Quentin Tarantino. Rozmowy

2014-10-22
2014-10-22
Mariusz Berowski
film kino wywiad Tarantino

Okładka książki Quentin Tarantino: Interviews, Revised and Updated Gerald Peary, Quentin Tarantino
Quentin Tarant... Gerald Peary, Quent...

Warsztat mistrza

Quentin Tarantino jest postacią, której mam nadzieję, że nikomu nie trzeba przedstawiać. Jest jednak również bardzo wdzięcznym rozmówcą, wywiady z nim są pełne anegdot, dygresji, oraz ciekawostek. Często odpowiada w bardzo wyczerpujący sposób na zadane pytanie.
Ta książka to zbiór wywiadów przeprowadzonych z Tarantino na przestrzeni trzech dekad, począwszy od wywiadów przy okazji brawurowego debiutu, jakim były "Wściekłe psy", przez "Pulp Fiction", "Jackie Brown", "Kill Bill", aż po "Bękarty wojny".
Znajdziemy tu bardzo dużo tytułów, z których Tarantino czerpał inspirację przy tworzeniu swoich dzieł, charakterystyki głównych bohaterów i wiele innych kwestii.
Siłą rzeczy wątki się powtarzają, gdyż przy okazji każdej premiery publikowano kilka wywiadów, także Tarantino chcąc, nie chcąc się powtarza.

Chyba nie ma osoby, która nie kojarzyłaby postaci Quentina Tarantino. Oczywiście, poza wielką rzeszą miłośników jego twórczości, istnieją (zapewne… prawdopodobnie…) również i jego przeciwnicy. Jedno jest jednak pewne: jego twórczość nie pozostawia obojętnym – jest wyrazista, charakterystyczna i wywołuje całą gamę emocji. W mój gust Quentin trafił jak w dziesiątkę. Jestem totalnie zafascynowana jego twórczością od wielu lat. Dlatego z wielką przyjemnością czytam kolejne pozycje tratujące zarówno o tym artyście jak i o jego sztuce.

Zbiór Geralda Peary obejmuje 25 wywiadów przeprowadzonych z Tarantino między 1992 a 2012 rokiem. Rozmowy dotyczą głównie konkretnych filmów, ale reżyser opowiada też sporo o sobie i swojej przygodzie z filmem. Oczywiście, często zdarza się, że w kilku wywiadach opowiada o tych samych sprawach, co jest głównie wynikiem zadawanych mu i powielanych pytań. Jednak zawsze można wyłapać jakieś dodatkowe informacje, co jest niewątpliwym plusem tego kompendium.

Treść książki jest błyskotliwa jak sam Quntin Tarantino. Bije z niej ogromna charyzma, inteligencja, dowcip, pasja i zamiłowanie do kina. Polecam „Rozmowy” z reżyserem zarówno jego miłośnikom jak i pozostałym, którzy mieliby ochotę dowiedzieć się czegoś nowego i ciekawego o filmach i jego twórcy. Ja dowiedziałam się np., że Quentin zaplanował „Bękarty wojny” i „Django” jako trylogię. Opowiedział też o zamyśle na trzeci film. W planach ma również trzecią część Kill Billa. Biorąc pod uwagę fakt, że planował stworzyć tylko 10 filmów, a na koncie ma już 9… Pozostał tylko jeden. Bardzo ciekawi mnie, na co się w końcu zdecyduje. Polecam w oczekiwaniu na zamykający jego filmografię nr 10.

Tarantino jest reżyserem otwartym na wywiady w przeciwieństwie do wielu reżyserów (np. Stanley Kubrick),słucha się go znakomicie i jeśli ktoś jest fanem jego filmów z pewnością pokocha go nie tylko jako reżysera, ale również jako człowieka. Solidne 7 ;)

Często jest tak, że przeczytanie książki wzbogaca odbiór filmu; Przeczytanie Tej książki zmienia całkowicie odbiór co najmniej kilku filmów, które fani Tarantino znają już na pamięć i które po lekturze Tej książki chce się obejrzeć jeszcze raz 'po nowemu'...

Książkowo jestem cymbałem i ledwo potrafię wydusić o literaturze kilka składnych zdań, ale kina akurat w życiu trochę liznąłem, więc na temat tej konkretnej pozycji oraz jej bohatera napisałem cały tekst, który linkuję niżej. Gdyby komuś się nie chciało przewijać przez te setki słów, to streszczę całość w jednym: warto.

Bardzo dobre wywiady przeprowadzane przez profesjonalnych dziennikarzy którzy są doskonałymi partnerami do rozmów z Quentinem, który jest żywą encyklopedią filmu.. Mimo że osiągnął szczyt w świecie reżyserii nadal jest zwykłym kolesiem z wypożyczalni video z którym można godzinami gawędzić o filmach. Inspirujące.

Tarantino zdradza w serii wywiadów kulisy tworzenia swoich filmów. Co warte podkreślenia tworzy je na bazie pisanych przez siebie scenariuszy. Śledzimy 20 lat pracy wielkiego pasjonata i twórcy filmowego. Książka nie tylko dla "tarantinowców"

Moja znajomość z filmami Tarantino – genialnego samouka, którego wykształtowały filmy, a nie szkoła reżyserska - zaczęła się od „Kill Billa”. Pamiętam, że już wtedy było dla mnie to coś nowego i coś naprawdę WOW. Jednak książka o nim czekała na mnie na półce chyba z rok (jeśli nie dwa!),ale teraz, gdy w planach miałam pójście do kina na „Pewnego razu… w Hollywood” wreszcie po nią sięgnęłam!
„Quentin Tarantino. Rozmowy” zebrane przez Geralda Peary’ego to zbiór wywiadów przeprowadzonych z reżyserem w różnych momentach jego życia. Są one ułożone chronologicznie, co pozwala na przyglądanie się rozwojowi jego reżyserskiej twórczości. Zaczynamy od „Wściekłych psów”, a kończymy na „Django”. Niestety książka nie obejmuje „Nienawistnej ósemki” (którą swoją drogą uwielbiam),ale tylko dlatego że została wydana przed jej produkcją. Wywiady są bardzo obfite w informacje na temat twórczości, inspiracji i gustu Quentina, bo jako rozmówca jest niezwykle wnikliwy, otwarty i entuzjastyczny. Większość przytoczonych wypowiedzi zostało przeprowadzone przy okazji filmowych premier. Czytane wywiady można przeplatać oglądaniem filmów, ponieważ Tarantino opowiada o swojej pracy niezwykle szczegółowo, tłumaczy wiele scen oraz wykorzystane zabiegi reżyserskie.
Quentin Tarantino jest bardzo cierpliwym rozmówcą. Zawsze spokojnie odpowiada na temat występującej w jego filmach przemocy (bo na przykład ja miałabym już tego pytania po dziurki w nosie). Zamieszczone wywiady pozwalają nam na bliższe poznanie reżysera, sposobów pisania scenariuszy, a przede wszystkim pokazują ogrom jego filmowej wiedzy. Naprawdę, to jakiś geniusz! W książce przewija się mnóstwo tytułów, reżyserów, i to nie tylko jednego gatunku. Quentin Tarantino jest chyba największym fanem kina na ziemi.
Rozmowy z Quentinem wciągają, bo naprawdę czytało mi się je bardzo przyjemnie. Uważam jednak, że są one dla osób, które lubią filmy tego reżysera, czyli jak wiadomo – nie dla wszystkich. Bo wiadomo - filmy Tarantino albo się kocha, albo nienawidzi.

Zbiór bardzo dobrych wywiadów. Dobrych, bo każdy z nich to próba dowiedzenia się czegoś więcej, sięgnięcia głębiej w strukturę danego ujęcie, sceny, scenariusza... Dobrych, bo Tarantino to świadomy twórca, która nie tylko doskonale wie czego w kinie szuka, ale też świetnie zna materię filmu i sztuki aktorskiej, przez co można z nim prowadzić pasjonujące dyskusje zarówno o filmach pulpowych jak i o metodach Stanisławskiego.

Zbiór wywiadów. Często powtarzane tematy przez co meczący odbiór. Kilka ciekawostek o rezyserze i fljego fimalch. Wybór wywiadów dość chaotyczny.

• Kino
  • Film