Alicja w lustrze

Okładka książki Alicja w lustrze Jo Kingley
Okładka książki Alicja w lustrze
Jo Kingley Wydawnictwo: Hachette Polska Cykl: Historie Prawdziwe (tom 24) Seria: Historie prawdziwe reportaż
reportaż
Historie Prawdziwe (tom 24)
Historie prawdziwe
Alice in the Looking Glass
Hachette Polska
2014-01-01
2014-01-01
Paweł Kruk

Za krótko, za szybko, za dużo na raz.
Opowieść dotyczy Alicji i jej podróży przez walkę z anoreksją. Książka podzielona jest na dwie części-pierwsza napisana z perspektywy matki dziewczyny, a druga z perspektywy jej samej.
Nie powiem, żeby lekko i przyjemnie się czytało. Wszystko działo się bardzo szybko, wydarzenia przedstawione zostały w sposób pobieżny, a wiele wątków warte było rozwinięcia.
Liczyłam, że przeczytam coś ciekawego o życiu z tą chorobą, a tak naprawdę nie dowiedziałam się niczego, czego bym nie wiedziała.

Za krótko, za szybko, za dużo na raz.

Ciekawy temat, niestety wykonanie dość kiepskie. Chaotyczna, nie przykuwająca uwagi. Miałam wrażenie, że całą książkę na jednym wdechu streściła sąsiadka, która miała sąsiadkę, której znajoma miała córkę, która chorowała... Czytałam z przymusu i ciesze się, że dobrnęłam do końca. A szkoda, bo jest o czym pisać.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

W książce poruszony jest bardzo ważny temat, ciężkiej choroby, jaką jest anoreksja, która w połączeniu z innymi zaburzeniami tworzy mieszankę wprost wybuchową. Historia chorej Alicji wciągnęła mnie od pierwszej strony. Bardzo podobało mi się to, że autorkami książki są matka i córka, dzięki czemu możemy poznać relację zarówno chorej, jak i jej matki. Miałam jednak nieodparte wrażenie, że obie autorki chciały opisać jak najwięcej na jak najmniejszej liczbie stron przez co książka moim zdaniem straciła trochę na wartości.

O dziewczynie ktora cierpiala na anoreksie i opowiesc jej mamy,ktora juz sobie nie dawala rady i corki ktora opowiada jaka to jest ciezka choroba.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Temat zaburzeń odżywiania zawsze mnie interesował, bo byłam ciekawa co tkwi w głowach dziewczyn/kobiet, które borykają się z anoreksją, dlatego do tej książki podchodziłam bardzo optymistycznie. Mimo małej ilości stron liczyłam na to, że książka będzie lepiej napisana i dowiem się czegoś więcej o Alice.

Autorki podzieliły ją na dwie części: pierwszą w której całą historię poznajemy z punktu widzenia matki i drugą - z punktu widzenia Alice.

Nie mogę powiedzieć, że książka okazała się zupełnie beznadziejna, bo jednak niby Alice i jej matka opisują to co się dzieje w ich życiu, ale wydaje mi się, że jest to bardzo pobieżne i niekiedy pojawiają się zupełnie niepotrzebne fakty przy których najzwyczajniej w świecie się nudziłam.

Nie wspominam specjalnie miło czasu spędzonego przy tej książce i mimo, że jest tak cienka to co chwilę ją odkładała i przeczytanie jej zajęło mi dwa dni. Chciałam poznać więcej szczegółów z pobytu Alice w szpitalu i jej drogi przez chorobę. Ciągle czułam niedosyt informacji.

Może mój brak satysfakcji z treści książki wynika z tego, że przeczytałam już parę innych książek w tym temacie i podobnych, które bardziej wprowadzały czytelnika w sedno tej choroby i pomagały przez chwilę postawić się w sytuacji osoby chorej i wyobrazić sobie jak się czuła.

Na pewno nie przeczytam jej ponownie. Dla mnie książka lekko poniżej przeciętnej...

molewksiazkach.pl

Autorki podzieliły ją na dwie części: pierwszą w której całą historię...

• Historie prawdziwe
  • Poszukuję
  • Prywatna biblioteczka
  • Kkk
  • Moja... nie oddam!!!
  • Hachette - "Prawdziwe historie"

Dodaj cytat z książki Alicja w lustrze