Pięść Dawida. Tajne służby Izraela

Znak
2015-05-18
2015-05-18
Izrael Mosad

Okładka książki Straty. Żołnierze z Afganistanu Magdalena Rigamonti, Maksymilian Rigamonti
Straty. Żołnie... Magdalena Rigamonti...
Okładka książki Masa o pieniądzach polskiej mafii Artur Górski, Jarosław Sokołowski
Masa o pieniąd... Artur Górski, Jaros...
Okładka książki Navy Seals Scott McEwen, Richard Miniter
Navy Seals Scott McEwen, Richa...

Pobieżnie o służbach Izraela

Ciekawe ale dla znawców tematu może być trochę nudna. Zbiór różnych informacji akcji i działań Izraela i Palestyny. Szybko się czyta.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka z kategorii można, ale nie trzeba jej czytać. Ot, do poczytania z nudów Niczego nie urywa. Wielokrotnie odgrzewane wcześniej historyjki o izraelskich służbach.
Z drugiej strony, dla laika to może być nawet ciekawa pozycja.

Z drugiej strony, dla laika to może być nawet ciekawa pozycja.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bohaterowie: Mossad i spółka czyli wszystkie mniej i bardziej tajne służby wywiadowcze Izraela

Czas i miejsce: od początków państwowości izraelskiej do chwili obecnej, bardziej w świecie niż w samym Izraelu

Konstrukcja: pobieżna analiza najważniejszych akcji w wykonaniu Mossadu oraz „mossadopodobnych” organizacji - cicho-sza!!!

Zalecenia: dla wielbicieli dreszczyku i potrafiących odcedzić fakty

Zalecenia: dla wielbicieli dreszczyku i...

Opowieść o najbardziej spektakularnych akcjach służb specjalnych Izraela, niewyjaśnionych zdarzeniach i ludziach, którzy udaremnili niejeden zamach. Niemniej jednak, nie należy się po tej książce spodziewać "bomby" o wywiadzie Izraela.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Wiele obiecywałem sobie po tej książce. Niestety zawiodła. Równie dobrze większość zawartości można byłoby napisać kopiując zawartość Wikipedii na temat kolejnych oddziałów w ramach służb zbrojnych Izreala. Jedynie wątek polski nt. transportu rosyjskich Żydów jest godny uwagi.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Słaba książka, faktycznie jak "Tele tydzień".

Słaba książka, faktycznie jak "Tele tydzień".

Na podstawie Wikipedii:
Artur Górski (ur.1964) - polski dziennikarz, korespondent wojenny oraz pisarz. Z wykształcenia jest historykiem. Jego twórczość oscyluje pomiędzy reportażem literackim, pastiszem literaturą faktu oraz powieścią kryminalną i sensacyjną. Jest zastępcą redaktora naczelnego "Focusa"

Ta książka z 2015 roku ma na LC 6,06 (198 ocen i 49 opinii) tzn ilość cztelników niezła, lecz wynik, jak na tak ciekawy temat, słaby.
Jednakże totalnego zmiażdżenia dokonał w "oficjalnej recenzji" na LC Krzysztof Krzemień, godło "Myrkul". Adres: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/250248/piesc-dawida-tajne-sluzby-izraela

Zarzuty Krzemienia są zasadne i przekonująco wyszczególnione, więc trudno się z nimi nie zgodzić, a mimo to staję w obronie Górskiego, bo ma pisarski talent i fajnie się go czyta. A, że jego pisanie trzeba potraktować z przymrużeniem oka, to przymrużmy i bawmy się lekturą. Dodam jeszcze, że umiejętną kompilację różnych gatunków i różnych autorów, (oczywiście - bez plagiatu) uważam za dozwoloną i świadczącą o inteligencji "kompilatora" . A więc pewne 6/10

Na podstawie Wikipedii:

Ta książka z 2015 roku ma na LC ...

Czyta się szybko i sprawnie jak większość reportaży. Historia potraktowana moim zdaniem bardzo po macoszemu.Przedstawione suche fakty bez większej refleksji. Momentami odnosi się wrażenie czy aby autor faktycznie osobiście przeprowadzał część wywiadów. Szkoda.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka składa się z historii i historyjek. Bardzo dobrze czyta się tak dużą dawkę historii służb Izraela okraszoną wieloma opowieściami różnych ludzi związanych z tematem. Naprawdę miłe zaskoczenie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Kolejna dobra pozycja z literatury faktu. Sporo ciekawych informacji na temat różnych akcji w wykonaniu izraelskiego wojska oraz służb specjalnych.

• Reportaż
  • 2015