Demonologia germańska. Duchy, demony i czarownice

Okładka książki Demonologia germańska. Duchy, demony i czarownice Artur Szrejter
Okładka książki Demonologia germańska. Duchy, demony i czarownice
Artur Szrejter Wydawnictwo: Maszoperia Literacka popularnonaukowa
popularnonaukowa
Maszoperia Literacka
2011-01-01
2011-01-01
978-83-62129-78-2
mitologia nordycka demonologia

Książka trudniejsza w odbiorze od wcześniejszej "Mitologii germańskiej" tego samego autora, a to dlatego, że nie stanowi, jak tamta, zboru mitów i opowieści, ale prezentuje w formie leksykonu wiedzę o występujących w wierzeniach starogermańskich postaciach antropomorficznych lecz nie zaliczanych do boskiego panteonu. Autor podjął się trudnego zadania uporządkowania przebogatego uniwersum demonów, duchów i wszelkich innych postaci, często tożsamych ze sobą ale występujących pod bardzo licznymi nazwami. Skrupulatne opisy genealogii niektórych z tych stworów, pokrewieństwa z innymi oraz ewolucji nazewnictwa mogą być chwilami nużące, trudno jednak zaprzeczyć, że jest to kopalnia wiedzy o istotach, w które wierzyli przodkowie Niemców, Skandynawów, Anglików czy Holendrów. Szczególnie ciekawe są informacje o śladach niektórych z tych wierzeń oraz starych obrzędów, adaptowanych i przekształcanych w czasach chrześcijańskich, a w efekcie w jakimś stopniu, choć w zmienionym kształcie, przetrwałych do dzisiaj. Dużym plusem jest omówienie najważniejszych świąt i związanych z nimi zwyczajów w kalendarzu germańskim.

Choć nie czyta się jej jednym tchem, książka jest bardzo ciekawą i pouczającą wycieczką w przeszłość, w fascynujący a nieistniejący już świat, w którym człowiekowi w jego ziemskiej wędrówce, na każdym kroku i w każdym momencie życia towarzyszyły rozmaite istoty, na których życzliwość trzeba było sobie zasłużyć, a ich gniewu należało się strzec. Gdy w ten sposób o tym pomyśleć, człowiek współczesny wydaje się straszliwie samotny i zdany wyłącznie na siebie.

Demonologia… dla kogoś, kto nie miał okazji zapoznać się z poprzednią książką Artura Szrejtera (mam tu na myśli Mitologię germańską…),z pewnością będzie przyjemną podróżą po świecie duchów, demonów i czarownic mitologii germańskiej.
Jednak jeśli, tak jak ja, mieliście okazję czytać wspomnianą Mitologię… będzie to swoiste uzupełnienie mitów o germańskich bogach….

Tym razem, co zaznaczył sam autor, książka napisana jest „językiem popularnym, a nawet felietonowym”. Szczerze powiedziawszy, dużo bardziej przemówił do mnie styl z Mitologii… Mity czytało mi się płynnie, a nawet miałam przyjemne wrażenie, jakbym to nie ja czytała, a wręcz ich słuchała. Tutaj, użycie innego stylu zaburzyło mi płynność w odbiorze. Momentami zupełnie traciłam „kontakt” z tekstem, przez co książka wydawała mi się „ciężka”. Nie zmienia to jednak faktu, że autor i tym razem stworzył ciekawy zbiór podań, legend itd. przenoszący nas w zupełnie inny świat. Świat stworzeń humanoidalnych, tj. podobnych wyglądem do człowieka.
Pokaźny leksykon germańskich demonów opatrzony jest ciekawymi rycinami wyobrażeń tychże stworzeń, jak również, co miało miejsce również w Mitologii… , tablice pokrewieństwa (elfów, czarownic, krasnoludów). W Demonologii… autor umieścił także krótkie opisy świąt pogańskich Germanów. Przy bliższej analizie można zauważyć, że część z nich pokrywa się z współczesnymi świętami chrześcijańskimi, tj. Wielkanocą czy Bożym Narodzeniem.
W książce autor poruszył także temat chrystianizacji ludów germańskich, a dokładniej deprecjonowanie przekształceń wierzeń. Wydaje mi się, że zostało to potraktowane po macoszemu. Z drugiej jednak strony, to raczej temat na nową książkę, w innym wypadku, ta musiałaby być co najmniej dwa razy grubsza (jeśli nie więcej).
Ciekawostką w Demonologii… jest powoływanie się miejscami przez Artura Szrejtera na baśnie braci Grimm (baśnie H. Ch. Andersena zostały przez autora zaadaptowane (na podstawie legend germańskich) tak by posłużyły jako lektura dla dzieci). I tak na przykład, wiedzieliście, że „sławne” krasnoludki, właściwie powinny być nazywane koboldami? A baśnie o „Śpiącej królewnie” czy też „Śnieżce (i siedmiu krasnoludkach)” wywodzą się z podań germańskich, które zostały spopularyzowane i „przerobione” tak, by nadawały się właśnie na historie dla dzieci?
Dla mnie to była całkowita „nowość”, ciekawe smaczki… W końcu tyle razy czytałam baśnie braci Grimm i nigdy nie pomyślałabym, że mogą mieć cokolwiek wspólnego z mitologią… nie mówiąc o tym, że mogłaby to być germańska!
Czy też czerwona wstążka, tak namiętnie, „mocowana” w wózkach, kołyskach małych dzieci - to także zwyczaj ludów germańskich, który przetrwał do dziś, mając podobną symbolikę jak kiedyś…

Demonologia germańska. Duchy, demony i czarownice to interesująca, i zaskakująca podróż po świecie wierzeń ludów germańskich, ich wyobrażeń duchów czy demonów. Przedstawiona przez autora w najbardziej obrazowy i łatwy do przyswojenia sposób. Wsparty bogatą bibliografią, która zapewnie, dla kogoś kto będzie miał ochotę zagłębić się w ten świat, będzie podpowiedzią, gdzie szukać dalej…
Jednymi słowy: rewelacyjna lektura.

Tym...

Kochani ! Polecam każdemu kto chciałyby dowiedzieć się co nie co duchach, demonach i czarownicach :) Ułożone według alfabetu, okraszone nutką charakterystyki z pewnością pomogą Wam zgłębić wiedzę.
Plusik za ciekawe ilustracje :)
Polecam
www.zaczytanasowka.bloog.pl

Plusik za ciekawe ilustracje :)
Polecam
www.zaczytanasowka.bloog.pl

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Demonologię germańską można potraktować jako uzupełnienie "Mitologii germańskiej", tak przynajmniej twierdzi autor, ale równie dobrze można traktować ją jako niezależną pozycję. Będzie stanowiła bardzo dobrą lekturę dla wszystkich pasjonatów mitów i legend, zwłaszcza dla tych, którzy dopiero chcą wkroczyć w świat starych legend i niesamowitych historii.

Cała opinia:

Cała...

Napisany barwnym, przystępnym językiem leksykon. Dużym plusem jest fakt, że autor zajął się całym światem germańskiim, a nie ograniczył się tylko do samej Skandynawii. Uwzględnił również nakładanie się na siebie wierzeń germańskich i celtyckich na obszarze Wysp.
Polecam.

Polecam.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Wszystko na swoim miejscu, mniej szczegółowo niż u prof. Leszka Słupeckiego, ale za to z polotem

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dobrze i ciekawie napisana,po przeczytaniu mam chęć przeczytać kolejne 2 Tomy leksykonu.Szrejter ratuje nas przed "Encyklopedycznym" "Suchym" podejściem do tematu.Polecam każdemu który lubi tą tematykę.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Pozycja o tyle cenna, że daje dobry przegląd demonologii Germanów, także w kontekście baśni. Minusem jest natomiast deprecjonowanie przekształceń wierzeń spowodowanych przez chrześcijaństwo. Autor niestety nie zastanawia się nad nimi, zbywając za każdym razem czymś w rodzaju: "chrześcijaństwo chciało zniszczyć dawne wierzenia, więc ten demon stał się zły". Rozumiem, że autor pragnął odtworzyć pierwotne wierzenia Germanów, ale jednak pozostaje niedosyt, szczególnie, że demonologia to ta część mitologii, która nie znika wraz z chrystianizacją (jak teologia),a niekiedy zostaje wręcz schrystianizowana. Nie zmienia to faktu, że leksykon stanowi doskonałe kompendium wiedzy o tej części wierzeń Germanów. Dodatkowym plusem jest krótkie omówienie świąt Germańskich, a nie omieszkam także nie wspomnieć o rozszerzeniu zainteresowań na cały świat germański (co prawda jeśli by tego nie było to byłby to poważny zarzut),a nie ograniczanie się tylko do Skandynawii.

napisana w formie leksykonu.
styl jest mniej płynny niż w Mitologii ale czyta się nieźle.
opisy są dokładne - uwzględniają pochodzenie nazwy, obszary występowania oraz źródło w mitologii.
brakuje mi tu porównań do postaci z demonologii słowińskiej których autor postanowił się wystrzegać - a szkoda.
książka zawiera skrótowo opisane fragmenty podań w których występują dane stworzenia. myślę że byłaby ciekawsza gdyby takowe opowiastki były pełniejsze, dotyczyły wszystkich postaci i napisane były w języku gawędziarskim podobnym jak w Mitologii.
bardziej lub mniej zgadzam się z niektórymi teoriami jednak obiektywnie pod względem merytorycznym książka jest bez zarzutu.

napisana w formie leksykonu.
styl jest mniej płynny niż w Mitologii ale czyta się nieźle.
książka zawiera skrótowo opisane fragmenty podań w których występują dane...

• Popularnonaukowe
  • Do zdobycia