Dom na Sycylii

2013-05-16
2013-05-16
Małgorzata Hesko-Kołodzińska

W sieci sycylijskich tajemnic

Pięknie opowiedziana historia... jest tajemnica, są sycylijscy mężczyźni, wino i słodkie włoskie "dolce"... jest w końcu Morze Śródziemne, którego odcienie są tak różne jak życie.
Jest odważna nonna , jest odważniejsza mama i zdecydowana- troszkę później- córka.
Sycylia w najlepszym wydaniu.

Sycylia w najlepszym wydaniu.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Niezwykłe piękno wyspy, jej ukształtowanie geograficzne, kultura i historia sięgająca w odległą przeszłość naznaczoną wpływami rzymskimi, greckimi i arabskimi stały się inspiracją autorki do napisania powieści zawierającej kwintesencję Sycylii.
To burzliwa w wydarzenia i szybkie zwroty akcji saga pokoleniowa obejmująca losy trzech silnych kobiet – Sycylijki Flavii, urodzonej w Anglii jej córki Tess oraz nastoletniej Ginny.
Na wieść o niespodziewanym spadku Tess wyjeżdża do Cetarii, małej sycylijskiej wioski, aby poznać nie tylko szczegóły spadku, ale również objętą zmową milczenia przeszłość swojej matki. Próbuje odpowiedzieć sobie na pytanie dlaczego mamma nigdy nie wspomina życia na Sycylii.
To fascynująca powieść o waśni trzech sycylijskich rodzin jeszcze z czasów przedwojennych w myśl zasadzie, że Sycylijczycy nigdy nie zapominają krzywd, sporach, długach i ukrytym w tle bractwie ( ośmiornica). W tle wielka namiętność, a dopełnieniem – przepisy sycylijskiej kuchni.
„ Jedzenie to tożsamość… Jedzenie to miejsce, z którego pochodzisz. Które nazywa się domem…”
Idealna lektura, aby ogrzać się poprzez fascynującą powieść w sycylijskim słońcu, poznać raj dla pasjonatów nurkowania w błękitnym morzu, pozwiedzać podwodne groty.

Książka o niczym. Prawie 600 stron naprawdę nie wciągającej fabuły. Intryga na Sycylii - nudna, romans - jeszcze nudniejszy. Postać Tess tak bardzo nijaka, że już wolałam wątki o jej byłym mężu, który był znacznie ciekawszą osobowością. Najlepszy wątek to wątek sycylijski, który rozgrywał się x lat wcześniej - ten czytałam z przyjemnością. Plusy: autorka posługuje się ładnym językiem, mamy tu też dużo włoskich tradycji, języka, przepisów. Niestety, nic więcej, także mocne rozczarowanie.

POWRÓT DO KORZENI

Wraz z końcem stycznia tego roku wylądowałam na Sycylii i spędziłam tam kilka cudownych dni starając się jak najlepiej wykorzystać ten czas. Musicie jednak widzieć, że ten, kto choć raz zakosztuje uroków tej niesamowitej wyspy, z pewnością będzie chciał tam wracać. I właśnie ten sentyment i jakaś swego rodzaju tęsknota skłoniły mnie do sięgnięcia po powieść Rosanny Ley "Dom na Sycylii". Książka już od dłuższego czasu stała na półce mojej domowej biblioteczki i wreszcie doczekała się przeczytania, spychając na plan dalszy wszystkie inne priorytety.

Autorka zabiera nas w okolice Palermo do małej wioseczki Cetaria, gdzie urodziła się i dorastała Flavia Farro. Na skutek waśni rodzinnych nastoletnia wówczas dziewczyna pod osłoną nocy opuszcza wyspę i wyrusza w daleką podróż do Anglii, aby odszukać Petera - miłość swojego życia. Teraz, po ponad czterdziestu latach, jej córka Tess Angels otrzymuje niespodziewany spadek od tajemniczego mężczyzny o nazwisku Edward Westerman. Jest to wiekowa już Villa Sirena w Cetarii, w pobliżu której przed laty wychowywała się jej matka Flavia. Jednak aby przyjąć spadek Tess musi udać się osobiście na Sycylię i obejrzeć dom, który wywołuje u jej mamy tyle wspomnień. Zaskoczona i zaintrygowana postanawia odwiedzić wyspę i odkryć sekrety, które osiemdziesięcioletnia kobieta skrywa głęboko w swoim sercu.

Rodzinne waśnie, tajemnice, niespełniona miłość, aromatyczna sycylijska kuchnia i... nieodnaleziony przez dziesięciolecia skarb są tematem tej przepięknej opowieści. Jej lektura sprawia, że już, teraz, zaraz chcielibyśmy polecieć na wyspę, odnaleźć tę małą wioseczkę, zanurzyć stopy w ciepłej morskiej wodzie i rozkoszować się niepowtarzalnym urokiem tamtych miejsc.

Autorka opowiada nam intrygującą historię dwóch, a nawet trzech kobiet - matki, córki i wnuczki, których teraźniejszość została naznaczona przez wydarzenia sprzed ponad pół wieku i dopiero stawienie czoła przeszłości może otworzyć na oścież drzwi do szczęścia. Flavia jest Sycylijką, uroczą starszą panią, w której wciąż drzemie niepokorny charakter i głęboko skrywane dążenie do wolności i niezależności. Teraz jest Angielką, szczęśliwą żoną, matką i babcią, ale z jej wspomnień pieczołowicie spisywanych dla córki wyłania się obraz silnej, odważnej i mądrej kobiety, która zapłaciła wysoką cenę za sprzeciwienie się konwenansom, tradycji i zwyczajom i ucieczkę od rodziny. Jej córka Tess mimo, że nigdy dotąd nie poznała swoich włoskich korzeni, ma Sycylię we krwi i wydaje się, że właśnie ta wyspa, mała Cetaria i Villa Sirena są jej miejscem na ziemi. Jest jeszcze Ginny, siedemnastoletnia córka Tess, trochę pogubiona nastolatka, która pragnie za wszelką cenę wyzwolić się spod ochronnego parasola swojej matki, a z drugiej strony boi się sprawić zawód swojej rodzinie. I nad nią również Sycylia roztoczy swoją magię.

Opowieść Rosanny Ley bardzo przypadła mi do gustu. Autorka ciekawie kreśli stosunki rodzinne starając się obiektywnie podejść do piętrzących się problemów. Udaje się jej otworzyć nam oczy na pewne mechanizmy, którymi rządzi się ludzka psychika i udowodnić dobrze znaną tezę, że nic nie dzieje się bez przyczyny. Wspomnienia Flavii dotyczące lat jej młodości i powodów, które skłoniły ją do opuszczenia rodziny wywarły na mnie duże wrażenie i to właśnie ona jest moją ulubioną bohaterką tej powieści.

Rosanna Ley wspaniale oddała klimat Sycylii, jej magię, niepowtarzalność i magnetyzm. Jest to wyspa wielu kontrastów, niezapomnianych smaków i zapachów oraz skomplikowanych ludzkich charakterów, dla których przeszłość jest zawsze na trwałe powiązana z teraźniejszością. To tutaj są tak blisko siebie światło i mrok, spokój i niebezpieczeństwo, piękno i brzydota, radość i cierpienie. Ale żeby tego doświadczyć trzeba się tam wybrać osobiście, albo zatopić w lekturze powieści "Dom na Sycylii".

POWRÓT DO KORZENI

Pomimo pięknych i różnorodnych opisów Sycylii książka nudzi. Sycylijskie słońce nie rozgrzało mojej wyobraźni. Główny wątek dostateczny, nie buzi żadnych emocji, ani pozytywnych ani negatywnych. Nijakość.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Sympatyczna, lekka, w sam raz na lato. Emocji po sobie nie zostawi ale można się przy niej odprężyć

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Przy tej książce naprawdę odpoczęłam, przeniosłam się do słonecznej Italii z wielką rozkoszą, bo kocham wszystko, co włoskie...
Sama opowieść ciekawa, wiele tajemnic z przeszłości i życiowych rozterek, ale ten klimat? Te smaki, zapachy i widoki? Po prostu bajka. Chyba byłam przesycona ciężkimi i tragicznymi lekturami, a ta książka pozwoliła mi odreagować.
Polecam zwłaszcza na leżaczek wśród zieleni

Polecam zwłaszcza...

Mądra, wspaniała i rewelacyjna książka, spędziłam z książką cudowne chwile. Zachwyciła mnie, wciągnęła do czytania.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

największym autem tej książki jest Sycylia :) cała reszta przerysowana, bajkowa aż niewiarygodna , ale niektórym może sie spodobać

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Historia się dłuży, i właściwie niczym nie zaskakuje. Autorka wykorzystała utarty schemat czyli w trudnym momencie życia bohaterka dostaje w spadku dom na drugim końcu świata i zmienia swoje życie. Tym razem bez zaskoczeń, nie do końca wykorzystany motyw przewodni czyli Sycylia. Główna wartością dodaną są przepisy sycylijskich potraw, warte wypróbowania. Ale można znaleźć je w wielu miejscach, nie trzeba koniecznie sięgać po tę książkę.

• Obyczajowe
  • Przeczytane 2014