, wydaje się, że trochę bał się dojrzałych relacji z dorosłymi, a najlepiej czuł się wśród dzieci, z jednej strony mówił, że się nie poświęca, że to jego obowiązek, a z drugiej, że „Niewolnik nie ma prawa mieć dzieci.” Mimo, że budował dzieciom świat odrealniony od rzeczywistości wojny, to dzieci, które przeżyły, mówią o Domu Sierot jako miejscu, które uratowało ich wiarę w dobry świat. (Stąd ostatnia scena w filmie Wajdy jest genialna – dzieci z wagonów wybiegają na łąkę… Dla głodnych tematu polecam też „Panią Stefę” Magdaleny Kicińskiej). Świetne jest też jego podejście pedagogiczne – dawanie dzieciom samodzielności, szacunek dla ich indywidualności, czas na zabawę oraz wskazówki dla wychowawców – dziennik do analizy swojego zachowania.

Moje ulubione historie: jak dzieci noszą węgiel nocnikiem, jak się cieszą z pierwszych majtek:),śmierć kanarka, scena z popędzanym koniem (Nie pouczaj, jeśli nie pomagasz) i cytat „nie wolno zostawiać świata takim, jaki jest”.

Podoba mi się w tej książce umiejętne wykorzystanie źródeł- przez to jest ciekawa i toczy się jak historia, jest też tajemnica i niedopowiedzenia nt. doktora – czego się bał, czemu sam nie założył rodziny, o relacji z panią Stefą, z którą jakby odtwarzał relację swoich rodziców – ojciec mniej dostępny ale z fantazją). Pokazuje postać pełną sprzeczności: czuły i troskliwy...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
4668
3436

Na półkach: , , ,

Nie sądziłam, że ta książka mnie rozczaruje. Po lekturze wspomnień "W ogrodzie pamięci" spodziewałam się po autorce takiej samej wnikliwości i rzetelności. Tymczasem dostałam biografię, która w zasadzie jest uzupełnieniem pisanych w getcie "Pamiętników" Janusza Korczaka. Nie dość, że całość jest mało twórcza, to jeszcze Joanna Olczak-Ronikier nafaszerowała ją odniesieniami do historii własnej rodziny i biografii Doktora, jaką po wojnie napisała jej matka (momentami miałam wrażenie, że czytam fragmenty "W ogrodzie pamięci", a nie opowieść o Korczaku). Dlatego może i dobrze, że autorka nazwała swoją książkę "próbą biografii", bo - w moich oczach - nie jest ona niczym więcej.

Wielka szkoda, że tak właśnie się stało, gdyż Janusz Korczak to postać wyjątkowo szlachetna i interesująca, z pewnością zasługująca na znacznie lepszą, bardziej wnikliwą książkę o życiu i bogatym dorobku literackim oraz pedagogicznym.

Plusem książki pani Olczak-Ronikier jest styl nacechowany literacko styl oraz to, że... w ogóle powstała, bo na pewno przybliża postać Doktora tym, którzy niewiele o nim wiedzą, jednak to przede wszystkim dzięki jego "Pamiętnikom" poznajemy różne rozterki i złożoną osobowość, a nie dzięki wnikliwym studiom i poszukiwaniom autorki, która po prostu poszła na łatwiznę (niejednokrotnie sama pisze, że pewnych tematów nie chce zgłębiać z szacunku dla swojego bohatera, np. w przypadku jego powiązań z masonerią - prawdziwy biograf tak nie robi).

Oceniłam całość na cztery gwiazdki, gdyż można tę biografię przeczytać, można się nad nią zadumać, można poznać sporo szczegółów z życia tytułowego bohatera; książka może stanowić źródło wiedzy o losach Korczaka, jego rodziny, znajomych, bliskich współpracowników oraz podopiecznych, jednak jest po prostu odtwórczym i mało odkrywczym materiałem.
W jednej z opinii przeczytałam, że Janusz Korczak zasługuje na więcej niż taka słaba biografia - w pełni się z tym zgadzam. I mam nadzieję, że kiedyś doczekam się książki będącej faktycznie dziełem poświęconym Doktorowi, a nie egotyzmowi autora.

Nie sądziłam, że ta książka mnie rozczaruje. Po lekturze wspomnień "W ogrodzie pamięci" spodziewałam się po autorce takiej samej wnikliwości i rzetelności. Tymczasem dostałam biografię, która w zasadzie jest uzupełnieniem pisanych w getcie "Pamiętników" Janusza Korczaka. Nie dość, że całość jest mało twórcza, to jeszcze Joanna Olczak-Ronikier nafaszerowała ją odniesieniami...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
564
74

Na półkach:

Trochę rozczarowuje, bo nie jest to do końca biografia, a raczej miejscami nużąca i przeciągnięta opowieść o czasach, w których przyszło żyć Korczakowi. Jedynym plusem jest sięgnięcie do mniej znanych źródeł, które ukazują Doktora jako postać z krwi i kości, pokazując jego impulsywną, podejrzliwą stronę i obsesyjną obawę przed chorobą psychiczną. Ale to w dalszym ciągu za mało jak na biografię tak niezwykłej osobowości.

Trochę rozczarowuje, bo nie jest to do końca biografia, a raczej miejscami nużąca i przeciągnięta opowieść o czasach, w których przyszło żyć Korczakowi. Jedynym plusem jest sięgnięcie do mniej znanych źródeł, które ukazują Doktora jako postać z krwi i kości, pokazując jego impulsywną, podejrzliwą stronę i obsesyjną obawę przed chorobą psychiczną. Ale to w dalszym ciągu za...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
387
377

Na półkach: , ,

Tą próbę biografii można zdecydowanie nazwać biografią. Porusza wiele wątków, zdradza tajemnice o których wie tylko autorka i jej rodzina. Autorka dokopała się do masy ważnych dokumentów - liczne zdjęcia są ich dowodem. Dodatkowym plusem są wyjaśnienia historyczne - pisane przejrzystą narracją. Książka wciąga w swój świat - można przeczytać nawet w jeden dzień - nie mogąc się od niej oderwać. Polecam miłośnikom Korczaka, oraz pedagogom.

Tą próbę biografii można zdecydowanie nazwać biografią. Porusza wiele wątków, zdradza tajemnice o których wie tylko autorka i jej rodzina. Autorka dokopała się do masy ważnych dokumentów - liczne zdjęcia są ich dowodem. Dodatkowym plusem są wyjaśnienia historyczne - pisane przejrzystą narracją. Książka wciąga w swój świat - można przeczytać nawet w jeden dzień - nie mogąc...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
14
14

Na półkach:

Biografia, która czyta się jak dobrą powieść obyczajową!

Biografia, która czyta się jak dobrą powieść obyczajową!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
206
84

Na półkach:

Bardzo pięknie napisana biografia. Joanna Olczak - Ronikier bardzo dobrze pisze, pięknym językiem. Postać Korczaka pokazana z wielu stron, bez popadania w patos. Polecam.

Bardzo pięknie napisana biografia. Joanna Olczak - Ronikier bardzo dobrze pisze, pięknym językiem. Postać Korczaka pokazana z wielu stron, bez popadania w patos. Polecam.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
337
215

Na półkach:

Troszkę za dużo polityki, która czasem przytłaczała swą obszernością treść. Ciekawa biografia.

Troszkę za dużo polityki, która czasem przytłaczała swą obszernością treść. Ciekawa biografia.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
108
5

Na półkach:

Mało Korczaka i faktów z nim związanych w tej książce. To bardziej książka autobiograficzna o rodzinie autorki.

Mało Korczaka i faktów z nim związanych w tej książce. To bardziej książka autobiograficzna o rodzinie autorki.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    429
  • Przeczytane
    249
  • Posiadam
    76
  • Teraz czytam
    13
  • Chcę w prezencie
    9
  • Ulubione
    9
  • 2012
    7
  • Biografie
    6
  • Judaica
    5
  • 2013
    4

Cytaty

Więcej
Joanna Olczak-Ronikier Korczak. Próba biografii Zobacz więcej
Joanna Olczak-Ronikier Korczak. Próba biografii Zobacz więcej
Joanna Olczak-Ronikier Korczak. Próba biografii Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także