Lektor z pociągu 6:27

Okładka książki Lektor z pociągu 6:27 Jean-Paul Didierlaurent
Okładka książki Lektor z pociągu 6:27
Jean-Paul Didierlaurent Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Don Kichot i Sancho Pansa literatura piękna
Don Kichot i Sancho Pansa
Le Liseur du 6h27
W.A.B.
2015-05-06
2015-05-06
Beata Geppert
Beata Geppert pociąg pamiętnik

Jean-Paul Didierlaurent był francuskim pisarzem, laureatem licznych konkursów na opowiadania. “Lektor z pociągu 6:27” była jego pierwszą powieścią.
“Lektor z pociągu 6:27” to historia Guylaina Vignollesa, pracującego w zakładzie recyklingu książek, której nienawidzi. Swoją niechęć okazuje poprzez wykradanie stamtąd pojedynczych stron książek, które nie zostały zniszczone i czytaniu ich na głos w pociągu, którym dojeżdża do pracy. Jego codzienność jest dość monotonna dopóki nie zostaje zaproszony do domu starców jako lektor oraz nie znajduje tajemniczego pendrive’a z zapiskami młodej kobiety.
Historia opisana w tej krótkiej powieści jest niezwykła w swojej zwykłości. Akcja jest spokojna, nie dzieje się tu nic nadzwyczajnego czy wzniosłego, a bohaterowie są zwyczajnymi ludźmi. Każda z postaci żyje swoim życiem i robi wszystko, by było ono bardziej znośne i robi to z uwzględnieniem swojej wyjątkowej wrażliwości. W opisywanej codzienności nuda, frustracje i lęki mieszają się z nadzieją, humorem, drobnymi przyjemnościami i miłymi zbiegami okoliczności. Dla bohaterów bardzo ważnymi chwilami jest obcowanie z literaturą, która pozwala im na ucieczkę do bezpiecznej i kojącej przestrzeni, a także pozwala na nawiązywanie zaskakujących, ale bardzo radosnych i może nawet romantycznych znajomości. Niemal czułam ból, wstręt i pogardę Guylaina do maszyny, która niszczyła książki i miałam myśl, że gdyby podobny pomysł na fabułę miałby Stephen King to ta historia potoczyłaby się zupełnie inaczej…
-----

Ale to było miłe. Pozytywnie zakręceni bohaterowie, z dziwnymi nawykami, trochę samotni, a na pewno trochę na uboczu życia. Niepozorna historia, nieśpieszna a jakże zajmująca. I jeszcze nietypowy wątek książkowy (a nawet dwa) w bonusie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Obojętnie gdzie jesteśmy teraz, jaki pracę wykonujemy, jakich ludzi mamy wokół nas, kiedy mamy swoją pasję zawsze odnajdziemy siłę w sobie i chęć do zżycia. Książka niepozorna a została we mnie na długo a może i na zawsze.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ciepła książka z nieskomplikowanym zakończeniem na jeden wieczór.

Niektóre jej elementy sprawiają wrażenie niedopasowanych, jakby autorowi zabrakło spójnej koncepcji na fabułę. Ale całość na plus. Dobrze czasami oderwać się od ekwilibrystyki literackich wygibasów i spojrzeć na świat z prostotą i łatwym uśmiechem.

Pracownik zakładu utylizacji książek czyta fragmenty dzieł podczas porannej podróży pociagiem do pracy. Wcześniej uratował je od zapomnienia, wyciągając pojedyncze kartki z maszyny do niszczenia. W jego życiu wszystko się zmienia, kiedy w pociągu znajduje "pendraka" z dziennikiem pisanym przez intrygującą babcię klozetową.

Ciepła książka z nieskomplikowanym zakończeniem na jeden wieczór.

Pracownik zakładu utylizacji książek czyta fragmenty dzieł...

Początek lekko nudny, ale jak już bohater znajdzie tego pendriva, to ciężko odłożyć. Cytaty ciotki - złoto!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

fragmenty wierszy z książce były przepięknie :))

fragmenty wierszy z książce były przepięknie :))

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Wg mnie doskonała po powieściach albo reportażach, które są zbyt ciężkie i przygnębiające. Ta pięknie i lekko napisana niewielka książeczka obfituje w ubarwione postaci, wiarę w dobry los i wew. bogactwo człowieka oraz ciepły humor. Ciekawy wątek znajdą w niej miłośnicy książek o książkach i i pisaniu. Świetnie balansuje na granicy między ludzkimi problemami a "uśmiechem dobrych aniołów"

1985

Za szybko się skończyła.

Za szybko się skończyła.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Krótka książeczka, opowiada o nietypowym bohaterze, który nie chce rzucać się w oczy. Wszystko roi aby wtopić się w tłum. Ma pracę, której nie znosi. Jego światem jest małe mieszkanko, złota rybka i dwóch przyjaciół. Jednak pewnego dnia w życie wkrada się miłość. Urocza opowieść. Trochę przykrótka.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jean Paul Didierlaurent literacką karierę rozpoczął od opowiadań (Brume i Mosquito),za które otrzymał Nagrodę Hemingwaya w latach 2010 i 2012.
"Lektor z pociągu 6.27" (2014) jest jego debiutancką powieścią i to właśnie
ona przyniosła mu światowy rozgłos.
Niewielka książeczka,ładnie wydana z wymowną okładką o niespiesznej narracji, której tematem osamotnione życie-głównego bohatera i nie tylko-
pracownika zakładu utylizacji książek. Czerpie on przyjemność z samego aktu czytania bez względu na teksty. Są to luźne kartki książek uratowanych z utylizacji, nazywa je żywymi skórkami.
Przyjemnością lektury obdarza najpierw współpasażerów pociągu, którym jeździ do pracy, potem pensjonariuszy domu starców. Tym samym, ożywia ich i swoje życie wnosząc do niego radość, wzbudzając dyskusje.
To także opowieść o prawdziwej przyjaźni w nieszczęściu, w której literatura jest zwierciadłem ludzkiej egzystencji, zarówno w wymiarze patosu jak i trywialności- spraw wzniosłych i pospolitych w porządku natury. Zadziwia Julie pełniąca rolę tzw.babci klozetowej z jej zamiłowaniem do pisania.
Zaciekawił mnie oryginalny, nawet szalony, niespotykany dotąd koncept pisarza na książkę z motywem literackim, połączenie przyziemności ze wzniosłą urodą życia, aktem czytania ponad jakość i przypadkowość tekstów podjętych do lektury. Opowieść domyka epistolarny akt nadziei bohaterów...Publikacja godna uwagi, dobrze mi się czytało, nie zostanie przeze mnie zapomniana!

"Lektor z pociągu 6.27" (2014) jest jego debiutancką powieścią i to właśnie
ona przyniosła mu światowy rozgłos.

• Literatura francuska
  • 2016