Pucka

Okładka książki Pucka Janina Katz
Okładka książki Pucka
Janina Katz Wydawnictwo: Czarna Owca Seria: Literatura skandynawska literatura piękna
Literatura skandynawska
Putzka
Czarna Owca
2008-01-01
2008-01-01
Bogusława Sochańska

2032

Domniemywano, że Pucka jest córką samego V. Nabokova, ale wiadomo na pewno tylko tyle, że jej matką jest Fania Kaplan. Ciekawa biografia zagmatwanego życia, które w pewnych momentach doświadcza wielkiego egzystencjalnego lęku. Strach tez jest obecny, zwłaszcza gdy ma się dwadzieścia parę lat i żyje podczas największej hekatomby. Poznajemy jej fascynacje, obsesje już od wieku młodzieńczego. Z matką Sonią od zawsze miała napięte stosunki, obie miały dominujące osobowości. zadziorna, łamiąca konwenanse córka nie była potulnym ludzikiem. Pełna optymizmu, wierzy w ludzką dobroć, łatwo zaprzyjaźnia się z innymi. Otacza się ludźmi sztuki, malarzami, flirtuje z Janem. Potem duży wpływ Szymona. Tło historyczne dość chaotycznie przedstawia powojenną rzeczywistość, trudny w odbiorze jest też specyficzny styl pisania.
Z racji na żydowskie korzenie dziewczyny, kwestia polskiego antysemityzmu jest widoczna, roztrząsana w praktycznie każdym rozdziale. Niestety PRL ma coraz gorszy stosunek do swoich żydowskich obywateli, a przyjaciele kobiety wyjeżdżają na fali wydarzeń. Nostalgiczny portret lat 50-tych i 60-tych.

Autorka w swej w dużej mierze autobiograficznej powieści opisuje dojrzewanie i wchodzenie w dorosłość w powojennym Krakowie. Wiele namiętności, niestety trochę mniej czułości. Ale chyba bardzo dużo prawdy. Trudne relacje z matką naznaczone tajemnicą, ciężar bycia Żydówką w socjalistycznej Polsce, próba zrozumienia życia i siebie. Poważne związki i przelotne romanse, świat kultury i sztuki. Wreszcie upiorny marzec 68 i widmo emigracji. I ogromna miłość do Krakowa. "Pucka" to powieść o Polsce...
Nie umiem jej jednoznacznie ocenić, jednocześnie mnie przyciągała i odpychała. Dużo w niej emocji.

6,5/10

Nie powiem, dla mnie była to miejscami dość ciężka lektura. Nie ze względu na treść, ale na styl i coś, co ja uważam za brak porządnego przedstawienia czytelnikowi, w jakim czasie mniej więcej dzieje się akcja danego rozdziału. Moim zdaniem granice między jednym a drugim momentem w powojennej historii Pucki są praktycznie niewidoczne, dopiero po jakichś kilkunastu stronach orientowałam się, że mowa już o innym etapie życia dziewczyny.
Gdybym ostatnimi czasy nie czytała innych rzeczy traktujących o PRL-u, potraktowałabym główną bohaterkę jako postać kompletnie wymyśloną i dziwnie się prowadzącą. natomiast udało mi się wcześniej sięgnąć po parę tytułów dotyczących życia w poprzednim ustroju. Zaskakująco wiele rzeczy dzięki "Pucce" zaczęło mi się układać w zgrabną całość.
Warto znać, zwłaszcza, że jest to naprawdę ciekawa opowieść o Żydówce, której przyszło dorastać w kraju, który z roku na rok coraz bardziej nie życzył sobie jej obecności.

Janina Katz – polska pisarka żydowskiego pochodzenia, urodzona w Krakowie w 1939 roku zmarła wczorajszego dnia 18 października 2013 roku w Kopenhadze. Mieszkała od 1969 roku w Danii, wielokrotnie nagradzana i nominowana do Nagrody Literackiej Rady Nordyckiej.
Autorka pięciu powieści, jedenastu tomików poezji, dwóch tomów opowiadań oraz książki dla dzieci. Była również krytykiem literackim i tłumaczem na język duński twórczości m.in. Cz. Miłosza, W. Szymborskiej, Z. Herberta, T. Różewicza czy S. Mrożka.
Powieść „ Pucka” interpretowana jest jako żywy obraz socjalistycznej Polski widziany oczami polskiej Żydówki .
Pucka – to pieszczotliwe zdrobnienie imienia Pola, gdyż w dzieciństwie dziewczynka miała pucołowate policzki .
Powieść autobiograficzna o szerokim tle obyczajowym czasów powojennych i lat 60-tych z epilogiem w Danii 1995 roku.
Wychowywana przez samotną matkę Sonię – Pucka już od dzieciństwa czuje się wyalienowana w środowisku szkolnym , rówieśniczym . Poszukuje swej tożsamości studiując filozofię , wiążąc się z bohemą świata artystycznego Krakowa .
W tle codziennych życiowych zmagań autorki, jej trudnych decyzji w życiu osobistym – miłości do Jana , potem Szymona poruszane są społeczne stosunki polsko- żydowskie począwszy od fali antysemityzmu w Polsce końca lat 60. Bezpośrednia konfrontacja autorki z tymi wydarzeniami wyzwala w niej niepokój , brak poczucia bezpieczeństwa i stabilności
uczuciowej.

Długo się za nią zabierałam, gdyż nie mogłam przebrnąć pierwszych stron. Zmobilizowałam się dopiero na wczasach i nie pożałowałam! Po dosyć irytującym początku, kiedy bohaterka wydawała mi się egzaltowana, książka zaczęła obfitować w liczne, bardziej ciekawe wątki niż tylko dziewczęce rozterki Pucki z własnym ja. Baaardzo ciekawe odniesienia do żywych postaci ze świata kultury, forma również interesująca.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Judaica
  • Polskie