Słodka jak krew

Okładka książki Słodka jak krew Petra Neomillner
Okładka książki Słodka jak krew
Petra Neomillner Wydawnictwo: Fabryka Słów fantasy, science fiction
Sladká jak krev
Fabryka Słów
2009-09-18
2009-09-18
978-83-7574-104-9
Magdalena Domaradzka
wampir Czechy wampiryzm

Świetna historia. pochłonąłem książkę w jeden dzień. Chętnie przeczytałbym jeszcze jedną autora. moja ocena to 20/10

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka jest bardzo dobrze napisana z opisami Pragi których nie jest za dużo i to jest,według mnie,duży plus.Akcja wartka i dobrze rozwinięta.

"-Kochasz to miasto,prawda?
-A ty nie kochasz Berlina?
-Nie aż tak.Ty je kochasz,uwielbiasz,kochasz każdy
kamień na rynku;ja tak nie potrafię.
-Bo masz mamę-wyjaśniam mu spokojnie.
-Co?
-Mamę.Gothel jest twoim domem i zawsze nim była,wciąż
chowasz się pod jej spódnicą.Ja nie mam nikogo,tylko to
miasto."

Ta książka jest kryminałem i fantastyką w jednym i dzięki tej powieści przekonałam się że takie połączenia mogą być bardzo interesujące a nawet rewelacyjne.Szczerze mówiąc nie przepadam za kryminałami ale po taką książkę jak ta,mam nadzieję,sięgnę jeszcze nie raz.Główna bohaterka przypadła mi do gustu i od razu ją polubiłam.Co prawda nie wiem po co ten tekst z tyłu książki ale i tak mi on nie przeszkadza.

Kristina Salo,czyli nasza główna bohaterka,dostaje sprawę morderstwa dwóch osób(oczywiście zamordowanych później przybędzie). Podejrzane są inne wampiry i Tina musi się dowiedzieć kto jest sprawcą.Gdy ma czas pożywia się krwią a potem dalej pracuje.Przydzielony jej zostaje do pomocy niejaki Kay, zabójca wampirów.Z początku są oni aroganccy wobec siebie ale po jakimś czasie się do siebie przyzwyczajają(mieszkali pod jednym dachem więc z drugiej strony nie mieli wyboru). Zdarzały im się jakieś wpadki np.Kristina trochę podpiekła Kaya na słońcu ale ogółem jakoś się dogadywali.Na końcu książki jest trochę emocji a sprawa zostaje już ostatecznie zakończona i cała ta historia się kończy.Z chęcią przeczytałabym dalsze części jakby takie były ale co zrobić jak ich nie ma.Mogę tylko wyobrażać sobie dalsze losy naszych bohaterów.Polecam tę powieść dla miłośników fantastyki z wątkiem kryminalnym.

"-Kochasz to miasto,prawda?
-A ty nie kochasz Berlina?
-Nie aż tak.Ty je kochasz,uwielbiasz,kochasz każdy
kamień na rynku;ja tak nie potrafię.
-Bo masz...

Reklamowana wyjątkowo durnym blurpem jest lepsza niż tenże zapowiada. Ale gorsza niż mogłaby być.
Drażni mnie niekonsekwencja w opisach. Z jednej strony opisy miasta czy sytuacji potrafią być całkiem dopieszczone. Z drugiej niektóre sceny wydają się być bardziej szkicem niż wersją ostateczną, która powinna była trafić do książki. Podobnie z bohaterami.
Ogólnie ani polecam, ani odradzam - lekkie czytadło

Ogólnie ani polecam,...

Kolejna historyjka o wampirach.
Wampiry są jak ludzie , chcą spokoju , wygody i nie zwracania na siebie uwagi.
Nie są niebezpieczne. Chyba że im odbije szajba , wtedy stają się potworami.

Podobne do książek L.Hamilton tylko słabsze.

Kolejna historyjka o wampirach.
Wampiry są jak ludzie , chcą spokoju , wygody i nie zwracania na siebie uwagi.
Nie są niebezpieczne. Chyba że im odbije szajba , wtedy stają się potworami.

Podobne do książek L.Hamilton tylko słabsze.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka ta wpadła mi w ręce całkiem przypadkiem, odłożona w bibliotece na półkę z horrorami (a nie jest to horror) i zaciekawiła mnie swoją specyficzną okładką. Najpierw pomyślałam że jest kiczowata i już w bibliotece przeczytałam kawałek, żeby sprawdzić, czy zawartość "dorównuje" okładce. I tutaj spotkała mnie niespodzianka. Po bardzo wielu książkach o wampirach, silących się na opowieści o wielkiej miłości, mamy coś, co znacznie bardziej przypomina rzeczywistość. Wampiry, okteślani przez Autorkę mianem "swojanów" przedstawieni są bez zbędnego idealizowania, mają charaktery i osobości. W dodatku akcja ma miejsce w czeskiej Pradze, które to miasto jest piękne- nie przeszkadzały mi więc krótkie wstawki nt. stolicy Czech. Główna bohaterka- Tina Salo- także daje się lubić. Przypomina mi odrobinę wampirzą wersję Stephanie Plum z cyklu autorstwa J. Evanovich. Nie będę się jednak rozpływać w zachwytach- po prostu dobre "czytadło" mogące poprawić humor. Najbardziej podobał mi się sposób, w jaki Petra Millner przedstawiła wampiry. Niestety nie dowiedziałam się wiele na temat ojca Tiny, czym poczułam się zawiedziona (jako że jego postać ciągle prześladuje wampirzycę w snach).
Myślę że książka powinna się spodobać wszystkim miłośnikom literatury "wampirycznej", o ile nie potraktują sprawy zbyt poważnie.

Książka sama w sobie nie jest zła, rzeczywiście czyta się ją szybko i płynnie. Skusiłam się na nią w bibliotece dzięki okładce, która jest w moich klimatach. Zresztą nadal lubię książki o wampirach, "Zmierzch" mnie nie zraził do tego typu opowieści bo zanim w ogóle dowiedziałam się o jego istnieniu przeczytałam całą serię Anne Rice i właśnie ona razem z innymi dobrymi książkami o wampirach (a według mnie było kilka takich jak choćby moje ukochane "Wpuść mnie") ukształtowała w mojej głowie obraz wampira. Podsumowując książka całkiem ok, nie wymagająca specjalnego wysiłku intelektualnego lektura z całkiem ciekawymi bohaterami. Jednak nie mogę powiedzieć, żeby mnie zachwyciła. Czegoś w niej brakowało i tego "czegoś" było bardzo dużo. Nie kupiłabym jej.

Cała książka jest z punktu widzenia Kristiny Salo więc naprawdę nie rozumiem opisu tej książki. W ogóle. Mimo wszystko przeczytałam ją, była nawet ciekawa, szybko się ją czytało i co najważniejsze nie nudziła. Pomysł na wampiry naprawdę ciekawy.Taka książka na szybko przy której nieszczególnie musisz się skupiać, na wolny weekend.
Czy po przeczytanie chciałabym ją widzieć u siebie w biblioteczce? Nie sądzę.

Czy po przeczytanie chciałabym ją widzieć...

Dobra łatwa i szybka książka..
Chciałem się rozerwać a toto leżało na kupce "nie wiem co to jest, ale kupiłem tanio" i bardzo pozytywnie się zaskoczyłem!
Polecam na wieczór

Dobra łatwa i szybka książka..
Polecam na wieczór

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Już w trakcie czytania książki zastanawiałam się, co napiszę o tej książce o jej skończeniu i w sumie nadal nie wiem, co napisać, mimo, że już ją skończyłam. Na pewno plusem jest to, że dobrze się ją czyta i bohaterowie też ciekawi, ale gdybym wiedziała, że to książka o wampirach to nie wiem czy bym po nią sięgnęła, bo od przeczytania sagi „Zmierzch” nie przepadam raczej za książkami o wampirach, bo żadna nie jest tak dobra jak wspomniana wyżej saga. Powieść ta jest bardzo specyficzna, dziwna i w sumie ok, ale raczej nie do końca mnie przekonała.

Taka leciutka ksiazka do przeczytania "na raz" ;)

Taka leciutka ksiazka do przeczytania "na raz" ;)

• Wampiry
  • 2011