Troje do pary

Fundacja św. Grzegorza Wielkiego
2016-01-01
2016-01-01
Agnieszka Sztajer

Niezwykle adekwatne tezy dotyczące ludzkich oraz Bosko-ludzkich relacji, stawiane przez autora, są zaledwie jednym spośród wielu atutów tej książki. Przystępny język wypełniony zaskakującymi metaforami, których celem jest zobrazowanie danego zagadnienia w przejrzysty sposób, sprawia, że nawet skomplikowane kwestie wydają się zaskakująco zrozumiałe. Żadne ze zdań nie jest przypadkowe. Trzeba przyznać, że autor nie marnuje słów. Wręcz przeciwnie, kreuje treść w taki sposób, że niemalże każde ze zdań mogłoby posłużyć za sentencję. Przenikliwość i mądrość przekazu zaskakują od pierwszej linijki, aż po końcową stronicę. Czytelnik nie jest jednak przytłoczony trudnymi zagadnieniami. Ma wrażenie, jakby uczestniczył w dialogu, bo przekaz płynnie i trafia do odbiorcy niczym wciągająca dyskusja z bliską osobą. W odbiorcy, konfrontującym się z nieoczywistymi tezami mogą zrodzić się wątpliwości, które niemalże natychmiastowo rozwiewa autor, wyjaśniając zagadnienie w kolejnych linijkach książki, tak jakby mógł zobaczyć skonfundowany wyraz twarzy czytelnika i chętnie śpieszył z wyjaśnieniem. Zaskakujące jest też to, ile wiedzy można wynieść z tej wyjątkowej książki. Dla niejednego będzie to skarbnica wiedzy, którą Fulton zdecydował się przekazać osobom zainteresowanym emocjami, uczuciami oraz życiem w związku, którego centralnym punktem jest Miłość.

Jedna z najlepszych, jeśli nie najlepsza książka o miłości małżeńskiej i małżeństwie jako takim jaką dane mi było przeczytać. Jednocześnie jedna z najlepszych książek tego niezwykłego Kapłana, wielkiego Świętego w moich oczach. Polecam z całego serca i zachęcam do przeczytania tego niezwykłego dzieła.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Piękny, kwiecisty język treść - z niczym nie da się dyskutować, niczemu zaprzeczyć, dlatego nie mogę się nie oddać wrażeniu, że mam do czynienia z fantazmatem tak idealnym, że nic nie jest w stanie go obalić.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

"Tak jak każde zdanie wymaga podmiotu, dopełnienia i orzeczenia, tak każda miłość wymaga troistej relacji Kochającego, Ukochanego i Ich Jednoczącej Miłości", czyli Boga. Książka Sheena przepięknie wykłada prawdę, jaką jest potrzeba trójcy w relacji. Doskonała pozycja dla wszystkich, którzy pragną stworzyć trwałą relację małżeńską.

Wybitna.

Któryś z początkowych rozdziałów był dla mnie tak zniechęcający, że o mało nie zaprzestałam czytać. Trzeci? Teraz sama już nie wiem z czego to zniechęcenie wynikało, bo cała reszta - złoto! Czyste złoto!
Polecam czytać z podkreślaczem, bo sporo jest wskazówek praktycznych, chociaż podanych bez zbędnego znieczulenia ;-)

Wybitna.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Miałem dość wygórowane oczekiwania w stosunku do tej książki, bo słyszałem o niej, jak i o całej twórczości abp Sheena wiele bardzo pozytywnych opinii. Ostatecznie uważam, że książka jest jak najbardziej warta przeczytania, a z innymi autorstwa Fultona Sheena z pewnością jeszcze się zapoznam, lecz mimo wszystko nieco się zawiodłem. Lwia część książki dotyczy seksualności człowieka. To co napisano ma duże znaczenie i zawiera wiele ważnych myśli, ale po kilku rozdziałach traktujących mniej więcej o tym samym czułem już przesyt i temat seksualności zaczął mnie nużyć. Być może gdybym miał z nią większy problem, to czytałbym z większym zainteresowaniem. Na szczęście zostały poruszone również inne tematy i wówczas mogłem dostrzec, że styl abp Sheena potrafi być bardzo interesujący, a jednocześnie przekazuje on wiele pouczających myśli. Książka zawiera liczne fragmenty poezji zaczerpniętej z różnych dzieł, co urozmaica jej treść. Warta przeczytania przez małżeństwa zarówno na początku swojego stażu jak i z długoletnim doświadczeniem. Należy jednak wiedzieć, że książka przede wszystkim dotyczy relacji małżeńskiej na tle seksualności człowieka.

Przykłady są ciekawe, ale trudno się czyta. "Ciemna noc ciała" dużo wnosiła do tematu, ale sam autor wytykając, że za dużo poświęca się uwagi seksualności, sam też przeznaczał jej mnóstwo atencji. Moim "ulubionym" fragmentem był wielki cytat na pół strony, który zaczynał się od słów "Jezus z d a j e s i ę mówić".

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Czytałem wiele publikacji, książek i artykułów dotyczących spraw małżeństwa i rodziny. Ta jest najlepsza jaką dotąd przeczytałem. Abp. Sheen w typowy dla siebie przystępny sposób wyjaśnia wiele zagadnień, przytaczając liczne przykłady zasłyszane od ludzi, którzy często zwracali się do niego o pomoc. To niesamowite, że książka, która została wydana po raz pierwszy w 1951 roku jest tak aktualna również dziś. Polecam.

Genialna książka o miłości, małżeństwie i wszystkich sprawach dotyczących tego tematu. Chyba nie czytałem w życiu książki o tej tematyce tak trafiającej w punkt i zarazem tak świetnie napisanej. Pozycja obowiązkowa dla każdego kto tworzy rodzinę.

• 2017
  • Dziesięć