Opowiadania. Antyk i renesans

Okładka książki Opowiadania. Antyk i renesans Jan Parandowski
Okładka książki Opowiadania. Antyk i renesans
Jan Parandowski Wydawnictwo: Nasza Księgarnia literatura dziecięca
203 str. 3 godz. 23 min.
Kategoria:
literatura dziecięca
Wydawnictwo:
Nasza Księgarnia
Data wydania:
1956-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1956-01-01
Liczba stron:
203
Czas czytania
3 godz. 23 min.
Język:
polski
Średnia ocen

5,9 5,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,9 / 10
8 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
25
25

Na półkach: ,

Znaleziona przypadkiem książeczka, niepozornie na dziale beletrystyki w grodu niedźwiedzia bibliotece.

Najbardziej mi się muszę przyznać podobał... wstęp z bardzo ciekawymi spostrzeżeniami na temat łopat - jak łączy grabarza i archeologa.

Koncept krótkich opowiadań, z umiejscowieniem historii prostego człowieka (ale i tego bardziej ważnego w potoku dziejów) wyszedł ciekawie - acz opowiadania z wiekszą ilością dialogów bardziej mi się spodobały więc opowiadanie "Wieniec olimpijski" przez głównie opis i przebieg akcji, był dla mnie dosyć nużący.

Bardzo ciekawy wydała mi się "modlitwa Arystydesa" i ukazanie jego przysłowiowej sprawiedliwości - wraz z pokazaniem jak mógł wyglądać sąd skorupkowy w szczególikach, bardzo mnie urzekł. Jedyne co mnie zastanawia czy w polskiej kulturze mamy kogoś tak przysłowiowo sprawiedliwego jak Arystydes.

"Wesele greckie" również ciekawe - tutaj bardziej z pokazania aspektu ślubu nad głowami państwa młodych - bez uprzedzenia ale też bez szukania problemów, które tego typu łączenie ludzi na pewno też powodowało

"Dzień królewski" - pokazuje jakby mimochodem świat postrzegany z perspektywy kolejnego Ptolemeusza na tronie w Aleksandrii, jeszcze na wskroś macedońskiego, co przy kleopatryzacji egiptu w mass mediach często zapominamy w pierwszej chwili o jej egejskiej krwii :)

"Dom na Palatynie" - koncept zrobienia Cycerona jako głównego aktora opowiadania bardzo mi tu się spodobał - bo jako osoba tak aż nieobyta go bardziej kojarzę jako tego w tle sporu Pompejusza i Cezara - tak dobrze znane z kolejnych filmów o Rzymie schyłku republiki, a to był jednak człowiek odgrywający dużą rolę swoimi przemowami do ludu i senatu. I pokazujący że litera prawa jest jednak zawsze dosyć obrotna w sporach, szczególnie gdy lud i władza jest po twojej stronie :)

"Z dziejów Konstantynopola" - Próba ujęcia końca pewnej epoki i początku nowej - z duchem "pantha rei" w tle. Bardzo fajnie podsumowane o tym jak to miasto Bizancjum, to sprzed Konstantynopola było mistrzem lawiracji między silnymi, jak to w kulturze/popkulturze pozę nadano całemu cesarstwu wschodniorzymskiemu, zostało też postawione na los zniszczenia, gdy zły obstawiony koń Pasceniusza Nigera przegrał z Septymiuszem Sewerem. I w akcji właśnie znów to się dzieje - niszczone miasto w walkach po wielomiesięcznym oblężeniu znowu ulega pomimo wcześniejszej karty miasta-dyplomaty

Ostatnie które mnie ujęło to 'Koniec teatru pod "Kulą Ziemską"'
- opisuje nie wiem na ile rzetelnie - ostatnie przedstawienie w tym teatrze z choreografią zarówno tą sceniczną jak i ludzką tych czasów.

Podsumowując - ciekawie było to przejrzeć, pomimo mało wartkiej akcji i męczących opisów w niektórych opowiadaniach. Szczególnie te w polskich realiach jakoś mnie nie porwały- ale może dlatego że to czytając się nastawiłem na antyczne motywy i polskie nasze wątki jakoś mi psuły zbudowany nastrój.

PS: dowiedziałem się też przypadkiem przy czytaniu o Parandowskim, że był medalistą olimpijskim... okazuje się że do lat 40 tych wraz z olimpiadą był organizowany konkurs medalowy dla pisarzy, malarzy itd

PS2: Muszę przyznać denerwowała mnie maniera tłumaczenia ekwity na rycerza (chyba dzisiaj się już tak nie tłumaczy ). Szczególnie, że latynizmów i grecyzmów jest sporo więc psuje nastrój ;D

Znaleziona przypadkiem książeczka, niepozornie na dziale beletrystyki w grodu niedźwiedzia bibliotece.

Najbardziej mi się muszę przyznać podobał... wstęp z bardzo ciekawymi spostrzeżeniami na temat łopat - jak łączy grabarza i archeologa.

Koncept krótkich opowiadań, z umiejscowieniem historii prostego człowieka (ale i tego bardziej ważnego w potoku dziejów) wyszedł...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    13
  • Przeczytane
    9
  • Posiadam
    4
  • Historyczna
    1
  • Renesans
    1
  • 2016
    1
  • Wygrzebane z szafy
    1
  • Historyczne
    1
  • ZBiblioteki
    1
  • Powieść historyczna
    1

Cytaty

Więcej
Jan Parandowski Opowiadania. Antyk i renesans Zobacz więcej
Jan Parandowski Opowiadania. Antyk i renesans Zobacz więcej
Jan Parandowski Opowiadania. Antyk i renesans Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także