Którędy do gwiazd?

Okładka książki Którędy do gwiazd? Anna Czerwińska-Rydel
Okładka książki Którędy do gwiazd?
Anna Czerwińska-Rydel Wydawnictwo: Muchomor literatura dziecięca
literatura dziecięca
Muchomor
2014-01-01
2014-01-01
Elżbieta Heweliusz Marta Ignerska

Zastanawiam się jak można tak ciekawą, świetnie napisaną treść oszpecić tak dziwacznymi, by nie powiedzieć brzydkimi ilustracjami? Może gdyby ich było kilka, jakoś bym to zniosła, przecież nie po raz pierwszy musiałabym omijać wzrokiem rysunki, ale one zajmują ponad połowę strony. Na szczęście stanowią odrębną część biografii Elżbiety Heweliuszowej, więc po obejrzeniu kilku, stwierdzeniu, że podpisy pod nimi powielają treść, po prostu z ulgą zamknęłam książkę, żeby już nie denerwować mojego mało wyrafinowanego zmysłu estetyki. Sama historia jest intrygująca. Może odrobinę feminizująca, podkreślająca, jakimi wspaniałymi i wyrozumiałymi mężczyznami byli ojciec i mąż astronomki, bo przecież pozwolili jej parać się nauką, co więcej zachęcali ją do tego i kupowali książki. A był to w tamtych czasach niebagatelny wydatek. Fakt, gdyby nie ci mężczyźni, nie byłoby astronoma w spódnicy, ale moralizatorstwo narratorki troszkę drażni. Biografia jest napisana w formie retrospekcji. Bohaterka wspomina swoje dzieciństwo, szczęśliwe lata spędzone z mężem, opowiada o dzieciach, a także wspólnej pracy. Do tych refleksji skłoniła ją śmierć Jana Heweliusza. Kobieta krąży po domu i pracowni, ogląda pamiątki, a przy okazji dzieli się z nami swoją przeszłością. Polecam zapoznać się z treścią, omijając jednocześnie ilustracje.

Napisana prostym językiem, skierowana do dzieci opowieść o tym, że kobieta może być kimś więcej niż matką. Doskonała pozycja wśród książek uczących równouprawnienia.

Łacińskie sformułowanie "Per aspera ad astra", czyli przez trudy do gwiazd wpisuje się w tę biografię doskonale. Elżbieta Heweliusz pokonała wiele trudności, zmierzyła się z przeciwnościami i krytyką ogółu społeczeństwa. Tylko dlatego, że była kobietą astronom. Fascynowała ją nauka o gwiazdach, obserwowanie nieba, "teatru nad domem, w którym mogła wspólnie z mężem oglądać co noc zupełnie inny spektakl".
Cieszę się, że poznałam tę biografię kobiety, która musiała wiele stereotypów przełamać, żeby udowodnić, że jej pasja jest nie byle jaka. Przeczytałam o tym, że fajne miłości/małżeństwa/rodziny jednak się zdarzają i czekają na ludzi. Trzeba tylko wziąć wszystko w swoje ręce, odważyć się, przełamać, zawalczyć, pokochać. Cieszy też fakt, że nie jest to feministyczny i na siłę udowadniający tekst, że kobieta fajna jest, tylko tak naturalnie opisane i podane do wiadomości informacje dla młodszego i starszego odbiorcy.

• Dla młodzieży
  • Czytelnictwo 2015 ^^
  • 2015
  • Dla Symonki
  • Literatura dziecięca
  • Listy, biografie, autobiografie, wywiady, wspomnienia

Anna Czerwińska-Rydel Którędy do gwiazd? Zobacz więcej