Ekonomia. Instrukcja obsługi

2015-05-29
2001-05-14
Barbara Szelewa
ekonomia finanse

Dobry wstęp do uczenia się ekonomii, rozdziały napisane krótko i zwięźle.

Dobry wstęp do uczenia się ekonomii, rozdziały napisane krótko i zwięźle.

Bardzo dobra książka, która oszczędzi wiele czasu tym, którzy szukają odpowiedzi na pytanie "jak działa gospodarka?", ale chcą otrzymac ją prosto i na tacy.

Taka naprawdę podstawowa instrukcja obsługi. To raczej zbiór w miarę przystępnie przytoczonych definicji z szeroko zakrojonej dziedziny ekonomii, niż książka o ekonomii. Mimo że niewiele o ekonomii (z naukowego punktu widzenia) wiem, tak i niewiele się dowiedziałem. Ot, że jest kilka szkół ekonomii, że jest coś takiego jak PKB, bilans płatniczy, że są różne rodzaje bezrobocia i że wolny rynek jest de best (choć z zastrzeżeniami). W sumie jak już zacząłem, to i skończyłem, ale po przeczytaniu stwierdzam, że raczej nie warto i pewnie są lepsze książki w tym temacie.

Nie sądziłam, że książka o ekonomii może być tak ciekawa. Prosto i zwięźle napisana, łatwa do zrozumienia, a również motywująca do dalszego zagłębienia się w temacie.

Tak jak w tytule - instrukcja obslugi. Skoro zrozumial to taki laik jak ja to mysle, ze kazdy da rade. Ksiazka pozostawia spory niedosyt, no ale zeby opisac wszystkie zagadnienia chociaz troche ponad poziom podstawowy to z "instrukcja onslugi" zrobilo by sie "opasle tomiszcze obslugi".

Dobry poradnik dla tych, którzy chcą poznać podstawy ekonomii, główne szkoły ekonomiczne, teorie, terminy oraz co się za nimi kryje. Jest to perspektywa wychodząca poza klasyczne definicje oraz suche opisy z podręczników. Autor tłumaczy mechanizmy głównie makroekonomii, w sposób bardzo przystępny.

Dobre, przejrzyste choć czasem wchodzące w ciekawe szczegóły podstawy działania współczesnej (i przeszłej) ekonomii. Perspektywa nie jest radykalna, to raczej współczesny keynesizm i można wyczuć miejscami że autor wydaje się trochę zbyt przywiązany do umiarkowania dla samego umiarkowania. Nie wpływa to jednak znacząco na odbiór czy merytorykę. Polecam dla każdego, kto coś słyszał o tej całej ekonomii i szuka przystępnego fundamentu.

"Ekonomia jest znaczenie bardziej przystępna niż wielu ekonomistów chciałoby, żebyśmy sądzili."

Ja, laik ekonomiczny, jestem usatysfakcjonowany powyższą instrukcją obsługi.

Wydaję się, że autor zachował równowagę pomiędzy prowadzającym tonem, a rozdrobnieniem tematu. Plusem dodatnim również są przestrzenie "dane z życia wzięte" znajdujące się w każdym rozdziale książki, zestawiające teorie z praktyką.

Jedno zastrzeżenie - książka nie jest bezstronna, tak jak deklaruje autor; m.in. wyraźnie argumentuje na rzecz ograniczenia nieokiełznanej wolności rynku, co nie znaczy, że owe racje jawią się po lekturze jako bezzasadne.

Ja, laik ekonomiczny, jestem usatysfakcjonowany powyższą instrukcją obsługi.

Nie tak błyskotliwa i lekko napisana jak "Źli Samarytanie", ale niezła i fragmentami pouczająca. Autor tym razem postawił sobie za cel napisanie czegoś w rodzaju przystępnego podręcznika do ekonomii dla laików. W kolejnych rozdziałach zajmuje się zarówno głównymi szkoła myślenia o niej jak i analizuje najważniejsze pojęcia i obszary zainteresowania. Generalnie autor próbuje być obiektywny, cały czas powtarzając, że nie ma jednej jedynej słusznej "ekonomii" (co trzeba uznać za najważniejszy wniosek książki) jednak przy analizie poszczególnych problemów widać, że autor też ma swoje priorytety i własne podejście do omawianych kwestii.

Serdecznie polecam każdemu. Bardzo rzetelnie i prostymi słowami wyjaśniono najważniejsze kwestie z dziedziny ekonomii: zasady działania przedsiębiorstw, produkcja, konsumpcja, oszczędności, PKB, rola państwa, rynki finansowe, teorie ekonomiczne. Co ważne, autor często zwraca uwagę na fakt, że ekonomia nie jest nauką ścisłą a raczej efektem przekonań politycznych – co warto sobie uświadomić. Jak na pozycję Wydawnictwa Krytyki Politycznej przystało, lewicowa wrażliwość autora jest widoczna, ale autor przytacza tezy zarówno zwolenników, jak i krytyków wolnego rynku, więc można wyrobić sobie własną opinię.

• Ekonomia
  • Non-fiction