O depresji, o manii, o nawracających zaburzeniach nastroju

Okładka książki O depresji, o manii, o nawracających zaburzeniach nastroju Ewa Habrat-Pragłowska, Iwona Koszewska
Okładka książki O depresji, o manii, o nawracających zaburzeniach nastroju
Ewa Habrat-PragłowskaIwona Koszewska Wydawnictwo: PZWL Wydawnictwo Lekarskie zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
PZWL Wydawnictwo Lekarskie
2003-01-01
2003-01-01
8320035384
psychologia psychiatria depresja mania choroby psychiczne zdrowie psychiczne zaburzenia afektywne choroba afektywna dwubiegunowa ChAD ChAJ

1903

Autorki omawiają zwięźle i kompetentnie trzy choroby psychiczne wymienione w tytule, mówiąc o objawach, typowym przebiegu, leczeniu; bardzo ciekawe są porady dla najbliższych chorej osoby; rzecz przeznaczona raczej dla ludzi profesjonalnie zajmujących się tą sferą: lekarzy, pracowników socjalnych, itp., ale może być też pożyteczna dla najbliższych chorego.

Książka ta jest poradnikiem, który w głównej mierze wyjaśnia czym są takie choroby jak: depresja, mania oraz choroba afektywna dwubiegunowa. Każdy z tych stanów chorobowych ma swój poświęcony tu dział i każdy jest opisany w przejrzysty, jasny sposób.
Omówiono tu czynniki (psychologiczne, biologiczne i społeczne),które prowadzą do depresji, manii i do choroby afektywnej dwubiegunowej.
Wskazano i opisano objawy tych chorób oraz metody ich leczenia - z uwzględnieniem leczenia farmakologicznego, jak i psychoterapii.

Plusem tego tytułu jest zamieszczenie historii paru osób, które służą tu jako przykład opisywanych w poradniku chorób. Na plus jest także odnoszenie się do tych przykładów w trakcie opisywania czysto klinicznych tematów. Dzięki temu czytelnik może głębiej wejrzeć w omawiany problem oraz przyjrzeć się chorobie z punktu widzenia osób, które na nią cierpią lub cierpiały w przeszłości. Może też porównać te przeżycia z opisywanymi objawami. To mocny atut tej książki.

Książkę uważam za dobrą, z uwagi na to, iż opisując treści posłużono się tu w miarę zrozumiałym językiem bez specyficznej nomenklatury medycznej, co z pewnością może być dobrą zaletą dla laików.

W poradniku tym zamieszczono także rozdział poświęcony najczęściej zadawanym pytaniom. Owe pytania wyglądają na takie, które są zadawane przez osoby cierpiące na depresję. Rozdział ten jest krótki, a odpowiedzi na niektóre pytania (według mnie mało wyczerpujące),stąd uważam, że trochę pobieżnie ten rozdział potraktowano.
Poradnik został też zapewne stworzony nie tylko dla pacjentów ale też dla osób, które chcą pomóc np. swoim bliskim w walce z depresją. Jest tu rozdział poświęcony pomocy osobom z depresją ale uważam, że jest on również trochę za krótki.
Jeden z najbardziej ważnych tematów - jakim jest ryzyko samobójstwa - został tu także potraktowany pobieżnie. Jest opisany tylko w jednym krótkim podrozdziale i wspomniany kilka razy w tekście. Jest to według mnie spory minus.
Zauważyłam też, że pod koniec książki, można spotkać się z kilkoma powtórzeniami dotyczącymi rzeczy/zagadnień, które wyjaśniono już wcześniej. Nie jest to minus gdyby czytać ten poradnik pobieżnie, ale łatwo to dostrzec jeśli przeczyta się ją w całości.

Poradnik oceniam jako niezły. Moja ocena byłaby jednak wyższa, gdyby nie parę niedociągnięć/braków. Pozostaje więc lekki niedosyt.
Uważam, że warto jest sięgnąć po ten tytuł, choć z pewnością nie zawiera on pełnych informacji, a zagadnienia - choć omówione jasno - to jednak trochę "po macoszemu". Książkę czyta się bardziej jak czyjąś pracę studencką na dany temat. Mimo to dobrze przybliża ów temat i może być dobrym początkiem przed innymi książkami dotykającymi choroby jaką jest depresja.

Opinia opublikowana na moim blogu:

Książka okazała się przydatna podczas pisania mojej pracy zaliczeniowej na studiach.

Napisana jest ona językiem prostym, konkretnym. Rozdziały są zwięzłe i na temat, a dodatkowo nie przytłaczają nadmiarem profesjonalnych, niezrozumiałych pojęć/definicji. Bez problemu uzyskałam przydatne dla mnie informacje nie czując przy tym niedosytu.
Plusem jest też to, że napisana została przez psychiatrę i psychologa, którzy od lat zajmują się badaniami chorób afektywnych, a także pracują z takimi osobami. W książce dzielą się swoimi doświadczeniami.

Często nie warto sięgać po grube poradniki, z których niejednokrotnie niewiele zrozumiemy i przytłoczą nas treścią. Książka „O depresji, o manii, o nawracających zaburzeniach nastroju” to poradnik z podstawowymi informacjami „w pigułce”.

Plusem jest też to, że napisana...

Krótko: Systematyzuje, odpowiada na wiele ważnych pytań, pomaga odnaleźć się w mroku.

• Psychologia
  • Chcę przeczytać, nie posiadam
  • Koniecznie kupić!!!
  • Własne
  • Ibuk

Dodaj cytat z książki O depresji, o manii, o nawracających zaburzeniach nastroju