Hinduski fundamentalizm religijny. Myśl polityczna Narodowej Organizacji Ochotników (Rashtriya Swayamsevak Sangh)

Średnia ocen

6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
325
317

Na półkach: , , ,

Książka jest próbą kwalifikacji Narodowej Organizacji Ochotników za pomocą przyjętych pojęć i kwalifikacji w politologii.

W tym celu autor omawia:

1) Wpływ modernizacji Indii przez Brytyjczyków na indyjską scenę polityczną.
2) Historię Narodowej Organizacji Ochotników.
3) Przybliżenie istotnych dla podjętego celu elementów ideologii Narodowej Organizacji Ochotników.
4) Relacje Organizacji z innymi podmiotami.
5) Przedstawienie definicji totalitaryzmu.
6) Wskazanie elementów totalitarnych w programie, ideologii i działaniach Narodowej Organizacji Ochotników.

W efekcie nie otrzymujemy jak mogłoby się wydawać z tytułu w miarę przekrojowego omówienia różnych poglądów, ich źródeł, tradycji z których się wywodzą, ale jedynie bardzo schematyczne przedstawienie ideologicznego jądra, które autor może później porównać do typu idealnego totalitaryzmu.

Dodatkowo pokazana wyżej struktura generuje powtórzenia. W historii ruchu pojawiają się już w sposób oczywisty poglądy ponownie przedstawione wraz z dochodzeniem do jądra ideowego, oraz ponowione przy wskazaniu totalitarnych elementów działalności Organizacji.

Mimo powyższych wad sama historia Organizacji, oraz te okruchy myśli politycznej za nią stojącej wydają się dość ciekawe i wątpię czy istnieje w Polsce sporo alternatywnych źródeł w których można się do nich dostać.

Szczególnie ciekawym elementem jest ukazanie całego ruchu jako bardzo silnie związanego z myślą europejską, trendami modernizacyjnymi w społeczeństwie, oraz reformatorskimi w religii, a więc książka pomaga na pewno w wyleczeniu się czytelnika z łączeniem fundamentalizmu religijnego z reakcjonizmem, archaizmem, prymitywizmem, dogmatyzmem, oraz ciemnogrodem.

Książka jest próbą kwalifikacji Narodowej Organizacji Ochotników za pomocą przyjętych pojęć i kwalifikacji w politologii.

W tym celu autor omawia:

1) Wpływ modernizacji Indii przez Brytyjczyków na indyjską scenę polityczną.
2) Historię Narodowej Organizacji Ochotników.
3) Przybliżenie istotnych dla podjętego celu elementów ideologii Narodowej Organizacji Ochotników.
4)...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
1273
1372

Na półkach: , , , , , , ,

"Hinduski fundamentalizm religijny" to niezła praca o jednej z największych organizacji politycznych na świecie - hinduskiej RSS. Jest to organizacja o pewnych totalitarnych rysach, a zarazem silnie związana z hinduizmem. Kilka milionów członków i silne związki z BJP, jedną z dwóch czołowych partii politycznych w Indiach, a ponadto wyraźnie wrogi stosunek wobec indyjskich mniejszości religijnych (zwłaszcza wobec muzułmanów). Na temat RSS pisał w swojej pracy "Konflikt i przemoc w systemie politycznym niepodległych Indii" K. Dębnicki i niniejsza praca wyjaśnia wiele aspektów tam wyłożonych.

Autor wychodzi od przemian społeczno-politycznych w Indiach na przełomie XIX i XX wieku. Na tym tle zarysowuje powstanie ideologii hindutwy i powstanie w roku 1925 RSS. Przedstawia jakie elementy myśli europejskiej przyswoili sobie twórcy organizacji i jak stopniowo zyskiwała ona w Indiach na znaczeniu, jak doktryna RSS zmieniała się na przestrzeni kolejnych dekad najpierw rządów brytyjskich, a potem już w niepodległych Indiach. Ostatni rozdział pracy poświęcony jest totalitarnym rysom w myśli politycznej organizacji, ale tak naprawdę za dużo tam teoretyzowania, a za mało pisania o konkretach. Ogólnie rzecz biorąc jest to dobra pozycja, która wiele mówi o Indiach, choć wydaje mi się dziwne, że Autor nie cytuje w zasadzie żadnych źródeł i prac w językach indyjskich. Nie do końca wierzę, że absolutnie wszystko publikuje się tam po angielsku...

Tomasz Babnis

"Hinduski fundamentalizm religijny" to niezła praca o jednej z największych organizacji politycznych na świecie - hinduskiej RSS. Jest to organizacja o pewnych totalitarnych rysach, a zarazem silnie związana z hinduizmem. Kilka milionów członków i silne związki z BJP, jedną z dwóch czołowych partii politycznych w Indiach, a ponadto wyraźnie wrogi stosunek wobec indyjskich...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    6
  • Przeczytane
    4
  • Posiadam
    2
  • Orient
    1
  • 2017 rok
    1
  • Humanistyczna pólka
    1
  • 1945+
    1
  • Azjatyckie
    1
  • 2018
    1
  • Religie świata
    1

Cytaty

Podobne książki

Okładka książki Socjologia. Kluczowe pojęcia Anthony Giddens, Philip W. Sutton
Ocena 8,0
Socjologia. Kl... Anthony Giddens, Ph...
Okładka książki Jak myślą państwa. Racjonalność w polityce zagranicznej John Mearsheimer, Sebastian Rosato
Ocena 8,0
Jak myślą pańs... John Mearsheimer, S...
Okładka książki Psychologia społeczna Tomasz Grzyb, Bogdan Wojciszke
Ocena 7,5
Psychologia sp... Tomasz Grzyb, Bogda...

Przeczytaj także