Pamięć doskonała w 10 dni

Świat Książki
2000-01-01
2000-01-01
Mieczysław Dutkiewicz
pamięć trening pamięci psychologia poradnik

Książka zestarzała się bardzo źle, praktycznie zero treści, nie warto marnować czasu na czytanie.

Największy mój zarzut to potencjalne błędy merytoryczne w książce, jak choćby stwierdzenie mózg się nie męczy co ewidentnie stoi w sprzeczności z tym artykułem https://science.howstuffworks.com/life/inside-the-mind/human-brain/brain-tired.htm czy choćby moim doświadczeniem pracy umysłowej przez 8 godzin.

Książka jest z 1957 i przez ponad 60 lat nauka sporo poszła do przodu, więc lepiej sięgnąć po nowszą pozycję - choćby "Włam się do mózgu" (chociaż tamta konkretna może wielu odrzucić przez styl autora).

Zabawne anegdotki, ale jak inni pisali samą treść można by bardzo skondensować.

Autorka pisze o potrzebie nadania znaczenia, rozumienia całości i przerw miedzy powtórzeniami plus podaje nieco mnemotechnik, które mnie ososbiście nie bardzo pomagają.

Książka jest z 1957 i przez ponad 60 lat nauka sporo poszła do...

Lanie wody, długie wstępy. Właściwej wiedzy książka zawiera ok 20%

Lanie wody, długie wstępy. Właściwej wiedzy książka zawiera ok 20%

Co to ja miałem zrobić? Już mam, otóż książka mi się strasznie dłużyła, liczyłem na więcej konkretnych porad, technik pamięciowych, niby jakieś były ale dla mnie za mało omówione a inne już znałem. Poszukaj lepszej pozycji w tym temacie a jak znajdziesz to daj mi znać.

Książka wprowadzająca totalnego laika w sfery nauki lepszej pamięci. Proste techniki zawarte w książce pomogą postawić pierwsze kroki każdemu kto chce mieć lepszą pamięć. Szybka i łatwa w czytaniu. Każdy dzień ma własne podsumowanie i porady.

Niestety rozczarowała mnie ta książka, bo liczyłem po tytule że w środku co innego będzie treścią.
Zamiast bowiem konkretnych metod i ćwiczeń na usprawnienie własnej pamięci, autorka w przeważającej większości przedstawia irytujące i powszechnie znane slogany motywacyjne. To, że przy ćwiczeniach i poznawaniu nowej wiedzy, należy być skoncentrowanym na zadaniu, cierpliwym i ufającym we własne możliwości, wiadomo każdemu bez konieczności czytania o tym powtórnie. A właśnie na tym opierają się rady autorki dla czytelników chcących "polepszyć" swój proces zapamiętywania.
Jedynym plusem jest wiele przytoczonych anegdot i śmiesznych sytuacji dotyczących ludzkiej pamięci i procesów mózgu.

Ciekawa książka. Łatwa w odbiorze, zawiera dużo podstawowych zasad a cała struktura rozdziałów i podsumowania ułatwiają przyswajanie informacji.

Krótka, prosta książeczka. Zawiera sporo technik pamięciowych, które mogę przydać się każdemu.

Niestety jedynie około 1/3 książki zawiera praktyczne metody doskonalenia pamięci. Autorzy skupili się na przedstawieniu wiedzy teoretycznej dotyczącej zagadnienia oraz opisie własnych doświadczeń związanych z tym tematem. Ogólnie jak dla mnie rady średnio przydatne, spodziewałam się czegoś lepszego :-(

Tylko strata czasu.
Nic zaskakującego, nic nowego prócz powszechnie znanych zasad/technik/porad/metod.
Autorka zbyt często koncentruje się na korzyściach wynikających z perfekcyjnej sprawności pamięciowej, a więc na motywacji - nie o tym miała być ta książka.

Tylko strata czasu.

• Poradniki