Okładka książki Chcę mieć przyjaciela. O dziewczynce, która chciała zaprzyjaźnić się z krokodylem Marianna Jagoda, Elżbieta Zubrzycka
Marianna JagodaElżbieta Zubrzycka Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP) literatura dziecięca
40 str. 40 min.
literatura dziecięca
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP)
2011-01-01
2011-01-01
40 min.
978-83-60577-50-9
przyjaźń

Okładka książki Mały Chopin Joanna Rusinek, Michał Rusinek
Mały Chopin Joanna Rusinek, Mic...
Okładka książki Jest taka historia. Opowieść o Januszu Korczaku Beata Ostrowicka, Jola Richter-Magnuszewska
Jest taka hist... Beata Ostrowicka, J...
Okładka książki List w butelce Marta Kurczewska, Agnieszka Sobich
List w butelce Marta Kurczewska, A...

Prześliczna, mądra, pouczająca i terapeutyczna książeczka o tym, czy łatwo jest znaleźć prawdziwego przyjaciela.
Czy podczas tego żmudnego procesu można natrafić na zasadzki?
Czym jest prawdziwa przyjaźń i jak ją rozpoznać?

Pewna dziewczynka była bardzo samotna, nie miała się z kim bawić i trochę się nudziła.
Pragnęła na gwałt znaleźć sobie przyjaciela, nie kolegę czy koleżankę.
Nie bez kozery mówi się, żeby kogoś dobrze poznać, trzeba najpierw beczkę soli z nim zjeść.
Wyobrażała sobie, że przyjaciel to ten z kim można się świetnie bawić, gdyż lubi te same rozrywki co ona.
Ktoś kto potrafi wysłuchać i nie wyśmiewa przy tym, kto czuje i myśli podobnie, z kim można porozmawiać od serca ,kto zawsze stanie w jej obronie.
Piękna definicja i cudne wyobrażenie. Niestety nie tak prosto jest znaleźć prawdziwą przyjaźń, która wszystko wybacza i kocha pomimo.

Dziewczynka długo myślała nad tym kto byłby najlepszy u jej boku. Analizowała krowę, konia, żabę oraz inne zwierzątka, aż zdecydowała ,że najlepszym kandydatem byłby koala.
Na swojej drodze jednak ,dziewczynka spotkała jedynie samotnego jak ona krokodyla.
A, że tonący brzytwy się chwyta , zdesperowana próbowała nawiązać z nim nić przyjaźni.
Nadała mu nawet imię Koala. Ale samo imię nie wystarczyło. Krokodyl był i zawsze będzie tylko krokodylem.
Gad był toksycznym przyjacielem, manipulował dziewczynką, wpędzał na każdym kroku w poczucie winy. Im więcej się ona starała, tym było coraz gorzej w ich relacjach.
Nie była przy nim bezpieczna, w każdej chwili mógł ją zjeść.
Dziewczynka myślała, że krokodyl w końcu się zmieni, ale to nie następowało i nie czuła się najlepiej w ich związku.
To nie była prawdziwa przyjaźń, nie uskrzydlała jej ,a wprost przeciwnie ograniczała i czyniła spustoszenie w jej życiu.
Dziewczynka postanowiła trzymać się z daleka od niebezpiecznego przyjaciela.

Czy dziewczynka spotkała jeszcze prawdziwego przyjaciela?
Jak potoczyły się jej dalsze losy?
Co się stało z krokodylem?

O wszystkim przeczytacie w książeczce i znajdziecie odpowiedzi na te pytania.
Razem z dziećmi obejrzycie piękne ,kolorowe ilustracje.

A dla Was kochani rodzice jest specjalna wkładka ze wskazówkami ,jak przeprowadzić rozmowę z dzieckiem i wytłumaczyć mu ,żeby w życiu kierowało się sercem i rozumem w doborze przyjaciela, żeby nie było rozczarowane na przyszłość i pogrążone w niepotrzebnym smutku .

Krokodyle najlepiej obserwuje się w ogrodzie zoologicznym, więc proponuję udać się z dziećmi na piękną wycieczkę. Nie stoi nic na przeszkodzie by zostały ulubionymi zwierzątkami waszego dziecka, ale nie przyjaciółmi. A to już poważna różnica.

Czy podczas tego żmudnego procesu można natrafić na zasadzki?
Czym jest prawdziwa przyjaźń i jak ją rozpoznać?

Pragnęła na gwałt znaleźć sobie przyjaciela, nie kolegę czy...

1982

Krótka, ale treściwa książeczka o przyjaźni.
O tym, że nie każdy, kto mieni się naszym przyjacielem, jest nim naprawdę.
O tym, że przyjaźń nie polega na zmienianiu się dla drugiej osoby.
Że w przyjaźni obie strony muszą wzajemnie sobie pomagać i wspierać się w trudnościach.

Wartościowa lektura do wspólnego poczytania i przedyskutowania jej z dziećmi.

Krótka, ale treściwa książeczka o przyjaźni.
O tym, że nie każdy, kto mieni się naszym przyjacielem, jest nim naprawdę.
O tym, że przyjaźń nie polega na zmienianiu się dla drugiej osoby.

Wartościowa lektura do wspólnego poczytania i przedyskutowania jej z dziećmi.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Mądra książeczka nie tylko ukazująca różnice między złą a dobrą przyjaźnią ale również zachęcająca dziecko by samo mogło wysuwać wnioski i dobudowywać historie. Kilka prostych ale ważnych pytań zawartych w pozycji a skierowanych do małego czytelnia pozwala mu samodzielne stworzyć obraz dobrego przyjaciela i jego najważniejszych cech.

Rysunki w środku dodają uroku, wyglądają jak rysowane dziecięcą ręką przy użyciu kredek co może również pobudzić wyobraźnię i zachęcić do kreatywności

Rysunki w środku dodają uroku,...

W swojej opowieści Elżbieta Zubrzycka chce przekazać dzieciom prawdy o zdrowej przyjaźni, o tym że nie można nikogo na siłę uszczęśliwić, że można zostać skrzywdzonym przez niewłaściwego przyjaciela, że nie warto trwać w takiej przyjaźni i że nie warto rezygnować z poszukiwania tego naprawdę prawdziwego przyjaciela. Pokazuje, że przyjaźń nie powinna stawiać warunków i karać za ich niespełnienie, że przy prawdziwym przyjacielu można bez obawy czuć się sobą. Autorka pisze też o poczuciu winy noszonej w sobie i obwinianiu innych, o potrzebie zmieniania innych i zapominania, że można zmienić tylko siebie a innych trzeba zostawić im samym. Wreszcie o poczuciu własnej wartości, szanowaniu i akceptacji siebie oraz innych.

Więcej przemyśleń: ociekawosciswiata.blogspot.com

Córce bardzo podobała się książka. Mi osobiście także, ale nie porwała mnie ...

Córce bardzo podobała się książka. Mi osobiście także, ale nie porwała mnie ...

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Wspaniała książka ucząca czym jest dobra oraz zła, toksyczna przyjaźń.
Wiele wspaniałych myśli do odkrycia dla maluchów.

Wspaniała książka ucząca czym jest dobra oraz zła, toksyczna przyjaźń.
Wiele wspaniałych myśli do odkrycia dla maluchów.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Wartościowa bajka z życia wzięta na temat niebezpieczeństw podczas wyprawy poszukiwania prawdziwego przyjaciela. Bajka terapeutyczna, na której łatwo pracować z grupą (komentarze odautorskie poza tekstem głównym) autorytetu psychologii, jaką jest Elżbieta Zubrzycka. Polecam najmłodszym, większym, a i dorosły na pewno skorzysta ;)

www.bajarkanatopie.blog.pl

www.bajarkanatopie.blog.pl