Mięso

Dominika Dymińska Wydawnictwo: Krytyka Polityczna literatura piękna
Krytyka Polityczna
2012-08-17
2012-08-17
dziewczyna literatura polska poszukiwanie własnej tożsamości relacje rodzinne relacje rodzinne samoakceptacja współczesna obyczajowość

Wyjątkowo niestrawna całość

Książkę czytało się na prawdę szybko, z ręką na sercu jesteśmy w stanie przebrnąć przez nią w jeden wieczór. Prawdopodobnie nie będzie to dobra lektura dla wszystkich, tematy poruszane w owej książce szokują w negatywny sposób. Jak wielki wpływ w dorastaniu mają odpowiednie wzorce, jak ważne jest żeby rozmawiać ze swoimi dziećmi nawet o najtrudniejszych tematach. Główna bohaterka jest istnym przykładem mieszanki buntu, barku własnego zdania, braku ukształtowanego umysłu i nie umiejętności nazywania własnych emocji. Jak dziecinne podejście można mieć do relacji i jak szybko wyuczyć można się złych nawyków, których nie jesteśmy w stanie się pozbyć mimo świadomości ich wpływu i mimo bólu jaki sprawiają brniemy w to dalej. Mimo że w książce opisany jest upływający czas i przemijające lata, Dominika nie uczy się niczego na swoich błędach, powtarza dziecinnie głupie schematy i umyślnie ściąga na siebie więcej problemów. Mimo wielu emocji i awersji jaką żywię do głównej bohaterki, przeczytanie tej pozycji jak najbardziej polecam jako przestrogę dla przyszłych rodziców, a nawet dla dojrzewających osób może dać to do myślenia, skłonić do refleksji nad przyszłymi decyzjami.

W trakcie lektury przechodziłam płynnie z zastanawiania się, czy to genialne czy tak durne, że szkoda stron. Znajoma stwierdziła, że bohaterka jest pierdolnięta i jeśli ktoś lubi patrzeć jak ktoś ciągle bije sie patykiem po nodze i potem płacze, że boli, to tom idealna książka dla niego. I chyba to jest najlepsze podsumowanie. Przeczytałam i od razu oddam do biblioteki, może ktoś iny dostrzeże więcej niż kobietę, która leczy kompleksy i zaburzenia seksem. Ps. Plus za fragmenty innych dzieł, pisane kursywą, wydawały sie duzo lepsze literacko

Całkiem w porządku, ale oczekiwałam czegoś więcej.

Całkiem w porządku, ale oczekiwałam czegoś więcej.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Przeczytałam jednym tchem. Jedna z najciekawszych powieści o dojrzewaniu, jakie czytałam w życiu. Nie ma tu upiększania czy „podrasowywania” rzeczywistości, tak charakterystycznego dla „Klasy pani Czajki” lub „Ma być ciepło”, czy nawet relatywnie przyjaznego świata „Fanfiku” Natalii Osinskiej. Zamiast tego otrzymujemy cos w stylu „Lolity”, tylko bez upiększania, romantyzowania, z pełnym pokazaniem konsekwencji psychicznych. Najciekawsza obserwacja: cierpienie bohaterki jest dziełem kultury (kształtowanych przez nią oczekiwań i wymagań, dotyczących np. sylwetki, samooceny, miłości, doświadczeń),innych ludzi (rodzina, w której brakuje stabilności, uwagi, zaufania i poczucia bezpieczeństwa; bezkarny pedofil/efebofil, który nadużywa zaufania i urabia ofiarę); bohaterka w pewnym stopniu jest „siła sprawcza” nieszczęść — nawet, jeśli mamy wrażenie, że utknęła w masochistycznym kontinuum — jest raczej „pływakiem” eksplorującym doświadczenie wchodzenia w dorosłość. Owe doświadczenie jest skażone wszystkim tym, czego raczej nie chcielibyśmy przeżyć. To opowieść niekoniecznie o traceniu niewinności, ale o naiwności, nadmiernym zaufaniu, utracie poczucia bezpieczeństwa i narastającym chaosie. Droga do miłości okazuje się pełna pułapek, a dorosłość — bezskutecznym i bezcelowym poszukiwaniem egzystencjalnej pełni. Miała być powieść inicjacyjna, a wyszła powieść, która świetnie wyjaśnia, skąd się biorą pewne zjawiska. Z „Danke” zarówno dobrze się uzupełnia, jak i stanowi klucz do zrozumienia — nie wiem, czy był to efekt celowy. Plusy za realizm, ciekawa narracje, literacka zwinność i brak grafomanii.

Że niby Polska bez Dominiki Dymińskiej?

...wstałam jak co dzień rano...

(Chyba nie byłabym w stanie przeczytać podobnej książki napisanej przez autorkę z np. 2000 r.)

Dominika jest dziesiątką.

Dla mnie to jest jeden z najgorszych (co najmniej) w historii Polskiej literatury
...pijarów.

Proszę się nauczyć czytać, albo W - O - N.

Że niby Polska bez Dominiki Dymińskiej?

...wstałam jak co dzień rano...

Dominika jest dziesiątką.

...pijarów.

Proszę się nauczyć czytać, albo W - O - N.

Niewątpliwie interesująca pozycja, szybko wyczerpuje swój potencjał. Zbiór krótkich urywków z życia cielesno-rodzinno-seksualnego przeplatanych zapisaną kursywą twórczością. Pierwsza połowa 4/10, druga 2/10.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

nie rozumiem, dlaczego ta książka jest tak hejtowana. czy to kwestia innej wrażliwości czytelników, czy może jest jakiś trend pisania o "Mięsie" źle. ono samo napisane jest bardzo dobrze. obok świetnej, żywej prozy widzimy też dość kiepską poezję autorki, nie we wszystkim można być dobrym. dużo osób zgorszy się "poszukiwaniami siebie" bohaterki (może to stąd tyle niskich ocen?),ja nie oceniam niczyjej drogi. proza minimalistyczna w słowach, ale gęsta. utkana z rozczarowań, zaburzeń i tęsknienia za miłością. piękna i smutna.

„Mięso” jest historią o dojrzewaniu ciała i języka młodej trzymanej pod kloszem dziewczyny. O rozbudzonej wrażliwości, która nie znajduje dla siebie wzorców opowiadalności. O lekcjach obcego języka i ich nieadekwatności wobec potrzeb młodej osoby. O zwierzęcości/mięsności doświadczeń, wobec których język jest bezradny. Przede wszystkim jest jednak głosem kolejnej neurotycznej autorki, która powyższą tematyką tłumaczy słabość formalną i językową książki a chwytliwymi motywami (pedofilia, brak zahamowań, bulimia) wypełnia brak treści. To wystarczy, by napisać książkę „na temat”, ale za mało na literaturę. I dlatego z „Mięsa” zostanie mi jedna scena. A dokładniej jedno jej zdanie:

Nachyliłam się nad jego kroczem. Jego penis był raczej średniej wielkości. Od razu wzięłam go do ust. Smakował proszkiem do prania. Penisy często smakują proszkiem do prania, pewnie przejmują ten smak od proszku używanego do prania bokserek. Proszki są różne, a penisy zawsze smakują podobnie. Chwilę robiłam mu laskę, dosłownie chwilę, szybko skończył, jego wytrysk był w moich ustach gęsty i ciepły. Połknęłam wszystko i oblizywałam usta. Spytał:

– Chcesz wody?

Odpowiedziałam:

– Tak.

pewnie beka ze mnie, ale nie uważam, że to było jakieś turbo złe, a przynajmniej nie tak, jak wszyscy se srali. brzmi jak kontynuacja 'absolutnej amnezji' no i ten styl tomka tryzny z 'panny nikt' też się trochę wylewa miejscami, ogólnie to jest rzeczywiście kontynuacja polskiej prozy kobiecej w stylu iwasiów. no ja się całkiem nieźle bawiłam, dwie godzinki czytania w pracy między jednym seo a drugim, bardzo fajnie
edit: po drugim czytanku stwierdzam, że moja ocena się nie zmienia xD

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo tovideo - opinia

Powieść o emocjach i życiu licealistki. Nie rozumiem hejtu na tę książkę. Według mnie każdy w niej znajdzie coś dla siebie.

• 2016

Dominika Dymińska Mięso Zobacz więcej