Dom na południu

2011-01-01
2011-01-01
Przemysław Bieliński
Peter Kerr Majorka

Ta książka nie powinna być tłumaczona na język polski. Po pierwsze bardzo przeszkadzało mi tłumaczenie (w dorobku tłumacza widzę, że przeważa zupełnie inny typ literatury). Tłumaczenie bardzo nienaturalne, zwroty potoczne w angielskim i całkiem naturalne kiedy kierowane do osoby obcej dear, darling, sweetheart po polsku brzmiały np.kochaniutki, skarbie - bardzo mnie irytowały. Wiele gier słownych, czy podtekstów zostało przetłumaczonych bardzo słabo, w ogóle mnie nie bawiły i tylko dziwiły swoją sztucznością. Wtręty hiszpańskie niektóre były tłumaczone, inne nie… dla mnie trochę to dziwne. Być może tłumacz wybrał te istotniejsze i dlatego je przetłumaczył. Niektóre wtręty hiszpańskie zostały niepoprawnie napisane, a były wypowiadane przez rodowitych Majorkańczyków np.mucho estupendo (muy estupendo),czy muchos gracias (muchas gracias). Nie wiem czy w oryginalne też są te błędy, ale dla mnie są niedopuszczalne, powinna być jakaś korekta osoby znającej język hiszpański.
Co do fabuły, mnie osobiście mało się podobała. Rozterki bohaterów były dość wiarygodne, ale jeden ze zwrotów akcji to dno.

Pozycja do przeczytania w wakacje jako luźny przerywnik. Nic więcej.

Pozycja do przeczytania w wakacje jako luźny przerywnik. Nic więcej.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książkę oceniam poniżej przeciętnej. Fabuła opisuje losy młodego studenta weterynarii, który wyjeżdża do pracy w agencji turystycznej na Majorce. Większa część książki to opis wykonywanej przez bohatera pracy, poznawanie nowych ludzi itp. W tle opisy Majorki. Cała historia miała być niebanalna, a okazała się ... niestety banalna. Nie wzbudziła we mnie żadnych emocji, tak jak sam bohater.
Może być, ale ta książka to nic specjalnego. Ja się wynudziłam. Raczej nie polecam.

2003
1914

Pogodna, lecz nie "lukrowana" opowieść o dobrych i trudnych relacjach, o sile przyjaźni i rodzącego się uczucia, z domieszką słabostek, podłości ludzkich, pojawiającymi się "czarnymi charakterami". I najważniejsze, że jak to bywa w podobnych historiach, wszystko dobrze się kończy. A osadzenie akcji na Majorce tylko dodaje kolorytu.

No niestety, czytadło.
Szukałam czegoś o duchu Majorki, a znalazłam łzawliwą historyjkę niespełnionego szkockiego weterynarza, który wyladował jako rezydent biura podrózy na Majorce.Słaba

No niestety, czytadło.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Najwięcej książek czytam latem. Tą również. Przyjemny klimat, ale nic po za tym. Nie zachwyca:)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książkę czyta sie bardzo dobrze. Momentami jest bardzo przejmująca, a ogólnie bardzo ciekawa ;). Polecam!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książkę czyta się bardzo dobrze. Momentami jest zbyt banalna, czasami naiwna, idylliczna. Jednak czas nad nią spędzony jest relaksem - polecam więc! Jest pełna ciepła, ale zdarzają się także wątki kryminalne.

• 2015
  • Powieść obyczajowa
  • Moi mali książęta :)

Dodaj cytat z książki Dom na południu