Interior

Okładka książki Interior Lisa See
Okładka książki Interior
Lisa See Wydawnictwo: Świat Książki Cykl: Czerwona księżniczka (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Czerwona księżniczka (tom 2)
The Interior: A Red Princess Mystery
Świat Książki
2015-05-20
2015-05-20
Anna Dobrzańska-Gadowska
Anna Dobrzańska-Gadowska Chiny morderstwo intryga

Książka wciąga powoli, ale jak człowieka wessie trudno się od niej uwolnić. Chińsko-amerykańska powieść sensacyjna, ale co najciekawsze ukazująca świat bogatej, nowoczesnej Ameryki i niewielkiej części chińskiego społeczeństwa i tą część Chin - wykorzystywaną, biedną, straszliwie smutną i okrutną. Podskórne okrucieństwo w książkach Lisy See jest zawsze obecne, związane z trudami życia Chińczyków, z ich surową, niemiłosierną filozofią. Pomijając wątek sensacji, to ksiązka o tym jak wszyscy wykorzystujemy chińską biede ciesząc sie z tanich towarów wyprodukokowanych ogromną ceną ludzkiego cierpienia i wyzysku

Sensacja. Wg. mnie dobra. Realna. Przede wszystkim autorka korzystając ze swojego pochodzenia, licznych podroży do kraju przodków potrafi akcję książki umieścić w prawdziwie chińskich realiach, a to wcale nie łatwe. Chińska kultura jest całkowicie odmienna od naszej, zachodniej. Przykładowo. u nas biurokracja i sama postać urzędnika to synonim chaosu i niemocy decyzyjnej, tymczasem w Chinach urzędnik w chiński rozumieniu to zupełnie inna osoba niż w naszym ,od kiltu tysięcy lat to osoba statusie naszego arystokraty, bo arystokracji w Chinach nie ma i nigdy nie było, taki status mieli urzędnicy. Książka takie niuanse tłumaczy zachodniemu czytelnikowi, dlatego to fajna pozycja nie tylko rozrywkowa ale też edukacyjna, która dotyczy realnego czasu, miejsc, ludzi i ich zachowań. Warto.

Ciekawa fabuła, interesująco zarysowane tło polityczne i historyczne konfliktu Chiny i USA, ale zabrakło w tym wszystkim relacji głównych bohaterów. Skupienie się na zagadce kryminalnej oraz wszystkich aspektach śledztwa sprawiło, że stała się to powieść bardziej dokumentalna niż kryminalna. Ilość przytoczonej historii Chin oraz naduzyć jakie tam wstępują, a także praktyk wyzysku firm zagranicznych ludzi sprawiło, że miałam wrażenie, że autorka chce tym kryminałem wyrazić protest. Pod tym względem nie jest to aż tak szokujące, ponieważ ten temat od wielu lat się przetacza i powstało wiele reportaży w tym temacie, skutków z tego niewiele. Za mało kryminału w kryminale. Polecam czytelnikom, których fascynuje temat Chin oraz ich klimat kulturalny.

Drugi tom "Czerwonej Księżniczki".

David i Hulan rozstają się, ponieważ mężczyzna wyjeżdża do Los Angeles. Załatwia swoje sprawy a przy okazji jest świadkiem śmierci swojego przyjaciela. Miles proponuje Davidowi, aby zajął miejsce Keitha i prowadził kancelarię prawniczą w Pekinie. Mężczyzna się zgadza ponieważ dzięki temu będzie z Hulan.

Hulan natomiast udaje się do swojej przyjaciółki, której córka "rzekomo" popełniła samobójstwo. Suchee w to nie wierzy i prosi Hulan by ta zbadała tę sprawę. Hulan przesłuchuje świadków, zatrudnia się w fabryce zabawek w której pracowała Miaoshan. Dziewczyna dostrzega, że warunki panujące tam są dalekie od ideału a kodeks pracy jest tam łamany - godziny pracy są długie, pensja zbyt mała, warunki w domu przy fabryce są gorsze niż można to sobie wyobrazić.

David i Hulan są razem, ale zaczyna się test dla ich związków. Zakochani stoją po dwóch stronach barykady: David ma chronić klienta i nie może pisnąć słówka na temat dokumentów swojego klienta, bo obowiązuje go tajemnica zawodowa, Hulan jest inspektorem i jej zadaniem jest ukaranie winnych, którzy maczają palce w korupcji i są winni śmierci paru osób...

Drugi tom podobał mi się bardziej pod względem kryminalnym, gdyż był ciekawy wątek. Natomiast odpychało mnie zachowanie Hulan. Jak kobieta będąca w ciąży może pracować kilkanaście godzin przy montażu w jednej pozycji? Ona nie dość, że nie myślała o sobie to nie myślała o dziecku tylko je narażała i o mało go nie straciła. Oczywiście jest odważna i rozwiązała sprawę tego jej nie odmówię. Do Davida nie mam jakichś szczególnych zastrzeżeń.

Pozostaje mi sięgnąć po trzeci tom.

Drugi tom "Czerwonej Księżniczki".

Hulan natomiast udaje się do...

Nie byłam przyzwyczajona do tego, żeby Lisa See osadzała swoje historie bliżej współczesności - to ciekawa, odświeżająca odmiana! Kryminalna historia mnie wciągnęła. Słuchałam jej jako audiobooka na Audioteka.pl, ale...dopiero teraz zobaczyłam, że to jest drugi tom, a jednocześnie jedyny z cyklu dostępny na audiotece. :<

Kryminał to rzadko wybierany przeze mnie gatunek, ale styl autorki i opisane przez nią chińskie oraz amerykańskie realia w "Interiorze" przykuły moją uwagę na kilka dni. Duże znaczenie w odbiorze miał dla mnie fakt, że jest to książka przede wszystkim o kobietach. W tej wpółczesnej historii tzw. czerwona księżniczka, korzystając ze swoich przywilejów, zgłębia tajemnice kobiet pracujacych w fabryce zabawek na chińskiej prowincji.

Zamierzam sięgnąć po inne książki Lisy See, choć niekoniecznie z tej trylogii.

Na "Interior" trafiłam przypadkowo nie wiedząc, że jest to druga część trylogii Lisy See, z którą nie miałam wcześniej styczności. W żadnym stopniu nie przeszkadzało mi to w lekturze, gdyż autorka zadbała o to by stosownie do bieżących wątków przybliżyć sylwetki głównych bohaterów tj. Hulan- chińskiej agentki służby bezpieczeństwa i Davida - amerykańskiego prawnika....

Książka moim zdaniem taka sama jak poprzednia, nie była ani lepsza, ani gorsza. W kilku miejscach wydawała mi się być lepsza, ale w ostatecznym rozrachunku stawiam je na tym samym poziomie. Jeśli ktoś chce to może czytać, jednak jeśli macie inne książki do czytania, to polecam tą sobie odpuścić.

Troszkę lepsza niż pierwsza część, ale wciąż uważam, że thrillery nie są mocną stroną Pani See. Cała nadzieja w ostatnim tomie.

Chińskie realia przedstawione są w tej części z taką samą mistrzowską precyzją jak w każdej pozycji tej autorki, jednak fabuła zdaję sie być zbyt tajemnicza, cały czas ma sie wrażenie błądzenia w ciemności, autorka nie podaje nam żadnych wskazówek, smaczków. Część trylogii jak najbardziej warta przeczytania, może nie tyle ze względu na fabułę co na sentyment do pierwszej części, ciekawość poznania chińskiej historii i zwyczajów oraz jako przepustkę do ostatniej części.

Jest to druga książka z cyklu "Czerwona księżniczka" autorstwa Lisy See.

Znów spotykamy Liu Hulan i Davida Starka. Tym razem Liu została poproszona przez dawną przyjaciółkę o pomoc w ustaleniu prawdziwych przyczyn śmierci córki jej przyjaciółki z dawnych lat. Hulan prowadzi śledztwo na własną rękę w fabryce zabawek należącej do amerykańskiego koncernu.
Tym czasem David porzucił pracę prokuratora w USA i przeprowadza się do Chin, do swojej ukochanej by od strony prawnej przeprowadzać sprawę kupna fabryki dla swojego klienta. Jak się okazuje sprawy się łączą.

Jest to kolejna fascynująca, kryminalna opowieść osadzona w realiach chińskich. Tym razem na tapetę został wzięty wyzysk pracowników w fabrykach na terenie biednych rejonów Chin. Oprócz dobrze skrojonego wątku kryminalnego znów dostajemy w pakiecie sporą dawkę informacji o zwyczajach i kulturze dalekiego i odmiennego nam mentalnie kraju jakim są Chiny.

Polecam serdecznie.

Jest to druga książka z cyklu "Czerwona księżniczka" autorstwa Lisy See.

Tym czasem David...

• Lisa See