Potrzebna cała wioska

Okładka książki Potrzebna cała wioska Małgorzata Stańczyk, Agnieszka Stein
Okładka książki Potrzebna cała wioska
Małgorzata StańczykAgnieszka Stein Wydawnictwo: Mamania nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Mamania
2015-11-20
2015-11-20

Okładka książki #sexedpl. Dorastanie w miłości, bezpieczeństwie i zrozumieniu. Przewodnik dla rodziców Barbara Baran, Alicja Długołęcka, Małgorzata Iwanek, Iza Jąderek, Michał Pozdał, Anja Rubik, Agnieszka Stein
#sexedpl. Dora... Barbara Baran, Alic...
Okładka książki Zbudujmy sobie wioskę. O tym, jak wspierać rodziców w opiekowaniu się sobą Małgorzata Stańczyk, Agnieszka Stein
Zbudujmy sobie... Małgorzata Stańczyk...

Rodzicielski rozwój osobisty

Świetna książka dla rodzica dziecka w każdym wieku. Książka ma format rozmowy między dwiema psycholożlami. Pani Agnieszka w bardzo jasny i sensowny sposób opowiada o rodzicielstwie bliskości.z pewnością sięgnę po kolejne pozycje tej autorki.v

Podoba mi się ta książka. Uświadamia, jak zmieniło się wychowanie dzieci na przestrzeni lat i jaki to ma wpływ na model wychowania obecnego pokolenia. Porusza ważny wątek osamotnienia obecnego pokolenia rodziców małych dzieci, które w dużej części wychowuje swoje pociechy z dala od rodzinnego domu, a więc nie ma na co dzień dostępu do pomocy babć i dziadków. Wcale nie wszystko w naszym rodzicielstwie jest łatwiejsze niż za czasów naszych rodziców.

"Dojrzałość nie oznacza niezależności,
tylko umiejętność tworzenia wzajemności i współzależności."

Bardzo empatyczna rozmowa o rodzicielstwie bliskości. Dodatkową wartością są wątki biograficzne Agnieszki Stein.

"Dojrzałość nie oznacza niezależności,
tylko umiejętność tworzenia wzajemności i współzależności."

Dosyć przypadkowo zaczęłam od tego wywiadu, zamiast od "Dziecka z bliska", jednak nie żałuję, bo mogłam zapoznać się z podejściem Agnieszki Stein do rodzicielstwa i tego czego naucza. Wywiad czyta się lekko, czuć od autorki mnóstwo szacunku do innych ludzi. Nie miałam poczucia, żeby zarozumiale uważała, że rodzicielstwo bliskości to jedyny prawidłowy model wychowania. Z dużym dystansem patrzę na takie zero-jedynkowe poglądy, które nie dopuszczają innych możliwości, ale tutaj na szczęście tego nie było. Z chęcią sięgnę po lekturze tego wywiadu po "Dziecko z bliska", bo koncepcja rodzicielstwa bliskości bardzo mnie zainteresowała.

Nie mam dzieci, a czytałam z wielkim zaciekawieniem. Agnieszka Stein- trzeba zapamiętać to nazwisko. Jej poglądy i przemyślenia są warte zapamietania nie tylko dla wszystkich dzieciatych. Mądrość życiowa bije ze słów tej psycholożki.

Temat rodzicielstwa bliskości jest mi dobrze znany, więc trochę miałam obawy, że książka mnie szybko znudzi. Jednak bardzo się myliłam.

Ta książka - wywiad jest o tym, jak ważny jest instynkt macierzyński i podążanie za nim, zaufaniu do siebie, ale i do dziecka. No i o budowaniu wioski, dobrych ludzi wokół, na których możesz liczyć, którzy myślą podobnie i są gotowi dać Ci wsparcie, kiedy go potrzebujesz najbardziej. Jest coś takiego urzekającego w narracji autorki (pani Agnieszki),że czyta się tę książkę jednym tchem.

Fajnie pokazuje osobę Agnieszki, ale to kiepski tytuł jako pierwsza książka o RB. Zaczynam "Dziecko z bliska", bo brak mi podstaw.

Myślę że osobom zainteresowanym psychologią rozwoju i wychowaniem dzieci postaci Agnieszki Stein nie trzeba przedstawiać. Bardzo przyjemna rozmowa poruszająca wiele tematów związanych ze szkołą, rodzicielstwem, wychowaniem dzieci. Na pewno nie można jej traktować jako kompedium wiedzy, po rozszerzenie konkretnych tematów trzeba sięgnąć do innych źródeł.

Cała prawda o naturalnym macierzyństwie, o tym, jak zbędna jest większość gadżetów i jak przy pomocy chęci, poświęcenia czasu i miłości można wychować człowieka, jednocześnie nie zabierając mu prawa do jego autonomii.

Bardzo dobra książka. Choć mam mieszane uczucia do A. Stein, to ten wywiad czytało mi się świetnie i dużo mi dało zrozumienie pewnych rzeczy.

• Dziecko
  • Psychologia