Wigilia Misia i Tygryska

2012-10-15
9788324019755
Emilia Bielicka

Okładka książki Piaskowy Wilk i ćwiczenia z myślenia Kristina Digman, Åsa Lind
Piaskowy Wilk ... Kristina Digman, Ås...
Okładka książki Historyjki o Alicji, która zawsze wpadała w kłopoty Paweł Pawlak, Gianni Rodari
Historyjki o A... Paweł Pawlak, Giann...
Okładka książki O słodkiej królewnie i pięknym księciu Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Agnieszka Żelewska
O słodkiej kró... Roksana Jędrzejewsk...
Okładka książki Jak dwie krople wody Vanessa Simon-Catelin, François Soutif
Jak dwie kropl... Vanessa Simon-Catel...

Dzisiaj chciałam pokazać Wam kolejną książeczkę dla dzieci napisaną w formie kalendarza adwentowego. W tej przepięknie wydanej książęce znajdują się 24 historyjki na Święta Bożego Narodzenia. Po jednej opowieści na każdy dzień grudnia.
„Wigilia Misia i Tygrysa” to kolejna cześć serii o niezwykłych przygodach tych dwóch zwierzątek. Nie trzeba znać jednak poprzednich części by przeczytać tę o zbliżających się Świętach.
Poznajemy Kacpra Gadułkę z Wodzisława. Wyrusza on w świat w poszukiwaniu szczęścia. Jego największym marzeniem jest mieć skrzydła, by móc latać nad choinką. W czasie swojej wędrówki poznaje różne osoby i przekonuje się również, ze szczęście ma różne imię. Może nim być grochówka ze skraweczkami, dobry przyjaciel albo pieniądze.
Drugim bohaterem tych krótkich historyjek jest Niedźwiedź Wigilijny, który przed Świętami wyrusza na swój adwentowy obchód i zbiera z parapetów domów, kartki z życzeniami, tego co by chciał dostać. Mała Rozalka chce tylko tygryska, a myszka najnowsze wydanie pożółkłej gazety z cukrem pomiędzy stronami. Podobno żółte kartki mają smak lodów cytrynowych, a bez cukru są one za kwaśne. Tygrysek zamarzył o dużej ilości śniegu. Tylko skąd go weźmie Niedźwiedź Wigilijny? Czy uda się spełnić wszystkie marzenia? Przekonajcie się sami.
W tych krótki 24 historyjkach, występuje wiele różnych charakterów. Jedne pragną niewiele, inne chcą za dużo. Jest również tutaj kot, który przechytrzy nie jednego.
Z tych krótki, ale ciepłych i zabawnych historyjek dzieci dowiedzą się czym jest empatia, zrozumienie i dlaczego warto dzielić się z innymi. Na prawie każdej stronie znajduje się również pięknie wykonana ilustracja, dzięki czemu młodsi czytelnicy, będą mogli łatwiej zrozumieć czytany tekst.

Jeśli też robię kalendarze adwentowe na ostania chwilę jak ja, to mam dla Was książkową propozycje na ten czas.

Wigilia Misia i Tygryska- Janoscha, to idealny prezent dla dzieci, które zaczynają przygodę z codziennym odliczaniem do świąt.

Książka w twardej grubej oprawie, może być corocznym kalendarzem. Nie trzeba jej się pozbywać, a jednocześnie może dostarczyć nam miłych wspomnień z kilku lat czytania. W środku natomiast znajdziecie opowiadania na każdy dzień grudnia. Każda z historii opatrzone ajest delikatnymi, raczej niewielkimi ilustracjami. Za to dość duży jest sam format ksiazki, który delikatnie rzekracza wymiary kartki od ksero.

Wszytskie historię oparte są o postać Niedzwiedzia Wigilijnego, który zbiera kartki z życzeniami. A życzenia wiadomo są przeróżne, ale które tak na prawdę będzie najtrudniej spełnić. Oby nie to z dużą ilością śniegu🤣
Jeśli jesteście ciekawi historii i życzeń bohaterów, zapraszam do czytania 😍

Książkowe kalendarze adwentowe święcą triumfy. Na rynku pojawia się ich coraz więcej, a wydawnictwa i autorzy prześcigają się w pomysłach czym zaskoczyć czytelników i w którym kierunku podążyć, aby się wyróżnić i żeby to z ich kalendarzem adwentowym dzieci usypiały w grudniowe wieczory.
Jedną z nowych propozycji jest „Wigilia Misia i Tygryska” Janosch, który w świątecznej konwencji umieścił bohaterów swoich bestsellerowych książek dla dzieci. Na niemal stu stronach zamieszczono 24 opowiadania, które mówią o przygotowaniach do świąt Misia, Tygryska, rodziny leśniczego Polonko, ubogich czeskich Wenclów czy kota Mikesza. Wszystko to obserwuje Niedźwiedź Wigilijny, który zbiera zamówienia na świąteczne upominki.
Opowieści są ze sobą powiązane, chociaż czasami bardzo luźno. Sporo jest w tej publikacji chaosu, takiego czytelniczego bałaganu, który wynika też w dużej mierze ze sposobu pisania autora. Skoro jego książki stały się popularne to z pewnością są fani tego sposobu prowadzenia narracji, dla mnie był on bardzo ciężki i męczący. Potrzebowałam sporo samozaparcia, aby przeczytać książkę do końca, a ze wspólnego czytania z synem zrezygnowałam bardzo szybko. Bohaterowie operują słownictwem, którym nie chciałabym inspirować syna, np. „zakuta łepetyno”, „ty ośle” (nie kierowane do tego gatunku),„parszywe z niego bydlę”.
Ale nie tylko język i sposób wypowiedzi niektórych bohaterów mnie zelektryzował. Wśród opowiadań znajdują się historie kota Mikesza, który jest nagminnym oszustem i poligamistą, wykorzystuje naiwność samic by bez wysiłku czerpać z ich spiżarni i miejsc do życia i zupełnie nie zmienia swojej postawy. Jest opowieść o człowieku, który robi wszystko, aby trafić do więzienia, bo tam jest ciepło…
Ujęła mnie jedynie postawa leśniczego, który ryzykując utratą pracy i gniewem żony stał się aniołem niosącym dobro ubogiej rodzinie Wenclów.
Niestety w tej propozycji nic mi nie zagrało – ani sposób pisania, ani treści, ani ilustracje mnie nie urzekły. Nie dostrzegłam też jakikolwiek iskierki świątecznej magii w tej książce. Pewnie są osoby, którym ta książka przypadnie do gustu, my do nich nie należymy.

W jaki sposób przygotujecie się do Gwiazdki?🎄🌲

My będziemy praktykować pierwszy raz książkowe kalendarze adwentowe.🎄🌲🌲

Moim zdaniem to świetna alternatywa do czekoladowych kalendarzy.

Spójrzcie na świetną propozycję od @znakemotikon.🎄

To 24 pełne ciepła i mądrości historyjki, przedstawiające przedświąteczny czas Misia i Tygryska.

Nawet jeśli nie znacie poprzednich przygód tych uroczych bohaterów, nie będzie to problemem.

Niedźwiedź wigilijny podczas adwentowego obchodu sprawdza jakie życzenia mają mieszkańcy wsi.

Czy będzie mógł spełnić marzenie Rozalki Patrzałek?

O jakich prezentach marzą Tygrysek i Miś?

Odpowiedzi na te pytania znajdziecie wraz ze swoimi dziećmi podczas czytania tej oryginalnej książki.

Dlaczego ta pozycja będzie idealna w przedświątecznym czasie?

🎄 Każdego dnia czytacie jedno opowiadanie przeznaczone na dany, grudniowy dzień, dzięki czemu dziecko widzi ile czasu zostało do świąt.

🎄 Dziecko zobaczy czym jest empatia, zrozumienie i dzielenie się z drugim człowiekiem.

🎄 Mały czytelnik pozna wspaniałych bohaterów, którzy zostaną w pamięci na bardzo długi czas i z pewnością zachęca do poznania ich innych przygód.

Zostało niewiele czasu do pierwszego grudnia. Nie zwlekajcie i zaopatrzcie się w tę wyjątkową książkę, która będzie świetnym początkiem do rozmów o szacunku, empatii i zrozumieniu dla drugiego człowieka.

A Wy będziecie czytać książkowe 'kalendarze' adwentowe?

W jaki sposób przygotujecie się do Gwiazdki?🎄🌲

My będziemy praktykować pierwszy raz książkowe kalendarze adwentowe.🎄🌲🌲

Moim zdaniem to świetna alternatywa do czekoladowych kalendarzy.

Spójrzcie na świetną propozycję od @znakemotikon.🎄

Nawet jeśli nie znacie poprzednich...

Ta książka to świetna pozycja, która może służyć jako kalendarz adwentowy do odliczania dni do gwiazdki - znajdziemy tu 24 opowiadania świąteczne. Po co karmić dzieciaki czekoladkami, skoro możemy im czytać po jednym opowiadaniu dziennie? 😀

Oczywiście znajdziemy tu wiele ilustracji, które zdobią książeczkę. Same opowiadania niosą ze sobą wiele mądrości; uczą najmłodszych jak być dobrym i empatycznym, ale również nie braknie tam humoru oraz pewnej szczypty ironii, która rozbawi dorosłych ;)

"My wszyscy mamy zostać aniołami, zapowiedział diabeł, a dookoła hula wolność." A Tygrysek to skończony szachraj, pozjadał rodzynki, żeby święta były szybciej :) Rozbrajająca książeczka.

To książeczka złożona z 24 opowiadań - na każdy dzień adwentu. Z powodzeniem może nam posłużyć za kalendarz adwentowy :-)
Ciepłe i sympatyczne historie dwójki przyjaciół - Misia i Tygryska w świątecznym wydaniu.
Kto nie zna Janosza i tej uroczej dwójki, szybko powinien to nadrobić :-)
Oprócz nich, poznamy tu jeszcze całe mnóstwo innych - równie ciekawych bohaterów.
Każda historyjka przeznaczona jest na jeden grudniowy wieczór, choć wydaje mi się, że trudno będzie na jednej poprzestać :-)
Znajdziecie tu dobry humor, szczyptę nostalgii, wiele życiowych mądrości, "janoschową" ironię, którą tak lubię i urocze ilustracje autora.
Opowiadania uczą dobroci, współczucia i wrażliwości, naprawdę warto się w nie zagłębić w długie zimowe wieczory i na chwilę przenieść się w "janoschowy swiat".

Więcej na:

Kto nie zna Janosza i tej uroczej dwójki, szybko powinien to nadrobić :-)
Każda...

• Dziecięce