Jak czytamy w czasach pandemii? Wyniki IV największego badania czytelników w sieci

LubimyCzytać LubimyCzytać
12.05.2021

16 766! Tylu czytelników w dniach 8-22 kwietnia 2021 roku wypełniło internetową ankietę przygotowaną przez lubimyczytać.pl we współpracy z Polską Izbą Książki. Jak pandemia wpływa na wybory czytelnicze? Jakie kategorie książek najchętniej czytamy, a które już nas znudziły? Czy kupujemy więcej, czy mniej książek? A może częściej sięgamy po e-booki lub audiobooki? Sprawdźcie wyniki badań!

Jak czytamy w czasach pandemii? Wyniki IV największego badania czytelników w sieci

Tegoroczna ankieta to czwarta edycja badania, którego celem było sprawdzenie preferencji czytelniczych miłośników książek w czasie pandemii. Ankieta była szeroko udostępniona w Internecie przez wydawnictwa, księgarnie oraz lubimyczytać.pl oraz Polską Izbę Książki. Wyniki poprzednich pokazały jak dynamicznie zmienia się rynek książki. W roku 2016 czytelnicy potwierdzili znaną prawdę, że miłość do książek wynosi się z domu, a przy wyborze lektur głównie kierowali się zainteresowaniami. Chętnie też rozmawiali o przeczytanych książkach ze znajomymi, rzadziej z nauczycielami, księgarzami czy osobami, które zajmują się profesjonalnie literaturą. Badania w 2017 roku pokazały m.in., że czytaliśmy więcej książek papierowych niż w 2016 roku i słuchaliśmy nieznacznie więcej audiobooków, za to mniej chętnie sięgaliśmy po e-booki. Wówczas też czytelnicy deklarowali, że z reguły czytają 2-3 książki jednocześnie. Z kolei w 2018 wydawali na książki średnio 300-500 zł rocznie.

Badanie czytelników. Ile i co czytamy? 

W dniu 21 kwietnia 2021 roku Biblioteka Narodowa opublikowała najnowszy raport o stanie czytelnictwa w Polsce. Na pytanie o czytanie w całości lub fragmencie co najmniej jednej książki w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie twierdząco odpowiedziało 42% respondentów. To najlepszy wynik od sześciu lat i wzrost o 3% w skali roku i o 5% w skali dwóch lat. Czy optymizm z danych BN ma odzwierciedlenie w tegorocznej ankiecie, w której wzięli udział internauci?

Bardzo cieszymy się, że kolejna edycja naszego badania spotkała się z wielkim zainteresowaniem internautów – komentuje dyrektor generalna Polskiej Izby Książki, dr Grażyna Szarszewska-Kühl. Ponad 16 tysięcy wypełnionych ankiet daje nam podstawy do poważnej analizy postaw czytelniczych. Dziękujemy wszystkim respondentom za potężny materiał badawczy, dzięki waszej aktywności dowiadujemy się coraz więcej o rodzimych czytelnikach! Z przyjemnością zapraszamy na prezentację wyników czwartego badania czytelników – dodaje.

W czwartej edycji skupiliśmy się na zachodzących zmianach w zachowaniach czytelników podczas pandemii – komentuje Izabela Sadowska – prezes zarządu lubimyczytać.pl. Wiemy, że branża książkowa bardzo odczuła skutki trwającej pandemii. Wzrost zadłużenia księgarń, 240 zamkniętych placówek, odwołane spotkania autorskie i targi, a z drugiej strony dwucyfrowy wzrost sprzedaży książek – dodaje I. Sadowska. Internauci bardzo chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami. Ankieta pokazała jak kształtują się ich preferencje czytelnicze i jaki wpływ na nie miała pandemia.

Wyniki badań „W sieci o książkach 2021”

Wyniki badań zostały zaprezentowane i omówione 12 maja podczas Wirtualnych Targów Książki BookTarg. W rozmowie wzięli udział: Sonia Draga, prezes Polskiej Izby Książki oraz Wydawnictwa Sonia Draga, Izabela Sadowska, prezes lubimyczytać.pl oraz czuwający nad przebiegiem badań dr Paweł Kuczyński, socjolog, wykładowca Collegium Civitas w Warszawie. Jakie są najważniejsze wnioski?

W raporcie znalazły się informacje dotyczące liczby zakupionych książek drukowanych, audiobooków i e-booków, a także wysokość kwot, jakie czytelnicy przeznaczają na zakup książek w tradycyjnej jak i nowoczesnych wersji.

Przy wyborze konkretnej książki głównie kierujemy się własnymi zainteresowaniami (96% ankietowanych). 69% miłośników książek deklaruje, że czytanie miało zdecydowany ma wpływ na ich życie. Z badania wynika, że książki papierowe wciąż stanowią dominującą formę nośnika tekstu i nic nie zapowiada ich odejścia do lamusa.

Ciekawie wyglądają odpowiedzi na pytanie o liczbę przeczytanych drukowanych książek w ciągu 12 miesięcy. Czytelnicy wskazali, że w pandemii więcej czytają kryminałów, literatury pięknej oraz literatury faktu. 27% ankietowanych przyznało, że przeczytało ogółem od 21 do 50 pozycji. 13 % badanych zadeklarowało przeczytanie w ciągu ostatniego roku tej samej liczby e-booków, a po tyle samo audiobooków, najczęściej w abonamencie sięgnęło 4% ankietowanych.

Na pytanie gdzie czytelnicy poszukują informacji o książkach 87% pytanych internautów odpowiedziało wskazując serwis lubimyczytać.pl. Bardzo nas to cieszy! Dziekujemy za zaufanie – staramy się być najlepsi i wychodzić naprzeciw Waszym oczekiwaniom. Na kolejnych miejscach znalazły się m.in. ksiegarnie internetowe, social media wydawnictw oraz blogi i kanały prowadzone bezpośrednio przez pisarzy. 

Dla 94% czytelników książka to szczególny w czasie pandemii sposób na oderwanie się od rzeczywistości i relaks. Czytanie stało się alternatywą do siedzenia w internecie, odskocznią od codziennych problemów oraz sposobem na znalezienie przeciwwagi dla niepokoju. Książki budują więzi między ludźmi.

Pełne wyniki badań omówione na spotkaniu

Pełne wyniki badania zostały zaprezentowane i omówione w czasie konferencji „W sieci o książkach. Jak czytamy w czasach pandemii?” podczas BookTargu, 12 maja o godzinie 14.00. Ich analizy i opracowania podjął się dr Paweł Kuczyński. Spotkanie, które moderowała Izabela Sadowska, można zobaczyć na Facebooku lubimyczytać.pl oraz w LC.TV na YouTube.

 Całościowe wyniki badań w pliku PDF można znaleźć tutaj.

Bardzo dziękujemy wszystkim czytelnikom, którzy wzięli udział w badaniu! Czekamy na Wasze komentarze i refleksje. 


komentarze [36]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
sugawara.senpai 01.04.2022 14:56
Czytelnik

Trochę szkoda, że  w końcowej części ankiety nie na opcji "mieszkam za granicą"

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Patusza 18.05.2021 16:52
Czytelniczka

"Czytelnicy wskazali, że w pandemii więcej czytają kryminałów" ooo, a to ciekawe :D Nie spodziewałam się szczerze mówiąc, ja mam właśnie na odwrót - kryminałów w 2020 czytałam mniej niż wcześniej.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Dzikilla1981 15.02.2022 12:24
Czytelnik

W innych źródłach znalazłam informację, że najbardziej popularna jest proza obyczajowa. Wyniki tej ankiety dotyczą tylko osób korzystających z Internetu, tudzież portalu lubimyczytać. A gdzie są pozostali?:) Nie można więc uogólniać tych informacji na całe społeczeństwo. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
FioletowaRóża 15.05.2021 12:28
Czytelniczka

I dlatego zawsze używam porównywarki cenowej, itp. Podręczniki do szkoły też miałam używane i nigdy mi to nie szkodziło:)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Agnieszka Żelazna 15.05.2021 11:18
Czytelniczka

FioletowaRóża- dlatego warto kupować książki "z drugiej ręki" lub wymieniać się. Ja wiele książek (w tym nowości) kupiłam za grosze na OLX. Taniej jest też w księgarniach internetowych albo zakup przez aplikację Empik

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Pan_Słońce 14.05.2021 13:02
Czytelnik

Czy informacje o liczbie czytanych książek w ciągu roku mają jakiś sens w kontekście oceny formy czytelniczej Polaków? Zawsze mnie to zastanawia, bo przecież książka książce nierówna - tysiącstronnicowa i wydana drobną czcionką książka historyczna jest w tym przypadku zliczana tak samo jak krótka powieść o stu stronach. Wydaje mi się, że takie dane powinny być bardziej...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
konto usunięte
16.05.2021 14:31
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Baszka 13.05.2021 18:06
Czytelnik

Mam uwagi do dyskusji
Szanowna redakcjo i eksperci,

Zanim zaczniecie nazywać czytelników złodziejami wypadałoby przeczytać dane, które komentujecie i spojrzeć na procenty. Na wykresie osób, które nie wydały pieniędzy na e-booki i audiobooki macie procent wszystkich ankietowanych, a nie tylko tych, którzy z tych form czytelnictwa korzystali. (Dla audiobooków - 12933 osób...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
domiczytapl 14.05.2021 18:28
Czytelniczka

Warto pamiętać, że w ramach dozwolonego użytku prywatnego można wśród rodziny i realnie znanych nam osób wymieniać się zarówno książkami papierowymi, jak i elektronicznymi. Kradzieżą jest udostępnianie masowemu internetowemu bezimiennemu odbiorcy ebooków/audiobooków w sieci, np. na Chomiku, o który pytanie w badaniu było.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
konto usunięte
16.05.2021 14:43
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
JoaSia 13.05.2021 14:46
Czytelniczka

Fajnie, że można robić takie ankiety i wyciągać wnioski. Jednakże dalej odnoszę wrażenie, że bardzo stronnicze te badania, bo podchodzą do nich osoby, które wiedzą o nich, interesują się czytaniem, czyli czytają. Wychodzi na to, że większość społeczeństwa czyta, kiedy w praktyce wychodzi to troszeczkę inaczje :/

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
domiczytapl 13.05.2021 15:15
Czytelniczka

Założenie metodologiczne było takie, że badani są czytający. Dla mnie ciekawe jest to, jak wiele osób przyznało się, że czyta książki z chomików czy wymienia je w grupach na fejsie. Aż boję się pomyśleć, ile osób się nie przyznało.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
JoaSia 13.05.2021 15:35
Czytelniczka

Ahh to dziękuję za wyjaśnienie. W takim razie statystyki są zrozumiałe :) Co do ebooków i audiobooków to nie tylko te pirackie mogą być za 0zł. Istnieją biblioteki, które udostępniają kody do legimi lub kanały yt, na których można usłyszeć książkę przeczytaną przez osobę, której chciało się to nagrać ;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Telemasz 13.05.2021 17:26
Czytelnik

Biblioteki wypożyczają e-booki z grubsza na tej samej zasadzie co książki papierowe: czekasz na swoją kolejkę, masz 30 dni na przeczytanie, po czym zgodnie z regulaminem jesteś zobowiązany do wykasowania ściągniętego pliku .epub ;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
asymon 13.05.2021 18:12
Bibliotekarz

@Telemasz W przypadku Legimi jest tak, że dostajesz kod dostępu na 30 dni i przez ten czas możesz czytać do woli wszystko co jest w katalogu wypożyczeń. Nie musisz czekać w kolejce, pobierasz i czytasz.

Ogólnie fajna opcja, jak dziecko zamknięte w domu, a zagustowało w dłuuugich seriach przygodowych po kilkanaście tomów. Nie stać mnie, a tak nawet nie muszę chodzić i...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
JoaSia 13.05.2021 20:54
Czytelniczka

@Telemasz - Tyle że e-booki a legimi to też inne sprawy. Mniejsza o to, głównie chcę przekazać, że nie wszystkie e-booki za 0zł to zło ;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
vandenesse 14.05.2021 08:57
Czytelniczka

To ja wtrącę jedną rzecz, tak trochę na marginesie, ale może kogoś zainteresuje jak to działa, bo często są różne nieporozumienia. W moich bibliotekach udostępniamy kody Legimi i tak jak pisaliście wyżej - przez 30 dni można czytać do woli, ale niestety biblioteczne kody Legimi nie działają na Kindlach (działają na prawie wszystkich innych czytnikach. Oczywiście jak ktoś...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
asymon 14.05.2021 11:12
Bibliotekarz

@vandensee Najśmieszniejsze jest to, że amazoński DRM ma opcję czasową typu "wypożycz na miesiąc", Amazon ma umowy z bibliotekami w różnych krajach, nie tylko USA. Ale nie w Polsce.

Samo zabezpieczenie DRM działa też w Polsce, tak właśnie jest to robione w płatnej usłudze Legimi na Kindle, ale jak piszesz, nie w przypadku wypożyczenia bibliotecznego.

Generalnie kody z...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
vandenesse 14.05.2021 11:45
Czytelniczka

@asymon – dokładnie, dzięki za kompletne wyjaśnienie. Jak dla mnie to raczej "decyzja biznesowa", jak to ładnie określiłeś – a zróbmy tak, że w Polsce nie będzie tak super ekstra, to może zróbmy taki myk, że te biblioteczne nie będą działały na kindlach ;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
asymon 13.05.2021 14:22
Bibliotekarz

Ej, ale serio, wykresy liczby przeczytanych książek/ebooków w ciągu 12 miesięcy mogliście posortować nie według liczby odpowiedzi, a przeczytanych książek. Bo jest nieczytelnie bardzo.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
asymon 14.05.2021 13:17
Bibliotekarz

Dobra, jak nie, to sam zrobiłem :-)
https://i.imgur.com/JIC4hdl.png

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Miśka 14.05.2021 22:16
Czytelniczka

Dużo lepiej. Następnym razem powinni Cię poprosić o opracowanie wszystkich danych ;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lis 15.05.2021 01:22
Bibliotekarz

Miszcz! Dzięki, o wiele lepiej.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Myszka 13.05.2021 08:54
Czytelniczka

Nie we wszystkich bibliotekach jest mały wybór książek, znam wokół siebie małe biblioteki, w których panie (lub nawet panowie) bibliotekarki pytają czytelników jakie nowości zamawiać, a ponieważ moja biblioteka ma filię z której też możemy korzystać, więc starają się tak zamawiać książki aby jak najwięcej nowości kupić w obu punktach i nie powtarzać pozycji, którymi się...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
domiczytapl 13.05.2021 08:51
Czytelniczka

Sądząc po metryczce, to "literatura jest kobietą" :) Fajnie, fajnie :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post