1001 samochodów o których marzysz

Okładka książki 1001 samochodów o których marzysz Simon Heptinstall, praca zbiorowa
Okładka książki 1001 samochodów o których marzysz
Simon Heptinstallpraca zbiorowa Wydawnictwo: Elipsa Seria: 1001... motoryzacja
motoryzacja
1001...
1001 cars to dream of driving before you die
Elipsa
2013-10-23
2013-10-23
Beata Horosiewicz, Roman Ociepa, Marcin Kowalczyk, Marek Halczuk, Regina Mościcka
Samochody auta mobile

2029

Nie jestem znawcą samochodów.Nigdy się tym nie interesowałem i nie zamierzam sobie zawracać głowy, jakimiś mechanizmami, które jeżdżą po naszych drogach.Ot skrzynka na czterech kołach i tyle.
Jednak są auta, które nawet ja rozpoznaję.Gdy otrzymałem książkę"1001 samochodów", przekonałem się, że nawet ja kojarzę przeważającą większość.

Olbrzymie kompendium wiedzy, na prawie tysiącu stron, przedstawia pojazdy, bez których, nasze drogi i autostrady, nie byłyby takie same.
Opis każdego modelu zawiera historię jego powstania,dane techniczne, anegdoty, a także zdjęcie poglądowe.Niezwykle ciekawe zajęcie, szczególnie dla pasjonatów automobili.
Są tu takie sławy motoryzacji, jak Aston Martin, którym rozbijał się najsłynniejszy szpieg Jej Królewskiej Mości, czyli James Bond.Cadillac V16, samochód Ala Capone, czy Porche 550 Spyder, w którym życie stracił James Dean.
Samochody przywódców świata, dyktatorów,sław kina i muzyki.
Wszytko przedstawione przejrzyście i zrozumiale.
Ciekawa i zajmująca lektura, to na pewno.Dane techniczne nic mi nie mówią, ale całość sprawiła, że czegoś się dowiedziałem, a to zawsze jakiś plus.
Polecam pasjonatom, a także poszukiwaczom nowej wiedzy.

Olbrzymie kompendium wiedzy, na prawie...

Książki opatrzone tytułem „1001” – pomysłów, porad, filmów które warto zobaczyć czy miejsc wartych odwiedzenia, są bardzo przydatne ze względu na ciekawą i obszerną treść, zamkniętą w pigułce. W dzisiejszej kulturze istnieje zapotrzebowanie na skrót, co nie zawsze jest korzystne ale często pożądane. Lepiej czyta się krótsze artykuły z dobrym tytułem i celną pointą, recenzje z których po kilku zdaniach jasno wynika czy dana książka lub film jest warta obejrzenia i dlaczego. Książka 1001 samochodów jest właśnie takim dobrym kompendium, zawierającym masę cennych informacji dla fanów motoryzacji i tych, co dopiero zamierzają bardziej zaprzyjaźnić się z takim właśnie tematem. Czyli krótko, zwięźle i na temat.

Zaczyna się od streszczenia, tłumaczącego zamysł autorski, czyli po co, w jaki sposób i dla kogo powstał ten album. Pierwsze słowa do czytelnika kieruje Nick Mason, jeden z założycieli zespołu Pink Floyd, uczestnik wielu wyścigów samochodowych, członek i opiekun Brytyjskiego Klubu Kierowców Wyścigowych w Silverstone (to tylko niektóre z jego spełnianych funkcji). Wspomina między innymi o mnogości przedstawionych pojazdów, co jak sądzi, będzie dla wielu wielką czytelniczą przygodą, a u innych może wywołać jednak niezadowolenie z powodu braku konkretnego modelu wśród przedstawionych przez autorów. Podkreśla fakt, że książka ta jest zapisem treści uniwersalnej, ponadczasowej, dlatego że informacje w niej zawarte zostały zebrane z różnych źródeł. Nie da się jednak wszystkich zadowolić, a wybrane marki ukazują i tak bardzo szerokie spektrum pojazdów poczynając od najstarszego Cadillaca z 1910 r. po Mercedesa SLS AMG E-CELL, wciąż poddawanego próbom konstrukcyjnym.
Redaktor prowadzący, Simon Heptinstall, dziennikarz w dziedzinie motoryzacji, ten który odwiedził samochodem 12 krajów w jeden dzień, dodaje jeszcze więcej informacji, przybliżając historię pierwszego automobilu stworzonego przez Benza Motorwagena. Podaje kolejne wytyczne jakimi kierowano się podczas pisania książki – czyli czym się kierowano w doborze konkretnych treści i jak tę wiedze poukładano. Zwraca uwagę na poświęcenie uwagi takim kwestiom jak: przedstawienie nieznanych szerszemu gronu modeli samochodów, ich innowacyjność, połączenie danej marki z konkretną społecznością i kulturą czy zwrócenie uwagi na wyznaczniki wartości konkretnych aut. Pisze też o danych technicznych użytych do prezentacji konkretnego modelu, o trudności z przypisaniem konkretnej daty „narodzin” auta czy o informacjach dotyczących maksymalnych prędkości. Z ważnych informacji jest jeszcze ta, że obok każdego samochodu zostały podane symbole państwa z jakimi są związane oraz cena (w funtach i dolarach).
Jednym słowem, można znaleźć wiele cennych wiadomości na temat motoryzacji, poznać pojazdy należące do celebrytów, zaznajomić się z nowinkami technologicznymi, sprawdzić pojemność silnika interesującej nas marki. W przyswajaniu informacji i prześledzeniu rozwoju przemysłu samochodowego pomaga ułożenie chronologiczne prezentowanych pojazdów. O tym, że jest to wartościowa publikacja świadczy fakt doboru materiałów: to że autorzy kierowali się w selekcji modeli zdaniem 12 autorów z różnych stron świata. Musieli przejrzeć ponad 800 zdjęć oraz 1000 specyfikacji technicznych. Także do oglądu jest wiele modeli, jakie pojawiły się w ciągu 125 lat na wielu kontynentach, w 31 krajach.
Zachwyca też warstwa graficzna książki. Śliski, dobry papier, masa kolorowych fotografii, słowniczek trudniejszych fachowych pojęć, indeks prezentowanych samochodów, źródła ilustracji i krótkie noty o autorach. To barwne kompendium motoryzacyjne przyniesie radość pasjonatom ale i dla laików stanie się zapewne źródłem pożytecznej wiedzy a może i zaczątkiem motoryzacyjnego hobby.
- See more at: http://annanogaj31.blogspot.com/search?updated-max=2014-09-12T21:03:00%2B02:00&max-results=3#sthash.8gMm4PSS.dpuf

• Tematyczne
  • Felieton Reportaż