Trzy po 33

Okładka książki Trzy po 33 Jerzy Bralczyk, Andrzej Markowski, Jan Miodek
Okładka książki Trzy po 33
Jerzy BralczykAndrzej Markowski Wydawnictwo: Agora językoznawstwo, nauka o literaturze
językoznawstwo, nauka o literaturze
Agora
2016-10-13
2016-10-13
miodek bralczyk język

Okładka książki Zdrowy język. Dla lekarza, dla pacjenta Jerzy Bralczyk, Artur Mamcarz
Zdrowy język. ... Jerzy Bralczyk, Art...
Okładka książki Bralczyk o sobie Jerzy Bralczyk, Paweł Goźliński, Karolina Oponowicz
Bralczyk o sobie Jerzy Bralczyk, Paw...
Okładka książki A bodaj ci nóżka spuchła, czyli co nas śmieszyło i śmieszy Jerzy Bralczyk, Michał Ogórek
A bodaj ci nóż... Jerzy Bralczyk, Mic...

Miłość do języka, zainteresowanie nowymi słowami i językami obcymi towarzyszą mi od dziecka. Sama jestem filologiem z wykształcenia i nie mogłam nie sięgnąć po książkę napisaną wspólnie przez trzech wspaniałych językoznawców. Bardzo ciekawie napisane a sama końcówka tylko dodała smaku.

Profesorowie Miodek, Bralczyk i Markowski opowiadają o zawiłościach językowych, użyciu słów i ich etymologii w sposób przezabawny. Co prawda nie wszystkie słowa mnie ciekawiły, ale wiele felietonów było bardzo interesujących. Przyjemne, bo krótkie i z walorem edukacyjnym :).

Książka jest zbiorem błyskotliwych, krótkich felietonów autorstwa trzech znakomitych językoznawców, którzy od lat uczą, jak używać pięknej polszczyzny. Sporo miejsca zajmuje analiza nowomowy i nie tylko, a wszystko okraszone licznymi anegdotami. Polecam zainteresowanym zmianami jakie zachodzą w naszym ojczystym języku.

Nie rozumiem takich książek, plątanina oderwanych od siebie felietonów. Może w jakiejś gazecie raz na tydzień fajnie by było je poczytać, ale w formie książki nie da się tego czytać. I mimo że lubię każdego autora z osobna, to książce daję naciągane 5, bo mnie strasznie zirytowała, znudziła i zmęczyła.

To pozycja wieloautorska o zróżnicowanym poziomie i wspólnej, poprawnej narracji.

Bardzo przyjemnie czytało mi się ją z doskoku - 5 minut tu, 10 minut tam. Jako zbiór felietonów nie jest to raczej książka do przeczytania na raz. Nie wszystkie felietony są ciekawe, natomiast wszystkie są (jak na językoznawców przystało) rewelacyjnie napisane. Zachwyca lekkość z jaką autorzy władają słowem. Zachęciła mnie do zwracania większej uwagi na wypowiadane (nie tylko w języku polskim) słowa oraz do ostrożniejszego i do bardziej precyzyjnego ich dobierania. Z podwójną przyjemnością czytałam te felietony, w których próbowałam naśladować głosy i sposób wypowiedzi poszczególnych panów autorów :)

Oj, jak dobrze czyta się te felietony. Z jaką ciekawością, z jakim zaangażowaniem, można by rzec, iż wręcz z wypiekami na policzkach. Oczywiście, pod warunkiem, że kogoś cieszy słowo. Interesuje go etymologia. A już składnia – to po prostu sama satysfakcja. To książka, która sprawiła, że moje śniadania nabrały walorów edukacyjnych. Dowiedziałam się, w jaki sposób tworzą się nowe słowa, co wpływa na to, że jedne wchodzą a inne wychodzą z użycia. Przyjemnie było poczytać wypowiedzi każdego z panów. Ich zainteresowania się różnią, odmienny mają styl wypowiadania się i przez to, że się przeplatają – książka nie jest nudna. Nie pozostaje mi nic innego, jak zachęcić wszystkich fanów języka, również tych nieśmiałych, do lektury. Nie będziecie żałować.

Świetna książka - wciągnęła mnie od początku i aż nie chciałam jej odkładać na półkę w trakcie czytania. Ciągle sobie powtarzałam "jeszcze tylko jeden felieton", w końcu są one takie krótkie, a nigdy na jednym się nie kończyło. Zdaję sobie z tego sprawę, że "Trzy po 33" nie każdego wciągnie tak samo, bo żeby naprawdę cieszyć się lekturą, trzeba choć trochę lubić język polski i interesować się nim. I w pełni rozumiem, że nie każdemu wyda się fascynujące, jak ewoluowały słowa, z których coraz częściej korzystamy w codziennej polszczyźnie. Panowie Bralczyk, Miodek i Markowski - najlepsi znawcy języka polskiego w kraju - wybrali słowa i zwroty, z którymi większość z nas spotyka się często w mediach czy w codziennych rozmowach. Gimbaza, obczaić, słitfocia, paparazzi, polewka, know-how, hejt, ogarniać... Zastanawialiście się kiedyś, skąd wzięły się w polszczyźnie te słowa, a także wiele innych? Czy zawsze znaczyły to, co znaczą teraz? Z jakiego języka się wywodzą i jak zostały włączone do języka polskiego? Jak je odmieniamy, jak tworzymy od nich inne części mowy - rzeczowniki, czasowniki, przymiotniki? Dla mnie taka podróż przez język polski w towarzystwie trzech profesorów była wspaniałą przygodą. Dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy, poznałam inne znaczenia znanych mi słów. A wszystko to w formie krótkich felietonów, napisanych bardzo przystępnie, co też było pozytywnym zaskoczeniem - w końcu autorami są językoznawcy, którzy pewnie częściej posługują się poprawną, naukową polszczyzną - a tu proszę, mamy i kolokwializmy, i przystępny język. "Trzy po 33" szczerze polecam - jeśli dla kogoś "tyle" nowej wiedzy to za dużo na jedno podejście, książkę można spokojnie podzielić na części - każdy felieton dotyczy innego słowa, każdy można czytać oddzielnie. A całość przeczytać po prostu warto, by lepiej rozumieć słowa, z których często korzystamy i nie zawsze poprawnie.

Trzech (tenorów) panów profesorów prezentuje po trzydzieści trzy felietony poświęcone słowom, wyrażeniom, znaczeniom i ich zmianom. Nie brakuje lekkości, humoru, anegdot i ogromu wiedzy. Można otworzyć w dowolnym miejscu i zacząć czytać, nie trzeba od deski do deski. Aczkolwiek forma wydania (ostre kolory i nieporęczny format) to nieco dyskusyjna sprawa.

Od pewnego czasu z większym zainteresowaniem przyglądam się językowi polskiemu, więc gdy natknęłam się gdzieś na tę książkę, nie mogłam sobie odmówić przeczytania.
To pozycja właśnie dla takich osób jak ja - nie zawodowych polonistów, ale ludzi obytych jakoś z językiem i zainteresowanych poprawną polszczyzną.

Książka składa się z kilkudziesięciu felietoników, z których każdy poświęcony jest jakiemuś słowu. Słowa są rozmaite - tradycyjne i nowoczesne, modne i wychodzące z użycia, swojskie i obce. Niektóre teksty punktują błędne używanie, inne skupiają się na etymologii, jeszcze inne to po prostu ciekawostki związane z danym obszarem językowym.
Raczej nie do czytania "jednym tchem", ale sięgania co jakiś czas, żeby kolejną porcję wiedzy przelać sobie do głowy.

Plusem jest na pewno lekka, niezobowiązująca forma - to nie szkolny podręcznik z usystematyzowaną wiedzą, każdy kto po niego sięgnie wyciągnie coś dla siebie, bez względu na to jakie oceny z polskiego otrzymywał w szkole.
Bardzo dużym plusem, o którym muszę wspomnieć, jest graficzna i typograficzna oprawa tej książki (projektantem był Wojtek Kwiecień-Janikowski). Spodobała mi się szalenie! "Nobliwość" profesorów skontrastowana jest z żywymi, wręcz jaskrawymi barwami (zieleń i róż),co daje fajne wrażenie dynamizmu. No i te słowa będące tytułami felietonów, intrygująco, ale przede wszystkim bardzo estetycznie rozłożone na obydwu stronach.

Tak że czyta się przyjemnie i ze względu na treść i na formę! Polecam.

Książka składa się z kilkudziesięciu felietoników, z których...

• Popularnonaukowe
  • Ebooki