Persepolis: Historia dzieciństwa

2004-06-01
9788391914281
Wojciech Nowicki
rewolucja islam Iran

Świetne pod każdym względem. Narracja młodziutkiej dziewczynki, która dojrzewa przy huku bomb i śmierci znajomych i bliskich, kreska jaką jest narysowana książka, historia, która porusza. Nie miałam styczności z danym tematem aż do teraz, Persepolis odrobinkę mi go przybliżyło. Na pewno sięgnę po drugi tom.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

genialne od kreski do historii i sposobu jej opowiedzenia.

genialne od kreski do historii i sposobu jej opowiedzenia.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Niezwykła historia rewolucji islamskiej z perspektywy dziecka. Na dodatek specyficzna narracja w formie komiksu pozwala zbliżyć się do bohaterów i w pełni zaangażować się w ich historię.

Polecam każdemu szukującemu nowego spojrzenia nie tylko na wojnę i religię ale także literaturę.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Nie jestem wielbicielką komiksów, ale ten jest dosyć wyjątkowy. To historia nowożytna Iranu, z punktu widzenia dziecka, dziewczynki Marjane, alter ego Autorki.
Bohaterka w chwili rewolucji islamskiej ma 10 lat, stary świat się rozpada, niepokorne dziecko nie umie pogodzić się z nową rzeczywistością. To rządy islamistów i wojna iracko-irańska. Marjane patrzy na świat z dużą dawką grozy, ale też z nutą ciepła i humorem. Widzi śmierć, tortury, ucieczki za granicę. Traci kolejnych członków rodziny, przyjaciół i znajomych. Rodzice próbują izolować ją od od złych informacji, ale to się nie udaje, szczególnie, że Marjane jest ciekawa życia i niezwykle bystra.
Dziewczynka nie chce poddawać się absurdalnym wymaganiom dotyczącym ubioru i zachowania ludzi. Walczy jak umie o swoją wolność. Często popada w rozpacz i płacze na wieść o ponurych zbrodniach reżimu. Ludzie żyją w rozdarciu, tylko w domu i wśród przyjaciół mogą zachowywać się normalnie. Dziewczynka nie umie zaakceptować takiego świata, chce nosić dżinsy, słuchać muzyki młodzieżowej, móc chodzić swobodnie po Teheranie i mówić to co myśli. W końcu rodzice znajdują sposób aby ochronić Marjane.
Od lat 80-tych XX wieku w Iranie niewiele się zmieniło na lepsze. Życie w państwie wyznaniowym przygnębia, budzi sprzeciw, nie sposób go zrozumieć.
Czarno-białe rysunki dobrze oddają świat bohaterki, są niezwykle wyraziste, mają swój styl. Brak koloru jest tutaj oczywisty.

Wstrząsająca opowieść o dorastaniu młodej dziewczyny w Iranie. Świetny sposób na to, by poznać historię tego kraju, sposób podania wiedzy jest przejrzysty i łatwy do przyswojenia. Książka graficzna pozwala zachować dystans, bo historie, które przytacza Satrapi, bywają okrutne i przygnębiające.
To co jednak najbardziej przytłacza to świadomość, ile zła może uczynić religia. Prawda ta jest boleśnie aktualna w Polsce, gdzie prawicowym ekstremistom marzy się kraj jednorodnych, bogobojnych katolików. Wizja przerażająca i niezwykle okrutna wobec każdego, kto określa się poprzez inne wartości.

Na półkach: , , , , , ,

Świetny komiks, oddający tak wiele emocji na swoich kartach, że nie sposób przejść obok obojętnie. Główna bohaterka ma bardzo ciekawe spojrzenie na świat, jej myśli czyta się z wielką przyjemnością, język jest na wysokim poziomie, a jednocześnie dopasowany do wieku, czy to dziecka, czy nastolatki. Ukazano tutaj społeczne przemiany, idiotyczne rozporządzenia, niepewność i bezradność ludzi. System, który niszczy indywidualność. Ciężko słowami opisać na czym polega magia tego komiksu, ale warto go przeczytać i samemu dowiedzieć się, jak bardzo ta historia przeszywa nas na wskroś.

Pani Marjane Satrapi opiera historie na wspomnieniach. ,,Persepolis'' został wykonany w formie pamiętnika podzielonego na okresy ,,historyczne'' (dzieciństwo, dorastanie, dorosłość). Pisze oraz rysuje o tym, co zna, co przeżyła, czego doświadczyła. Przekazując zasłyszane dykteryjki z otoczenia, od bliskich czy osób, które mają coś do opowiedzenia. Wszystko to składa się na portret dojrzałej, choć rozrabiackiej kobiety dorastającej w czasach ewolucji kulturowej, gdy szach rządził w mahometańskim kraju - przyczyniając się do tyranii dyktatorskiej. Poznała, czym jest religijna hipokryzja, obserwowała jedną wojnę z Arabami, potem drugą wojnę z Irakijczykami, wojnę domową w Iranie. Utarczki między mamą, a jej samą stale bawią oraz mocniej zaznaczają, dlaczego dzieciństwo w Iranie nie było dla niej zwyczajną igraszką: wykazała się jako rezolutne dziecko, ciekawe świata, zainteresowane politycznymi dysputami rodziców. Rozbrykana dziewczyna, ale wrażliwa na krzywdę, dlatego, gdy popełnia błędy, stara się je naprawić.

W części drugiej, gdy wyjeżdża do Wiednia, by wstąpić do uniwersytetu, aby się rozwijać, emancypować oraz zdobywać wykształcenie - uczestniczy w tyglu rosnącej w siłę popkultury czy muzyki metalowej. Poznając pierwszy smak miłości czy rozczarowania Europą. Satrapi podejmuje się krytyki społecznej, a także nie boi się odsłonić przed czytelnikiem: wrzucając w kadr własne obawy, wątpliwości czy nadzieje. Jest szczera, bezpośrednia, w głębi serca pozostaje dzieckiem, które marzyło zostać prorokinią, i poniekąd jej się to udało - choć nigdy nie odnalazła się w sytuacji polityczno-społecznej, z uśmiechem na twarzy maszeruje przez życie, znosi trudy czy niepowodzenia. Burzy fasady fanatyzmu religijnego czy terroryzmu w Iranie - to rząd odpowiada za wizerunek jej ojczystego kraju przyczyniając się do upadku wolności oraz słowa, gdzie kobiety miały rozkaz założyć chustę na głowę, bo ktoś z góry stwierdził, że włosy są podniecające, dlatego odsłonięte kobiety zachęcają mężczyzn do rozluźnienia obyczajowego (!). Nieporadność polityczna sprawiła, że kraj popadł w paniczny strach przed prześladowaniem czy represją. Marjane sprytnie naśmiewa się z nieporadnych przepisów społecznych, ale nie zapomina o poświęceniu ludzi, którzy rzeczywiście oddali życie, by wyzwolić kraj spod reżimu i ,,perskich'' ignorantów. Opowiada o pierwszej prywatce, pierwszym papierosie czy o pierwszej przeprowadzce, zachowując pamięć o wujach, ciotkach czy babce, która moim zdaniem - najbardziej przyczyniła się do rozwoju osobowości Satrapi, która nigdy nie dała się podejść dyktatowi społecznemu nie zostając cudzoziemką (a raczej emigrantką) z naleciałościami irańskiej rewolucji kulturowej za granicą.

Rewolucja islamska z perspektywy małej dziewczynki i to jeszcze w formie komiksu. Nietuzinkowy sposób na przedstawienie tak trudnego tematu. Wywołuje całą paletę emocji, przez złość na reżim i bezsilność, po wzruszenie i szczery śmiech.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Historia dzieciństwa na tle burzliwiej historii Iranu. Ciekawe i przystępne kompedium wiedzy na temat rewolucji islamskiej w Iranie oraz wojny iracko - irańskiej.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Nie czytam zbyt wielu komiksów, po ten sięgnęłam by poznać historię Iranu ,i czułam się tak samo zagubiona jak autorka. Mimo to chce sięgnąć po drugi tom, czuje się zaciekawiona.

• Komiksy
  • Komiks